کارنامه ۲۰۰ روزه دولت و ۱۰ امتیاز مثبت آن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 63177
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۶:۱۶ |
مروری بر مهمترین اقدامات دولت در سال گذشته

کارنامه ۲۰۰ روزه دولت و ۱۰ امتیاز مثبت آن

هفت ماه حضور در میدان ‍‌  های پرچالش اقتصاد، سیاست، دیپلماسی برای دولتی که سکان هدایت امور اجرایی کشور را در یکی از دشوارترین برهه‌ها برعهده گرفت، کارنامه‌ای ساخته است که گرچه خود به کاستی‌های آن بیش از همگان آگاه است اما در نگاهی منصفانه می‌توان به ۱۰ اقدام و تصمیم مهم این کارنامه نمره قبولی داد و ثمره‌های آن را در سال جدید و سال‌های آینده به چشم دید. این گزارش مروری خواهد داشت بر این ۱۰ تصمیم و اقدام دولت که گزارش‌های آن در روزهای گذشته برای آگاهی مردم منتشر شده است.
کارنامه ۲۰۰ روزه دولت و ۱۰ امتیاز مثبت آن

هفت ماه حضور در میدان ‍‌  های پرچالش اقتصاد، سیاست، دیپلماسی برای دولتی که سکان هدایت امور اجرایی کشور را در یکی از دشوارترین برهه‌ها برعهده گرفت، کارنامه‌ای ساخته است که گرچه خود به کاستی‌های آن بیش از همگان آگاه است اما در نگاهی منصفانه می‌توان به ۱۰ اقدام و تصمیم مهم این کارنامه نمره قبولی داد و ثمره‌های آن را در سال جدید و سال‌های آینده به چشم دید. این گزارش مروری خواهد داشت بر این ۱۰ تصمیم و اقدام دولت که گزارش‌های آن در روزهای گذشته برای آگاهی مردم منتشر شده است.
 صف کالاهای اساسی چگونه برچیده شد؟
به گزارش ایرنا، مهمترین چالش دولت سیزدهم در آغاز کار، اقتصاد و تامین معیشت مردم بود. صف کالاهای اساسی کرامت مردم را نشانه رفته بود و بیش از هر اولویتی، برچیده شدن این صف ‌ها مهم بود. دولت ستاد تنظیم بازار را به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور، فعال کرد. قرارگاه تامین امنیت غذایی در کنار نظارت‌های میدانی وزرا و معاونان دولت تشکیل شد و گرچه هنوز تا تثبیت آرامش در سفره ‌های مردم راه زیادی باقی مانده و اما این مهم خط قرمز رئیس‌جمهور و از اولویت‌های دولت است.
 طرحی که دولت برای سامان خودروسازی درانداخت
خدمات صنعت خودروسازی ایران، برای ایرانیان به قدری نابسامان و دور از معیارهای استاندارد ارائه می‌شود که مردم همیشه از آن ناراضی و گلایه‌مند هستند. اصلاح این ساختار با هشت فرمان رئیس‌جمهور در بازدید سرزده از کارخانه خودروسازی ایران خودرو آغاز شد. دولت با هدف مقابله با این آشفتگی و رانت حاصل از آن اصلاح ساختار تولید و عرضه خودرو را هدف قرار داده است. به نظر می‌رسد عزم قوه مجریه خودروسازان را هم به اصلاح رویه‌های خود مجبور کرده به گونه‌ای که مدیرعامل یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی تصریح کرده است که پس از فرمان رئیس‌جمهور
 ۱۲ هزار خودرو دپو شده در پارکینگ این شرکت با تامین قطعات و تکمیل آن تحویل مشتری شده است.
  عزم دولت و بازگشت «تولید» به مدار اقتصاد کشور
تاکید رهبر معظم انقلاب و نیاز ضروری کشور برای توسعه سال‌هاست در مفهوم تولید خلاصه می‌شود و آیت‌الله رئیسی از معتقدان جدی این مفهوم است و در برهه‌ها و مسئولیت‌های مختلف این اعتقاد را نشان داده است. احیای کارخانه‌هایی که گرفتار «نشدن‌ها» و «نمی‌توانیم‌ها» و بوروکراسی‌های پیچیده مانده بود، تامین حداقل نیازهای معیشتی کارگران و بازگرداندن آنها بر سرکار و حمایت از بسترهای تولید در کشور اولویت دولت و شخص رئیس‌جمهور در ۲۰۰ روز از مسئولیت بوده است.
