ممبینی: کار ویلموتس با تیم ملی تمام شده/زاهدی‌فر اشتباه کرد و ۵ هفته استراحت می‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 13246
  پرینتخانه » ورزشی تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴ |

ممبینی: کار ویلموتس با تیم ملی تمام شده/زاهدی‌فر اشتباه کرد و ۵ هفته استراحت می‌کند

رئیس کمیته داوران گفت: طبق آیین‌نامه‌های فیفا و AFC با تمام داوران که اشتباه تاثیرگذار و تاثیر مستقیم در نتیجه مسابقه دارند برخورد می‌شود و زاهدی‌فر هم 5 هفته استراحت می‌کند.
ممبینی: کار ویلموتس با تیم ملی تمام شده/زاهدی‌فر اشتباه کرد و ۵ هفته استراحت می‌کند

هدایت ممبینی با حضور در برنامه سلام صبح بخیر شبکه ۳ درباره پنالتی بازی سپاهان استقلال اظهار داشت: بله آن یک پنالتی واضح بود و طبق قوانین فیفا وقتی دست از شانه بالاتر بیاید  برخورد توپ با دست در محوطه جریمه توسط مدافع حتما خطای پنالتی خواهد بود و در مسابقه روز شنبه هم این موضوع کاملا واضح بود.

وی افزود: صحنه ما را از دوربین و فیلم و عکس می بینیم که با فضای فشار و استرس داخل زمین فرق می کند اما قبول دارم که پنالتی واضحی بود و در فضایی اتفاق افتاد که در دید داور بود و ماسک نشده بود.

رییس کمیته داوران ادامه د:داور آن بازی آن لحظه نتوانسته بود صحنه را ببیند و انتظار داشت کمک داور پشت دروازه یا کمک داور کنار خط به او کمک کنند که آنها هم نتوانستند و ازاین موضوع متاسف بود. داور تا درباره چیزی مطمئن نباشد نمی تواند قضاوت کند. نمی خواهیم بگوییم طبیعی است اما همیشه انسان در صحنه هایی که تحت فشار قرار دارد ممکن است یک صحنه واضح را نبیند و این اتفاقات در فوتبال دنیا هم رخ می دهد.

ممبینی با بیان اینکه چنین صحنه هایی در یک لحظه رخ می دهند، یادآور شد: داور باید در یک لحظه صحنه را ببیند، آنالیز کند و تصمیم گیری کند. داور ۴، ۵ متری صحنه بوده زاویه خوبی داشته و داور پشت دروازه هم نزدیک بوده است. کمک داور اول مسئولیت کمتری داشته چون خط آفساید را هم داشته است اما هیچ چیزی از مسئولیتی که آنها نسبت به این صحنه داشتند کم نمی کند. داور پادشاه و رییس زمین است و تصمیمات به او برمی گردد و تصمیم نهایی با او است اما در این صحنه کمک داورها هم کمک نکردند.

وی ادامه داد: همین اتفاقات می افتد که این جنجال و حادثه به وجود می آید. داور پشت دروازه استرس کمتری داشته است و او ۹۰ دقیقه پشت دروازه می نشیند تا چنین صحنه ای را قضاوت کند. توجیه او این بود که من این صحنه را درست نتوانستم ببینم، دست بالا رفت اما در آن زاویه من نتوانستم ببینم توپ برخورد می کند یا نه. داور خط هم می گفت من حواسم به خط آفساید بود. همه این صحنه را دیده بودند اما استنلی هم که خودش قدبلند است یک لحظه دستش را پایین کشید تا از برخورد توپ با دستش جلوگیری کند اما توپ به دست او برخورد کرد.

رییس کمیته داوران در پاسخ به این سوال که آیا به باشگاه ها حق می دهید بگویند چنین اشتباهی ممکن است باعث قهرمان نشدن آنها شود، گفت:ما هم خودمان را جای باشگاه و هواداران آن قرار می دهیم که دوست دارند اتفاقات در زمین به درستی قضاوت شود. ما هم این انتظار را داریم و مطمئنا داور هم چنین قصدی دارد و پشت هر داور ساعتها تمرین ممارست و آموزش است و یک داور تا به لیگ برتر برسد ۱۵ سال داوری کرده تا به این رده رسیده است. شما تصادفات جاده ای را که می بینید ماشین ها با هم شاخ به شاخ می شوند و برخورد می کنند چون ممکن است ذهنشان جای دیگری باشد. زاهدی فر هم ممکن است چندین قضاوت خوب داشته باشد اما این یک قضاوت او خوب نبوده است.

ممبینی در پاسخ به این سوال که آیا درست است این داور در تست های پیش از لیگ قبول نشده است، گفت: او در ابتدای فصل که مرداد ماه بود مصدوم بود و در تست‌ها شرکت نکرد اما اگر داوری تست ها را پاس نکند که به زمین نمی‌آید. تست از او گرفته شده،مگر ممکن است در دوره ما این اتفاق بیفتد؟ بهترین داور دنیا هم اگر نتواند تست را پاس کند امکان ندارد داخل زمین برود.

