گرفتاری کاخ سفید در دام خودساخته - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 50558
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۶:۴۶ |
واشنگتن تکلیف خود را با مذاکرات وین نمی‌داند

گرفتاری کاخ سفید در دام خودساخته

 دفرمه کردن برجام، هدفی است که دموکرات‌های آمریکا از زمان حضور بایدن در کاخ سفید تاکنون دنبال کرده‌اند. اگر بایدن، بلینکن و سالیوان احساس کنند که توان دفرمه کردن این توافق و تبدیل کردن آن به فندانسیونی برای ورود به مباحث منطقه‌ای و موشکی را ندارند، قطعا گزینه  احیای برجام را نادیده گرفته و به فکر روش‌های جایگزین در مذاکرات می‌افتند. این رویکرد مزورانه مقامات آمریکایی، از ابتدا در تیررس رصد و تحلیل جمهوری اسلامی ایران بوده است.
گرفتاری کاخ سفید در دام خودساخته
گروه  بین‌الملل
 دفرمه کردن برجام، هدفی است که دموکرات‌های آمریکا از زمان حضور بایدن در کاخ سفید تاکنون دنبال کرده‌اند. اگر بایدن، بلینکن و سالیوان احساس کنند که توان دفرمه کردن این توافق و تبدیل کردن آن به فندانسیونی برای ورود به مباحث منطقه‌ای و موشکی را ندارند، قطعا گزینه  احیای برجام را نادیده گرفته و به فکر روش‌های جایگزین در مذاکرات می‌افتند. این رویکرد مزورانه مقامات آمریکایی، از ابتدا در تیررس رصد و تحلیل جمهوری اسلامی ایران بوده است.
  بلینکن از احتمال رها کردن برجام می‌گوید 
وزیر خارجه ایالات‌متحده آمریکا گفته دولت کشورش دارد به این نقطه نزدیک‌تر می‌شود که توافق هسته‌ای با ایران را رها کند. آنتونی بلینکن که به برلین سفر کرده بود  در یک کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس، همتای آلمانی خود، گفت: «من نمی‌خواهم تاریخی در این زمینه تعیین کنم ولی داریم به نقطه‌ای نزدیک‌تر می‌شویم که بازگشت به برجام، آن منافعی که از این توافق انتظار می‌رود را برآورده نمی‌کند».
وی ادامه داد: «ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم ولی داریم به آن نزدیک می‌شویم و به همین دلیل هم هست که به‌صراحت گفته‌ایم که توانایی بازگشت دوجانبه به برجام برای مدت نامعلوم، پایدار نیست.»
رمزگشایی از اظهارات بلینکن چندان دشوار به نظر نمی‌رسد. اخیرا سایت  بلومبرگ  با انتشار گزارشی به گزینه‌هایی اشاره‌کرده که در صورت به شکست انجامیدن مذاکرات هسته‌ای با ایران در برابر دولت آمریکا قرار دارد.این سایت به نقل از منابع مطلع در آمریکا که خواسته‌اند هویتشان فاش نشود، نوشته است که دولت بایدن در حال حاضر مشغول بررسی گزینه‌های مختلف درباره مذاکرات وین است.بلومبرگ در گزارش خود نوشته که جمهوری اسلامی راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا یافته و به روند افزایش توان هسته‌ای خود شتاب بخشیده است.در چنین شرایطی لازم است بایدن به فکر گزینه‌های دیپلماتیک دیگری نیز باشد که در صورت عدم احیای برجام، بر روی میز مذاکره قرار گیرد. 
 بازی مشترک کاخ سفید و آژانس
هم‌پوشانی بازی واشنگتن و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملا محرز است. اظهارات وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ضعیف شدن نظارت این نهاد بر برنامه هسته‌ای ایران بیان می‌شود.آژانس در گزارش خود ایران را متهم کرده که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در کشور را «به‌طورجدی» تضعیف کرده است.در این گزارش با اشاره به این‌که «ایران هنوز توضیحات لازم را در مورد ذرات اورانیوم به‌دست‌آمده در سایت‌های اعلام نشده خود نداده است»، آمده که حجم اورانیوم ایران با غنای ۲۰ درصد اکنون به ۸۴ کیلوگرم و میزان اورانیوم غنی‌شده آن در سطح ۶۰ درصد به ۱۰ کیلوگرم افزایش‌یافته است.
