مقامات دوشنبه در تهران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 66950
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
دولت رئیسی در ارتباط با همسایگان مصمم است

مقامات دوشنبه در تهران

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در نشست خبری مشترک رؤسای جمهور ایران و تاجیکستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان به دلایل مختلف مانند همسایگی، روابط فرهنگی و دینی، هم‌زبانی و هم تمدنی، ارتباطات بسیار خوبی با یکدیگر دارند.
مقامات دوشنبه در تهران

گروه سیاسی
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در نشست خبری مشترک رؤسای جمهور ایران و تاجیکستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان به دلایل مختلف مانند همسایگی، روابط فرهنگی و دینی، هم‌زبانی و هم تمدنی، ارتباطات بسیار خوبی با یکدیگر دارند.

وی متذکر شد: ما به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی روابط بسیار خوبی با کشور تاجیکستان داشتیم. البته اما با توجه به مشکلاتی که پیش آمده بود، با سفری که در ابتدای کار دولت به تاجیکستان به دعوت رئیس جمهور این کشور هم برای شرکت در اجلاس شانگهای و هم دیدار دوجانبه داشتم، اتفاقات خوبی افتاد و آن سفر نقطه عطفی برای روابط بین دو کشور بود و روابط بین دو کشور متحول شد، به نحوی که امروز شاهد افزایش ۴ برابری روابط تجاری بین ایران و تاجیکستان هستیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حوزه‌های دیگر به ویژه در اجرای تفاهم‌نامه‌هایی که بین دو کشور در دوشنبه امضا شده بود، اقدامات خوبی انجام شده است.
رئیسی ادامه داد: امروز و با امضای تفاهم نامه جدید بین دو کشور، بنده تردید ندارم که گام بلندی در جهت تقویت روابط بین دو کشور برداشته خواهد شد. این اراده و تصمیم بین دو کشور جدی است که روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و روابط در حوزه‌های مختلف انرژی، گردشگری، معدن و علم و فناوری بین دو کشور به صورت جدی تداوم پیدا کند، به نحوی که شاهد روابط بهتر از وضعیت کنونی بین دو کشور باشند. ما حتما باید بتوانیم روابط دوجانبه را تبدیل به روابط بسیار خوب در مسائل جهانی و بین‌المللی کنیم.
وی تأکید کرد: ایران و تاجیکستان نسبت به مسائل منطقه‌ای نظرات مشترکی دارند و نسبت به عدم حضور بیگانگان در منطقه نگاه ما مشترک است و معتقدیم که به هیچ عنوان حضور بیگانگان در منطقه امنیت ساز نبوده و امنیت ساز نخواهد بود. مسائل منطقه را باید با گفت‌وگو، مذاکره و با برگزاری نشست‌ها حل کنیم و لازم است بین مسئولان و سران منطقه نشست‌هایی برای حل مشکلات منطقه برگزار شود و حضور بیگانگان در منطقه گره‌گشا نیست.
رئیس جمهور تصریح کرد: نگاه ما این است که باید در افغانستان دولت فراگیر تشکیل شود و امنیت افغانستان هم برای جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان بسیار مهم است و از همه مهم‌تر امنیت افغانستان برای ملت این کشور مهم است.رئیسی اظهار داشت: باید امنیت، ثبات و آرامش برای مردم افغانستان برقرار شود و وجود تروریست‌ها در افغانستان بسیار نگران کننده
است و ما نمی‌توانیم به هیچ عنوان مسئله حضور تروریست‌ها در افغانستان و منطقه را بپذیریم. ما معتقدیم که بیگانگان و دست‌های پلید استکبار که گروه داعش را در منطقه تقویت می‌کند، به دنبال اهداف سیاسی و منافع خودشان هستند. تاکنون حضور بیگانگان در افغانستان امنیت ساز نبوده و ۲۰ سال حضور آمریکا و ناتو در افغانستان هیچ نتیجه‌ای جز جنگ و خونریزی و تخریب نداشته است و آینده افغانستان باید توسط مردم این کشور رقم بخورد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان در مبارزه با مواد مخدر، تروریست و مبارزه با جرائم سازمان یافته با یکدیگر هم نظر هستند و همکاری کشورها باید در این زمینه باعث ایجاد امنیت شود. امیدوارم این سفر گام مؤثری برای ارتقای روابط بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان شود.
 ارتقای سطح همکاری بخش‌های خصوصی می‌تواند به تقویت روابط تهران و دوشنبه بینجامد
