محفل وحدت دولت و مجلس - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94973
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - ۷:۱۰ |
نشست مشترک اعضای قوه مقننه با اعضای کابینه دولت برگزار شد:

محفل وحدت دولت و مجلس

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه در نشست مشترک اعضای قوه مقننه با اعضای کابینه دولت سیزدهم پس از تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۳ و به‌منظور گرامیداشت روز مجلس اظهار داشت: تمام تلاش دولت و مجلس برطرف کردن کم و کاستی‌ها و رفع نیازهاست. وی تبادل‌نظر بین مجلس شورای اسلامی و دولت را دارای اهمیت دانست و افزود: مسئولیت دولت و مجلس مشترک است و بر یک کشتی سوار هستند.
محفل وحدت دولت و مجلس

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه ۱۴ آذرماه در نشست مشترک اعضای قوه مقننه با اعضای کابینه دولت سیزدهم پس از تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۳ و به‌منظور گرامیداشت روز مجلس اظهار داشت: تمام تلاش دولت و مجلس برطرف کردن کم و کاستی‌ها و رفع نیازهاست. وی تبادل‌نظر بین مجلس شورای اسلامی و دولت را دارای اهمیت دانست و افزود: مسئولیت دولت و مجلس مشترک است و بر یک کشتی سوار هستند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام رئیسی یاد شهید آیت‌الله مدرس، سلوک عارفانه، عالمانه، انقلابی و مردم‌دارانه او را برای دولتمردان و نمایندگان سیره و الگو دانست و بابیان این‌که رمز بقای شهید مدرس خداباوری اوست، گفت: تجلیل از شهید مدرس، تجلیل از اخلاص او، فریادش بر سر تبهکاران و دفاعش از حقوق مردم برای رضای خداست.
 در نظام ولایت‌فقیه بن‌بستی وجود ندارد
رئیس‌جمهور در ادامه تأکید کرد: در نظام جمهوری اسلامی و ولایت‌فقیه بن‌بستی وجود ندارد. باید به‌خوبی مسئله شناسی صورت‌ گیرد و راهکارهای حل مسئله به‌خوبی شناخته شود تا مشکلات مرتفع شود.
حجت الاسلام رئیسی بیان داشت: دولت سیزدهم ‌معتقد است اگر چاله‌ای در مسیر مشاهده شد باید برایش چاره‌ای اندیشید و نباید از کنار مسائل به‌سادگی عبور کرد. این‌که مردم بدانند مسئولان مصمم به حل مشکلات هستند، باعث امیدواری خواهد شد.
رئیس‌جمهور بابیان این‌که مسئولیت ما مسئولیت مشترک است و درواقع همه بر یک کشتی سوار هستیم، گفت: قضاوت و داوری مردم همین‌گونه خواهد بود اگر موفقیتی در کشور کسب شود به نام همه ثبت می‌شود و اگر خدای‌ناکرده کاستی باشد توقع از همه خواهد بود که چرا چنان کاستی وجود دارد؟
حجت الاسلام رئیسی در ادامه خطاب به نمایندگان خانه ملت اظهار داشت: شما در حوزه انتخابیه مورد سؤال مردم هستید و ما هم وقتی در تهران و در مراکز استان‌ها حضور پیدا می‌کنیم همواره سؤالات مختلف مطرح می‌شود. مردم خوبی‌ها را می‌بینند و مورد و تحسین و تقدیر آن‌هاست اما کاستی‌ها هم آن‌ها را رنج می‌دهد، بنابراین تلاش مشترک نمایندگان و اعضای کابینه دولت باید این باشد که کاستی‌ها را رفع و نیازها را مرتفع کنیم و نیازها را واقعی ببینیم.
 دولت و مجلس باید نظام عادلانه پرداخت را پی‌ریزی کنند
رئیس‌جمهور با اشاره به همت دولت سیزدهم درتکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خاطرنشان کرد: نهضت به سامان رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام در دولت سیزدهم راه‌اندازی شد و معتقدیم باید باقوت ادامه داشته باشد.
وی با تأکید بر این‌که دولت و مجلس باید نظام عادلانه پرداخت را نسبت به همه را پی‌ریزی کنند تا اقشار مختلفشان و جایگاهشان محفوظ باشد، گفت: کارکنان دولت یک نظام عادلانه پرداخت را انتظار دارند.
 ۸۵ میلیون جمعیت در کشور داریم که همگی باید در برنامه‌ریزی‌ها دیده شوند. ما مسئول توجه به جمهور و عموم مردم هستیم.
رئیس‌جمهور یادآورشد: در بودجه‌ریزی و در همه مراحل، اصل ۷۵ قانون اساسی این است که هم هزینه‌ها و هم درآمدها را واقعی ببینیم و این موضوع در فرآیند بررسی توسط دولت، مجلس و شورای نگهبان وجود دارد که هم نیازها واقعی دیده شود و هم رفع نیازها دنبال شود ما نیز در دولت همه تلاشمان این است که نیازهای واقعی که در کشور دیده‌شده، دنبال شود.
حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: به‌طور طبیعی در کنار این نیازها به دلیل این‌که ممکن است در برخی از حوزه‌ها به میزان تقاضا ، عرضه نداشته باشیم اولویت ایجاب می‌کند که ما اولویت‌شناسی و اولویت‌گذاری کرده و موارد را به اطلاع مجلس برسانیم تا در زمان بررسی، این اولویت موردتوجه قرار گیرد.