  تصمیم دستمزدی دولت و امید عدالت برای کارگران
شورای عالی کار، متشکل از شرکای جامعه کارگران، کارفرمایان و نماینده دولت در روزهای پایانی سال گذشته، حداقل دستمزد روزانه را ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان تصویب کرد تا پایه مزد ماهانه کارگران به چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان برسد. این افزایش بی‌سابقه حداقل دستمزد کارگران به منظور متناسب‌سازی آن با تورم موجود در کشور، از سوی دولت تصمیم جسورانه ۲۰۰ روز مسئولیت بود. تصمیمی که حتی اگر با یاس‌خوانی‌های منتقدان هم روبه رو شود، باز هم تا حدودی دخل و خرج کارگران را متعادل خواهد کرد، هرچند دولت همیشه دغدغه این قشر را داشته و خواهد داشت.  
  پیشران‌های پیشرفت منتظر وین نماندند
اجرای ۴۸ طرح بزرگ در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان با ارزش تقریبی ۵۰۰ هزار 
میلیارد تومان و طرح آب‌رسانی به ۱۰ هزار روستا با سرمایه‌گذاری ۱۹ هزار میلیاردی، نخستین ثمره حرکت جهادی گروه «پیشرانان پیشرفت ایران» است که افتتاح آن به تعبیر رئیس‌جمهور، «اقدامی فرخنده در جهت ایجاد اشتغال، افزایش صادرات و رونق تولید» بود. نگاه به ظرفیت‌های درون کشور به‌عنوان سرفصل تصمیمات قوه مجریه، مسیر امن گذر از تحریم‌هاست و این مهم را آنچه این روزها در مذاکرات وین می‌گذرد، به خوبی نشان می‌دهد. رفتارهای دوگانه‌ای چون ادعای رفع تحریم در عین تهدید به پایان مذاکره، هیاهوی حسن نیت و جلوگیری از ورود تیم ورزشی ایران به آمریکا، بیش از هر زمان دیگری گفته‌ها و قول‌های کاخ سفید را از اعتبار ساقط می‌کند.
عزم دولت برای پایان دادن به رانت ارزی
یکی از مهمترین و در عین حال حساس‌ترین تصمیمات دولت در سال گذشته تلاش و برنامه‌ریزی برای حذف ارز ترجیحی یا  ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و با تمام اماواگرهای اجرایی آن تلاش خواهد کرد این ارز رانت‌زا را حذف کند. ارز ترجیحی از معدود موضوعاتی است که بر سر اصل فسادزایی و ناکارآمدی آن میان نهادها، قوا و تحلیلگران، اشتراک نظر وجود دارد. با این همه اما حذف این بستر رانت از رهگذر تصمیم شجاعانه دولت، نیازمند همراهی و حمایت قوه مقننه و نظارت قوه قضائیه بر نحوه اجرای طرح حذف ارز رانتی است. حذف ارز ترجیحی اما تنها خواست دولت نیست و این موضوع از معدود مواردی است که تقریبا بسیاری از نهادها و کارشناسان و تحلیل‌گران بر سر اجرا شدن آن اتفاق نظر دارند. هرچند سازو کار اجرایی شدن آن و رسیدن به یک سناریو که کمترین تبعات را برای مردم در پی داشته باشد؛ موضوع بحث ‌های گسترده و قابل تاملی است.
  دوری دولت از حاشیه، عامل آرامش سیاسی کشور
آیت‌الله رئیسی از روزی که سکان هدایت قوه مجریه را به دست گرفت، در پی هیچ حاشیه‌ای نبود و دولتمردانش را هم از آن منع کرد. این رویه به نوعی به تک و پاتک‌های تریبون‌های سیاسی که آرامش مردم را نشانه رفته بود پایان داد. همکاری نزدیک و فشرده با قوه مقننه و نمایندگان مردم و همراهی با قوه قضائیه سبب شد که بار روانی اختلاف مسبوق به سابقه میان قوا، از دوش مردم برداشته شود. دولت و شخص رئیس‌جمهور به پاستورنشینی قناعت نکرد و مناطق محروم کشور هر هفته میزبان آیت‌الله رئیسی بود تا احساس تبعیض تا هرآنجا که ممکن و مقدور است، با حضور درکنار مردم کاهش یابد. واکسیناسیون گسترده مردم و آرامش حاصل از کاهش مرگ و میرهای کرونایی، التهابات سیاسی را کاهش داد و فضای عمومی جامعه را آرام ساخت.
