عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در حوزه نفت تأثیرگذار خواهد بود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73536
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۶:۲۲ |
محمدعلی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک:

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در حوزه نفت تأثیرگذار خواهد بود

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به شرح عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای پرداخت و درباره اثرگذاری آن بر قیمت نفت اظهارکرد: دو مصرف کننده بزرگ همچون چین و هند عضو سازمان همکاری شانگهای هستند. افزون براین چند تولیدکننده بزرگ انرژی نیز در این سازمان وجود دارند که می‌توانند بر گسترش همکاری‌های اقتصادی به ویژه در حوزه نفت و انرژی تاثیرگذار باشند.
عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در حوزه نفت تأثیرگذار خواهد بود

گروه اقتصادی
محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به شرح عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای پرداخت و درباره اثرگذاری آن بر قیمت نفت اظهارکرد: دو مصرف کننده بزرگ همچون چین و هند عضو سازمان همکاری شانگهای هستند. افزون براین چند تولیدکننده بزرگ انرژی نیز در این سازمان وجود دارند که می‌توانند بر گسترش همکاری‌های اقتصادی به ویژه در حوزه نفت و انرژی تاثیرگذار باشند. وی افزود: گسترش تعامل و تبادلات اقتصادی می‌تواند کشورهای عضو را به یک دیگر نزدیک تر سازد و سرمایه‌گذاری خارجی‌ را توسعه ببخشد. خوشبختانه درحال‌حاضر شاهد سرمایه‌گذاری روسیه در داخل ایران هستیم. این موضوع می‌تواند روند همکاری‌ها را صعودی کند و گشایش‌های اقتصادی را رقم بزند. خطیبی تصریح کرد: با توجه به حذف تعرفه، امکان صادرات بیش از پیش خواهد شد واین امر‌نیز بر سهولت تجارت اثرگذار خواهد بود. به موجب سهولت تجارت کشورهای عضو به گسترش تعامل و تبادل تشویق خواهند شد. 

نماینده سابق ایران در اوپک همچنین درباره قیمت نفت خاطرنشان کرد: در آستانه اجلاس اوپک هستیم. این اجلاس پس از مدت‌ها توقف به سبب شیوع ویروس‌ کرونا، ‌ چهارشنبه مورخ ۱۳ مهرماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد. پس از گذشت چندسال و برگزاری مراسم به صورت ویدئو کنفراس، این اجلاس با وزرای اوپک به شکل حضوری خواهد بود. 
او متذکر شد: روند کاهشی قیمت‌ها به سبب رکود اقتصادی درکشورهای مصرف کننده بزرگ را شاهد هستیم. قیمت نفت در حال‌ حاضر به زیر ۱۰۰ دلار رسیده است و نگرانی نسبت به ادامه این روند کاهشی همچنان وجود دارد. چنانچه در اجلاس این نگرانی همچنان احساس شود، اوپک باید کاهش تولید را در دستور کار خود قرار دهد و اگر نسبت به قیمت‌هارضایت احساس شود، کاهش معنادار تولید اتفاق نخواهد افتاد. 
خطیبی در پایان این گفت‌وگو ابراز کرد: در اجلاس ماه گذشته اوپک تنها ۱۰۰ هزار بشکه کاهش داد که این میزان کاهش در بازار چشم‌گیر‌نیست. کاهش ۱۰۰ هزار بشکه به معنای آن بود که اوپک از قیمت‌های فعلی ناراضی نیست. بدیهی‌ست که برای بهبود قیمت، کاهش اعمال‌ می‌شود اما‌ به نظر‌ می‌رسد در شرایط فعلی اوپک از قیمت‌، رضایت دارد و کاهش جدی در دستور کار نباشد. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.