کابوس صهیونیست‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 86519
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰ |
شانتاژ بی‌فایده آمریکا و فرانسه علیه ایران

کابوس صهیونیست‌ها

آزمایش موفقیت‌آمیز و غرورآفرین موشک بالستیک جدید جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «خیبر»نقطه آشکارساز قدرت بازدارندگی کشورمان در برابر انواع تهدیدات منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای محسوب می‌شود.
کابوس صهیونیست‌ها
گروه بین‌الملل 
آزمایش موفقیت‌آمیز و غرورآفرین موشک بالستیک جدید جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «خیبر»نقطه آشکارساز قدرت بازدارندگی کشورمان در برابر انواع تهدیدات منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای محسوب می‌شود.در شرایطی  که مقامات آمریکایی، اروپایی و صهیونیستی در حال مخابره انواع سیگنال‌های تهدیدآمیز علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و حتی در لفافه و آشکار از حمله احتمالی به ایران سخن می‌گفتند، رونمایی از موشک خیبر بسیار معنادار است.
هم‌زمان روزنامه تایمز اسرائیل در گزارشی ضمن اشاره به توانایی‌های فنی-نظامی موشک خیبر نوشت برد این موشک به‌اندازه‌ای است که هر نقطه از اراضی اشغالی  را می‌تواند هدف قرار دهد.در این میان، کاخ سفید و کاخ الیزه نتوانسته‌اند وحشت خود را بابت این دستاورد بزرگ موشکی کشورمان کتمان کنند. 
 بیانیه‌های تکراری اروپا و آمریکا 
 سخنگوی وزارت خارجه فرانسه آزمایش موشک خیبر  را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خواند.در همین حال، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز مدعی شد : «توسعه و تکثیر موشک‌های بالستیک حکومت ایران، یک تهدید جدی برای امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای به‌شمار می‌رود و همچنان یک چالش مهم در برابر اشاعه تسلیحات [کشتارجمعی] است.»
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵، درواقع همان قطعنامه‌ای است که سند توافق هسته‌ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ضمیمه آن است. بدیهی است که در سند برجام، سخنی ازتوان موشکی ایران نیامده و از همین رو، آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران نقض سند توافق هسته‌ای محسوب نمی‌شود.در خصوص قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و ادعای نقض آن( به‌واسطه آزمایش موشک خیبر)نیز نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد: چنانچه در متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد  آمده است، ایران صرفاً از ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک که باهدف حمل سلاح‌ها و کلاهک‌های هسته‌ای صورت می‌گیرد، منع شده و در غیر این صورت، ساخت و آزمایش این موشک‌ها محدودیت پذیر نیست.مقامات غربی در راستای اعمال فشار بر ایران و خلع سلاح کشورمان در مناسبات منطقه‌ای ، بهانه و مستمسکی بهتر از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در اختیار ندارند اما این سند حقوقی نیز اتفاقا ماهیت سالم فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران را نقض نمی‌کند.
به عبارت بهتر،موضع‌گیری اخیر فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها  بر پایه نوعی نیت خوانی مغرضانه ( حمل کلاهک هسته‌ای توسط موشک‌های بالستیک)نسبت به ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران صورت گرفته و در آن، سخنی از سند و مدرکی که ادعای ضد ایرانی پاریس را به اثبات برساند به میان نیامده است! در طول سال‌های اخیر، هر از گاه فرانسه یا کشورهای آلمان، انگلیس و آمریکا در بیانیه‌های سیاسی سخن از تناقض آزمایش‌های موشکی ایران با مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سخن می‌گویند اما زمانی که پای استدلال حقوقی ماجرا به میان می‌آید، چاره‌ای جز سکوت ندارند! 
