پذيرش شکست اصلاح‌طلبان با زبان بي‌زباني - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6764
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۱ |
«رسالت» در گفت وگو با صاحب‌نظران ، بررسي مي کند؛

پذيرش شکست اصلاح‌طلبان با زبان بي‌زباني

جريانات سياسي براي ورود به انتخابات مجلس و کسب آراي مردم هرروز در تکاپو هستند. در ميان اين تحرکات دو جريان سياسي «اصلاح‌طلب» و «اصولگرا» بيشتر از گذشته به انتخابات و نتيجه آن مي‌پردازند.
پذيرش شکست اصلاح‌طلبان با زبان بي‌زباني

| راضيه فراهاني |
جريانات سياسي براي ورود به انتخابات مجلس و کسب آراي مردم هرروز در تکاپو هستند. در ميان اين تحرکات دو جريان سياسي «اصلاح‌طلب» و «اصولگرا» بيشتر از گذشته به انتخابات و نتيجه آن مي‌پردازند.
برخي از صاحب‌نظران در حوزه سياسي معتقدند اين انتخابات با انتخابات گذشته تفاوت بسياري دارد چراکه مردم از هوش سياسي بالايي برخوردار هستند و ديگر فريب شعارهاي انتخاباتي افراد را نخواهند خورد، لذا اين امرکار را براي کانديداهاي انتخاباتي سخت‌تر خواهد کرد.
يک نظريه بين اهل سياست و کارشناسان اين است اصلاح‌طلبان با توجه به کارنامه‌اي که از خود در دولت، مجلس و شوراي شهر به‌جاي گذاشته‌اند در اين انتخابات شکست خواهند خورد و اين موضوع نکته اي است که مي‌توان از زبان خودشان شنيد.
اين جريان سياسي گاه بيان مي‌کند به جهت برخي نظارت‌ها در انتخابات شرکت نمي‌کند، گاه با پيش‌شرطي عدم رد صلاحيت‌ها در انتخابات خودي نشان مي‌دهد و گاهي عنوان مي کند با جريان سياسي ديگري (اعتدال) ائتلاف نمي‌کنيم و به‌صورت کاملاً مستقل به انتخابات ورود خواهيم کرد.
نکته جالب عدم ائتلاف اصلاح‌طلبان در انتخابات را مي‌توان اين‌گونه توضيح داد که اين جريان سياسي براي فرار از عملکرد ناموفق دولت سعي دارد تا مشکلات را به‌پاي دولت گذاشته و خود را از آن جدا کند.
نجف‌قلي حبيبي معتقد است که اصلاح‌طلبان با توجه به شرايط ويژه کشور از دولت حمايت کردند اما حسن لاسجردي معتقد است که اين جريان سياسي به جهت برخي امتيازات به حمايت از دولت برآمد.
با توجه به ديدگاه‌هاي مختلفي که در اين ميان وجود دارد روزنامه «رسالت» به سراغ يک فعال سياسي اصولگرا و يک فعال سياسي اصلاح‌طلب رفته و گفت‌وگويي داشته که در ادامه مشروح آن را مي‌خوانيد.
*اصلاحات در حال آزمودن مدل‌ها و رفتارهاي مختلف است
حسن لاسجردي، عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي بابيان اين‌که تا برگزاري انتخابات مجلس فرصت ۶-۵ ماهه وجود دارد، به «رسالت» گفت: «در حال حاضر تب‌سنجي انتخابات و بررسي وضعيت سياسي براي اصلاح‌طلبان بسيار مهم‌تر از فعاليت يا اعلام ليست است، زيرا آن‌ها در حال ارزيابي خود و واکنش احتمالي جامعه نسبت به اين جريان سياسي هستند.»
اين فعال سياسي اصولگرا تصريح کرد: «جريان اصلاحات در حال آزمودن مدل‌ها و رفتارهاي مختلف است. برخي از افراد در اين جريان سياسي مطرح مي‌کنند که به انتخابات ورود پيدا نخواهند کرد و برخي ديگر هم بحث مشارکت مشروط را مطرح مي‌کنند. اظهارنظرهاي مختلفي تاکنون از سوي اين جريان سياسي عنوان شده که مورد ارزيابي قرارگرفته شده است.»
او ادامه داد: «چه جريان اصلاحات بخواهد و چه نخواهد عملکرد دولت و مجلس به نام آن‌ها نوشته‌شده است لذا آن‌ها نمي‌توانند نه حمايت‌شان از ليست اميد و نه دولت آقاي روحاني را نفي کنند.»
لاسجردي افزود: «اصلاح‌طلبان هم به‌خوبي مي‌دانند ليست اميد در مجلس نتوانسته عملکرد مناسبي از خود نشان دهد لذا درباره مجلس، فراکسيون اميد و ليست اميد خيلي اظهارنظر نمي‌کنند، چراکه هرگونه اظهارنظرشان محکوم به شکست است.»
*اصلاح‌طلبان شکست را با زبان بي‌زباني پذيرفتند
اين فعال سياسي اصولگرا ادامه داد: «اين جريان سياسي تصور مي‌کند مي‌تواند راهي براي فرار در حمايتش از دولت پيدا کند و مدعي شود که تنها جهت نزديک بودن اين جريان با اعتدالي‌ها از آن‌ها حمايت کرديم اما بايد به آن‌ها گوشزد کرد که بسياري از احزاب اصلاح‌طلب مانند کارگزاران در دولت مشغول به فعاليت هستند.»
او افزود: «اصلاح‌طلبان در حال حاضر بيش از آن‌که به دنبال فعاليت عملياتي انتخاباتي باشند به دنبال عمليات رواني بر روي جامعه هستند.»
لاسجردي در پايان تأکيد کرد: «اين جريان سياسي با توجه به تجربه‌اي که در مجلس و دولت داشت مي‌داند که رويکرد انتخابات آتي با اصلاحات همراه نيست و به‌نوعي آن‌ها شکست در انتخابات را با زبان بي‌زباني پذيرفتند.»
*اصلاح‌طلبان به جمع‌بندي روشني نرسيده‌اند
نجف‌قلي حبيبي پژوهشگر فلسفه اسلامي و فعال سياسي اصلاح‌طلب دراين‌باره به «رسالت» گفت: «ديدگاه‌هاي مختلفي از سوي اصلاح‌طلبان براي ورود به انتخابات مطرح‌شده است اما تاکنون اين جناح سياسي به جمع‌بندي روشني نرسيده‌اند.»
نماينده مردم تهران در دوره سوم مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: «بحث‌هاي اخيري که از سوي اصلاح‌طلبان براي حضور در انتخابات مطرح‌شده هيچ‌کدام مبناي عملي ندارد و تنها براي يافتن راه‌حل مناسب است بنابراين طرح مبحث «عدم ائتلاف» اصلاح‌طلبان با جريان‌هاي سياسي ديگر هم تنها يک موضوعي است و درباره آن تصميمي گرفته نشده است.»
*اصلاح‌طلبان با توجه به فضاي کشور، از دولت حمايت کردند
اين فعال سياسي در توضيح حمايت اين جريان سياسي از دولت دوازدهم، مطرح کرد: «اصلاح‌طلبان با توجه به فضاي کشور، از دولت حمايت کردند.»
او گفت: «در حال حاضر نمي‌توان بر يک موضوع به‌صورت قطعي اعمال‌نظر کرد چراکه همچنان وقت براي بحث و گفت‌وگو وجود دارد.»

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.