مرزهای فکری سرزمین ما! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78734
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱ |

مرزهای فکری سرزمین ما!

ایران امروز در مساحتی به وسعت یک‌میلیون و ششصد و چهل‌وهشت هزار کیلومترمربع در جغرافیای طبیعی جهان دارای نظامی اسلامی و ساختار سیاسی متفاوت شناخته می‌شود.
مرزهای فکری سرزمین ما!

محمدکاظم انبارلویی
۱- ایران امروز در مساحتی به وسعت یک‌میلیون و ششصد و چهل‌وهشت هزار کیلومترمربع در جغرافیای طبیعی جهان دارای نظامی اسلامی و ساختار سیاسی متفاوت شناخته می‌شود.

۲- ایران در طول تاریخ یکی از مدعیان اصلی جنگ‌های تمدنی و ضلع اصلی آن بوده است. زمانی روم و یونان حریفان و رقبای ما بوده‌اند، اما امروز نام و نشانی از آن‌ها نیست. این ادعا باعث شده بود سرزمین‌های وسیعی در دست حکام و پادشاهان ایران بوده و دامنه تصرفات ایران ، بخش عظیمی از خاک زمین را به خود اختصاص دهد.
۳- مساحت فعلی ایران یک‌سوم سرزمین‌هایی است که اوایل دوران حکومت قاجار جزء خاک ایران بود.
ایران در حکومت ۱۳۰ ساله قاجاریه، 
۳ میلیون و۵۰۰ هزار کیلومترمربع از خاک خود را از دست داد!
۱۰ کشور مستقل فعلی در آسیای میانه وحوزه قفقاز به همراه افغانستان و بخش‌های بزرگی از بلوچستان و کردستان ۱۳۰ سال پیش جزء خاک ایران بوده است.
فتحعلی شاه با عهدنامه گلستان و ترکمانچای، محمدشاه قاجار با عهدنامه ارزوم با دولت عثمانی و ناصرالدین‌شاه در عهدنامه پاریس با انگلیسی‌ها و … عهدنامه گلداسمیت و پیمان آخال دو سوم خاک ایران را به دشمنان ایران واگذار کردند. این واگذاری در زمان پهلوی ادامه پیدا کرد که برجسته‌ترین آن واگذاری بحرین بود!
انقلاب اسلامی با جنگ تحمیلی آن نیروی عظیم بالقوه پایداری و مقاومت را به فعلیت رساند همان نیرویی که در قبل و بعد از اسلام در ایران سرزمین‌های وسیعی را در اختیار ملت ایران قرار می‌داد و به‌عنوان قدرت مسلط عمل می‌کرد . اما چیزی  که باعث شگفتی دشمن شد این بود که ایران اسلامی هرگز در طی سال‌های قدرت‌نمایی خود پس از انقلاب هیچ ادعای ارضی علیه هیچ‌یک از همسایگان نداشت. 
۴- یک سؤال کلیدی در نهانخانه‌های اتاق فکر شورای امنیت کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای این است که چرا ایران پس از انقلاب به سمت ادعاهای ارضی مشروع خود نرفت و به همین خاک فعلی قناعت کرد؟ 
پاسخ این سؤال را در سند امنیت ملی آمریکا در دولت‌های پس از انقلاب به‌ویژه در زمان همین جناب بایدن باید جستجو کرد.
۵- سند ۴۸ صفحه‌ای امنیت ملی آمریکا در دوران بایدن می‌گوید؛
الف- جهان در حال تغییر و تقسیم شدن است.
ب- ایران یکی از سه چالش اصلی بر سر راه امنیت آمریکا است.
ج- ایران با الگوی جدید حکمرانی برای دموکراسی غربی یک تهدید بزرگ است.
د- نفوذ ایران روز‌به‌روز در منطقه و جهان توسعه پیدا می‌کند.
هـ- دوستان و هم‌پیمانان ما، دیگر اعتماد گذشته به ما را ندارند.
