ماکرون و پرچم دردسرساز - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54229
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۲۰ |
ترجمه و تحلیل؛

ماکرون و پرچم دردسرساز

مقامات رسمی فرانسوی به رسانه‌های محلی گفتند، امانوئل ماکرون به استفاده از رنگ آبی تیره‌تر روی پرچم رسمی فرانسه روی آورده است.بنا بر گزارش شبکه جهانی «بی‌بی‌‎سی»، تا قبل از این از پرچم فرانسه که دارای رنگ آبی‌ روشن‌تر است، استفاده شده است اما ماکرون رئیس‌جمهور این کشور به استفاده از پرچم با رنگ آبی تیره‌تر متمایل شده است.
ماکرون و پرچم دردسرساز

گروه  بین‌الملل
مقامات رسمی فرانسوی به رسانه‌های محلی گفتند، امانوئل ماکرون به استفاده از رنگ آبی تیره‌تر روی پرچم رسمی فرانسه روی آورده است.بنا بر گزارش شبکه جهانی «بی‌بی‌‎سی»، تا قبل از این از پرچم فرانسه که دارای رنگ آبی‌ روشن‌تر است، استفاده شده است اما ماکرون رئیس‌جمهور این کشور به استفاده از پرچم با رنگ آبی تیره‌تر متمایل شده است.
طبق این گزارش، سال گذشته بدون اینکه هیاهویی ایجاد شود، پرچم‌های دارای رنگ آبی روشن در کاخ ریاست جمهوری فرانسه (کاخ الیزه) به اهتزاز درآمدند.«رادیو اروپای ۱» در گزارشی درباره این تغییر نوشت: «آقای ماکرون می‌خواست که پرچم آبی نیروی دریایی را که نماد انقلاب فرانسه است، بازگرداند».
طبق گزارش رسانه‌های اروپایی و غربی، طی دهه‌های گذشته از هر دو پرچم دارای رنگ آبی روشن و آبی تیره در فرانسه استفاده شده است.طبق گزارش «بی‌بی‌سی»، نیروی دریایی فرانسه و بسیاری از ساختمان‌های رسمی در سراسر این کشور همیشه از پرچم دارای رنگ آبی تیره استفاده کردند اما در سال ۱۹۷۶ در زمان ریاست جمهوری «ژیسکاردستن»، دولت فرانسه رنگ آبی روشن‌تری را روی سه رنگ معرفی کرد تا با رنگ آبی روی پرچم اروپا همخوانی داشته باشد.
کاخ الیزه تغییر پرچم‌های خود را به‌طور علنی اعلام نکرده و هیچ دستوری به سایر نهادها برای انجام این کار داده نشده است.بر اساس گزارش‌های رسانه‌‎ای، اختلاف‌نظرهایی درباره اقدام ماکرون در رجوع به پرچم دارای رنگ آبی تیره‌تر  وجود داشته و برخی معتقد بودند رنگ جدید زشت است و با پرچم اتحادیه اروپا در تضاد است و برخی دیگر نسبت به نسخه قبل از ۱۹۷۶ حس نوستالژیک دارند.طبق گزارش «رادیو اروپا ۱»، بااین‌حال همه طرف‌ها اصرار دارند که تغییر رنگ پرچم فرانسه نباید به‌عنوان یک حرکت ضد اتحادیه اروپا تفسیر شود.
فرانسه قرار است در ژانویه ۲۰۲۲ ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد و امانوئل ماکرون هم آوریل سال آینده میلادی انتخابات ریاست جمهوری در پیش دارد.طی سال‌های اخیر و به‌ویژه یک سال گذشته به دنبال اعتراضات سراسری از قبیل تظاهرات جنبش «جلیقه زردها»، گزارش‌های محلی در فرانسه از وضعیت نامطلوب محبوبیت ماکرون حکایت داشته است.طبق نظرسنجی «مؤسسه افکار عمومی فرانسه»، محبوبیت رئیس‌جمهور این کشور در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به ۳۸ درصد کاهش یافت و حدود ۶۰ درصد فرانسوی‌ها از عملکرد او ناراضی بودند.
  ماکرون یک پوپولیست است 
به نظر می‌رسد یکی از اصلی‌ترین اهداف رئیس‌جمهور فرانسه در خصوص اقداماتی که در ظاهر در مغایرت با الگوهای پیوستگی در اروپای واحد صورت می‌گیرد، جلب آرای ملی‌گرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در این کشور است. ماكرون به‌خوبی می‌داند که در وضعیت فعلی، شانس زیادی برای حضور دوباره در رأس معادلات سیاسی کاخ الیزه ندارد. ازاین‌رو  با دست زدن به حرکت‌هایی جنجالی سعی دارد حاشیه را بر متن غلبه دهد تا بلکه از این طریق آرای بخشی از ملی‌گرایان افراطی که با موجودیت اتحادیه اروپا و منطقه یورو در تعارض هستند به سود خود به گردش درآورد. با همه این اوصاف، به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور فرانسه درنهایت قدرت ادامه بازی به سبک و سیاق فعلی را نداشته باشد! رفتارهای ماکرون به‌مراتب بیشتر ازآنچه وی تصور می‌کند، زیر ذره‌بین شهروندان فرانسوی و رسانه‌های مختلف در این کشور قرار دارد. 
بی‌بی‌سی

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.