قالیباف: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد/ سیدابراهیم رئیسی: دانشگاه اتاق فکر دولت است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94999
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۱ |
رؤسای قوای مجریه و مقننه در اجتماعات دانشجویی چه گفتند؟

قالیباف: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد/ سیدابراهیم رئیسی: دانشگاه اتاق فکر دولت است

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو با بیان اینکه آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را رسالت تمام شما دانشجویان می‌دانم گفت: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد.
قالیباف: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد/ سیدابراهیم رئیسی: دانشگاه اتاق فکر دولت است

قالیباف در جمع دانشجویان:

آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو با بیان اینکه آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را رسالت تمام شما دانشجویان می‌دانم گفت: آرمان‌خواهی همراه با واقع‌بینی کشور را نجات می‌دهد. به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم بزرگداشت روز دانشجو که صبح دیروز(چهارشنبه، ۱۵ آذر ماه) در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات با حضور تشکل‌های دانشجویی برگزار شد، بعد از اینکه نمایندگان این تشکل‌ها پرسش‌ها و مسائل خود در حوزه‌های مختلف را به صورت صریح و شفاف مطرح کردند، اقدام به پاسخگویی به آن‌ها در فضایی صمیمانه کرد.

 قالیباف در ابتدای این مراسم ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانشجویان که به مناسبت روز دانشجو که روز شهید و روز دشمن شناسی است، گفت: امروز زیبایی‌هایی را در جمع دانشجویان حاضر در دانشگاه آزاد دیدم و شنیدم که در محافل دانشجویی دیگری که حضور پیدا کرده بودم به این شکل ندیده و نشنیده بودم و لازم است در فضای دانشجویی حاضر به صراحت بگویم که حتی مورد نقد برخی دانشگاه‌های دیگر برای انتخاب دانشگاه آزاد جهت حضور در مراسم روز دانشجو واقع شدم اما امروز یقین پیدا کردم که این انتخاب درست بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مطالب یکی از دانشجویان درباره عدم روشن بودن موضع مجلس درباره شفافیت، توضیح داد: تنها طرحی که در مجلس به‌عنوان نخستین نفر به امضا رساندم، طرح شفافیت بود و امروز ۲۲۰ نفر از نمایندگان به صورت داوطلبانه آرای خود را به صورت برخط با مردم به اشتراک می‌گذارند که با مراجعه به وبگاه مجلس می‌توانید به صورت شفاف آن را ببینید. وی در ادامه خطاب به حضار، با بیان اینکه به یکایک شما افتخار می‌کنم و آرمان‌خواهی و مطالبه‌گری را رسالت تمام شما می‌دانم، عنوان کرد: امروز مسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند که آرمان‌گرایی توأم با واقع‌بینی و شجاعت است که کشور را نجات می‌دهد. شفافیت انجام شد و در حال حاضر بیش از ۲۲۰ نفر از نمایندگان آرای خود را شفاف می‌کنند اما ما باید مسیر قانون را طی کنیم. قالیباف یادآور شد: اصلاح آیین نامه مجلس نیازمند دو سوم آرا است از این رو رأی گیری آن سخت است؛ وقتی طرح شفافیت را در مجلس به رأی گذاشتیم از دو سوم تنها سه رأی کمتر آورد. من شخصاً به‌عنوان محمدباقر قالیباف نماینده تهران برای این موضوع قول دادم ولی این قول همه نمایندگان نبود.

با این حال به نظر من شفافیت یک ضرورت است. شما می‌گویید رفتار سیاسی کرده‌ام اما این‌گونه نیست بلکه این مسیر را به علت اهمیت آن در کشور دنبال کردیم. می‌دانید هر موضوعی که به مجلس بیاید و رأی نیاورد نمی‌توان آن در مدت زیر ۶ ماه مطرح کرد اما همان قانون تبصره‌ای دارد که می‌گوید اگر چنانچه ضرورتی پیش آمد و حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجدد آن را درخواست کردند، قابل طرح است از این رو با پیگیری مجدد آن را اصلاح کرده و در صحن رأی تصویب آن را گرفتیم. رئیس قوه مقننه در ادامه به موضوع خودرو اشاره کرد که در مجلس به تصویب رسید تا جلوی رانت گرفته شود و افزود: خودرو، رانتی دارد که انحصاری است و علیرغم گذشتن ۴۵ سال از انقلاب هنوز این رانت وجود داشت که باعث عقب ماندگی کشور در این حوزه از کشورهای همسایه شده و نتوانسته‌ایم در آن سیر صعودی داشته باشیم؛ با این حال جلوی واردات خودرو گرفته شد تا به تولید داخلی کمک شود اما نشد از این رو در مجلس واردات خودروی کارکرده با شرایط خاصی به تصویب رسید که با رفت و برگشت میان مجلس و شورای نگهبان در نهایت به مجمع تشخیص رفت و در آنجا نیز به علت اینکه واردات مخالف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است با آن مخالفت شد. قالیباف ادامه داد: از این رو ما این بحث را داشتیم که باید علت تصمیم مجمع شفاف شود چرا که ما استدلال‌های خود را به صورت شفاف در مجلس بیان کردیم و مردم باید از نظرات و آرای در مجمع هم مطلع شوند که چه کسی و به چه دلیلی مخالف یا موافق بوده است؛ آیا این سیاسی کاری است؟

