واردات خودرو با ارز دارای منشأ خارجی انجام خواهد شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91871
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۴۶ |
لطف‌الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی:

واردات خودرو با ارز دارای منشأ خارجی انجام خواهد شد

لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: پیرامون ساماندهی حوزه خودرو، مجلس شورای اسلامی دو قانون را به سرانجام رساند؛ نخست قانون ساماندهی صنعت خودرو از جمله کامیون‌ها، خودروهای نو، تقویت و چگونگی تولید بود که مباحثی از آن از مجلس گذشته باقی مانده بود.
واردات خودرو با ارز دارای منشأ خارجی انجام خواهد شد

لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مردم قزوین و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: پیرامون ساماندهی حوزه خودرو، مجلس شورای اسلامی دو قانون را به سرانجام رساند؛ نخست قانون ساماندهی صنعت خودرو از جمله کامیون‌ها، خودروهای نو، تقویت و چگونگی تولید بود که مباحثی از آن از مجلس گذشته باقی مانده بود. خوشبختانه این قانون با اصلاح ماده ۴ به سرانجام رسید و واردات خودروهای نو را مطرح ساخت. توام با این روند دولت لایحه‌ای را به منظور واردات خودروهای کارکرده به مجلس ارسال کرد که بسیار قابل توجه بود. براین اساس مجلس یازدهم، در جریان قانون واردات خودرو، واردات خودروهای کارکرده را نیز در دستورکار قرار داد. وی افزود: به منظور صدور مجوز و شکل‌گیری فرآیند واردات خودرو نیازمند تدوین آیین نامه واردات خودرو بودیم که خوشبختانه این آیین‌نامه با همکاری وزارت صمت، سازمان ملی استاندارد، سازمان محیط زیست و مجلس حال آماده شده و بسیار قابل توجه می‌باشد.

سیاهکلی تصریح کرد: پس از تدوین آیین نامه، موضوع ارز یکی از عوامل تأخیر و تعلل در فرآیند واردات خودرو بود. بانک مرکزی در برخی موضوعات ایراداتی را وارد دانسته بود و مسائلی همچون ارز شخصی و ارز با منشأ خارجی مطرح شده بود. خوشبختانه در جریان نشست‌‌های صورت گرفته کمیسیون با معاون اول رئیس جمهور موضوع ارز واردات خودرو مطرح شد. طی آخرین نشست کمیسیون صنایع با معاون اول رئیس جمهور به تاریخ ۳۰ شهریورماه مقرر شد تا ارز با منشأ خارجی در دستورکار قرار بگیرد. بر این اساس ایرانیان خارج از کشور می‌‌توانند میزان ارز خودرا طی نامه‌ای تبیین کنند و اعلام بدارند که مایل به واردات با چه میزان ارز می‌باشند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: واردات خودرو با ارز ناشی از صادرات، خدمات، ارز دیجیتال و ارز با منشأ خارجی مصوب شده و بی‌شک این خبری مبارک و دارای نتایج حائز اهمیت خواهد بود.

نماینده مردم قزوین در مجلس یازدهم متذکر شد: به سبب مصوب شدن واردات خودرو با ارز ناشی از صادرات، خدمات، ارز دیجیتال و ارز با منشأ خارجی صاحبان سرمایه می‌توانند وارد میدان شوند و واردات خودرو انجام دهند. او یادآور شد: در شرایط فعلی دیگر مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد و اتفاق بزرگ واردات خودرو درحال رقم خوردن می‌باشد. دراین راستا از معاون اول رئیس جمهور، وزیر صمت، رئیس سازمان استاندارد، سازمان محیط زیست و تمامی کسانی که در این فرآیند همراه بوده‌اند، تشکر می‌کنیم. بی‌شک همکاری این افراد و سازمان‌ها موجب شده که امروز دیگر مانعی برای واردات خودرو وجود نداشته باشد. سیاهکلی گفت: به طورحتم شاهد تعدیل بازار خودرو، کاهش قیمت و افزایش کیفیت خواهیم بود. در این مسیر سازمان استاندارد کشور، مؤلفه‌های موردنیاز را همچون استاندارد ژاپن، چین، اروپا، روسیه و خلیج فارس را اعلام داشته است.

چنانچه فارغ از این استانداردهای مطرح شده، استانداردی وارد شود و تیم فنی تأیید کنند، مشکلی وجود نخواهد داشت و افراد قادر به واردات خواهند بود. اگرچه مطلوب این است که در فرآیند واردات خودرو از استانداردهای مطرح شده که به نفع کشور نیز می‌باشد، استفاده شود.او در پایان این گفت‌وگو اظهارکرد: با دستورالعملی که معاون اول رئیس جمهور مطرح کرد، می‌توانیم شاهد وا‌ردات خودرو در چند هفته آینده باشیم. خوشبختانه سرمایه‌گذاران قابل توجهی وجود دارند که مایل به سرمایه‌گذاری برای واردات خودرو می‌باشند. شایان ذکر است تا بگوییم که ارز برای واردات خودرو یک ارز خاص نیست و ارزهای مختلف همچون دلار، یورو و ارزهای منطقه‌ای همچون ارز عراق و سایرکشورهای همسایه قابل استفاده می‌باشد. ارز منشأ اشخاص نیز با همکاری و تصمیم‌گیری بانک مرکزی انجام خواهد شد؛ پیشنهادمان این است که کلیه افرادی که ارز دارا هستند و مایل به‌واردات خودرو می‌باشند، در بانک حساب مربوطه ایجاد کنند و با استفاده از حساب ارزی خود، واردات انجام دهند. بررسی نهایی این امر منوط به تصمیم‌گیری معاون اول رئیس جمهور می‌باشد و به زودی اعلام خواهد شد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.