مقدمه چینی نظم نوین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82892
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
بن‌بست هفت‌ساله روابط ایران و عربستان پایان یافت

مقدمه چینی نظم نوین

ایران و عربستان دولت‌هایی هستند که با وجود رقابت‌های ژئوپولتیک و اختلاف نظرهای جدی ایدئولوژیک و تاریخ پرتنش، مسائل و چالش‌های مهم و گوناگونی با یکدیگر دارند. با این همه تخاصم و تنش مزمن این دو دولت، گسلی را در منطقه غرب آسیا به وجود می‌آورد که بیش از همه رژیم صهیونیستی از آن نفع می‌برد. یکی از نقاط قوت دیپلماسی دولت سیزدهم، پیگیری درست توافق و از سرگیری دوباره روابط با عربستان سعودی بود که تا امروز، قسمت بسیار مهمی از راه آن طی شده است. 
مقدمه چینی نظم نوین

ایران و عربستان دولت‌هایی هستند که با وجود رقابت‌های ژئوپولتیک و اختلاف نظرهای جدی ایدئولوژیک و تاریخ پرتنش، مسائل و چالش‌های مهم و گوناگونی با یکدیگر دارند. با این همه تخاصم و تنش مزمن این دو دولت، گسلی را در منطقه غرب آسیا به وجود می‌آورد که بیش از همه رژیم صهیونیستی از آن نفع می‌برد. یکی از نقاط قوت دیپلماسی دولت سیزدهم، پیگیری درست توافق و از سرگیری دوباره روابط با عربستان سعودی بود که تا امروز، قسمت بسیار مهمی از راه آن طی شده است. 
پس از انجام چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با همتای سعودی خود در شهر پکن، امروز توافق حاصل شده برای از سرگیری روابط میان دو کشور، طی مراسمی با امضاء بیانیه‌ مشترک میان ایران، عربستان سعودی و چین به صورت رسمی اعلام شد.
به‌دنبال سفر بهمن‌ماه آیت‌الله رئیسی به پکن و گفت وگوهای انجام شده میان رئیس جمهور چین با رئیس جمهور کشورمان، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.
به گزارش نورنیوز در پایان این مذاکرات، دیروز  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.
متن این بیانیه‌ سه‌جانبه به شرح زیر است:
در پاسخ به ابتکار شایسته جناب آقای شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در حمایت از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، بر اساس اصل حسن همجواری و با توجه به توافق ایشان با سران دو کشور در میزبانی و حمایت از انجام گفت وگو بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی و همچنین تمایل دو کشور به حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو و دیپلماسی بر اساس پیوندهای برادرانه و با تاکید بر پایبندی دو کشور به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه‌های بین‌المللی، هیئت‌های جمهوری اسلامی ایران به ریاست امیر دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و پادشاهی عربستان سعودی به ریاست دکتر مساعد بن محمد العیبان، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۶ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی در پکن با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.
جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی با سپاس و قدردانی از جمهوری عراق و سلطنت عمان به خاطر میزبانی گفت وگوهای انجام شده بین دو طرف در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خورشیدی (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ میلادی) از رهبری و دولت جمهوری خلق چین برای میزبانی و حمایت از گفت وگوهای انجام شده در این کشور و تلاش برای به ثمر نشستن آن تشکر کردند.
در نتیجه‌ گفت وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.
وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌نمایند.
دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰/۱/۲۸خورشیدی برابر با  ۲۰۰۱/۴/۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷/۳/۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸/۵/۲۷ میلادی توافق کردند.
سه کشور اراده قاطع خود را جهت به‌کارگیری تمامی تلاش‌ها برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام می‌نمایند.
به گزارش شبکه شرق و به نقل از الجزیره، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که واشنگتن از گزارش‌ها درباره بازگشت روابط دیپلماتیک ایران و عربستان مطلع است.