وزیر خارجه آمریکا بار دیگر در جمع خبرنگاران در آلمان تأکید کرده که بعد از انتشار گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران زمان برای بازگشت به برجام از دست می‌رود.«هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان هم در این نشست خبری در پاسخ به سؤال یک خبرنگار درباره واکنش برلین به اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه بازگشت به مذاکرات وین ممکن است دو تا  سه ماه به طول بینجامد گفت که این زمان، خیلی طولانی است.او از پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا تروئیکای اروپا قصد دارند در نشست آتی شورای حکام آژانس اتمی اقدام به صدور قطعنامه ضد ایرانی کنند یا خیر طفره رفت.
 احیای برجام ، هم آسان هم سخت! 
احیای برجام هم آسان و هم سخت است.از یک‌سو  زیاده‌خواهی‌های طرف آمریکایی و فراتر از آن، امتناع واشنگتن و تروئیکای اروپایی در خصوص بازگشت به تعهدات حداقلی خود، چشم‌انداز روشنی برای احیای توافق هسته‌ای ایجاد نکرده است. اما در مقابل، اگر آمریکا و اتحادیه اروپا به حداقلی‌ترین قواعد حقوقی در قبال سند برجام و ازسرگیری تعهدات خود پایبند باشند، احیای این توافق آسان خواهد بود. ازاین‌رو سرنوشت برجام را باید واشنگتن و تروئیکای اروپایی تعیین کنند و توپ در زمین آن‌هاست!  
 هزینه بالای شکست مذاکرات برای غرب
از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که میان مواضع اعلامی و واقعی غرب در قبال مذاکرات برجام تفاوتی اساسی وجود دارد. مقامات آمریکایی و اروپایی به‌وضوح آگاه هستند که عدم احیای برجام، هزینه‌های زیادی برای آن‌ها به همراه خواهد داشت زیرا همان‌گونه که اشاره شد، ایران هم مسیر پیشرفت هسته‌ای خود و هم مسیر دور زدن تحریم‌ها را به‌صورت همزمان پیش خواهد برد. ضمن آنکه تهران در حال تعریف کردن ظرفیت‌های جایگزینی در این خصوص می‌باشد. اکثر رسانه‌های غربی معتقدند که دولت بایدن چاره‌ای جز « احیای برجام»ندارد زیرا هزینه‌های عدم بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای به‌مراتب از فواید آن بیشتر خواهد بود. برخی مقامات و تحلیلگران آمریکایی نیز مدعی هستند که در صورت شکست مذاکرات وین و توقف نهایی آن، گزینه‌ای به نام
 « طرح کمتر در برابر کمتر»موردبررسی قرار خواهد گرفت. این طرح اکنون از سوی وزارت امور خارجه آمریکا تدوین‌شده است.  بر اساس آنچه خبرگزاری رویترز می‌گوید،  یکی از گزینه‌های جایگزین برجام که مقام‌های سابق آمریکایی و اروپایی عنوان «بیشتر در برابر بیشتر» را برای آن به کار می‌برند بر این گزاره مبتنی است که ایران درازای برخورداری از تخفیف‌های بیشتر تحریمی، محدودیت‌های بیشتر علیه برنامه هسته‌ای خودش را بپذیرد.رسانه انگلیسی نوشته، مذاکره بر سر چنین توافق گسترده‌ای  دشوارتر از احیای برجام است.بر اساس آنچه منابع غربی گزارش داده‌اند ،  گزینه جایگزین دیگر، طرح «کمتر در برابر کمتر» نام دارد و اساس آن بر کاستن از محدودیت‌های ایران در برابر تخفیف‌های تحریمی کمتر برای این کشور استوار است.بااین‌حال، جمهوری اسلامی ایران تأکید دارد که آمریکا باید میان دو گزینه  احیای برجام  و  عدم احیای برجام  صرفا یک گزینه را انتخاب کند و در این معادله،گزینه‌های سوم و چهارمی وجود نخواهد داشت! این موضع، بارها در مذاکرات وین خطاب به اعضای ۱+۴ بیان شده است. درهرحال، مذاکرات جدید وین( وین ۷)، فارغ از هرزمانی که برگزار شود، سرنوشت کلی برجام ( احیا یا عدم احیای توافق) را مشخص خواهد کرد. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.