نقدی بریک نهاد دانایی! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73848
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱ |

نقدی بریک نهاد دانایی!

شبكه دانشگاه تهران خلاصه فیلم بحث‌های اساتید این دانشگاه پیرامون وقایع اخیر یك‌شنبه گذشته را پخش كرد. داوری در مورد موضوعات مطرح شده و راه ‌حل‌ها قدری مشكل است چراكه همه مباحث مطرح شده و راه‌حل‌های آن نیامده، اما همین خلاصه بحث را می‌شود از باب نقد بخشی از نظام دانایی كشور در مورد مسائل سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی زیر ذره‌بین دغدغه‌مندی علما و فرهیختگان دانشگاه در قاب شبكه «حكمت و فرزانگی» دید.
نقدی بریک نهاد دانایی!

محمدكاظم انبارلویی
شبكه دانشگاه تهران خلاصه فیلم بحث‌های اساتید این دانشگاه پیرامون وقایع اخیر یك‌شنبه گذشته را پخش كرد. داوری در مورد موضوعات مطرح شده و راه ‌حل‌ها قدری مشكل است چراكه همه مباحث مطرح شده و راه‌حل‌های آن نیامده، اما همین خلاصه بحث را می‌شود از باب نقد بخشی از نظام دانایی كشور در مورد مسائل سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی زیر ذره‌بین دغدغه‌مندی علما و فرهیختگان دانشگاه در قاب شبكه «حكمت و فرزانگی» دید.

