عملیات احیای ترامپ در آمریکا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78133
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۶:۵۸ |
یادداشت؛

عملیات احیای ترامپ در آمریکا

بدون شک ترامپ هرگز تصور نمی کرد که پس از برگزاری انتخابات میاندوره ای کنگره به جای تثبیت رهبری خود بر حزب جمهوریخواه، شاهد شکل گیری دوگانه خود  و دی سانتیس فرماندار ایالت فلوریدا باشد! اما این اتفاق اکنون رخ داده است. نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در هفته‌های اخیر به حدی آرای رأی دهندگان را از دست داده که در یک ایالت نه فقط از اصلی‌ترین نامی که به عنوان رقیبش در حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۲۴ مطرح شده بلکه همچنین از یک قانون‌گذار جمهویخواه مخالفش که در انتخابات میاندوره‌ای نوامبر رأی نیاورد، عقب افتاده است.
عملیات احیای ترامپ در آمریکا

محمد مهرعلی
بدون شک ترامپ هرگز تصور نمی کرد که پس از برگزاری انتخابات میاندوره ای کنگره به جای تثبیت رهبری خود بر حزب جمهوریخواه، شاهد شکل گیری دوگانه خود  و دی سانتیس فرماندار ایالت فلوریدا باشد! اما این اتفاق اکنون رخ داده است. نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در هفته‌های اخیر به حدی آرای رأی دهندگان را از دست داده که در یک ایالت نه فقط از اصلی‌ترین نامی که به عنوان رقیبش در حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۲۴ مطرح شده بلکه همچنین از یک قانون‌گذار جمهویخواه مخالفش که در انتخابات میاندوره‌ای نوامبر رأی نیاورد، عقب افتاده است.بر اساس آنچه پایگاه خبری راشاتودی اعلام کرده است، تنها ۶/۱۴  درصد از رأی دهندگان ایالت یوتا گفتند که به دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در صورت برگزاری انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در این ایالت رأی خواهند داد. بر اساس این نظرسنجی رون دی سانتیس، با کسب ۲۴/۲ درصد از آرا پیشتاز بود در حالی که ۱۶/۴ درصد از پاسخگویان هم لیز چنی، نماینده در حال کناره گیری حزب جمهوریخواه از کنگره را برگزیدند.
صورت مسئله درحزب جمهوریخواه بسیار پیچیده است! قطعا اگرترامپ به هر قیمتی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شرکت کند، شکست این حزب در انتخابات قطعی است.بسیاری از جمهوریخواهان از ترامپ فاصله گرفته و دیگرحاضر نیستند به وی در برابر دیگر نامزدهای جمهوریخواه رأی دهند. از سوی دیگر، عدم شرکت ترامپ درانتخابات ریاست جمهوری می تواند منجر به سرخوردگی برخی از حامیان وی شود .در این صورت، آنها نیز حاضر خواهند بود آرای خود را به سود رقیب دموکرات نامزد نهایی جمهوریخواهان به گردش در آورند.در هر حال، ترامپ چه بخواهد یا نخواهد، دوگانه اش با«دی سانتیس» شکل گرفته است! دی سانتیس  هنوز نامزدی خود برای انتخابات سال ۲۰۲۴ را اعلام نکرده است اما طبق یک نظرسنجی یک گروه سیاسی محافظه کار تحت عنوان گروه «باشگاه برای رشد» که در تاریخ ۱۴ نوامبر منتشر شد او در چهار ایالت مهم رقابت‌های درون حزبی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا – آیووا، نیوهمپشایر، فلوریدا و جورجیا – نیز با اختلاف زیادی از ترامپ پیشی می‌گیرد.
ترامپ دستکم تا ماه اوت در نظرسنجی میان نامزدهای مطرح شده برای حزب جمهوریخواه در سال ۲۰۲۴ پیشتاز بود، اما حمایت سیاسی از او پس از آنکه برخی از نامزدهای مورد حمایتش در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر کنگره بدتر از حد انتظار عمل کردند، ضعیف شده است. جمهوریخواهان توانستند در آن انتخابات اکثریتی با ۹ کرسی بیشتر در مجلس نمایندگان به دست آورند، اما نتوانستند کنترل سنا را دوباره به دست آورند. همچنین نامزدهای مورد حمایت ترامپ در انتخابات تعیین فرمانداری‌ها نیز در ۱۰ ایالت شکست خوردند.
تنها گزینه ای که در اینجا می تواند منجر به پیروزی جمهوریخواهان در ایالات مهم و سرنوشت ساز و درنهایت راهیابی نامزد آنها به کاخ سفید شود، انصراف قطعی ترامپ از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری۲۰۲۴ و حمایت وی از نامزد رقیب جمهوریخواه خود ( دی سانتیس یا هر فرد دیگر) می باشد. طبق یک نظرسنجی در قبال سؤالی درباره این سناریوی احتمالی که ترامپ از رقابت درون حزبی خارج شود، ۶۶ درصد از پاسخ‌دهندگان از دی‌سانتیس حمایت کردند، در حالی که نزدیک‌ترین رقیب دی‌سانتیس در این بخش مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق با کسب تنها ۸ درصد رأی بود. همچنین در یک نظرسنجی جداگانه دیگر هم جمهوریخواهان ایالت پنسیلوانیا با اختلاف ۴۵ به ۴۰ از دی‌سانتیس نسبت به ترامپ حمایت کردند.اما ترامپ با توجه به شخصیت سیاسی و ویژگی های فردی خود زیر بار چنین موضوعی نخواهد رفت. در این میان، ممکن است گزینه دیگری تحت عنوان حضورترامپ به عنوان نامزد مستقل در انتخابات ریاست جمهوری رخ دهد که معنای آن، یک پیروزی بادآورده برای دموکرات‌هاست! ترامپ با توجه به تمکن مالی و طرفداران زیادی که در برخی ایالات محافظه کار دارد، قدرت تأمین هزینه های انتخاباتی خود را خواهد داشت.

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.