واردات خودروهای نو و کارکرده پایداری عرضه و تقاضا را رقم خواهد زد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94674
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۰۳ |
علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

واردات خودروهای نو و کارکرده پایداری عرضه و تقاضا را رقم خواهد زد

علی‌اکبر کریمی، نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: واردات خودروهای نو و کارکرده چندین مزیت قابل‌توجه دارد؛ نخست این است که  ایجاد رقابت می‌گردد و کیفیت خودروهای داخلی را افزایش می‌د‌هد.
واردات خودروهای نو و کارکرده پایداری عرضه و تقاضا را رقم خواهد زد
علی‌اکبر کریمی، نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: واردات خودروهای نو و کارکرده چندین مزیت قابل‌توجه دارد؛ نخست این است که  ایجاد رقابت می‌گردد و کیفیت خودروهای داخلی را افزایش می‌د‌هد.
مزیت دیگر این است که به‌موجب افزایش عرضه، قدرت انتخاب بالا می‌رود و عرضه و تقاضا به تعادل می‌رسد. وی در تشریح اثرات پایداری عرضه و تقاضا در بازار خودرو افزود: مادامی‌که عرضه و تقاضا به تعادل برسد، شاهد پایداری وضعیت بازار کشور خواهیم بود. یکی دیگر از مزیت‌های خودرو، کیفیت متفاوت از خودروی داخلی است؛ به‌عبارت‌دیگر بازار شاهد ورود خودروهای باکیفیت خواهد شد و فناوری جدید را خواهد دید. کریمی با تأکید بر لزوم افزایش سطح کیفیت خودروهای داخلی تصریح کرد: ورود خودروهای خارجی باکیفیت موجب می‌شود تا تولیدکنندگان داخلی کیفیت خود را افزایش دهند و از فناوری‌های روز بهره بگیرند.
افزون بر این سلیقه مصرف‌کنندگان را پاسخ‌دهند و متناسب با تقاضا، عرضه کنند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: واردات خودروهای نو و کارکرده موجب می‌شود تا تولیدکنندگان داخلی خود را در معرض قضاوت مشتریان ببینند و تلاش کنند تا سطح کیفیت خودرو را ارتقاء دهند. او درخصوص اثرات ایجاد بازار رقابتی برای تولیدکنندگان داخلی متذکر شد: فضای رقابتی و فروش خودروهای وارداتی افزون بر تعادل عرضه و تقاضا، رونق فناوری در صنعت خودروی داخلی را نیز رقم خواهد زد. وی در تشریح روند واردات خودروهای کارکرده یادآور شد: واردات خودروهای کارکرده مشروط به چارچوب خاص خواهد بود. مهم‌ترین موضوع رعایت کارکرد این خودروهاست. طی بررسی لایحه مقرر شد تا کارکرد این خودروها بیش از پنج سال نباشد. بنابراین ضرورت دارد تا این مهم رعایت گردد و کشور به محل ورود خودروهای فرسوده تبدیل نشود. همچنین ضرورت دارد تا امکانات تأمین قطعات و خدمات پس از فروش فراهم گردد چراکه برخی از خودروها درگذشته بوده‌اند و نمایندگی‌هایشان در بازارهای کشور وجود دارد. برند‌هایی که نمایندگی‌شان وجود دارد، چارچوب خدمات پس از فروش و تأمین قطعاتشان فراهم است.
چنانچه در این میان برند خودرویی درکشور پشتیبانی خدمات و تأمین قطعه نداشته باشد، مشکل ایجادخواهد شد و پس از مدتی روند خریدوفروششان متوقف خواهد شد. در این راستا ضرورت دارد تا به این مهم توجه داشته باشیم تا پس از گذشت چندسال شاهد گورستان خودروهای فرسوده و کارکرده خارجی نباشیم. وی در پایان این گفت وگو با اشاره به لزوم ابلاغ آیین‌نامه خودروهای کارکرده از سوی دولت بیان داشت: مسئولان آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده موارد مذکوررا  رعایت و معیارهای خودروهای کارکرده را تعیین  کنند تا نگرانی‌های حال حاضر کاهش یابد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.