وی ادامه داد: البته ما نمی‌گوییم همه مسائل شفاف شود بلکه همین موضوعات مورد اختلاف باید شفاف باشد. مجمع، نیروهای عزیز و نخبه‌ای دارد که بر اساس قانون اساسی انتخاب شده‌اند و ما نباید در آیین‌نامه داخلی آنها دخالت کرده و تعیین تکلیف کنیم اما بحث ما این است اگر اختلافات مجلس با شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی به مجمع می‌رود و تا قبل آن همه مردم از روند اطلاع دارند، چرا از بعد آن مطلع نباشند لذا معطلی آن به دلیل همین فراز و نشیب‌ها بود.
قالیباف در ادامه توضیحات خود درباره طرح شفافیت عنوان کرد: در نهایت از آنجایی که طرح شفافیت در مجلس تصویب شد اما به قانون تبدیل نشد، با نظر نمایندگان این تصمیم را گرفتیم که از آنجایی که مردم خواستار شفافیت آرای نمایندگان بودند این موضوع را در مجلس پیگیری کرده و آرا را به صورت شفاف دربیاوریم که البته معتقد بودیم شورای نگهبان و مجمع نیز باید این بخش‌ها، رأی گیری‌ها را شفاف کنند البته با مجمع در نهایت به این اجماع رسیدیم که بخشی از این صحبت‌ها قابل توجه بوده و قرار شد
 بر اساس منطق موجود، بخشی از آن پیش برود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با اشاره به موضوع عزل و نصب‌ها، عنوان کرد: به طور قطع حرفی که زده می‌شود که من به رهبر معظم انقلاب گفته‌ام موضوع عزل و نصب را تأکید نکنید، دروغ محض است و دقیقاً عکس این حرف زده شده است و من خدمت ایشان عرض کردم پارسال که شما گفتید این‌ها ناراحت شدند و من هم تأکید کردم که باید رعایت شود و اگر صلاح دانستید شما هم تذکر بدهید که رعایت کنند. ضمن اینکه حضرت آقا خودشان تصمیم می‌گیرند و ما نمی‌توانیم برای ایشان تعیین تکلیف کنیم لذا هرکس این حرف را زده از اساس دروغ گفته و در ثانی علاوه بر دروغ حتی‌ شأن رهبری را نیز رعایت نکرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه من شخصاً از افرادی بوده‌ام که حتی جلوی دخالت‌ها در برخی از عزل و نصب‌ها را گرفته‌ام، اظهار داشت: حضرت آقا فرمودند که در مجلس قومیت گرایی نکنید. بعضی از دوستان ما در مجلس این کار را کردند که بنده خودم با یکی از این افراد که در مجموعه هیئت رئیسه بود برخورد کردم به این معنا که برای مدتی فرصت این‌که روی صندلی رئیس مجلس در زمانی که من در صحن مجلس نبودم بنشیند را ندادم که از من سوال کرد چرا به من صندلی نمی‌دهید که به او گفتم دلیل آن روشن است چرا که من و شما از حضرت آقا شنیدیم که نباید براساس قومیت تصمیم گیری کنیم اما شما از این صحبت‌ها می‌کنید؛ من نمی‌توانم شما را از مجلس بیرون کنم اما این فرصت را به شما نمی‌دهم چرا که به فرمان حضرت آقا عمل نکرده و یا ناقص اجرا کردید. قالیباف ادامه داد: آقای رئیس جمهور وقتی اعضای هیئت دولت را معرفی کرد در بخشی از سخنان خود در صحن مجلس گفتند هیچ‌کس در انتخاب وزرا به وی فشار نیاورده و این موضوع را دنبال نکرده است و اعلام کرد که شخصاً افراد را انتخاب و به مجلس معرفی کرده که البته مجلس هم به آنها رأی داد. رئیس مجلس در ادامه تأکید کرد: اکنون که پشت این تریبون هستم می‌گویم حتی یک مورد در عزل و نصب‌ها از سطح وزیر گرفته تا پایین ترهرگز دخالت نکرده و حتی پیشنهادی نیز نداده‌ام و صرفاً اگر مورد مشورت رئیس جمهور قرار می‌گرفتم اعلام نظر کرده‌ام آن هم در شرایطی که رئیس جمهور افراد را معرفی می‌کرد و از من اولویت میان آن‌ها را پرسید که اعلام مشورت کردم اما حتی برای بررسی هم گزینه ندادم.

