نتیجه بازی اروپائیان در زمین کاخ سفید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 79379
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۶:۱۴ |
وقتی کاخ سفید متحدان خود را نیز غارت می‌کند

نتیجه بازی اروپائیان در زمین کاخ سفید

 کشورهای اروپایی در حالی آمریکا را در جنگ اوکراین همراهی کردند که ایالات‌متحده اعلام کرده بود که تبعات این جنگ که برای اروپا انرژی خواهد بود را جبران خواهد کرد. به عبارتی کشورهای قاره سبز  بیشتر با رویکرد اعتماد به آمریکا در راستای تأمین انرژی، تحریم و درنتیجه وارد فاز تقابل با روسیه شده بودند.
نتیجه بازی اروپائیان در زمین کاخ سفید

مهدی رسولی
 کشورهای اروپایی در حالی آمریکا را در جنگ اوکراین همراهی کردند که ایالات‌متحده اعلام کرده بود که تبعات این جنگ که برای اروپا انرژی خواهد بود را جبران خواهد کرد. به عبارتی کشورهای قاره سبز  بیشتر با رویکرد اعتماد به آمریکا در راستای تأمین انرژی، تحریم و درنتیجه وارد فاز تقابل با روسیه شده بودند. حال بعد از گذشت چند ماه از این جنگ و رسیدن فصل سرما، عملا آمریکا اروپا  را تنها گذاشت و یا بی‌سابقه‌ترین سوء استفاده‌ها را  از این کشورها برده است. به‌طوری‌که  مسئولین ارشد اروپایی، آمریکا را متهم می‌کنند که به بهانه جنگ اوکراین، در حال غارت اروپاست. ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه دریک سخنرانی اعلام کرد که آمریکا قیمت گاز را چهار برابر قیمت جهانی به فرانسه می‌فروشد.

 سودجویی آمریکا در بازارهای اروپایی
نشریه آمریکایی پولیتیکو نوشت: اظهارنظر پنهان و آشکار مقامات ارشد اروپایی، از خشم شدید نسبت به آمریکا به‌خاطر سودجویی در جنگ اوکراین حکایت می‌کند. این مقامات در شرایط تشدید فشارهای ناشی از جنگ اوکراین، ضمن ابراز ناامیدی از دولت جو بایدن، آمریکا را متهم به سودجویی می‌کنند. آن‌ها می‌گویند آمریکا بیشترین سود را از جنگ اوکراین می‌برد زیرا گاز بیشتری با قیمتی بالاتر و سلاح‌های بیشتری به اروپا می‌فروشد.یک مسئول ارشد اتحادیه اروپا گفته است: «ما درواقع در بُرهه حساس تاریخی قرارگرفته‌ایم. اروپا در تجارت با آمریکا تحت تأثیر دو فشار قرارگرفته؛ اول اعطای یارانه‌های دولتی در آمریکا و دوم قیمت‌های بالای انرژی وارداتی از آمریکا! این دو مشکل سبب شده افکار عمومی اروپا در مقابل هرگونه تلاش در جنگ اوکراین بلکه اتحاد فرا آتلانتیکی قرار گیرد. آمریکا باید بداند افکار عمومی در بسیاری از کشورهای اروپایی عوض شده است»! 

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با درخواست از آمریکا برای توجه به نگرانی‌های اروپا گفت: «دوستان آمریکایی ما تصمیماتی می‌گیرند که بر وضع اقتصادی ما اثرگذار است».
 رد ادعای اروپا توسط آمریکایی‌ها!
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با رد شکایت‌های اروپا مدعی شده: «علت اصلی افزایش قیمت گاز در اروپا، حمله پوتین به اوکراین و تحمیل جنگ گازی پوتین علیه اروپا بوده است». او افزوده این آمریکا بوده که با افزایش عرضه گاز مایع به اروپا آن‌هم در شرایط سخت فعلی، به اروپا کمک کرده است تا بتواند انبارهای گاز خود را پُر کند! اما مقامات اروپایی می‌گویند قیمتِ گرانِ گاز وارداتی از آمریکا سبب کاهش قدرت چانه‌زنی اروپا در تعیین قیمت خرید گاز از دیگر کشورهای جهان شده است.بزرگ‌ترین نقطه تنش در هفته‌های اخیر، اقدام دولت بایدن در اعطای یارانه و وضع مالیات بر واردات در حوزه‌های انرژی سبز بوده است. موضوعی که سبب برانگیخته شدن خشم اروپا علیه آمریکا شده و بروکسل آن را غیرمنصفانه و عامل ضربه به روابط اقتصادی و بازرگانی اروپا و آمریکا و نابود‌کننده صنایع اروپا دانسته است. اما به‌رغم مخالفت‌های رسمیِ اروپا تاکنون هیچ نشانه‌ای دائر بر عقب‌نشینی واشنگتن از تصمیماتش دیده نمی‌شود. دولت بایدن برای مهار تورم در آمریکا مالیات بر واردات را (مخصوصا در قالب بسته‌های حفاظت از محیط‌زیست و مراقبت‌های بهداشتی) به‌طور فاحش افزایش داده و برای حمایت از صنایع سبز در قالب «برنامه اقدام برای کاهش تورم» ۳۶۹ میلیارد دلار یارانه به شرکت‌های آمریکایی داده است.

