کودتای زودهنگام ترامپ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 98680
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۱۹ |

کودتای زودهنگام ترامپ

رئیس جمهور سابق آمریکا خود را برنده قطعی انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 قلمداد می کند که البته با توجه به روحیات خاص ترامپ چنین تصوری چندان از وی بعید به نظر نمی رسد! با این حال به نظرمی رسد سران حزب جمهوری‌خواه نیز به پیش بینی ترامپ باور دارند.
کودتای زودهنگام ترامپ

رئیس جمهور سابق آمریکا خود را برنده قطعی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ قلمداد می کند که البته با توجه به روحیات خاص ترامپ چنین تصوری چندان از وی بعید به نظر نمی رسد! با این حال به نظرمی رسد سران حزب جمهوری‌خواه نیز به پیش بینی ترامپ باور دارند. گویا نظرسنجی هایی که در سطوح ایالتی و عمومی صورت گرفته، این باور را در میان مخالفان بایدن و کاخ سفید تقویت کرده است. در این میان، تسویه حساب ترامپ با سران حزب جمهوری‌خواه و برخی چهره های آن آغاز شده است.

اخیرا یک منبع آگاه خبر داد مایکل واتلی، رئیس تازه برگزیده شده کمیته ملی جمهوری خواهان آمریکا و فرد مورد حمایت ترامپ، فرآیند برکناری ۶۰ مقام در این نهاد را آغاز کرده است.این اقدام به وضوح نشان می دهد که ترامپ جنگ درون حزبی با جمهوری‌خواهان را نیز کلید زده و در این مسیر مصمم است. در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، برخی جمهوری‌خواهان ناراضی تصمیم گرفتند آرای خود را به سود رقیب ترامپ یعنی بایدن به گردش در آورند. همین مسئله منجر به شکست ترامپ در ایالات آریزونا و جورجیا شد.اعضای کمیته ملی جمهوری خواهان هفته گذشته، مایکل واتلی،رئیس جمهوری‌خواهان کارولینای شمالی را به عنوان رئیس جدید این کمیته و لارا ترامپ، عروس دونالد ترامپ را به عنوان معاون این نهاد انتخاب کردند. این انتخاب ممکن است نقش مهمی در جهت گیری رأی دهندگان و کمک های مالی آنها پیش از انتخابات ۵ نوامبر داشته باشد.

نزدیکان رئیس جمهور سابق آمریکا معتقدند این ۶۰ مقام، برای تضمین کارآمدی بیشتر کمیته ملی جمهوری خواهان و کمپین ترامپ و پرهیز از دوباره کاری برکنار می شوند.این در حالی است که نشریه پولیتیکو پیش‌تر این خبر را اعلام و اظهار کرد این مقامات به بخش های سیاسی، ارتباطاتی و اطلاعاتی فرستاده می شوند.در گزارش ماهانه کمیته ملی جمهوری خواهان برای کمیسیون انتخاباتی فدرال، این کمیته در ماه ژانویه ۲۰۸ عضو در فهرست حقوق بگیران خود داشته است. این اقدام، نوعی تسویه حساب آشکار میان ترامپ و جمهوری‌خواهان سنتی ( جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ) تلقی می شود. به نظر می رسد هر اندازه قطعیت پیروزی رئیس جمهور سابق آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو افزایش یابد، سرعت این تسویه حساب نیز بیشتر خواهد شد. بر این اساس، یکی از مهم ترین اقدامات رئیس جدید کمیته موضوع مالی است. این کمیته در سال گذشته کمترین رقم کمک های مالی را در یک دهه اخیر جمع آوری کرد و در پایان ماه ژانویه سال جاری نیز کمتر از ۹ میلیون دلار در حساب بانکی خود داشته است که این رقم اندکی بیشتر از یک سوم حساب ۲۴ میلیون دلاری حزب ملی دموکرات هاست.پیش‌تر زمانی که دونالد ترامپ در مناظره های انتخاباتی درون حزبی جمهوری خواهان شرکت نمی کرد تهدید کرد که اگر جمهوری خواهان به برگزاری مناظره های انتخاباتی که تاکنون در آن شرکت نکرده، ادامه دهد، کمیته ملی جمهوری خواهان را اصلاح خواهد کرد.این رویکرد ترامپ نشان می دهد که نگاه بالا به پایین وی به حزب جمهوری‌خواه، نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی کمترین تغییری نکرده و وی کماکان خود را همه کاره این حزب قلمداد می کند.

نویسنده : محمد مهرعلی |
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.