فرمان شورش در آمریکا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58215
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۶:۳۱ | 267 بازدید |
طرفداران ترامپ آماده‌ حضور در خیابان‌ها می‌شوند

فرمان شورش در آمریکا

باگذشت یک سال از حمله به کنگره آمریکا  شاهد شکل‌گیری بحران‌های جدیدی میان طرفداران ترامپ و مخالفان وی در داخل این کشور هستیم. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکااخیرا  در آستانه اولین سالگرد حمله طرفداران خود به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی‌ماه)، طرفداران خود را دعوت کرد تا علیه دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا «شورش» کنند.
فرمان شورش در آمریکا

گروه بین‌الملل 
باگذشت یک سال از حمله به کنگره آمریکا  شاهد شکل‌گیری بحران‌های جدیدی میان طرفداران ترامپ و مخالفان وی در داخل این کشور هستیم. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکااخیرا  در آستانه اولین سالگرد حمله طرفداران خود به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۶ دی‌ماه)، طرفداران خود را دعوت کرد تا علیه دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل صدور حکم واکسیناسیون کرونا «شورش» کنند.
 شورش کنید !
روزنامه تایمز انگلیس گزارش کرد، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای از بایدن به دلیل صدور حکم اجباری واکسیناسیون برای دانش‌آموزان و وادار کردن به تعطیلی مدارس در پی افزایش موارد ابتلا به کرونا به‌شدت انتقاد کرد. وی در این خصوص گفت: «هم‌اکنون بار دیگر حرف‌هایی از سوی دولت بایدن درباره تعطیلی مدارس و حتی حکم واکسیناسیون برای دانش‌آموزان مطرح می‌شود». رئیس‌جمهور سابق آمریکا در حالی چنین اظهارات تحریک‌آمیزی را علیه بایدن مطرح کرده است که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا هیچ اقدامی در خصوص واکسیناسیون اجباری و تعطیلی مدارس در ایالات‌متحده آمریکا اتخاذ نکرده است.ترامپ که با سخنان جنجالی خود بارها طرفدارانش را به شورش تحریک کرده است، گفت: «این (اقدام بایدن) بی‌حرمتی است و ملت «آمریکا را بار دیگر بزرگ می‌کنیم» (طرفداران ترامپ) باید به پاخیزند و قیام کنند و با این گستاخی فاحش دولت فدرال مخالفت کنند».
 ترامپ دست‌بردار نیست 
اظهارات ترامپ در میان گزارش‌های جدید رسانه‌های آمریکایی مطرح‌شده که گفته بودند منطقه جامعه مدارس دولتی دیترویت احتمالا قبل از شروع ترم جدید، شرط واکسیناسیون را برای پذیرش دانش‌آموزان اعمال کند.مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا پیشنهاد داده است که تمامی آمریکایی‌های پنج سال به بالا موظف به دریافت واکسن کرونا به‌منظور جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ و بستری شدن می‌باشند.
ترامپ همچنین در سخنرانی خود دولتش را با دولت بایدن مقایسه کرد و دموکرات‌ها را به باد انتقاد گرفت و گفت: «دولت ما کاری را انجام داد که آن‌ها می‌گفتند نمی‌تواند انجام شود و آن تولید واکسن در یک‌زمان بی‌سابقه بود اما هیچ‌گاه حکم اجباری صادر نکردیم و هرگز این کار را نمی‌کنم! افراد باید بتوانند انتخاب کنند که چطور می‌خواهند سلامت خود را مدیریت کنند».
ترامپ ادامه داد که« دولت فدرال  عقب‌نشینی کنند و به افراد آزادی تصمیم‌گیری درباره این‌که می‌خواهند واکسینه شوند یا خیر را بدهند».
 اوضاع بحرانی در آمریکا 
اظهارات جنجالی ترامپ درست یک روز قبل از سالگرد حمله طرفداران ترامپ به کنگره که به مرگ دستکم پنج نفر ازجمله یک افسر پلیس منجر شد، مطرح‌شده است.در جریان شورش سال گذشته حامیان ترامپ به کنگره، چهار نفر در روز شورش
