پنج‌گانه نابودی صهیونیسم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96536
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۶:۳۹ |
رژیم اشغالگر قدس نفس‌های آخر خود را می‌کشد

پنج‌گانه نابودی صهیونیسم

یک مورخ اسرائیلی با اشاره به اینکه اوضاع جامعه صهیونیستی حتی قبل از آغاز نبرد طوفان الاقصی نیز بسیار بحرانی بود، به ۵ شاخص اشاره کرد که نشان می‌دهد مرحله فروپاشی پروژه صهیونیستی آغاز شده است.
پنج‌گانه نابودی صهیونیسم
یک مورخ اسرائیلی با اشاره به اینکه اوضاع جامعه صهیونیستی حتی قبل از آغاز نبرد طوفان الاقصی نیز بسیار بحرانی بود، به ۵ شاخص اشاره کرد که نشان می‌دهد مرحله فروپاشی پروژه صهیونیستی آغاز شده است. درحالی‌که تحلیل‌های بی‌شماری درباره نشانه‌های نابودی رژیم صهیونیستی و به‌طورکلی پروژه صهیونیسم ارائه‌شده و همه آن‌ها اتفاق‌نظر دارند که یک موجودیت جعلی و اشغالگر نمی‌تواند مدت طولانی دوام بیاورد، اخیرا یک مورخ مشهور صهیونیست به نام پروفسور «ایلان پاپه» به ۵ نشانه اشاره کرد که بیانگر آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم است.
 کنفرانسی در حیفا 
این مورخ اسرائیلی در کنفرانسی که در حیفا واقع در اراضی اشغالی برگزار شد، در اظهاراتی تحت عنوان «آغاز پایان پروژه صهیونیستی» اعلام کرد که آغاز مرحله پایان پروژه صهیونیسم طولانی و خطرناک بوده و ما درباره آینده نزدیک صحبت نمی‌کنیم بلکه از آینده‌ای دور سخن می‌گوییم اما باید برای آن آماده باشیم.
این مورخ اسرائیلی که استاد دانشکده علوم اجتماعی و مطالعات بین‌الملل دانشگاه اکستر انگلیس و مدیر مرکز اروپایی مطالعات فلسطین نیز هست، به ۵ شاخصی اشاره کرد که به معنای آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم است:
-مورد اول، جنگ داخلی میان یهودیان است که قبل از آغاز عملیات ۷ اکتبر (طوفان الاقصی) شاهد آن بودیم و این جنگ میان اردوگاه سکولار و اردوگاه مذهبی‌-افراطی‌ها در جامعه یهودی اسرائیل جریان داشت. اردوگاه سکولار در جامعه صهیونیستی که اغلب اعضای آن یهودیان اروپایی هستند، یک زندگی آزاد و بازمی‌خواهند و درعین‌حال که می‌خواهند به ظلم علیه فلسطینیان ادامه دهند، حاضرند بخش‌هایی از اراضی اشغالی در کرانه باختری و غزه را به فلسطینی‌ها واگذار کنند.
در مقابل، اردوگاه مذهبی-افراطی‌های صهیونیستی گرایش مخالف دارند. آن‌ها در شهرک‌های کرانه باختری زندگی کرده‌اند و آرزو دارند اسرائیل را به یک «دولت» نژادپرست یهودی تبدیل کنند. بنابراین می‌توان گفت که این دو اردوگاه در آینده شاهد جنگ‌هایی در کرانه باختری خواهند بود؛ زیرا عاملی که این دو گروه را کنار هم نگه می‌داشت، ترس مشترک از تهدیدات امنیتی بود اما به نظر می‌رسد این عنصر هم دیگر کارساز نیست و این وحدت در برابر چشمان ما در حال شکست خوردن و نابودی است.
 حمایت بی‌سابقه از آرمان فلسطین در جهان 
شاخص دوم مربوط به حمایت بی‌سابقه از آرمان فلسطین در سراسر جهان و اقدام اغلب سازماندهی‌کنندگان جنبش «همبستگی» برای اتخاذ یک الگوی ضد آپارتاید است که پیش‌تر به سقوط نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی کمک کرد. در این زمینه لازم است به کمپین تحریم و سلب سرمایه‌ها از اسرائیل اشاره‌کنیم.این بسیار مهم است و می‌بینیم که علاوه بر طبقه‌بندی اسرائیل به‌عنوان یک رژیم آپارتاید توسط سازمان‌های غیردولتی معتبری همچون عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر و …، ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که مخالف‌ها با اسرائیل از سطح جوامع به سطح دولت‌ها رسیده است.
