فاز نوین مداخله غرب در غائله اوکراین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69231
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۵۸ |
چه تبعاتی در انتظار آمریکا و انگلیس خواهد بود؟

فاز نوین مداخله غرب در غائله اوکراین

 مقامات آمریکایی و انگلیسی برخلاف خطوط قرمز اولیه‌ای که در برابر افکار عمومی خود ترسیم کرده بودند، مستقیما وارد نبرد اوکراین شده‌اند. حمایت‌های مالی و تسلیحاتی غرب از اوکراین، اکنون تبدیل به حمایت و حتی حضور مستقیم نظامی شده است. آموزش نظامیان اوکراینی توسط نیروهای آمریکایی و انگلیسی، قطعا مصداق ورود مستقیم غرب به معادلات نبرد می‌باشد. مقامات کرملین قبلا نیز به لندن و واشنگتن در خصوص این اقدام هشدار داده و تأکید کرده بودند که بازیگران غربی در این صورت هزینه‌های سخت و جبران‌ناپذیری را پرداخت خواهند کرد. 
فاز نوین مداخله غرب در غائله اوکراین

فخرالدین اسدی
 مقامات آمریکایی و انگلیسی برخلاف خطوط قرمز اولیه‌ای که در برابر افکار عمومی خود ترسیم کرده بودند، مستقیما وارد نبرد اوکراین شده‌اند. حمایت‌های مالی و تسلیحاتی غرب از اوکراین، اکنون تبدیل به حمایت و حتی حضور مستقیم نظامی شده است. آموزش نظامیان اوکراینی توسط نیروهای آمریکایی و انگلیسی، قطعا مصداق ورود مستقیم غرب به معادلات نبرد می‌باشد. مقامات کرملین قبلا نیز به لندن و واشنگتن در خصوص این اقدام هشدار داده و تأکید کرده بودند که بازیگران غربی در این صورت هزینه‌های سخت و جبران‌ناپذیری را پرداخت خواهند کرد. 
 کهنه سربازان آمریکایی در اوکراین 
یکی از مواردی که منجر به خشم روسیه از آمریکا شده، مربوط به حضور ده‌ها کهنه سرباز آمریکایی در میدان نبرد می‌باشد. میدان نبردی که هزاران فرسنگ آن‌سوی قاره آمریکای شمالی قرار دارد. نیویورک‌تایمز دریکی از گزارش‌های جنجالی خود تأکید کرده است که
کهنه سربازان عملیات ویژه آمریکا بی‌سروصدا وارد اوکراین شده‌اند و در خط مقدم نبرد حضور دارند، امری که ممکن است ایالات‌متحده را درگیر فاجعه‌ای شبیه جنگ ویتنام کند. آمریکا نگران است اعزام نظامیان به اوکراین، جرقه جنگ هسته‌ای را روشن کند، پس به‌جای آن، برای کی یف سلاح ارسال کرده است و همچنین شمار اندکی از کهنه سربازان به‌طور مخفیانه در خاک اوکراین شروع به همکاری با ارتش محلی این کشور کرده‌اند.در این میان، مقامات آمریکایی نمی‌توانند نسبت به این موضوع شانه خالی کنند، خصوصا آنکه نهادهای امنیتی این کشور قبلا مدعی شده بودند که نیروهای آمریکایی به‌صورت نظام‌مند در اوکراین حضور ندارند. 
 کپی برابر اصل ویتنام! 
گویا شکست دیگری به سبک و سیاق جنگ ویتنام در انتظار آمریکاست، حتی اگر سازمان سیا و پنتاگون درصدد لاپوشانی و کتمان حقایق جاری در اوکراین برآیند. این وضعیت در ویتنام جنوبی در سال ۱۹۶۱ برقرار بود، چند سال قبل از مداخله تمام‌عیار نظامی آمریکا در این کشور، زمانی که حضور آمریکایی‌ها به یک گروه مستشاری نظامی محدود  بود.وضعیت امروز اوکراین نیز همین است. با شروع یک درگیری خونین، تیم‌های کوچکی از کهنه سربازان عملیات ویژه آمریکا سرگرم آموزش نظامیان اوکراینی در نزدیکی خطوط مقدم هستند و در مواردی به برنامه‌ریزی مأموریت‌های رزمی کمک می‌کنند.اگرچه تفاوت‌های قابل‌توجهی وجود دارد، در ویتنام، مربیان، نیروهای تحت کنترل پنتاگون بودند.در اوکراین جایی که آمریکا از اعزام نیرو خودداری کرده است،بر اساس ادعای پنتاگون  این مربیان، داوطلبان غیرنظامی هستند که کاملا تحت اختیار خود عمل می‌کنند.بااین‌حال به نظر می‌رسد مقامات وزارت دفاع آمریکا نشانی و آدرس دروغین و ناشیانه‌ای را به‌نظام بین‌الملل مخابره کرده‌اند.کشته شدن و اسارت حدود ۱۰  نیروی آمریکایی در اوکراین به‌وضوح نشان می‌دهد که ماجرا فراتر از امری شخصی و اراده‌ای غیرسازمانی می‌باشد. 