جان باختند و یک افسر پلیس کنگره نیز یک روز پس از دفاع از کنگره جان باخت.گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که در جریان یورش چندساعته حامیان ترامپ، ده‌ها پلیس مجروح شدند و چهار افسر از آن زمان تاکنون خودکشی کرده‌اند.«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بایدن به همراه معاونش «کامالا هریس» قصد دارند برای اولین بار از زمان روی کار آمدن بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با سالگرد حمله به کنگره، مستقیما ترامپ را تنها مسئول حملات سال گذشته به کنگره معرفی کنند و از ادعاهای پی‌درپی وی در خصوص تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ انتقاد کنند. حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح دوم او در کنگره را رقم زد. بااین‌حال محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا با مخالفت جمهوری‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.متعاقبا دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا کمیته‌ای منتخب برای رسیدگی به این حادثه تشکیل دادند که شماری از جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ نیز به آن ملحق شدند و از دولت درخواست کردند اسناد و شواهد مربوط به ریاست جمهوری ترامپ را در اختیارشان قرار دهد. نتایج نظرسنجی جدید و مشترک نشریه پولیتیکو/ مورنینگ فاش کرد که از هر۱۰ شهروند آمریکایی ۶ تن آن‌ها «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را برای تسخیر کنگره این کشور به دست حامیانش مسئول و مقصر می‌دانند.
نشریه پولیتیکو در گزارشی پیرامون جزئیات و نتایج این نظرسنجی اعلام کرد: «نظرسنجی مذکور نشان داد که ۶۳ درصد از رأی‌دهندگان ثبت‌نام‌شده معتقدند ترامپ دستکم «تا حدی» باعث‌وبانی اتفاقاتی است که به شورش و بلوا در کنگره منتهی شد. تقریبا نیمی از پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی (۴۹ درصد) نیز معتقدند که ترامپ «به میزان زیادی» مسبب بروز این شورش‌ها بوده است. همچنین حدود ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان در این نظرسنجی، شورشیان را حامیان ترامپ می‌دانستند و اکثریت آن‌ها نیز (۵۹ درصد) اعلام کردند که این شورشیان باید در زمره تروریست‌های داخلی قرار گیرند.شایان‌ذکر است که در پی تسخیر ساختمان کنگره و تعطیلی موقت دو مجلس سنا و نمایندگان، قانون‌گذاران هر دو حزب مجبور شدند در مکان‌هایی امن پناه بگیرند.
 هشدار ژنرال‌ها در خصوص جنگ داخلی در آمریکا 
سه ژنرال ارشد بازنشسته ارتش آمریکا در مقاله مشترکی خواستار تدارک این ارتش از هم‌اکنون برای وقوع شورش دیگری بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور شده و نسبت به دورنمای وقوع یک جنگ داخلی در آمریکا هشدار دادند. پل دی. ایتون، آنتونی ام تاگوبا، و استیون ام. اندرسون، که هر سه از ژنرال‌های ارشد بازنشسته نیروی زمینی ارتش آمریکا هستند در مقاله مشترکی با عنوان«ارتش باید خودش را از هم‌اکنون برای شورش در انتخابات ۲۰۲۴ آماده کند»نوشتند:«همچنان که ما به اولین سالگرد شورش مرگبار ششم ژانویه در ساختمان کنگره آمریکا نزدیک می‌شویم – به‌عنوان مقامات ارشد نظامی سابق – به‌طور فزاینده‌ای نگران عواقب پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و پتانسیل بروز آشوبی مرگبار در داخل ارتش کشورمان هستیم؛ دورنمایی که همه آمریکایی‌ها را در معرض خطری شدید قرار می‌دهد.»
در ادامه‌ این نامه آمده است : «به‌طور خلاصه فکر این‌که دفعه بعد ما شاهد یک کودتای موفقیت‌آمیز باشیم چهارستون بدن ما را می‌لرزاند.یکی از نقاط قوت ارتش ما این است که نیروهایش از جمعیتی متنوع هستند. این مجموعه‌ای از افراد که همه عقاید و پیشینه‌های متفاوتی دارند. اما بدون مراقبت و نگهداری مداوم، پتانسیلی بسیار واقعی برای وقوع فروپاشی ارتش در انعکاس یک فروپاشی اجتماعی یا سیاسی وجود دارد.»

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.