 

سیدابراهیم رئیسی در مراسم روز دانشجو تأکید کرد:

دانشگاه اتاق فکر دولت است

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو اظهار کرد: دانشجو همواره در طول سال دانشجو است و صرفا در روز دانشجو، نباید موردتوجه قرار بگیرد. وی افزود: دانشجو، قشر پیشتازی است که جامعه‌اش را می‌شناسد و آماده است برای رفع نیاز جامعه، خود را عرضه کند. رئیسی تأکید کرد: دانشجو در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گره‌گشایی می‌کند و باید همواره در جایگاه روشنفکری قرار داشته باشد. رئیس قوه اجرایی افزود: دانشجو در این جایگاه روشنفکری لازم است ببیند قبل از اینکه دیگران ببینند؛ رصد بکند، قبل از اینکه دیگران رصد بکنند و شرایط جامعه را خوب درک بکند و در زمان لازم، مطالبه‌گری و حق‌خواهی کند و به اصلاح امور حساس باشد.
به گزارش  مهر، وی بابیان اینکه دانشگاه مرکز علم و تولید علم است و به کشور قدرت می‌دهد، اضافه کرد: هر کشوری که قدرتمند شده، از دانشگاهش قدرتمند شده است و نیروهای آموزش‌دیده، دانشمند و نخبه و کسانی که هم تخصص و هم تعهد دارند، می‌توانند در عرصه‌های مختلف تحول‌آفرین باشند.
دانشگاه، اتاق اندیشه‌ورزی دولت به‌حساب می‌آید
رئیس‌جمهور گفت: حقیقتا  قدرت علمی، پیشران پیشرفت و توسعه در کشور است؛ قدرت علمی در کشور یکی از مؤلفه‌های قدرت به‌حساب می‌آید و توانمندی کشور با علم و دانش و فناوری دارای اهمیت است. رئیسی افزود: آینده ایران را علم و دانش و تخصص همراه با تعهد رقم می‌زند و دانشگاه، متکلف این مسئولیت مهم است.
وی ادامه داد: دانشگاه، تحول‌آفرین است و من این را نه به‌عنوان یک تعارف بلکه به‌عنوان یک باور گفتم که دانشگاه، اتاق فکر دولت است؛ دانشگاه اتاق اندیشه‌ورزی دولت به‌حساب می‌آید و می‌تواند این تحول را رصد کند و بگوید که این تحول، کجا درست و در کجا احیانا با کندی مواجه بوده است.رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: دانشگاه بادانش و تلاش خودش می‌تواند در کنار صنعت، معدن، کشاورزی، آب، برق، انرژی و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی همه مسائل را بشناسد و راهکار حل آن را بیابد و اقدام کند؛ لذا دانشگاه می‌تواند نقش بسیار قابل‌توجهی داشته باشد.رئیس قوه اجرایی تأکید کرد: دانشگاه کانون اخلاق، ادب، کرامت انسانی، خداخواهی و دگر خواهی است؛ درعین‌حال توجه به محرومان و مستضعفان و توجه به قانون اجرای عدالت، فضایلی هستند که محل کسب آن‌ها، در دانشگاه است. رئیسی ادامه داد: دانشگاه می‌تواند در عرصه‌های مختلف، نقش‌آفرین باشد.
 دشمنان می‌خواستند کلاس‌های دانشگاه را تعطیل کنند
رئیسی بابیان اینکه جنبش دانشجویی، جنبش ضد استبداد و  ضد استعمار است، افزود: جنبش دانشجویی، جنبشی است که می‌تواند هم ضد استبداد داخلی و هم ضد استعمار خارجی باشد. رئیس‌جمهور گفت: نقش دانشجویان ما در دفاع مقدس، در دفاع از حریم و حرم در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، بااهمیت بوده است و بازخوانی این نقش برای دانشگاهیان، بسیار اهمیت دارد.