 مصیبتی که در انتظار آمریکاست 
 برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که حضور کهنه سربازان آمریکایی( چه به‌صورت هدفمند و چه غیر هدفمند )  می‌تواند به‌نوعی مصیبت فاجعه باری که آمریکا را درگیر تشدید تنش از نوع ویتنام کرد، کند.روسیه می‌گوید نیروهای داوطلب را مزدور تلقی می‌کند و در صورت بازداشت، ممکن است اعدامشان ‌کند.ایالات‌متحده، آمریکایی‌ها را از مشارکت در درگیری اوکراین برحذر داشته است. واشنگتن ۱۵۰ مربی نظامی را قبل از آغاز جنگ اوکراین از این کشور خارج کرد و اکنون به شماری از کماندوها از دیگر کشورهای عضو ناتو برای هماهنگی جریان انتقال سلاح به اوکراین اتکا دارد.بااین‌حال، آمریکایی‌ها در اوکراین هستند و شمار نامشخصی در خطوط مقدم می‌جنگند.برخی نیز در تیم‌های تخلیه مجروحان و همچنین به‌عنوان متخصصان خنثی‌سازی بمب، کارشناسان لجستیکی و مربیان فعالیت می‌کنند غیر از اسرا و کشته‌شدگان.از زمان آغاز جنگ اوکراین، دستکم ۲۱ آمریکایی زخمی شده‌اند. دو نفر نیز کشته‌شده‌اند. این تعداد طی روزهای آتی افزایش خواهد یافت. بدیهی است که در آینده‌ای نزدیک، وضعیت اسرای آمریکایی حاضر در روسیه، به یکی از پرونده‌های امنیتی و سیاست خارجی مهم در واشنگتن تبدیل خواهد شد. حتی ممکن است این موضوع به یکی از بحث‌های انتخاباتی در سال ۲۰۲۴ تبدیل شود. 
 بازی خطرناک انگلیسی‌ها در اوکراین 
ماجرا تنها به آمریکا ختم نمی‌شود. انگلیس نیز در حال انجام بازی خطرناکی است که در آینده‌ای نزدیک می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیر و سختی برای لندن داشته باشد، فارغ از اینکه چه حزبی در رأس معادلات سیاسی و اجرایی انگلیس حضورداشته باشد.  شماری از سربازان ارتش اوکراین برای گذراندن آموزش نظامی وارد  انگلیس شده و در نخستین روز حضور خود، با بن والاس، وزیر دفاع این کشور، دیدار کردند. والاس در بازدید از محل استقرار گروه اول مدعی شده است که برنامه آموزشی فعلی، مرحله جدیدی از حمایت انگلیس از اوکراین در مقابل تجاوز روسیه است.به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین، دوره آموزشی این نظامیان اوکراینی در بریتانیا چند هفته طول خواهد کشید.سایر رسانه‌های بریتانیا نیز خبر دادند که این برنامه درمجموع برای حدود۱۰  هزار سرباز اوکراینی تدارک دیده‌شده و در ماه‌های آینده به‌تدریج اجرا خواهد شد.این نظامیان عمدتا جوانان اوکراینی هستند که به‌تازگی به خدمت ارتش کشور خود درآمده و آموزش نظامی ندیده‌اند.حمل سلاح، کمک‌های اولیه در میدان جنگ، تجهیزات نقلیه میدانی، تاکتیک‌های گشت‌زنی و تأکید بر قوانین جنگی ازجمله آموزش‌ها به نظامیان اوکراینی خواهد بود.بدون شک این اقدام دولت و ارتش انگلیس، به معنای حضور مستقیم و مداخله آن‌ها در جنگ اوکراین محسوب می‌شود. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، که در روزهای گذشته پس از کناره‌گیری ازنخست‌وزیری و رهبری حزب محافظه‌کار فعلا تنها سرپرستی دولت لندن را در دست دارد، از بزرگ‌ترین مدافعان کمک به اوکراین در برابر روسیه بود.از یورش نظامی روسیه در اوکراین چهار ماه و نیم سپری‌شده و هنوز چشم‌اندازی برای پایان آن دیده نمی‌شود. رئیس‌جمهور روسیه در روزهای گذشته گفت که آنچه در این ماه‌ها رخ‌داده هنوز مرحله جدی نبوده و ممکن است عملیات و اقدامات سنگین‌تر و وسیع‌تر از راه برسد.در چنین شرایطی اقدامات خاص لندن و واشنگتن در اوکراین، نمی‌تواند از دید مقامات کاخ کرملین پنهان بماند.

نویسنده : فخرالدین اسدی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.