 وقتی فرانسوی‌ها به ستوه می‌آیند
وزیر اقتصاد فرانسه در نکوهش «برنامه اقدام برای کاهش تورم»، آمریکا را به پیروی از شیوه چین در اقتصاد متهم کرده و آن را انزواگرایی اقتصادی نام نهاده است. یک مقام دیگر فرانسوی، اقدام تبعیض‌آمیز بایدن در اعطای یارانه به شرکت‌های آمریکایی را سبب ورشکستگیِ شرکت‌های اروپایی به‌خاطر کم‌آوردن در رقابت با کالاهای آمریکایی دانسته است. یک عضو آلمانی پارلمان اروپا  گفته است :«ما به‌خاطر اعتماد به روابط بازرگانی با آمریکا گرفتار بحرانی فلج‌کننده شده‌ایم»! اروپا بر اثر جنگ اوکراین دچار رکود و تورم سرسام‌آور شده، زیرِ فشار شدید تأمین انرژی قرار گرفته و برای فصل زمستان با تهدید خاموشی‌های مکرر و جیره‌بندی برق مواجه شده است.اروپا در تلاش برای کاهش وابستگی‌ خود به انرژی روسیه، ناچار به واردات گاز از آمریکا شده، ولی قیمت پرداختی اروپا تقریبا چهار برابرِ قیمت گاز در داخل آمریکاست! رئیس‌جمهوری فرانسه به‌تازگی گفته؛ قیمت بالای گاز دریافتی از آمریکا غیردوستانه است. وزیر اقتصاد آلمان از واشنگتن خواسته با همبستگی بیشتر با اروپا قیمت گاز صادراتی‌اش را کاهش دهد.

 خرید اجباری سلاح‌های آمریکایی
اروپا به‌خاطر خالی شدن انبار مهماتش (پس از انتقال سلاح به اوکراین) ناچار به خرید  سلاح از آمریکا شده و حجم زیادی پول برای خرید سلاح روانه آمریکا کرده است. جوزف بورل گفته اروپا تاکنون ۸ میلیارد دلار اسلحه برای اوکراین تأمین کرده است. طبق ارزیابی یک مقام ارشد اروپایی، تأمین دوباره سلاح‌های پیشرفته و جبران کاهش انبار مهمات اروپا به‌خاطر مشکلات ایجاد شده بر سرِ راه زنجیره تأمین (ازجمله مشکل تأمین تراشه) سال‌ها به درازا خواهد کشید. این وضعیت بر نگرانی‌ها در اروپا نسبت به منفعت‌جویی بیشترِ صنایع نظامی آمریکا از جنگ اوکراین افزوده است. با ارزان‌تر بودن گاز در آمریکا بسیاری از سرمایه‌گذاران اروپایی در پی خروج سرمایه خود از اروپا به ایالات‌متحده هستند که آسیب تازه‌ای به اقتصاد اروپا وارد می‌کند.

 اروپا در بحران کامل
زمانی که در تاریخ هفتم فوریه سال ۱۹۹۲ میلادی پیمان ماستریخت یا همان پیمان اتحادیه اروپا بین سران ۱۲ کشور عضو جامعه اقتصادی اروپا منعقد شد، اروپائیان بر اساس قرائت و تفسیر رئالیستی خاصی که نسبت به مقوله قدرت داشتند، خود را موظف به بازی در زمین ایالات‌متحده آمریکا می‌دانستند.اتحادیه اروپا درست درزمانی تشکیل شد که اتحاد جماهیر شوروی فروپاشیده و ساختار نظام دوقطبی به‌نظام تک‌قطبی تبدیل‌شده بود. اروپائیان در سال ۱۹۹۲ فرصت طلایی استقلال از آمریکا را از دست دادند.

 اگرچه برخی مفسران اروپایی معتقد بودند تجمیع قدرت کشورهای اروپایی با یکدیگر به‌مثابه عرض‌اندامی مؤثر در برابر یکه‌تازی اقتصادی و سیاسی آمریکا در نظام بین‌الملل خواهد بود اما نگاه زیرساختی بیشتر کشورهای اروپایی که خود را جزئی از شبکه «حامی ـ پیرو» تشکیل شده پس از فروپاشی کمونیسم به رهبری آمریکا می‌دانستند، منجر به تعریف «توان جمعی اروپا» در زمین بازی آمریکا شد. 
اگرچه پس از گذار بشریت به هزاره سوم و متعاقب شکست آمریکا در جنگ عراق و ابتر ماندن بسیاری از طرح‌های بین‌المللی کاخ سفید و بازتعریف قدرت روسیه، چین و هند عملا دوران نظام تک‌قطبی به پایان رسید، اما بسیاری از کشورهای اروپایی به بازی سنتی خود در زمین آمریکا ادامه داده‌اند.همین موضوع، رمز اصلی شکست و آسیب‌پذیری اتحادیه اروپا در نظام بین‌الملل است.

نویسنده : مهدی رسولی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.