قاتلانی که باید مجازات شوند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28240
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۳۸ |
اثبات نقش انگلیس در کشتار میلیون‌ها انسان بی گناه؛

قاتلانی که باید مجازات شوند

علی رغم اعتراض شدید نهادهای مستقل حقوق بشری، آموزش نظامی انگلیس به نظامیان سعودی، بحرینی و اماراتی جهت کشتار و نسل کشی یمنی ها ادامه دارد.
قاتلانی که باید مجازات شوند

گروه بین الملل 
علی رغم اعتراض شدید نهادهای مستقل حقوق بشری، آموزش نظامی انگلیس به نظامیان سعودی، بحرینی و اماراتی جهت کشتار و نسل کشی یمنی ها ادامه دارد. این آموزش‌ها در حالی صورت می گیرد که هر روزه، ده‌ها مسلمان یمنی بر اثر بمباران جنگنده های سعودی و اماراتی ، جان خود را مظلومانه از دست می دهند. در این میان «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و سران حزب محافظه کار نه‌تنها اقدامی در راستای توقف این روند صورت نمی دهند، بلکه حمایت تسلیحاتی و آموزشی از نظامیان سرکوبگر وکودک کش سعودی را به صورت مستمر در دستور کار خود قرار داده اند. 
 افشاگری جدید علیه انگلیس
اخیرا «ایندیپندنت» در گزارشی فاش کرد که انگلیس  در حال کمک به آموزش نظامی ده‌ها کشوری است که به نقض جدی حقوق بشر می‌پردازند.۱۷ کشور از فهرست دیده‌بان حقوق بشر دفتر امور خارجه از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ از نیروهای مسلح بریتانیا دستورالعمل‌های آموزشی گرفته‌اند. این فهرست کشورهایی را نشان می‌دهد که انگلستان  در ظاهر « از بابت مسائل حقوق بشری» در مورد آن‌ها نگرانی دارد!
نکته قابل تأمل این‌که وزرای انگلیسی پذیرفته اند که نیروهای مسلح این کشور از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به کشورهایی خدمات آموزش نظامی داده‌اند که در فهرست دیده‌بان حقوق بشر کشورهای مشترک‌المنافع قرار دارند.حتی نام رژیم اشغالگر قدس نیز در این فهرست سیاه مشاهده می شود.  عربستان سعودی، بحرین، بنگلادش، کلمبیا، مصر، سومالی و سودان از جمله کشورهایی   هستند که در این لیست قرار دارند. همان گونه که مشاهده می شود میان سیاست‌های اعلامی انگلیس در زمینه حقوق بشر و سیاست‌های علنی این کشور در حمایت از جنایت و نسل کشی تناقضی عامدانه و آشکار وجود دارد. انگلیس از جمله کشورهایی است که وقوع جنگ و ناآرامی در دیگر نقاط دنیا را دستمایه و بهانه ای برای افزایش صادرات تسلیحاتی خود و آموزش پرهزینه نیروهای سرکوبگر آن کشورها قرار می دهد. این روند مدت‌هاست در عرصه امنیت و سیاست خارجی انگلیس حاکم است. درا ین معادله  میان دو حزب سنتی انگلیس یعنی حزب کارگر و محافظه کار که از مدت‌ها قبل قدرت را در لندن در دست دارند، تفاوتی وجود ندارد. 
 آموزش تک تیراندازی به نیروهای بحرینی!
یکی از سخت ترین جنایات انگلیس، آموزش تک تیراندازی به سربازان بحرینی ( با هدف کشتار انقلابیون این کشور ) بوده است. انگلستان برای سربازان بحرین دوره‌های آموزشی تک‌تیراندازی گذاشت که در تجمعات  صلح‌آمیز ۲۰۱۸ مورداستفاده قرار گرفت، به‌طوری‌که به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل عملا تمام نیروهای مخالف حکومت را حذف کردند.