رئیس‌جمهور بر ضرورت توجه ویژه نمایندگان و دولتمردان به موضوع کسری بودجه به‌عنوان علت و ریشه همه مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: باید در برنامه‌ریزی‌ها، طرح‌ها و لوایح تلاش کنیم به نحوی عمل شود که کشور با کسری بودجه مواجه نشود چراکه موجب افزایش تورم و بسیاری مشکلات دیگر برای کشور خواهد شد.
وی همچنین بر ضرورت تصویب طرح‌ها و لوایح در زمان مناسب تأکید کرد و گفت: تصویب و اجرای هر مصوبه‌ای باید در زمان مناسب خود صورت گیرد چراکه اگر به‌موقع تصویب نشده و دقیق اجرا نشود ممکن است موجب شیرین شدن کام مردم نشود. به‌عنوان‌مثال اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان با توجه به تعداد معلمان کشور نیاز به زمان مناسب و کافی دارد، اگرنه اجرای آن در زمان ناکافی خود می‌تواند باعث ایجاد نارضایتی شود.
 حسرت اختلاف دولت و مجلس را به دل دشمن می‌گذاریم
حجت الاسلام رئیسی بابیان این‌که الگوی مناسب بین دولت و مجلس، الگوی تعامل، همگرایی، همکاری و هماهنگی است، گفت: این بدان معنا نیست که نمایندگان مجلس نقد اصلاح‌گرانه خود نسبت به دولت را بیان نکنند. بارها اعلام کردیم که نقد مصلحانه به اصلاح در دستگاه‌های اداری کشور می‌انجامد.
وی در ادامه بابیان این‌که«دولت و مجلس با یکدیگر گفت‌وگو دارند»
بیان کرد: حسرت این‌که ببینند روزی اختلافی بین دولت، مجلس و دستگاه‌های مختلف وجود دارد را به دل آن‌ها خواهیم گذاشت.
دولت و مجلس با یکدیگر گفت‌وگو دارند، ممکن است گاهی اختلاف‌نظر نیز داشته باشیم، اما با نشست و گفت‌وگو و تعامل بسیاری از مسائل حل می‌شود.آیت‌الله رئیسی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر درباره پرهیز از اختلاف و تأکید بر اتفاق‌نظر در اداره امور کشور خاطرنشان کرد: معتقدیم قطار پیشرفت کشور در حال حرکت است و آن‌هایی که نمی‌توانند حرکت آن را ببینند، هیچ‌وقت پیشرفت را ندیدند و نمی‌خواهند ببینند. مشکلاتی داریم اما معتقدیم مشکلات با عنایت حضرت حق، رهنمودهای رهبری فرزانه انقلاب و بااراده پولادین مردم رفع خواهد شد و کارها پیش خواهد رفت.
 بخشداران، فرمانداران و استانداران دخالتی در صلاحیت افراد نداشته باشند
رئیس‌جمهور با تأکید بر این‌که دولت و وزارت کشور مجری انتخابات است و شورای نگهبان ناظر انتخابات، متذکر شد: دولت و وزارت کشور مجری انتخابات هستند و ناظر انتخابات شورای نگهبان است.کسانی که صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنند هیئت‌های اجرایی و نظارت هستند.
وی تأکید کرد: بخشداران، فرمانداران و استانداران دخالتی در صلاحیت افراد نباید داشته باشند. باید صلاحیت افراد توسط هیئت‌هایی که برابر قانون مسئولیت دارند، بررسی شوند.توجه به معیشت مسئله اول دولت است. نگاه ما به معیشت آن است که امور بر مردم سهل شود به‌نحوی‌که مردم احساس کنند. آیت‌الله  رئیسی ادامه داد: ازنظر ما اصل بر صلاحیت افراد است مگر خلاف آن از سوی این مراجع ذی‌صلاح اعلام شود که کار قانونا در دست آن‌هاست.
 مهار تورم را از طریق رشد تولید دنبال می‌کنیم نه از طریق رکود
رئیس‌جمهور بابیان اینکه قطار پیشرفت کشور در حال حرکت است، بیان کرد: مشکلاتی هم داریم اما معتقدیم که با عنایت حق‌تعالی و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب و اراده پولادین مردم عزیز و جوانان ما دارند این مشکلات قابل‌حل است. مهار تورم را از طریق رشد تولید نه از طریق رکود، دنبال می‌کنیم. حضرت آقا بسیار حکیمانه بر این نکته تأکید کردند.
  دولت، سفره وزندگی مردم را اولویت‌ جدی خود می‌داند
رئیس‌جمهور در ادامه درباره مسئله مطرح‌شده در نشست درباره موضوع معیشت مردم با تأکید بر اینکه دولت سفره وزندگی مردم را یکی از اولویت‌های جدی خود می‌داند، تصریح کرد: نمایندگان مجلس نیز در این زمینه محل مراجعه مردم هستند لذا قطعا معیشت مردم جزء اولویت‌های آن‌هاست. محور نگاه و عمل دولت این است که معیشت مردم چنان سهل شود که برای مردم کاملا محسوس و ملموس باشد؛ امیدوارم مجموع اقداماتی که ما و شما و همه دست‌اندرکاران در سراسر کشور انجام می‌دهیم به این بینجامد که ان‌شاءالله وضع معیشتی مردم روزبه‌روز بهتر وزندگی بر مردم آسان‌تر شود.
به گزارش ایرنا، در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی پس از تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۳، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در دفاع از لایحه بودجه و تشریح جزئیات آن سخنرانی کرد.
طبق برنامه قبلی جلسه مجلس به‌منظور برگزاری نشست مشترک نمایندگان مجلس و اعضای کابینه دولت، اکنون برگزار شد.
همچنین روز دوشنبه – ۱۳ آذرماه – نیز نمایندگان مجلس با رئیس قوه قضائیه جلسه برگزار کردند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.