رئیسی گفت: دشمن به دلیل اینکه نقش دانشگاه و مراکز حساس و اثرگذار را دریافته بود، تلاش کرد تا دانشگاه‌ها را به هم بریزد و محل کسب علم و معرفت را دچار اخلال کند. وی افزود: ملاحظه کردید که سال گذشته دانشگاه مورد هدف بود اما باید صمیمانه از دانشجویان، اساتید و مدیران تشکر کنم که دشمن را ناکام گذاشتند و اجازه ندادند که دشمن، به اهداف پلید خود برسد.رئیس قوه اجرایی کشور افزود: دشمنان می‌خواستند کلاس‌ها را تعطیل و رشد علم را دچار وقفه کنند اما اهداف آن‌ها عملی نشد؛ دانشجویان در کلاس‌ها حضور یافتند و این حضورشان، در ناامیدی دشمن اثربخش بود.
  دانشگاه و کشور، گرفتار مدرک‌گرایی شده است
رئیسی بابیان اینکه دانشگاه تمدن‌ساز است، گفت: مدنیت و پیشرفتی که دانشگاه ایجاد می‌کند، بسیار اهمیت دارد؛ دانشگاه، سیاسی است اما سیاسی‌کار نیست؛ سیاسی است یعنی اینکه نسبت به جامعه خود و نیازهای آن، شناخت دارد و آماده ایفای نقش است. رئیس‌جمهور گفت: برخی فکر می‌کنند سیاسی‌بودن به معنای آن است که دانشگاه به باشگاه احزاب و دسته‌‌های سیاسی، تبدیل شود و دانشجو، پیاده‌نظام سیاسیون شود؛ ما این وضعیت را سیاسی‌بودن دانشگاه نمی‌دانیم.
رئیسی گفت: دانشگاه سیاسی آن است که نسبت به مسائل جامعه حساس باشد و این حساسیت، حساسیت بسیار مبارکی است؛ درعین‌حال دانشجوپروری، پرورش عالم و نخبه و چهره‌های محقق و پژوهشگر، شأن و جایگاه دانشگاه است اما متأسفانه دانشگاه و کشور، گرفتار مدرک‌گرایی شده است.رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: دشمن، دو ابرپروژه را در کشور ما پیگیری می‌کرد که نخستین آن، منزوی‌کردن جمهوری اسلامی ایران در جهان بود؛ جمهوری اسلامی ایران با تلاشی که نسبت به کشورهای همسایه، مسلمان و همسو و نیز در جهت حضور در مجامع بین‌المللی انجام داده، منزوی نشده و این دشمن است که به انزوا رسیده است.
 سران کشورها به ما می‌گویند انتظار نداشته باشید ادبیات ما هم مثل شما باشد
رئیسی بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در منطقه و جهان می‌درخشد، گفت: سران کشورها در حاشیه برخی اجلاس‌ها به‌صورت رسمی به ما می‌گویند که ایران را رسما یک ابرقدرت می‌دانند و می‌گویند انتظار نداشته باشید ادبیات ما مثل شما باشد، چون شما کشوری مستقل هستید و استقلال خود را اعلام کرده‌اید و پای آن‌هم ایستاده‌اید.
رئیس‌جمهور ادامه داد: آن‌ها به ما گفتند که می‌خواهیم مسائل منطقه را با شما حل کرده و به‌پیش ببریم زیرا می‌دانیم که آمریکا علی‌رغم همه ادعاهای خود، نمی‌تواند مسائل منطقه ما را حل کند. وی گفت: دشمنان در کشور به دنبال ایجاد ناامیدی بودند و ازجمله برنامه‌های آن‌ها، توقف تولید، اقتصاد و سایر عرصه‌های پیشرفت بود اما امروز اعلام می‌کنیم که در کشور، قریب ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان داریم و صادرات این شرکت‌ها به مرز ۲ میلیارد دلار رسیده است. رئیسی افزود: در تجارت منطقه و در طی ۴۰ سال گذشته، رکورد زده‌ایم.
رئیسی افزود: دشمنان به دنبال آن بودند که ایران، اقتصاد و تجارت نداشته باشد و در همه عرصه‌هایی که آن‌ها اعلام داشتند، ما متوقف شویم اما در مقابل، حدود ۶هزار  کارگاه و کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل را در عرصه تولید فعال کردیم و بقیه این کارگاه‌ها فعال خواهند شد و این راه ادامه دارد و دولت متوقف نخواهد شد. رئیس‌جمهور گفت: دولت، عرصه‌های مختلف فعالیت خود را ادامه می‌دهد و دشمنان، موفق نمی‌شوند مردم را ناامید کنند.