تركیب علمی این نشست به گونه‌ای بود كه علمای علوم اجتماعی، اقتصادی، حقوق و علوم سیاسی، معارف و اندیشه اسلامی، معماری، فلسفه و حكمت، ادبیات و علوم انسانی، روان‌شناسی و علوم تربیتی ، الهیات و معارف اسلامی، برق و كامپیوتر و … با چینشی هنرمندانه در كنار هم نشستند و در محیطی صمیمی با رعایت ادب و نزاكت گفت‌وگو كردند.
بخشی از مسائل مطرح شده پیرامون فتنه اخیر را در زیر بخوانید.
– جوان ما آینده روشن برای خود نمی‌بیند.
– علت بروز مشكلات، وجود نظام تدبیر ما در سیاست خارجی و داخلی است.
– دستگاه‌ها، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را در مورد حجاب و عفاف اجرا نكردند. بخش بزرگی از این وظیفه گردن نیروی انتظامی افتاد.
– حكومت باید بابت این حادثه عذرخواهی می‌كرد،‌گشت ارشاد چه صیغه‌ای است.
– ما در مورد حجاب نباید كوتاه بیاییم اما نه در خیابان بلكه در ادارات و …
– كسانی كه از سال ۸۸ از كشور خارج شدند جذب رسانه‌های خارجی شدند . سیاست امنیتی و قضائی در فتنه ۸۸ درست نبود.
– بی‌اعتمادی و ناامیدی افزایش یافته، نمی‌توانیم مردم را نادیده بگیریم.
– وقتی همه مردم در پارلمان نماینده ندارند این اتفاقات طبیعی است.
– نگاهی در كشور وجود دارد همه چیز را امنیتی می‌بیند. وقتی مداحان حاكم هستند چرا سلبریتی‌ها حاكم نباشند.
– نظام هیچ نهاد مستقلی را در كشور به رسمیت
 نمی شناسد .هیچ نهاد مستقلی در كشور وجود ندارد.
– حكومتی كه سرمایه اجتماعی خود را از دست بدهد نمی‌تواند مسائل فرهنگی و اجتماعی خود را حل كند.
پایان نقل قول‌ها!!
دانشگاه تهران پیشانی اصلی نهاد علم در كشور ماست. آنچه گفته آمد از علمای این نشست نشان می‌دهد هركدام دیدگاهی دارند نسبت به صورت اصلی مسئله و در حل آن اجماعی ندارند. 
این سردرگمی كه سَراصلی آن در دیدگاه سیاسی حضرات است آنها را به بیراهه برده و آنها به لحاظ «اطلاعات» ، «ارتباطات»، «سازمان» و «محاسبات» فتنه ،
 نه طول آن را می‌دانند ، نه عرض آن را و نه عمق آ‌ن را!!
مولوی در مثنوی ، داستان مردم شهری را نقل می كند كه فیل ندیده بودند.فیلی از هند آوردند در خانه تاریكی گذاشتند مردم را به تماشای آن دعوت كردند. مردم در تاریكی نمی توانستند فیل را با چشم ببینند ناچار بودند با دست آن را لمس كنند. هر كس دستی به فیل كشید یكی گفت فیل یك بادبزن است. یكی گفت یك لوله است، یكی گفت ستون است، یكی گفت تخت خواب است.
مولوی می گوید:
در كف هر كس اگر شمعی بدی
اختلاف از گفتشان بیرون شدی
واقعیت این است «شمع علم» اگر در اتاق فكر نهاد علم در دانشگاه روشن بود آنها به این همه پراكنده‌گویی در شناخت یك پدیده سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی در قالب یك فتنه نمی رسیدند.
آقای دكتر حداد عادل در این جمع یك نظر معطوف به اصل واقعیت فتنه مطرح كردند و در یك جمله كوتاه فرمودند:«ما جرم بزرگی مرتكب شده‌ایم و آن استقلال‌طلبی ملت است و داریم چهل وچند سال هزینه این هدف مقدس را می‌دهیم.»
یادآوری مفهوم این سخن آن است آیا نهاد علم حاضر است در پرداخت این هزینه ملت را یاری كند. فیلی كه غرب و آمریكایی‌ها هر از چندی در كشور در قالب یك فتنه هوا می‌كنند و بی‌پرده می‌گویند اصل نظام نشانه است را چرا حضرات نهاد علم در دانشگاه نمی خواهند ببینند.
حضراتی كه در این نشست شركت كرده بودند یك متن با گزارش علمی و تحقیقی كه حكایت از مطالعات میدانی و آنالیز شعارها و رفتارها باشد در دست نداشتند هركس به گونه‌ای حرف می زد كه گویی در مقام بداهه‌گویی است هم اصل مسئله و هم حل آن برای حضرات روشن است و همه چیز را می‌دانند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم دانش‌آموختگی نیروهای مسلح فرمودند:
«دعوا سر استقلال، اقتدار ملت و پیشرفت كشور است . چگونه است كه برخی دست خارجی را در این حوادث نمی‌بینند. دشمنی با اصل ایران، مستقل و قوی است حوادث طراحی آمریكا و رژیم صهیونیستی و دنباله‌روهای داخلی آنهاست خواص باید موضع خود را اصلاح كنند.»
همین تحلیل واقعی را مردم ایران دارند به همین دلیل در پایان نمازهای یومیه در مساجد یك ذكر الهی نه سیاسی را همیشه تكرار می‌كنند«الله‌اكبر  الله‌اكبر الله‌اكبر ، مرگ بر ضد ولایت فقیه ، مرگ بر انگلیس، مرگ بر منافقین و كفار ، مرگ بر اسرائیل و آل سعود»!
این ذكر یك تحلیل دقیق از موقف و موقع و فهم ملت ایران از تداوم دشمن و فتنه‌گری‌های آمریكا است مردم می گویند؛ دیگر نمی‌خواهیم بر ما «سفیه» حكومت كند ما دنبال «ولایت فقیه»هستیم. ما نمی خواهیم دوباره آمریكا برگردد. ما با منافقین و كفار درگیر هستیم و هزینه آن را هم می‌پردازیم . چرا برخی نخبگان این فهم و ادراك ملت را كه توأم با مقاومت ملت است، درك نمی كنند.
این وسط برخی نخبگان و برخی عناصر در نهاد علم، بیراهه می‌روند نمی‌خواهند حقایق روشن‌تر از آفتاب را ببینند و به عنوان یك واقعیت عینی بپذیرند.
واقعیت این است كه برخی اساتید در نهاد علم در دانشگاه یك تئوری واحد و یك نظریه علمی دقیق برای مشكلات «اقتصادی» ،«سیاسی» ، «فرهنگی» و … كشور ندارند. دستشان خالی است علت آن هم این است برخی از آنها نه‌تنها سر در آخور «علم سكولار» دارند بلكه در رسیدن به راه‌حل‌های علمی در حوزه‌های یاد شده در كشور اخلال می‌كنند.

نویسنده : محمدکاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.