مشکل ترخیص کالاهای اساسی حل شد/ ترخیص روزانه ۲ هزار کامیون بار - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77079
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۱۲ |

مشکل ترخیص کالاهای اساسی حل شد/ ترخیص روزانه ۲ هزار کامیون بار

معاون امور گمرکی گمرک، گفت: به طور میانگین روزانه ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ کامیون حامل نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از گمرک بندر امام ترخیص می‌شود.
مشکل ترخیص کالاهای اساسی حل شد/ ترخیص روزانه ۲ هزار کامیون بار

فرود عسگری درباره وضعیت ترخیص نهاده‌های دامی و کشاورزی در گمرکات کشور اظهار کرد: گمرک از تمام ظرفیت‌های خود برای کمک به ترخیص کالاهای اساسی و نهاده‌ها از گمرکات کشور به ویژه گمرک بندر امام که یکی از گمرکات فعال ما در زمینه واردات نهاده‌های دامی و کشاورزی و کالاهای اساسی است، استفاده کرده و بر این اساس بخشی از این کالاها را با تأکید وزیر جهاد کشاورزی و به استناد ماده ۴۲ قانون امور گمرکی، بدون دریافت حقوق ورودی، با تعهد ارائه اصل اسناد و مهلت تودیع یک‌ماهه ترخیص کردیم.

وی ادامه داد: همچنین پذیرفتیم که بخش عمده‌ای از این کالاهای اساسی با تودیع تعهد ذیحسابی با سررسید ۱۵ بهمن ماه سال جاری طبق قانون بودجه و قانون گمرک، ترخیص شوند و اینجا هم بابت حقوق گمرکی تا ۱۵ بهمن ماه وجهی را پرداخت نمی‌کنند و همچنین در مورد برخی کالاها نیز اجازه دادیم که اگر باز هم مشکل دارند، از امکانات ترخیص نسیه هم استفاده کنند که البته اکنون بیشتر با تعهد ذیحسابی کالاهای اساسی را ترخیص می‌کنند.

معاون امور گمرکی گمرک با بیان اینکه بیشتر این کالاهای اساسی متعلق به شرکت پشتیبانی جهاد کشاورزی است، مشکل عمده آنها این بود که باید برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های انبارداری و هزینه‌های آنالیز آزمایشگاه را نقدی پرداخت می‌کردند، تصریح کرد: ۸ درصد هزینه‌های آزمایشگاه یک محموله ۷۵ هزار تنی به طور مثال گندم یا جو یا ذرت، عدد و رقم بسیار سنگینی می‌شود.

عسگری افزود: درباره این مشکلات هم جلساتی در دولت تشکیل و تصمیمات جدیدی اتخاد شد تا هرچه زودتر به این بخش هم کمک شده و کالاها ترخیص شوند.

وی با اشاره به افزایش ورودی کشتی‌ها در لنگرگاه و اسکله‌ها یادآور شد: در مجموع حدود ۸ میلیون تن کالا در لنگرگاه‌ها، اسکله‌ها و بنادر کشور داریم. اگر نقدینگی آنها تأمین شود، با خدمات ۲۴ ساعته که در گمرک داریم، تعداد بیشتری کامیون‌ حامل نهاده‌های دامی ترخیص خواهد شد. اکنون به طور میانگین ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ کامیون در روز از گمرک بندر امام، نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی ترخیص می‌کنیم.

معاون امور گمرکی گمرک اشاره به آخرین آمار ترخیص کالا، گفت: آخرین آماری که داریم برای ۲۲ آبان ماه است، ۵۹ فروند کشتی در لنگرگاه به ظرفیت ۳ میلیون و ۳۸۴ هزار تن داریم و ۱۶ فروند هم در اسکله در حال تخلیه است که ظرفیت آنها ۴۰۶ هزار تن است. همچنین در ۱۳ بندری که کالاهای اساسی به آنها می‌آید، جمعاً ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن هم کالای اساسی است که بیشترین آنها در گمرک بندر امام با ۳ میلیون و ۷۹۴ هزار تن است.

عسگری در خصوص موضوع مواد اولیه دارو و متروکه شدن آنها اظهار کرد: در خصوص دارو طیف وسیعی از موارد را داریم که در فصول ۳۰ و همچنین ۲۸ و ۲۹ قانون امور گمرکی در خصوص مواد اولیه مطرح شده است. اما گمرک همان تسهیلاتی را که اشاره کردم، برای این بخش هم در نظر دارد، یعنی در حوزه گمرک می‌‌توان چیزی بابت حقوق ورودی پرداخت نکرد و با ضمانتنامه بانکی ترخیص کرد.

وی افزود: به این معنی که بابت حقوق ورودی گمرک، می‌توانند تودیع ضمانتنامه بانکی با سررسید ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۱ داشته باشند.

معاون امور گمرکی گمرک گفت: دارو طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است مگر آنکه تولید مشابه داخل داشته باشد، که باید پرداخت ۹ درصد را انجام دهد. این بخش به دلیل اینکه مربوط به سازمان دیگری است، باید نقدی به ما بدهند.

عسگری تصریح کرد: البته وزیر اقتصاد در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی درخواست کرد که این ۹ درصدهای مربوط به مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی را هم اگر مشمول شوند، گمرک می‌تواند مانند حقوق ورودی خودش با ضمانتنامه اخذ کند.

وی افزود: در مجموع در پرداخت حقوق ورودی، منعی برای ارائه ضمانتنامه به جای پول نقد نداریم و این موضوع را ابتدای سال جاری به تمام گمرکات کشور ابلاغ کردیم و در کنار آن حتی برای کسانی که جزو فعالان مجاز اقتصادی هستند، سررسید ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ اعمال نمی شود، بلکه از روز اظهار به مدت یک سال مهلت دارند.

معاون امور گمرکی گمرک با بیان اینکه اگر امروز یک فعال مجاز اقتصادی، داروی خود را اظهار کند، از همین امروز تا سال دیگر همین روز وقت دارند و سررسید آن یکسال پس از اظهار خواهد بود، گفت: اگر هم جزو فعالان مجاز اقتصادی نیستند، می‌توانند در سایت ثبت نام کنند تا شرایط را برای فعال مجاز اقتصادی شدن احراز کنند.

عسگری با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۶۲۶ شرکت فعال مجاز اقتصادی داریم که وارد کنندگان از این شرکت‌ها هم می‌توانند استفاده کنند، اظهار کرد: طبق فصل سی‌ام قانون امور گمرکی، در تبصره ۴ به صراحت عنوان شده است که در زمان ترخیص برای کالاهایی که دارای تاریخ انقضا هستند، باید از زمان ترخیص حداقل ۶۵ درصد از مهلت قابل مصرف بودن آن باقی مانده باشد، تا اجازه ترخیص داده شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.