  سیاست خارجی و استراتژی متوازن‌ساز دولت سیزدهم
مهم‌ترین استراتژی دولت سیزدهم از همان روزهای نخست در عرصه روابط بین الملل عبور از قوانین نانوشته و اشتباهی بود که افق روابط بین الملل جمهوری اسلامی را تنها در مرزهای فرامنطقه‌ای و در تعامل با غرب می دید. دولت سیزدهم با عبور از این خطوط نانوشته تلاش کرد تا فصل جدیدی از روابط با همسایگان و کشورهای منطقه را طرح ریزی کرده و در مسیر رفع سوءتفاهم‌های موجود گام بردارد. طی سال های گذشته نوع مناسبات ایران باعث سوء استفاده آمریکا برای اعمال سیاست فشار حداکثری بر مردم ایران شد آن هم درحالی که ایران به واسطه موقعیت ژئوپلتیکی و همسایگی با ۱۵ کشور می تواند هرگونه تحریم‌های  ظالمانه را بی اثر کند در واقع سیاست همسایگی بر اساس راهبرد خنثی سازی تحریم‌ها آغاز شد و ادامه یافت که  ماه‌ها قبل رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشته است.
  همسایگان، کانون تمرکز دیپلماسی دولت سیزدهم
سایه سنگین نگاه نامحدود به غرب در یک دهه گذشته روی روابط ایران با همسایگانش و برخی دیگر از کشورهای دوست در نقاط دورتر، بیش از هر مقطعی احساس شد. در عرصه حرف گرچه سخن از برقراری روابط با همسایگان بود، اما در عمل، تمام تمرکز بر آمریکا – به‌ عنوان کدخدا در تعبیر دولتمردان سابق – و برخی متحدان اروپایی‌اش بود؛ یکی از مهم ترین
 تلاش های دولت سیزدهم در ۲۰۰ روز از فعالیت هم مقابله با چنین رویکردی. سفر به قطر، همراهی با همسایگان در بحران افغانستان، تلاش برای رفع سوتفاهمات موجود در روابط با برخی همسایگان و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای منطقه از مهمترین اقدامات ۷ ماه نخست دولت سیزدهم بود.
  آنچه در مذاکرات وین ممنوع بود
تبدیل مذاکرات هسته ای و برجام به مذاکراتی صرفا برای رفع تحریم ها، راه طولانی و البته پر چالشی بود که دولت سیزدهم و دستگاه دیپلماسی آن، از آغاز مسئولیت؛ آن را پیمود و اکنون در مرحله‌ای که انتظارها برای اتخاذ تصمیم سیاسی از سوی واشنگتن وجود دارد، تیم مذاکره کننده هسته‌ای سربلندِ ایستادن در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب از برجام پلاس و مذاکرات موشکی تا شروط عجیب آنها هستند. در ۶ ماه گذشته شروط چدنی «مایک پمپئو» در برجام‌پلاسِ مخملین «آنتونی بلینکن» اعلام می‌شد و عدم پذیرش آن از سوی تیم مذاکره کننده به عدم وجود اراده تعبیر. اما چهاردهه لمس زیاده‌خواهی‌های متنوع آمریکا، جمهوری اسلامی را هوشیارتر از آن کرده است که بازی‌های کاخ سفید و پشت صحنه آن را نداند و نشناسد. از همین رو تیم مذاکره‌کننده دولت سیزدهم بی‌آنکه تحت تاثیر چنین فضاسازی‌هایی قرار گیرد، تلاش کرد در چارچوب برجام و نه بیشتر و در راستای رفع تحریم‌های هسته‌ای و نه هیچ هدف دیگری در مذاکرات ۱+۴ در وین حاضر شود.
  دولت سیزدهم چگونه کمپین «واکسن بزنید» را جایگزین «واکسن بخرید» کرد؟
دولت سیزدهم توانست در گام اول با تامین ۱۰۰ میلیون دوز واکسن و آغاز نهضت واکسیناسیون، مطالبه اجتماعی را از هشتگ #واکسن-بخرید به هشتگ #واکسن_بزنید تغییر دهد.