وی درباره محرومیت این داور عنوان کرد: وقتی داوری اشتباه می کند بعد از چند هفته باید به زمین برگردد. شاید بهتر باشد از واژه بهتری استفاده کنیم. آیا شما که مخاطب فوتبال دنیا  هستید رییس کمیته داوران اسپانیا، آلمان یا انگلیس را می شناسید؟ اما اینجا تا اشتباهی می شود می گویند کجایی بیا به دادمان برس!.

ممبینی در پاسخ به این سوال که شاید به دلیل بالا بودن اشتباهات در فوتبال ما این اتفاقات می افتد، خاطرنشان کرد: از موقعی که من این مسئولیت را گرفتم ۲۸۷۳ مسابقه را در لیگ برتر، لیگ یک، لیگ ساحلی، بانوان و… قضاوت کرده ایم. آنالیز ما این است که در بیش از ۲۰۰ مسابقه مشکل داوری داشته ایم که این تعداد وقتی نسبت به تعداد مسابقات می سنجیم می شود ۸،۹ درصد مسابقات و آمار خیلی خوبی برای ما است.دلیل نارضایتی از داور این است که تیم ها نمی خواهند امتیازی از دست بدهند و دوست دارند همه چیز کامل باشد و تا زمانی که انسان قضاوت می کند نمی شود صد در صد همه چیز درست شود. آموزش و تلاش وجود دارد اما اشتباه هم پیش می آید.بعضا حق را به باشگاه ها هم می دهیم که معترض شوند.

رئیس کمیته داوران در خصوص مدت زمان محرومیت زاهدی‌فر از مسابقات گفت: طبق آیین نامه های فیفا و ای اف سی با تمام داوران که اشتباه تاثیرگذار  و تاثیر مستقیم در نتیجه مسابقه دارند برخورد می شود. نباید از لفظ محرومیت استفاده کرد ولی  او  ۵ هفته استراحت می‌کند. وقتی نمره داور از ۱۰ نمره، زیر ۷ و۴ باشد این داور در رده های پایین تر قضاوت می کند آمادگی ذهنی وروحی را به دست بیاورد تا برگردد.

ممبینی در پاسخ به اینکه کمک داور و کمک داور پشت خط هم محروم شدند، گفت: آنها هم چند هفته ای استراحت می کنند و در لیگ های پایین تر قضاوت می کنند. محرومیت کلمه خوبی نیست و من از استراحت استفاده می‌کنم. یک بازیکن اگر پنالتی را از دست بدهد محروم که نمی شود. شاید مربی او را در ارنج نگذارد یا تنبیهش می کند. داوران هم به استراحت می روند.

وی در پاسخ به اینکه آیا گل دوم سپاهان آفساید بود، گفت: ما خیلی آنالیز کردیم،البته جلسه آنالیزمان امروز ساعت ۱۰ صبح در فدراسیون برگزار می‌شود، تیم آنالیز ما آقایان عسگری و مرادی و فنایی هستند ولی صحنه ای که دیدیم آفساید نبود. برخی مواقع کیفیت فیلمبرداری در کشور ما بالا نیست و کار سخت است. با بچه ها که صحبت می کردیم حق را به کمک داور می دادند. در فیفا و ای اقف سی هم در صحنه های نامشخص حق را به داوران می دهند.

ممبینی در پاسخ به اینکه استقلالی ها می گویند قرار بوده ۵ دقیقه وقت اضافه گرفته شود و کمک داور این موضوع را به آنها گفته بوده اما تایم یک دقیقه بیشتر شده، توضیح داد: داور ۶ دقیقه اعلام کرد و همین هم رعایت شد.

وی درباره اینکه آیا در مصاحبه انصاری فرد که گفته بود برخی دوست ندارند امسال پرسپولیس قهرمان شود منظورش داوران بود اظهار داشت: یعنی سه سال که قهرمان شدند ما دوست داشتیم حالا دوست نداریم!؟ این حرفها نمی دانم از کجا درمی آید. فوتبال ورزشی در دنیا است که همه باید از آن لذت ببرند اما اینجا می بینیم مدیرعامل ناراحت، هوادار عصبی و سرمربی داغان و… هستند. همه باید کمک کنند که از فوتبال لذت ببریم. همانطور که قوانین فوتبال را در کمیته داوران رعایت می کنیم و تنها کسانی که قانون را رعایت می کنند ما هستیم. به داور می گوییم حق مصاحبه نداری و اگر اشتباه کند به او استراحت می دهیم. خودمان سعی می کنیم به جامعه آرامش بدهیم اما در فوتبال همه مصاحبه می کنند، مربی و بازیکن حق گلایه و پریدن به یکدیگر را دارند و این آرامش را از فوتبال می گیرد. فوتبال یک بازی است که همه باید از آن لذت ببرند و اگر بخواهیم آن را وارد فازی ببریم که همه علیه هم مصاحبه کنند، درست نیست. ما فقط قوانین را رعایت می کنیم اما حق مصاحبه هم نداریم و هرچیزی می گویند باید تحمل کنیم.