وی گفت که آمریکا از هر گونه تلاش برای پایان جنگ یمن و کاهش تنش در منطقه خاورمیانه استقبال می‌کند.
پس از انجام چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با همتای سعودی خود در شهر پکن، امروز توافق حاصل شده برای از سرگیری روابط میان دو کشور، طی مراسمی با امضاء بیانیه‌ مشترک میان ایران، عربستان سعودی و چین به صورت رسمی اعلام شد.
  نفتالی بنت: توافق تهران و ریاض تحولی خطرناک برای اسرائیل است
نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی توافق تهران و ریاض را یک پیروزی سیاسی برای ایران خواند.
به گزارش شبکه المیادین، نفتالی بنت، نخست وزیر  پیشین رژیم صهیونیستی در واکنش به توافق ایران و عربستان از کابینه نتانیاهو انتقاد کرد و گفت که این توافق شکستی مفتضحانه برای دولت رژیم صهیونیستی بوده و در نتیجه ضعف و اختلافات داخلی بوجود  آمده است.
وی گفت که توافق ایران و عربستان تحولی خطرناک برای اسرائیل و یک پیروزی سیاسی برای ایران است.
  لاپید: توافق تهران و ریاض شکست سیاست خارجی تل آویو است
نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی توافق ایران و عربستان را شکست سیاست خارجی این رژیم توصیف کرد.
به گزارش  المیادین، یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در واکنش به توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط تاکید کرد که این توافق شکستی تمام عیار برای رژیم صهیونیستی است.
وی با انتقاد از سیاست های نتانیاهو گفت که با این توافق دیوار دفاعی منطقه ای که علیه ایران ساختیم ویران شد.
وی گفت که توافق تهران و ریاض خطری برای سیاست خارجی اسرائیل است.
  استقبال بغداد از بازگشت روابط تهران و ریاض
به گزارش خبرگزاری رسمی عراق(واع)، وزارت خارجه عراق در بیانیه اعلام کرد که بغداد از توافق ایران و عربستان و ایجاد صفحه جدیدی از روابط میان دو کشور استقبال می کند.
در این بیانیه به تلاش های بغداد در این زمینه و میزبانی از مذاکرات تهران و ریاض اشاره شده است.
پس از انجام چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با همتای سعودی خود در شهر پکن، امروز توافق حاصل شده برای از سرگیری روابط میان دو کشور، طی مراسمی با امضاء بیانیه‌ مشترک میان ایران، عربستان سعودی و چین به صورت رسمی اعلام شد.
  واکنش انصارالله به توافق ایران و عربستان 
 «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: منطقه به بازگشت روابط طبیعی میان کشورهایش نیاز دارد به گونه‌ای که امت اسلامی امنیت مفقود شده‌اش به سبب دخالت های خارجی و در راس آن دخالت های صهیونیستی و آمریکایی را پس بگیرد.
 دخالت‌های خارجی در راستای بهره‌برداری از اختلافات منطقه‌ای عمل کرده است و ایران هراسی را برای ایجاد نزاع و درگیری و تجاوز به یمن مورد استفاده قرار داد.
  چین: توافق ایران و عربستان پیروزی صلح است
وزیر خارجه چین گفت: مذاکرات و گفت وگوی عربستان سعودی و ایران در پکن، پیروزی صلح  است.
مذاکرات بر اساس توافق دیدگاه‌ها میان رهبران چین، عربستان سعودی و ایران پیش رفت.
  واکنش عمان به توافق تهران و ریاض
سلطنت عمان از توافق ایران و عربستان استقبال کرد.
به گزارش الخلیج آنلاین، وزارت خارجه عمان در بیانیه ای از بیانیه سه جانبه ایران، عربستان و چین و ازسرگیری روابط تهران و ریاض استقبال کرد.در این بیانیه آمده است: امیدواریم که این گام در تقویت امنیت و ثبات در منطقه و گسترش  همکاری های مثبت و سازنده که به سود تمام ملت های  منطقه ‌و جهان است سهیم باشد.
  واکنش سید حسن نصرالله به بازگشت روابط تهران و ریاض 
دبیرکل حزب الله لبنان به توافق ایران و عربستان واکنش نشان داد.
به گزارش المیادین، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در یک سخنرانی گفت که تحول بوجود آمده درخصوص روابط ایران و عربستان خوب است به ضرر ملت های منطقه نخواهد بود بلکه به سود آنان است.وی تاکید کرد که نزدیکی روابط تهران ‌و ریاض اگر مسیر طبیعی خود را طی کند، می تواند افق های جدیدی در منطقه و لبنان ایجاد کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.