رئیسی ادامه داد: با امیدواری به انقلاب اسلامی و نظام و ارزش‌ها، فعالیت خود را ادامه خواهیم داد؛ کما اینکه رهبر انقلاب فرمودند که ما به قله‌ها نزدیک شدیم و با تلاش شما عزیزان، آینده‌ساز قله‌ها را فتح خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به تحولات در غزه گفت: کاری که مقاومت در منطقه انجام داده، آن است که زیرمیزی زده است که دشمنان، گزینه‌های مختلفی را روی آن چیده بودند؛ مقاومت محاسبات دشمنان در منطقه و جهان را به هم زده است و به تعبیر بلند مقام معظم رهبری، دشمن در منطقه خواست و نتوانست اما ما خواستیم و توانستیم.
 دولتمردان ما موظف‌اند با فساد برخورد کنند
وی ادامه داد: پروژه دیگری که دشمنان به دنبال آن بودند، معیوب‌سازی مردم بود؛ آن‌ها به دنبال این بودند که نوعی بن‌بست‌نمایی کنند اما غافل از اینکه در نظام و کشورمان، بن‌بست وجود ندارد؛ درعین‌حال القا می‌کردند که مردم با این شرایط باید منتظر قحطی، تورم‌های سه‌رقمی و حتی قطعی آب آشامیدنی باشند اما می‌توان گفت زهی خیال باطل.رئیسی افزود: برخی زیاده‌خواهی‌ها، سوداگری‌ها و فسادها ممکن است موانع قابل‌توجهی پیش روی ما باشد؛ کما اینکه وقتی من در دستگاه قضائی بودم، همواره اعلام کردم که مسئله فساد و افراد زیاده‌خواه و سوداگر که در عرصه‌های مختلف هستند و می‌خواهند جیب خود را پر کنند، موضوعی است که حتی در زمان جنگ هم وجود داشت.رئیس‌جمهور گفت: از همان روز اول که به دولت آمدیم، اعلام کردیم که سر اژدهای هفت‌سر فساد را قطع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد در هیچ جایی از کشور، فساد لانه کند؛ همچنان که قبلا در قوه قضائیه اعلام کردم، اکنون هم می‌گویم هر جا که فساد دیده شود، با آن برخورد خواهیم کرد و دولتمردان ما در هر کجایی از ادارات و سازمان‌ها فساد را ببینند، موظف‌اند با آن برخورد کنند.وی تأکید کرد: همان‌طور که در ایام انتخابات وعده کردم، رئیس دولت باید اولین مدعی مبارزه با فساد در کشور باشد و این موضوع در دولت سیزدهم محقق شده است؛ من، وزرا و همه آن‌هایی که به نام دولت فعالیت می‌کنند، باید نسبت به فساد حساسیت داشته باشند و در گزارش اخیر فساد در واردات چای، نخست خود دولت پیش‌قدم شد و شناسایی و پیگیری کرد؛ درنتیجه دست‌اندرکاران را عزل و پرونده را به دست دستگاه قضائی کشور سپردیم؛ ان‌شاءالله دستگاه قضائی افراد متخلف را مجازات خواهد کرد.
رشد ساخت مسکن، به مثبت ۳/۲ درصد رسیده است
رئیسی با اشاره به موضوع مسکن اظهار کرد: زمانی که کار دولت شروع شد، تعهد ساخت ۲۴۰ هزار مسکن مهر بر دوش دولت بود و پول ساخت آن، وجود نداشت؛ البته نه اینکه پول آن خورده شده باشد بلکه آن پول درجاهای دیگری هزینه شده بود؛ اما تا امروز ۱۰۷ هزار واحد از آن تعداد مسکن مهر را به متقاضیان تحویل دادیم و بقیه را تا اوایل سال آینده هدف‌گذاری کرده‌ایم و تحویل خواهیم داد و به تقاضای مردم در این خصوص پاسخ‌خواهیم داد.
