مجلس در اصلاح قانون انتخابات، نگاه حزبی ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32965
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۴۴ |
علی حدادی، سخنگوی کمیسیون شوراها در مجلس:

مجلس در اصلاح قانون انتخابات، نگاه حزبی ندارد

علی حدادی، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره آخرین وضعیت بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: تمام تلاش‌ مجلس بر این است تا با اصلاح قانون انتخابات بر میزان مشارکت مردم افزوده شود.
مجلس در اصلاح قانون انتخابات، نگاه حزبی ندارد
علی حدادی، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره آخرین وضعیت بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: تمام تلاش‌ مجلس بر این است تا با اصلاح قانون انتخابات بر میزان مشارکت مردم افزوده شود. ازآنجایی‌که رئیس‌جمهور به‌عنوان دومین شخص مهم کشور شمرده می‌شود و دارای اختیارات فراوانی است، به همین دلیل باید برای روی‌کارآمدن فردی شایسته توجه بسیار داشت. 
وی تصریح کرد: در دوره‌های گذشته تحصیلات کاندیداها چندان مطرح نبود، اما در حال حاضر مجلس، در اصلاح قانون این موضوع را درنظر گرفته‌ است. موضوع دیگر، بحث سن کاندیداهاست، در جلسه کمیسیون، آخرین تصمیم اعضا بر این شد که بازه سنی بین ۴۰ تا ۷۰  سال برای ثبت‌نام افراد در نظر گرفته شود، اما قرار است این اصلاحات برای رأی‌گیری به صحن مجلس بیاید.
علی حدادی ادامه داد: همچنین مسئولیت‌ و سمت‌هایی که افراد باید به‌عنوان داوطلب ریاست جمهوری داشته باشند، مناصبی است که در ماده۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است. برهمین‌اساس، حضور افرادی مانند وزرا، نمایندگان مجلس، استانداران، معاون قوای سه‌گانه یا مسئولان عالی‌رتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیوان محاسبات در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های ابلاغی خودشان بر شایسته‌گزینی و معیارهای آن تأکید داشتند، به‌همین‌خاطر در این بخش نیز توجه ویژه‌ای به موضوع شایسته گزینی داشتیم.
حدادی همچنین گفت: نگاه مجلس در اصلاح قانون انتخابات به‌هیچ‌وجه سیاسی نیست. فردی که می‌خواهد به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود، باید قبل از ثبت‌نام برخی شرایط خصوصی و عمومی را احراز کرده باشد. در شرایط خصوصی، موضوع رجال سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر بودن مطرح است، درحالی‌که بحث سن، تحصیلات و مناصب افراد برای شرایط عمومی مطرح می‌شود.
سخنگوی کمیسیون شوراها ادامه داد: در جلسه صحن مجلس شاهد بودیم که نماینده دولت گفت «با این وضعیت، اختیارات شورای نگهبان کم می‌شود» اما بااین‌حال برخی این هجمه را مطرح کردند که نمایندگان با اهدافی خاص به اختیارات شورای نگهبان افزوده‌اند. براساس آنچه در اصل۱۱۵ قانون اساسی آمده، اختیارات شورای نگهبان کم یا زیاد نشده است. 
سخنگوی کمیسیون شوراها همچنین نسبت به برخی ادعاها درباره تلاش نمایندگان برای اصلاح قانون با هدف مهندسی انتخابات، تصریح کرد: مردم در هر انتخابات تلاش می‌کنند بهترین‌ها را انتخاب کنند و برای انتخابات ریاست جمهوری نیز در هر کشوری فیلترهایی وجود دارد که نهایتا رقابت نهایی بین چند نفر صورت می‌گیرد. این‌که نمایندگان بخواهند به‌خاطر چنین ادعاهایی، اصلاح قانون را معطل نگه‌دارند نوعی فرصت‌سوزی است.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.