رییس کمیته داوران در این باره که آیا اگر کمک داور ویدئویی به فوتبال ایران بیاید این مشکل حل نمی شود، اذعان کرد: درباره همین هم حرف و حدیث می شود چون انسان باید در نهایت تصمیم بگیرد. پروسه وار زمان بر است. ما این را درخواست دادیم که ۵ مرحله دارد و ما در مرحله دوم هستیم. فدراسیون و باشگاه ها باید همکاری کنند و هزینه وی ای ار را باشگاه ها باید تامین کنند. مهم ترین بعد قضیه هم آموزش داوران است و اینطور نیست که بگوییم یک تلویزیون بیاوریم و بگوییم قضاوت کنید. باید این مراحل طی شود، دستگاه ها با این تحریم ها خریداری شود و داوران آموزش ببینند.

به گزارش فارس،ممبینی درباره هزینه ۳۰۰ هزار دلاری دستگاه‌های وی ای آر گفت: شرکت‌های   مختلفی توسط فیفا تایید شده اند و نمی توانم رقم دقیق در این زمینه را بگویم چون خیلی متفاوت است. ورزشگاه ها زیرساخت های متفاوت دارند و سیستم و دوربین و مانیتورها باید نصب شود. قیمت نگویم بهتر است اما ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار هر پک هزار دلار هزینه بر است، همه باید دست به دست بدهند تا این سیتم وارد ایران شود. ما برنامه هایی طراحی کردیم و با حضور تاج جلسه‌هایی داریم تا بحث های این چنینی از فوتبال ما جدا شود و مردم بیشتر لذت ببرند و اعصابشان خراب نشود. فوتبال همه چیز مردم شده است و ما هم دوست داریم این سیستم زودتر وارد شود چون من بیشتر از همه حرص می خورم! سوپرمن نیستم که این سیستم را به تنهایی وارد ایران کنم، خیلی از کشورها درخواست داده اند و ما هم یکی از این کشورها هستیم.

رئیس کمیته داوران در خصوص مهاجرت فغانی به استرالیا گفت: من تا روزهای آخر در جریان نبودم که این داور می‌خواهد از ایران برود ولی او تصمیم شخصی گرفت. وقتی او به من گفت به استرالیا می روم فکر می کردم سفر تفریحی می رود ولی بعدا متوجه شدم او مهاجرت کرده است.

ممبینی در پاسخ به این سوال که آیا اسم فغانی در فهرست داوران برای جام جهانی وجود دارد گفت:هنوز کاندیداها اعلام نشده اند اما قطعا نام فغانی در فهرست داوران حاضر در جام جهعانی قطر خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کار ویلموتس در ایران تمام شده و برانکو سرمربی تیم ملی است، بیان کرد: خبر صد در صد را باید بگذاریم وقتی قطعی شود. کار به جای نهایی رسیده و عملکرد سرمربی تیم ملی رضایت بخش نبوده است. چند سالی که با آقای کی روش بودیم روندی وجود داشت اما بعد از او مدیریت کردن سخت است. او فردی کاری و سخت گیر بود و فوتبال ما و کشورهای همسایه را شناخته بود. در ۲۴ ساعتی که در اردو بود ۵، ۶ ساعت بیشتر خواب نداشت و مربی منحصربه فردی بود. ویلموتس از نظر کیفی و نتیجه گیری موفق نبود و نبود او تصمیم خوبی است. برانکو هم یکی از گزینه های ما است و با توجه به شناختی که از فوتبال ما دارد او شانس حضور به عنوان سرمربی تیم ملی ایران را دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از بین ۴۳ داور در لیگ برتر فقط ۲۰ نفرشان قضاوت کردند، توضیح داد: ما یک سری داور دعوت کردیم که جوانانی ۲۶، ۲۷ ساله هستند، از جمله منصوریان و حیدری، چون احساس می کنیم در بخش آکادمی باید کارهایی انجام بدهیم. بنابراین این ریسک را پذیرفتیم که جوانان را بیاوریم. همه دوست دارند داوران خوبی بیایند. علاوه بر اینکه باید داورسازی کنیم داوران برگزیده ما به لیگ برتر دعوت می شوند. در رنکینگ فیفا ۷ داور برگزیده آسیا از کشور ایران هستند. داوری ما اگر یک گام نگویم از بقیه بالاتر است اما جایگاه ویژه ای دارد و این را باید قبول کنیم.

ممبینی در پایان گفت: امیدوارم که ارتباط بین باشگاه ها، مردم، هواداران فوتبال و داوران ارتباط صمیمانه ای باشد. مردم داوران را از خودشان بدانند. آنها هم انسان هستند و از بین ۸۰ میلیون بهترین داوران را به زمین می فرستیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.