  گام بلند دولت سیزدهم برای اجرای قانون خاک‌خورده ۱۳ ساله
رفع معطلی دریافت مجوز کسب‌وکار برای کارآفرینان از دغدغه‌های رئیس‌جمهور است که از زمان سکانداری دستگاه قضا بر اجرای همه‌جانبه و دقیق اصل ۴۴ قانون اساسی که ۱۳ سال است همچنان خاک می‌خورد، تأکید داشته و آن را مهم‌ترین عنصر در «مردمی‌سازی اقتصاد» می‌داند.
  تصویری متفاوت از عیددیدنی رئیس‌جمهور با جانبازان
صبح سه‌شنبه دوم فروردین ماه ۱۴۰۱ با حضور در مجتمع بازتوانی جانبازان اعصاب و روان نیایش به گفت‌وگوی صمیمانه و چهره‌به‌چهره با جانبازان سرافراز بستری در این مرکز پرداخت. 
  رئیسی از مسجد جامع خرمشهر چه پیامی برای جهانیان داشت؟
آیت‌الله رئیسی اولین پیام نوروزی خود در مقام منتخب ملت را از مسجد جامع خرمشهر مخابره کرد؛ جایی که آن را نماد ایستادگی ملت ایران خواند تا اعلام کند حرف‌هایش کارکرد یک پیام صرفاً مناسبتی ندارد.
  دست مافیای تجهیزات پزشکی و دارویی را قطع خواهیم کرد
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جریان بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان خراسان رضوی گفت: مافیایی که در تجهیزات پزشکی و دارویی وجود دارد، ظاهراً از همه مافیاها قوی‌تر است. مافیایی که در تجهیزات پزشکی و دارویی وجود دارد قوی‌ترین مافیاست‌ اما دولت سیزدهم دست عناصر مافیایی را از این حوزه کوتاه خواهد کرد.
  سفر “مورا” به تهران؛ تلاش اروپا برای رساندن آمریکا به تصمیم سیاسی
پس از ماه‌ها چانه‌زنی، مذاکرات وین ۲۰ اسفندماه با بازگشت مذاکره‌کننده ارشد کشورمان به تهران موقتاً متوقف شد تا بر اساس تفاهمات صورت گرفته، واشنگتن بتواند تصمیم سیاسی خود را برای رسیدن به توافق خوب بگیرد. هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها در حالی روز یک شنبه با مقامات و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان دیدار می‌کند که پس از آن راهی آمریکا می‌شود تا واشنگتن با دریافت نکات و مطالب ایران، تصمیم سیاسی خود را بگیرد.
  مواضع مستقل دولت جمهوری اسلامی در میانه جنگ اوکراین
تولیدات گروه سیاسی ایرنا در ایام عید در کنار گزارش‌های اشاره شده، شامل خبرهای حوزه های دولت، مجلس، دفاعی و احزاب و تشکل‌ها هم بود که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌شود.
  حضوری که صدای آمریکایی‌ها را درآورد
نمایشگاه بین‌المللی دفاعی دریایی دوحه قطر موسوم به DIMDEX2022 از یکم تا سوم فروردین‌ماه سال جاری در دوحه پایتخت قطر برگزار شد که جمهوری اسلامی ایران نیز در این نمایشگاه حاضر بود، حضوری که واکنش‌هایی را هم به دنبال داشت. حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی دفاعی دریایی دوحه قطر واکنش‌هایی را به همراه داشته است.
  «مجید» برگ برنده ایران در آخرین لایه پدافند هوایی
سامانه سلاح پدافند هوایی مجید که با نام تجاری AD-۰۸ نیز شناخته می‌شود، یکی از جدیدترین سامانه‌های تولید شده توسط صنعت دفاعی کشورمان است که در حقیقت یک سامانه سلاح زمین به هوای با برد و ارتفاع کوتاه است.
  نمایندگان و حمایت از برنامه‌های دولت
جبار کوچکی‌نژاد با بیان این که رئیس‌جمهور تمام توان خود را برای حل مشکلات اقتصادی به کار گرفته است و تلاش دولت در این زمینه بر کسی پوشیده نیست، گفت: مدیران استانی نیز باید اهتمام جدی داشته باشند و پا به پای رئیس‌جمهور حرکت کنند.
احسان ارکانی اساسی‌ترین اقدام کاهش فقر مطلق را مهار تورم دانست و گفت: دولت سیزدهم با مهار تورم مهمترین گام را در فقر زدایی برداشته است.