۶- این‌که آمریکایی‌ها به‌عنوان یک‌قطب اصلی قدرت در جهان، ایران را در کنار روسیه وچین جزء تهدیدات امنیتی خود بدانند و اولویت برخورد با این تهدیدات را ایران تلقی کند، آیا یک شوخی است یا از یک جدیت و واقعیت تاریخی برخوردار است؟!
ایران ادعای سرزمینی ندارد، اما مدعی پرچم‌داری اسلام ، قرآن و دین‌داری در جهان است و با راهبرد الهیات رهایی‌بخش رودرروی استبداد و استکبار جهانی ایستاده است.
ایران ادعای سرزمینی ندارد، اما پرچم‌دار دفاع از مظلوم و حقوق بشر به معنای واقعی فارغ از هر مذهب و قومیتی است.
ایران ادعای سرزمینی ندارد، اما پرچم‌دار دموکراسی حقیقی و آزادی واقعی در جهان است.
ایران ادعای سرزمینی ندارد، اما علمدار آزادی قدس از چنگال خونین صهیونیست‌ها است و آن را به‌عنوان یک آرمان الهی در جهان مطرح کرده است. این آرمان حتی در جام جهانی فوتبال قطر و واکنش مردم جهان نسبت به حضور رسانه‌های صهیونیستی ، خود را عریان نشان داد.
۷- سؤال کلیدی بعدی این است که چرا ادعاهای سرزمینی و جهانگشایی ایرانیان در قبل از اسلام و بعد از اسلام فروکش کرده است ولی اکنون به‌صورت یک آرمان الهی و انسانی خود را از پس‌وپیش تاریخ ، ناگهان از پرده برون انداخته است؟ پاسخ آن روشن است سردمدار آن فتوحات کسانی بودند که حرص و ولع جهانگشایی داشتند اما چنین حرص و ولعی در امامین انقلاب و مردم ایران نیست.
سردمداران انقلاب اسلامی کسانی هستند آن‌ها به صفت «علم» ، «عدل» ، «انصاف» ، 
«آگاهی» ، «اخلاق» و «حریت» در ایران و جهان شناخته می‌شوند.
اغلب و اعظم کادرهای انقلاب وحتی مردم عادی به چنین صفاتی شناخته می‌شوند و در تاریخ معاصر صدها هزار شهید وجانباز را برای برپایی این پرچم‌ها تاکنون هزینه کرده‌اند.
۸- ادعای سرزمینی علیه ایران چه موضوع مناقشه روی اسم خلیج‌فارس باشد و چه موضوع سه جزیره و یا  ادعای حاکمیت در اروندرود که در زمان صدام منجر به یک جنگ۸ ساله و سقوط دیکتاتور بغداد شد ، واقعا مضحک است چون ایران بخواهد با همین منطق معارضین، وارد معرکه ادعاهای ارضی بشود، می‌تواند مدعی ۳ برابر خاک فعلی خود باشد.
ادعای فکری سرزمینی ما کل کره زمین تحت زعامت انسان کامل است! این ادعای ما نیست، این ادعا و وعده قرآن است « وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ » (سوره قصص آیه ۵).
لذا امام (ره) فرمود : ما مصمم هستیم پرچم لا‌اله‌الا‌الله را بر سر قلل رفیع جهان به اهتزاز درآوریم.
تمام تلاش آمریکا و سه کشور شرور اروپایی در گفت‌وگوهای هسته‌ای در فشار حداکثری تحریم‌ها و … جلوگیری از تحقق چنین وعده قرآنی است. آنها خوب می‌دانند دولت و ملت ایران تنها مدعی و پای کار تحقق این وعده الهی است.
ما ملت امام حسین (ع) هستیم . در دنیا به زیست مستقل از کفر و شرک و نفاق فکر می‌کنیم. چنین زیستی ما را به جاودانگی و رستگاری در آخرت ، به وسعت ابدیت هدایت می‌کند.
به همین دلیل امروز ژنرال‌های ناتو و شرکای جهانی او شمشیرها را غلاف کرده‌اند و همگی در اتاق جنگ نرم جنگ شناختی و جنگ ادراکی نشسته‌اند!

نویسنده : محمدکاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.