«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان نیز در این نشست خبری با ابراز خرسندی از سفر به سرزمین باستانی ایران به فرارسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تاجیکستان و ایران در این دوره ۳۰ ساله برای تحکیم و توسعه مناسبات فراگیر تدابیر عملی اندیشیده اند و توانسته اند به سطحی بلند از همکاری‌های سازنده دست یابند.
رئیس جمهور تاجیکستان ملاقات و مذاکرات  روز  دوشنبه  را ادامه تلاش‌های پیوسته دوجانبه برای گسترش روابط و در تداوم موفقیت های والای مردم دو کشور توصیف و تصریح کرد: امروز در فضای حسن تفاهم، اعتماد و احترام متقابل گفت و شنودهای مفیدی برگزار و مسائل و مناسبات مهم میان تاجیکستان و ایران را بررسی کردیم.
رحمان با اشاره به برنامه درازمدت همکاری‌های دو کشور تا سال ۲۰۳۰ خاطرنشان کرد: در سفر اخیر موافقتنامه‌های خوبی در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری و نیز فعالیت شورای مشترک ایران و تاجیکستان و کمیته مشترک سرمایه‌گذاری به امضا  رسید. اطمینان دارم این موافقتنامه‌ها به همکاری‌های دو کشور در زمینه سیاسی، اقتصادی و تجارتی، سرمایه‌گذاری و فرهنگی تحرکی تازه خواهند بخشید. رئیس جمهور تاجیکستان گفت‌وگوهای سازنده سیاسی میان دو دولت را زمینه ساز تحکیم هر چه بیشتر فضای حسن تفاهم و اعتماد متقابل و تأمین بیش از پیش منافع دو کشور دانست و گفت: گسترش تعاملات پارلمانی و ارتقای سطح همکاری بخش های خصوصی دو کشور نیز می تواند به تعمیق و تقویت مضاعف روابط تهران و دوشنبه بینجامد.
رحمان برگزاری نمایشگاه‌های محصولات و همایش‌ها در دو کشور، راه‌اندازی همکاری‌های گسترده بین منطقه‌های آزاد اقتصادی و شهرک‌های صنعتی دو کشور، همکاری‌های تجاری، فنی و فرهنگی، افزایش مراودات میان دو ملت، تقویت زیرساخت های ارتباطی و حمل و نقل و تلاش برای اتصال راه های زمینی دو کشور را از دیگر توافقات به دست آمده در این سفر عنوان کرد و گفت: تاجیکستان علاقه‌مند است از ظرفیت های بندر چابهار و بندرعباس برای حمل و نقل بهره مند شود.رئیس جمهور تاجیکستان در ادامه با حساس توصیف کردن وضعیت امروز منطقه و جهان، بر ضرورت همکاری دو کشور در زمینه تأمین امنیت تأکید کرد و افزود: دو کشور درباره افغانستان دغدغه های مشترک دارند و اعلام کردند که از همه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک و کمک‌های بشردوستانه برای تأمین امنیت و پیشگیری از فاجعه انسانی در این کشور همسایه استقبال و حمایت می کنند. رحمان موضع مشترک دو کشور را تأسیس حکومت فراگیر با مشارکت نمایندگان تمام گروه‌های قومی و سیاسی و اجتماعی در افغانستان عنوان کرد و اظهار داشت: باور داریم که تأمین حقوق و آزادی‌های همه مردم افغانستان عامل کلیدی استمرار صلح و ثبات در آن کشور است. رئیس جمهور تاجیکستان تقویت همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و جنایت‌های سازمان یافته را از دیگر توافقات انجام شده در این سفر دانست و تصریح کرد: همکاری‌های دوجانبه و نیز همکاری دو کشور در چارچوب سازمان های منطقه ای و
بین المللی می تواند به رفع دغدغه های مشترک دو کشور در این زمینه‌ها کمک کند.
مقامات ارشد ایران و تاجیکستان در حضور حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و «امامعلی رحمان» ۱۷ سند همکاری در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، 
سرمایه گذاری، تکنولوژی‌های نو، محیط زیست، ورزشی، انرژی، قضائی، آموزشی و تحقیقاتی و گردشگری به امضا رساندند. این اسناد توسط وزرای امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، نفت، راه و شهرسازی، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، دادگستری، ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رؤسای سازمان بورس و اوراق بهادار و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی کشورمان و همتایان تاجیک آنها به امضا رسید.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.