 آمریکا و فرانسه صلاحیت اعتراض ندارند 
واقعیت امر این است که آمریکا و فرانسه به‌واسطه نقض عملی برجام ( به‌عنوان مبنای صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد)،اساسا صلاحیتی در خصوص  اعتراض علیه  فعالیت‌هایی که ازنظر آن‌ها ناقض قطعنامه مذکورمی باشد،ندارند. به عبارت بهتر، واشنگتن و پاریس اکنون به‌عنوان دو نقض‌کننده بزرگ برجام و متعاقبا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، نسبت به نقض این قطعنامه توسط ایران ( که آن نیز دارای استدلال متنی و حقوقی محکمی نیست) ابراز نگرانی می‌کنند. این پارادوکس رفتاری صرفا در غرب قابل‌مشاهده است! نکته دیگر، مربوط به هم‌افزایی خاص آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها در این روند می‌شود.
در ملاقات ماه سپتامبر(شهریورماه)  ۲۰۱۷ میان روسای جمهور وقت  آمریکا و فرانسه ( ترامپ و ماکرون ) در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک مقرر گردید تا پاریس فشارهای خود بر تهران را بابت برگزاری مذاکرات موشکی تشدید کند. اگرچه قبل از این دیدار نیز مقامات فرانسوی خواستار مذاکره بر سر توان موشکی و دفاعی ایران شده بودند، بااین‌حال متعاقب آن ملاقات ، فشارهای فرانسه بر سر تحدید توان موشکی و دفاعی کشورمان به‌صورت تصاعدی و فزاینده طی سال‌های اخیر افزایش پیداکرده است. باوجود تغییر دولت در آمریکا و حضور دموکرات‌ها، روند هم‌افزایی پاریس و واشنگتن در تقابل با فعالیت‌های موشکی کشورمانافزایش پیداکرده است. مواضع اخیر فرانسه در تقابل با برنامه موشکی ایران تصادفی یا اتفاقی نبوده و معلول تقسیم‌کاری است که میان مقامات آمریکایی و فرانسوی صورت گرفته است. 
 توان موشکی ایران محدودنخواهد شد 
بدون شک توان موشکی جمهوری اسلامی ایران، ابزاری برای ضمانت امنیت و همچنین نماد  اقتدار ما در هر دو عرصه بازدارندگی و اقدام در برابر دشمنان (مخصوصا رژیم اشغالگر قدس ) محسوب می‌شود. آزمایش موشک خیبر در برهه فعلی، قطعا اهمیت راهبردی زیادی برای کشورمان خواهد داشت. همین مسئله منجر به آشفتگی غرب  و صهیونیست‌ها شده است. در جریان برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اعضای ۱+۵ بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴، جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز خواستار گنجاندن موضوع توان موشکی ایران در برجام بود. حتی کار به‌جایی رسید که مذاکرات مسقط در سال ۱۳۹۳ به دلیل اصرار طرف آمریکایی بر سر این موضوع با شکست مواجه شد. «ریچارد نفیو» عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا  که از وی به‌عنوان معمار تحریم‌های ایران نیز یاد می‌شود، اخیرا تأکید کرده است که واشنگتن در آن دوران پس‌ازاینکه نسبت به شکست مذاکرات (در صورت اصرار بر سر گنجاندن موضوع توان موشکی ایران در برجام) اطمینان پیدا کرد، ناچار شد از مواضع خود در این خصوص عقب‌نشینی کند. بااین‌حال وی پیشنهاد داده است که در برهه فعلی می‌توان بر سر موضوعاتی مانند توان و برد و حتی تعداد موشک‌های ایران وارد مذاکره شد!آرزویی که دولت بایدن نیز آن را به گور خواهد برد.  ازاین‌رو میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان آمریکا بر سر تقابل موشکی با ایران کمترین اختلاف‌نظری وجود ندارد. چندی پیش نیز  مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را تحت عنوان «قانون اجرایی برنامه موشکی بالستیک ایران و تحریم‌های بین‌المللی »‌را با اکثریت آرا به تصویب رساند. نکته قابل‌توجه در این خصوص، همراهی مطلق دموکرات‌های کنگره با جمهوری خواهان بود، به‌گونه‌ای که حتی یک نفر از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با این موضوع مخالفت نکرد.در چنین شرایطی، مصالحه با دشمنان بر سر توان موشکی و دفاعی، پررنگ‌ترین خط قرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.