اما  سومین شاخص برای آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم مربوط به عامل اقتصادی است؛ زیرا شکاف زیادی بین داراها و ندارها در جامعه صهیونیستی وجود دارد و گروه فقیر این جامعه به‌سختی می‌توانند خانه بخرند و هر سال بسیاری از اسرائیلی‌ها خود را زیرخط فقر می‌بینند. همچنین باوجود حمایت‌های زیاد آمریکا بعد از ۷ اکتبر ،  با هزینه‌های هنگفتی که این جنگ (جنگ غزه) برای اسرائیل داشته، چشم‌انداز تاریکی برای آینده اقتصادی اسرائیل ترسیم می‌شود.
 ناتوانی و شکست ارتش اسرائیل 
شاخص چهارم در این زمینه مربوط به ناتوانی ارتش اسرائیل در محافظت از جامعه یهودی در جبهه جنوب و شمال است. درحال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار اسرائیلی از منطقه شمالی فرار کرده‌اند که همه آن‌ها از یهودیان در منطقه الجلیل هستند. این درحالی است که بعد از ۷ اکتبر کابینه اسرائیل نتوانسته به خانواده‌های کشته‌شدگان و زخمی‌ها کمک کند.
اما شاخص پنجم و پایانی درباره آغاز مرحله فروپاشی صهیونیسم مربوط به نگرش نسل جدید یهودیان ازجمله یهودیان آمریکاست که عقیده‌ای مخالف با پیشینیان خود دارد. پیش‌ازاین یهودیان آمریکا با وجود انتقاد از اسرائیل اما معتقد بودند که این رژیم در برابر امواج ضد یهودی بیمه است. اما این اعتقاد امروز دیگر در میان نسل جدید یهودیان وجود ندارد و بسیاری از آن‌ها در جنبش همبستگی با فلسطینی‌ها فعالیت می‌کنند.
 بحران‌هایی که نقطه پایان ندارند 
نتایج مطالعات مربوط به وضعیت جامعه صهیونیستی در فلسطین اشغالی نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین بحران‌هایی که رژیم صهیونیستی طی مرحله نزدیک در سطح داخلی با آن مواجه خواهد بود، عدم وجود امنیت داخلی و تشدید شکاف‌های اجتماعی و تأثیر آن بر «همبستگی» داخلی صهیونیست‌هاست. اما در سطح منطقه‌ای بزرگ‌ترین بحران و چالش اسرائیل مربوط به افزایش قدرت محور مقاومت و به‌طورکلی تقویت بیداری اسلامی است. عمده‌ترین چالش و بحران رژیم صهیونیستی در سطح بین‌المللی نیز به گسترش جبهه ضد صهیونیستی و واکنش سازمان‌های بین‌المللی و حقوقی به جنایت‌های این رژیم برمی‌گردد.
بر همین اساس میان بسیاری از صهیونیست‌ها این باور راسخ وجود دارد که بر اساس واقعیت‌های تاریخی، عمر موجودیت آن‌ها بیش از ۸۰ سال طول نخواهد کشید و طبق این باور صهیونیست‌ها، اسرائیل در سال ۲۰۲۸ نابود می‌گردد. طبق واقعیت‌های موجود که اسرائیلی‌ها به آن استناد می‌کنند دو حکومت یهودی پیش‌ازاین هیچ‌کدام بیش از ۸۰ سال دوام نیاوردند و درنتیجه اسرائیل که سومین آن‌هاست و حکومت خود را در اراضی اشغالی فلسطین بنا کرده است، در معرض نابودی قرار دارد. آنچه مسلم است اینکه رژیم اشغالگر قدس سرنوشت و فرجامی جز شکست ندارد و در این معادله، تنفس مصنوعی غرب ( آمریکا ، انگلیس و دیگر کشورهای غربی) نه‌تنها منتج به بقای این رژیم نمی‌شود بلکه حامیان صهیونیسم را نیز تبدیل به دیگر نمادهای سقوط و شکست در نظام بین‌الملل خواهد ساخت. این قاعده در خصوص جنگ اخیر غزه نیز صادق است:جایی که واشنگتن، برلین، لندن، پاریس و دیگر حامیان نسل‌کشی فلسطینیان تبدیل به بازیگران شکست‌خورده جنگ شده‌اند و در آینده نیز باید هزینه‌های تصاعدی و غیرقابل‌جبران حمایت خود از صهیونیسم را پرداخت کنند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.