نگرانی دیرهنگام جوزف بورل! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85546
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۶:۵۷ |
وحشت اروپائیان از واکنش مسکو

نگرانی دیرهنگام جوزف بورل!

 جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نمی تواند نگرانی خود را بابت واکنش روسیه نسبت به حمله تروریستی و پهپادی اخیر به کاخ کرملین پنهان کند. دیمیتری مدودف ،رئیس جمهور سابق روسیه و یکی از شرکای پوتین در حزب روسیه واحد در تازه ترین مواضع خود تأکید کرده است که اقدام اخیر ، چاره ای جز حذف فیزیکی زلنسکی رئیس جمهور اوکراین باقی نگذاشته و دیگر، زمان سخن گفتن از مذاکره( برای رسیدن به آتش بس و صلح ) با دولت اوکراین سپری شده است!
نگرانی دیرهنگام جوزف بورل!

 جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نمی تواند نگرانی خود را بابت واکنش روسیه نسبت به حمله تروریستی و پهپادی اخیر به کاخ کرملین پنهان کند. دیمیتری مدودف ،رئیس جمهور سابق روسیه و یکی از شرکای پوتین در حزب روسیه واحد در تازه ترین مواضع خود تأکید کرده است که اقدام اخیر ، چاره ای جز حذف فیزیکی زلنسکی رئیس جمهور اوکراین باقی نگذاشته و دیگر، زمان سخن گفتن از مذاکره( برای رسیدن به آتش بس و صلح ) با دولت اوکراین سپری شده است! این سخنان، موجی از وحشت را در بین اروپائیان ایجاد کرده است، زیرا تشدید نبرد در اوکراین  بر اساس مؤلفه های غیر قابل پیش بینی  و سریع، پاشنه آشیل بازیگران اروپایی ناتو محسوب می شود. 
 آیا اروپا هم قربانی شده است؟!
مقامات روسی صراحتا از نقش آمریکا در حمله پهپادی اخیر سخن گفته اند و در مقابل، ایالات متحده آمریکا اتهام طراحی حمله ادعایی پهپادی به کاخ کرملین را رد کرده است. مسکو می‌گوید این حمله از طرف اوکراین و برای سوءقصد به جان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انجام شده است.دیمیتری پسکوف، سخنگوی  پوتین یک روز پس از متهم کردن کی‌یف، مدعی شد که این حمله با پشتیبانی واشنگتن انجام شده است.پیش از این دولت اوکراین هم اتهام دست داشتن در حمله ادعایی را رد کرده است. مقام‌های اوکراینی مسکو را به اقدامات تحریک‌آمیز و زمینه‌چینی برای حملات بیشتر متهم کرده‌اند.روز چهارشنبه ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که نیروهای امنیتی دو پهپاد را در آسمان مسکو سرنگون کردند که کاخ کرملین را هدف گرفته بودند. مقر ریاست‌جمهوری و برخی دیگر از اماکن مهم حکومتی روسیه در این مجموعه جای دارند.پس از طرح این اتهام دو ویدئو در شبکه‌های اجتماعی روسیه همرسانی شد که یکی ستونی از دود را بالای کرملین نشان می‌داد و دیگری انفجاری کوچک را در نزدیکی ساختمان سنای روسیه نشان می‌داد و در آن دو نفر در حال بالا رفتن از گنبد ساختمان دیده می‌شدند.بنا به اعلام کرملین ولادیمیر پوتین در زمان حمله ادعایی در محل حضور نداشته و به ساختمان هم آسیب چندانی نرسیده است.
روز پنج‌شنبه و پس از سوءقصد به پوتین، شهرهای مختلف اوکراین، از جمله کی‌یف، پایتخت، هدف حملات موشکی و پهپادی روسیه قرار گرفتند.حملاتی نیز از زاپوریژیا و اودسا در جنوب اوکراین گزارش شد.سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه در روز پنج‌شنبه گفت: «بی‌تردید» آمریکا پشت این حمله است.  پسکوف گفت: «چنین تصمیماتی را نه در کی‌یف، بلکه در واشنگتن می‌گیرند.»
در این میان، یکی از سناریوها  و فرضیات پررنگ، اقدام امنیتی مشترک آمریکا-رژیم صهیونیستی علیه روسیه ( با طراحی حمله پهپادی) بدون اطلاع بازیگران اروپایی بوده است. به عبارت بهتر، امکان اینکه مقامات کاخ سفید و تل آویو در این پرونده، به نوعی شرکای اروپایی خود را نیز بی خبرگذاشته باشند بسیار زیاد است زیرا بسیاری از سیاستمداران اروپایی، نسبت به هزینه های واکنش روسیه شدیدا نگران هستند. 