وی افزود: در حال حاضر، ۵۲ هزار، هکتار زمین آماده برای واگذاری در شهرها و شهرستان‌های مختلف واگذارشده است؛ هرچند که قبلا هم گفتم کشور، زمین به مقدار کافی دارد اما زمین‌ها باید برای ساخت‌وساز آماده‌سازی شوند. بنابراین موضوع مسکن در دستور کار دولت است و با همین جدیتی که وعده داده‌شده است، دنبال خواهیم کرد و آنچه که به مردم در جهت حل مشکل مسکن گفتیم، اقدام خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور گفت: هم‌اکنون دو سال از عمر دولت گذشته و درحالی‌که هنوز دولتی تشکیل نشده بود، برخی در همان ۱۰ روز اول، به دنبال مطالبه وعده ۴ میلیون مسکن بودند؛ هم‌اکنون می‌توانم بگویم که رشد ساخت مسکن در کشور در سال‌های ۹۸ و۹۹ به ترتیب منفی ۱۵ و ۱۳ درصد بود اما این رشد در حال حاضر، به مثبت ۳/۲ درصد رسیده است.وی افزود: ساخته‌نشدن مسکن در سال‌های گذشته موجب ایجاد یک نوع عقب‌افتادگی شده است که باید جبران شود؛ آنچه که هم‌اکنون باید به شما عرض کنم آن است که دولت شجاعانه وارد این عرصه شده و حدود یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن در حال حاضر در حال تکمیل و ساخت در بخش‌های مختلف روستایی، شهری، بافت فرسوده و مجتمع‌های ساختمانی است.
 در موضوع اشتغال، عقب نیستیم
رئیس‌جمهور درباره موضوع اشتغال هم گفت: در موضوع اشتغال، عقب نیستیم و آمارها، کاهش بیکاری را نشان می‌دهند؛ نرخ بیکاری به‌طور متوسط به ۷/۹ درصد رسیده است؛ درحالی‌که در برخی استان‌ها این آمار به ۵ یا ۶ درصد رسیده است و حتی برخی از استان‌ها به دنبال نیروی کار فعال هستند.
رئیسی افزود: به دنبال ایجاد اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده نیز هستیم و مانند آنچه که در بخش صنعت انجام داده‌ایم، حدود ۵۰۰۰ بورسیه صنعت را ایجاد کردیم، به‌گونه‌ای که افرادی که در حال حاضر تحصیل می‌کنند، برای آینده خود نگران نباشند. وی ادامه داد: تمام کسانی که تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان هستند و شناسایی می‌شوند، به‌عنوان هیئت‌های علمی در حال جذب در دانشگاه‌های کشور هستند، چون در خصوص نخبگان دارای برنامه هستیم. رئیس‌جمهور گفت: بدون تعارف می‌گویم یکی از شاخص‌های نخبگی را وطن‌دوستی می‌دانم؛ زیرا نخبگی اجازه نمی‌دهد که خدمت به کشور را رها کنید.
رئیسی درباره تولید گندم تأکید کرد: در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۱ میلیون تُن گندم از کشاورزان خریداری‌شده است، این در حالی است که سال گذشته این میزان، حدود ۷ میلیون تُن بود. درعین‌حال، ۲۲ درصد افزایش تولید کالاهای اساسی در کشور را شاهد هستیم و این، نشان از برنامه‌دار بودن دولت است؛ همچنین، کشت قراردادی و آبرسانی زیرسطحی در این دولت آغازشده است.
رئیسی در خصوص رشد اقتصادی گفت: رشد اقتصادی در کشور در۱۰ سال گذشته، ۴ دهم درصد بوده است؛ در برخی سال‌ها ۷ دهم درصد و در برخی سال‌ها، ۱/۵ درصد بود اما دولت سیزدهم در سال نخست فعالیت خود، ۴ درصد رشد اقتصادی داشته است و این رشد، در سه‌ماهه اول ۱۴۰۲ به ۷ درصد رسیده است.
رئیس‌جمهور بابیان اینکه امروز ملت ایران بااقتدار اهداف خود را دنبال می‌کند، اظهار کرد: برخی به دنبال این بودند که بگویند اقتصاد کشور دچار فروپاشی خواهد شد اما امروز شاهدیم که قطار پیشرفت اقتصادی در عرصه‌های مختلف در کشور در حال حرکت است و این قطار پیشرفت با ریل‌گذاری که انجام‌شده، هرگز دچار وقفه و کندی نخواهد شد زیرا اراده مردم آن است که این قطار پیشرفت حرکت کند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.