نصف شدن اضافه برداشت بانک‌ها/ تولد رمز ریال در شهریورماه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 66943
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵ |
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد

نصف شدن اضافه برداشت بانک‌ها/ تولد رمز ریال در شهریورماه

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه رمز ریال شهریورماه سال جاری متولد خواهد شد، گفت: اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نسبت به سال گذشته نصف شده است.
نصف شدن اضافه برداشت بانک‌ها/ تولد رمز ریال در شهریورماه

علی صالح آبادی امروز در همایش سیاست‌های پولی و بانکی اظهار کرد: کمیته‌های نقدینگی، پایه پولی و اصلاح نظام بانکی در ساختار بانک مرکزی با ریاست قائم مقام بانک مرکزی تشکیل شده است و جلسات آن برگزار می‌شود. در حوزه کنترل تورم سیاست‌های خوبی پیش‌بینی شده است و در حال گفت‌وگو با هیات دولت هستیم.

وی محورهای اصلاح نظام بانکی و سیاست‌های پولی را نام برد و گفت: اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و نظام بانکی یکی از محورهای لازم برای نظام بانکی است که تکالیف بودجه‌ای یکی از موضوعات مهم در این زمینه است.  

وی افزود: مقداری تکالیف بودجه به نظام بانکی در سال جاری کمتر شد اما همچنان این بار بر بانک‌ها تحمیل می‌شود و در این زمینه، تلاش می‌کنیم تکالیف بودجه منجر به ناترازی نظام بانکی نشود. 

تاکنون دولت از تنخواه استفاده نکرده است

صالح آبادی ادامه داد: در قانون بودجه سال جاری دیده شده که علاوه بانک مرکزی، بانک‌های دولتی نیز عامل فروش ارزهای دولتی در بازار باشند. یکی دیگر از محورهای اصلاحی برای رابطه دولت با بانک مرکزی، موضوع تنخواه دولت است که باید سازوکار آن اصلاح شود و خزانه نیازی به استفاده از تنخواه نداشته باشد. برای این موضوع هم تدابیری اندیشه شد که از تنخواه استفاده نشود و یا به عنوان آخرین راهکار از آن استفاده شود که راهکار درنظر گرفته شده این است که خزانه بتواند از حساب‌های خود نزد دولت استفاده کند و نیازی به تنخواه نداشته باشد. تاکنون از این سازوکار استفاده شده و جایگزین تنخواه شده و دولت از تنخواه استفاده نکرده است. 

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: بازار بدهی باید توسعه و تعمیق یابد تا به سیاست‌های پولی بانک مرکزی در راستای کنترل تورم کمک کند. دولت به عنوان نهادی که سالانه اوراق منتشر می‌کند، انتشار این اوراق نباید اینگونه باشد که بانک‌ها اوراق دولت را بخرند و با بانک مرکزی ریپو کنند تا به افزایش پایه پولی شود.

وی استقراض مستقیم از بانک مرکزی خط قرمز دولت دانست و گفت: اصلاح قانون بانک مرکزی نیز از دیگر موضوعات مهم برای اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی است تا با اصلاح این قانون، به سمت تقویت ساختارهای حمکرانی بانک مرکزی حرکت کنیم.

تسویه بدهی دولت به بانک‌های دولتی در امسال

وی درباره بدهی دولت به بانک‌های دولتی گفت: این بانک‌ها مطالبات قابل توجهی از دولت دارند که برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای صورت گرفته تا مطالبات بانک‌های دولتی و شبه دولتی از دولت در سال ۱۴۰۱ پرداخت شود.

صالح‌آبادی از فراهم شدن امکان انتشار گواهی سپرده عام برای بانک‌ها خبر داد و گفت: اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نسبت به سال گذشته نصف شده است. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.