 نتیجه بازی اروپا در زمین آمریکا
نگرانی اخیر مقامات اروپایی از جمله جوزف بورل، انعکاسی از بازی نامتوازن و خطرناک اروپا در زمین آمریکا و رژیم صهیونیستی، خصوصا در جنگ اوکراین است. از همان ابتدای وقوع جنگ، بسیاری از استراتژیست‌های اروپایی نسبت به فاصله گیری قاره سبز از رویکرد صلح محور در جنگ هشدار دادند اما وضع مکرر تحریم‌های ضد روسی از سوی اروپائیان و تصویب قطعنامه های تجاری و سیاسی علیه کاخ کرملین و فراتر از آن،مشارکت غیرمستقیم اروپائیان در جنگ اوکراین با ارسال تسلیحات پیشرفته جملگی مصادیق خطای بزرگ آنها در مواجهه با مسکو بود. رنگ باختن عقلانیت در سیاست خارجی و امنیتی بازیگران اروپایی، اکنون بیشترین هزینه را متوجه آنها ساخته است. قطعا پاسخ شدید روسیه به اوکراین، علاوه بر دولت زلنسکی کشورهای اروپایی را نیز تحت تأثیرقرارخواهد داد و آنها را بیش از پیش در کنترل صحنه نبرد اوکراین سردرگم خواهد ساخت! 
طی روزهای اخیر، موضوع واکنش روسیه نسبت به حمله پهپادی به کاخ کرملین بسیار داغ است! بسیاری از تحلیلگران مسائل امنیتی و استراتژیک معتقدند فارغ از ماهیت موضوع و آنچه اخیرا بر فراز کاخ ریاست جمهوری روسیه رخ داد، واکنش مسکوقطعا محدود و مقطعی نخواهد بود! به عبارت بهتر، احتمالا شاهد تغییر موازنه نبرد در بسیاری از نقاط درگیر در جنگ اوکراین خواهیم بود و حتی امکان دارد برخی مناطق دیگر در این کشور نیز هدف حملات نیروهای روسی قرار گیرند. نکته مهم تر
اینکه شکست توطئه ترور پوتین، بسیاری از کانال‌های ارتباطی محدود میان اعضای اروپایی ناتو و مسکو را نیز مسدود خواهد کرد و قرائت  دیپلماتیک از صحنه نبرد  را به حاشیه خواهد راند. 
 اصل ماجرا غیر قابل تغییر است 
همان گونه که اشاره شد، جوزف بورل ،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا از مدودف و دیگر مقامات روسی خواسته است تا واکنشی نسبت به حمله پهپادی اخیر به کاخ کرملین نشان ندهند! این خواسته، قطعا منبعث از تسلط اروپائیان بر صحنه جنگ نیست، بلکه ریشه در استیصال بورل و همراهانش دارد.در مقابل، نکته خاص روس‌ها در قبال حمله پهپادی اخیر این است که اوکراینی ها
با چه پشتوانه ای دست به این اقدام زده اند؟ قطعا این ریسک پذیری از عهده زلنسکی و مقامات ارشد نظامی و سیاسی اوکراینی برنیامده و در این معادله، باید رد پای بازیگرانی مانند ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی را مشاهده کرد.سفر بهمن ماه سال گذشته الی کوهن، وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی به کی یف و متعاقبا، توافقات گسترده نظامی طرفین جملگی منتج به تقویت نقش پشت پرده و آشکار موساد در جنگ اوکراین  ( در تقابل با روسیه  ) شده است. اخیرا منابع صهیونیستی  از آمادگی وزارت جنگ این رژیم  برای آزمایش یک سامانه جدید هشدار اولیه حمله موشکی در اوکراین خبر داده است.این سامانه که گفته می‌شود قرار است برای شناسایی و هشدار زودهنگام حملات موشکی روسیه در کی‌یف مستقر شود.فراتر از این موارد، همکاری های امنیتی صهیونیست‌ها و آمریکایی ها با دولت اوکراین ( از جمله مذاکرات محرمانه امنیتی واشنگتن وتل آویو با مقامات اوکراینی در ورشو پایتخت لهستان)، قطعا نمی تواند خروجی و ثمره اسی صلح محور داشته باشد! حتی حمله پهپادی اخیر می تواند یکی از محصولات این مذاکرات باشد! آنچه مسلم است اینکه اروپائیان در این معادله، بازنده ای  مطلق محسوب می شوند….

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.