ماجرا به این نقطه ختم نمی شود. انگلستان همچنین به نیروهای عربستان سعودی آموزش استفاده از جت جنگی و تجهیزات تاکتیکی را در شرایطی داده  که این کشور در بمباران هوایی یمن دخالت داشته و به گفته سازمان ملل و سازمان‌های امداد، یک فاجعه انسانی عظیم به بار آورده است. انگلیسی ها به خلبانان سعودی آموزش داده اند که چگونه مناطق غیر نظامی را هدف قرار داده و حتی مجالس عروسی و عزای یمنی ها را بمباران کنند. نکته جالب توجه این که مقامات دولت انگلیس، برخی از این کشورها را رسما «ناقض حقوق بشر»می خوانند و از سوی دیگر، رسما به آموزش نظامی نیروهای آن‌ها در راستای مقابله با مردم می پردازند! 
در واقع انگلستان به آموزش نظامی اکثر کشورهایی مبادرت ورزیده که در فهرست دیده‌بان حقوق بشر خودش قرار دارند، یعنی ۱۷ کشور از ۳۰ کشوری که خودش آن‌ها را «کشورهای اولویت‌دار حقوق بشری» نامیده است.برخی کشورها مانند امارات متحده عربی نیز علی رغم جنایات متعدد خود در یمن و منطقه  اساسا در لیست سیاه حقوق بشری انگلیس قرار نگرفته اند!
 وعده دروغین وزیر دفاع انگلیس
وزارت دفاع انگلیس پس از افشای این موضوع مدعی شده است که تمامی آموزش‌های در دست اقدام در کشورهای خارجی را مورد بازنگری قرار خواهد داد.با این حال بر همگان مسجل است که چنین ادعایی کاملا پوچ و بی‌معناست! مقامات انگلیسی اساسا اراده ای برای قطع حمایت‌های مستمر نظامی، آموزشی و تسلیحاتی خود به کشورهای ناقض حقوق بشر ندارند زیرا ایجاد ناامنی و آشوب در سرتاسر دنیا، پروژه ای امنیتی و اقتصادی برای لندن محسوب می شود. انگلیس از ایجاد هر گونه بحرانی در هر نقطه از جهان استقبال می کند زیرا در سایه آن بحران، می تواند هم منافع تسلیحاتی و اقتصادی خود را تأمین کند و هم مداخله سیاسی خود در آن مناطق را توجیه کند. این همان رویکرد و روندی است که از قرن گذشته تاکنون به صورت خاص شاهد آن بوده ایم. 
 ریاکاری انگلیسی ها محرز است 
اندرو اسمیت، عضو کارزار مبارزه با تجارت اسلحه در خصوص افشاگری های اخیر علیه دولت انگلیس می گوید:«وضعیت حقوق بشر در بسیاری از این کشورها هولناک است و خیلی از آن‌ها سابقه اقدامات وحشیانه و تجاوز بین‌المللی دارند. انگلستان با آموزش و همکاری با حاکمان ستمگر، دیکتاتور و ناقضین حقوق بشر خودش را در جنایاتی که این کشورها مرتکب می‌شوند شریک می‌کند.دولت انگلستان مدت مدیدی است که از اهمیت حقوق بشر و دموکراسی داد سخن می‌دهد درحالی‌که خودش به تجهیز، حمایت و تقویت رژیم‌های اقتدارگرا در سراسر جهان مشغول بوده است.»
اندرو اسمیت و بسیاری از کارشناسان معتقدند  که باید به این دورویی پایان داد و مشخص کرد انگلستان به کدام نیروها آموزش نظامی داده و کدام‌یک از این کشورها مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند. با این حال اسمیت ودیگران به خوبی می دانند که انگلیس هرگز چنین شفاف سازی
 و اقدامی را صورت نخواهد داد! همان گونه که اشاره شد، ایجاد بحران و ناامنی و کسب منافع راهبردی، تاکتیکی و نظامی و اقتصادی در جریان این منازعات، سیاست اصلی و کلان لندن در نظام بین الملل محسوب می شود. از این رو بر خلاف آنچه وزارت دفاع انگلیس وعده داده است، شاهد استمرار حمایت انگلیس از کشورهای دیکتاتوری و گروه‌های تروریستی مانند داعش و جبهه النصره بوده و خواهیم بود. کارشناسان و تحلیلگران مسائل امنیتی در جهان متفق القول هستند که تأسیس و استمرار حیات گروه متوحش داعش، یکی از اقداماتی بوده است که دولت‌های انگلیس و آمریکا و رژیم عربستان سعودی با همکاری یکدیگر صورت داده و همچنان از اصلی ترین حامیان این گروه محسوب می شوند. بدون شک در این خصوص اسناد بیشتری افشا خواهد شد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.