محمدرضا پورابراهیمی هم گفت: تلاش رئیس‌جمهور برای جلوگیری از ایجاد فضای دوقطبی در جامعه راهکاری دلسوزانه برای پیشرفت انقلاب و نظام است فضای دو قطبی موجب استهلاک جامعه می‌شود.
مهدی طغیانی شعار سال را در راستای توسعه کشور در قرن جدید دانست و بر حمایت دولت از بخش‌های دانش بنیان تاکید کرد.
محمد صالح جوکار با یادآوری سخن رئیس جمهوری در خصوص پرهیز از دو قطبی کردن فضای کشور و مضر دانستن آن ، گفت: این رویکرد نشان دهنده وجود روحیه انقلابی و خدمت به مردم در رئیس‌جمهور است.
حجت الاسلام سیدرضا تقوی گفت: ابلاغ پیام رئیس جمهور از مسجد جامع خرمشهر نمایانگر لزوم ادامه مقاومت و ایثار است.
رمضانعلی سنگدوینی با بیان اینکه همه جناح‌های سیاسی باید برای آبادانی کشور وارد میدان شوند و مردم از جناح بازی خسته شده‌اند گفت: راه‌اندازی کارخانجات تعطیل شده و توجه به سفرهای استانی دو اقدام ویژه آیت‌الله رئیسی از زمان آغاز دولت سیزدهم بود.
حسینعلی حاجی دلیگانی گفت: اقتصاد دانش بنیان با کمترین استفاده و بهره‌برداری از منابع بیشترین ثمر و نتیجه و درآمدزایی را برای جامعه به همراه دارد و از طرف دیگر زمینه را برای اشتغال جوانان متخصص فراهم می‌کند.
  دیدگاه صاحب نظران درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم
سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: رفت و آمدهای سیاسی از جانب کشورهای همسایه مانند قطر، کویت، امارات، جمهوری آذربایجان و ترکیه نشان دهنده استقبال این کشورها از سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم است.
جعفر قنادباشی، کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت: دولت سیزدهم توانست دیپلماسی اقتصادی را نه در حد شعار و ایجاد پست معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه، بلکه در عمل فعال کند.
احمد دستمالچیان، سفیر اسبق ایران در لبنان با بیان اینکه برخی مطرح می‌کنند که ما باید برابر توان دفاعی خود کوتاه بیاییم و به دشمن در مذاکرات امتیاز بدهیم، گفت: این تفکرات از ساده‌لوحانه‌ترین افکار است.
مجتبی نوروزی، کارشناس مسائل افغانستان با بیان اینکه افغانستان در یک دوره گذاری قرار دارد که مشخص نیست آینده آن به کدام سمت و سو خواهد رفت، گفت: این کشور در زمینه داخلی با چالش‌های متعددی در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مواجه است اما در نهایت مردم افغانستان تصمیم گیر اصلی هستند.
حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه در طول ۶ ماه گذشته یک ثبات نسبی در منطقه حاکم بوده است، گفت: دولت سیزدهم توانست سطح تنش‌های منطقه‌ای را کاهش دهد.
سیدرضا میرابیان، کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه هدف‌گذاری‌های عربستان در یمن نتیجه نداد، گفت: نیروی انصارالله به یک قدرت مسلم در یمن و جزیره‌العرب تبدیل شد و توانست با تلاش خود با عربستان و دولت امارات هماوردی کند.
امیر عبداللهیان با سید حسن نصرالله ،  دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و در مورد آخرین تحولات منطقه ای و بین الملل گفت‌وگو کرد.
  فعالان سیاسی درباره دولت چه گفتند؟
هادی آجیلی، کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ما به دولت بایدن می‌گوییم تمام تحریم‌های دوره ترامپ باید حذف شود اما آنها می‌گویند فقط آن بخشی را بر می داریم که با برجام مغایرت دارد در حالی که آمریکا تحریم‌های بسیاری با تگ غیر هسته‌ای اضافه کرده است.
مهدی فضائلی، معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب گفت: بخشی از صحبت‌های قابل توجه آقای رئیسی این بود که اکنون بین قوای کشور تقابلی وجود ندارد و اختلاف‌نظرها به جلسات کارشناسی منتقل شده و آن چیزی که مردم مشاهده می‌کنند، همسویی قواست که این نکته ارزشمندی است.
محمدعلی وکیلی، عضو فراکسیون امید مجلس دهم گفت: باور پذیر است که رئیسی منادی استفاده از ظرفیت های انسانی وهمه ظرفیت های کشور فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی باشد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.