طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را تدوین کردیم / افزایش پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 84228
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۹:۵۲ |
عین اللهی در صحن مجلس:

طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را تدوین کردیم / افزایش پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی

وزیر بهداشت و درمان گفت: ما در این وزارتخانه طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را تدوین کردیم و اقدامات بسیار زیادی در حوزه سلامت برای محرومیت زدایی انجام شده است.
طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را تدوین کردیم / افزایش پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی

بهرام عین اللهی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۲ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محمدرضا صباغیان مبنی بر علت توزیع ناعادلانه نیروی انسانی و پزشک در مناطق مختلف کشور اظهار داشت: از زمانی که دولت سیزدهم مستقر شده است ما اقداماتی را برای ایجاد عدالت و بهبود خدمات بهداشت و درمان در مناطق مختلف کشور انجام دادیم.

وی بیان کرد: آن چیزی که قانون برای ما مشخص کرده، توزیع نیروهای متخصص است که ما این توزیع را بر اساس تعداد جمعیت تحت پوشش هر منطقه و مراکز درمانی هر منطقه با اولویت مناطق محروم انجام دادیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: ما متخصصان زیادی را به مناطق محروم کشور اعزام کردیم و برای آنکه میزان ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم افزایش یابد، در شورای حقوق و دستمزد مصوب کردیم سقف پرداخت کارانه در مناطق محروم برداشته شود که این مصوبه در حال اجراست.

عین اللهی متذکر شد: دو سال و نیم قبل از اینکه دولت فعلی بر سر کار بیاید، تعداد پروژه‌های مربوط به مراکز درمانی ۵۲ مورد بود اما در سال ۱۴۰۱، ۱۰۳ پروژه مرکز درمانی در کشور ایجاد شده و رشد دو برابری را در یک سال و نیم داشتیم.

وی افزود: در این ۱۸ ماه دولت اقداماتی انجام داد و ما توانستیم ۱۵ هزار تخت بیمارستانی جدید افتتاح کنیم و قطعاً این روند را ادامه خواهیم داد. ۱۸۱ دستگاه و تجهیزات سرمایه‌ای بین مناطق محروم توزیع شده که اغلب این دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته است، همچنین مراکز دندانپزشکی دولتی در کشور گسترش چشمگیری داشته است.

وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اینکه تعداد دستگاه دیالیز توزیع شده در مناطق مختلف کشور به ۶۴۰ دستگاه افزایش یافته است، گفت: همچنین شاهد توسعه و تجهیز تخت‌های PICU بودیم. علاوه بر ذکر این نکته حائز اهمیت است که تعداد پذیرفته شدگان دستیاری تخصصی رشد ۲۰ درصدی داشته و از ۳۵۰۰ ظرفیت در سال ۱۴۰۰ به ۴۰۱۳ ظرفیت و رشد ۲۰ درصدی رسیده که این روند را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: همچنین ما رشد ۵۰ درصدی در پذیرفته شدگان رشته فوق تخصصی پزشکی داشتیم به گونه‌ای که تعداد پذیرفته شدگان رشته فوق تخصصی پزشکی در سال ۱۴۰۰، ۲۶۰ نفر بود که در سال ۱۴۰۱ به ۴۰۷ نفر رسید. همچنین شاهد افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت پذیرفته شدگان فلوشیپ پزشکی بودیم که امیدواریم با تزریق این نیروها پس از فارغ التحصیلی به کادر درمان بخشی از مشکلات کمبود نیرو به خصوص در مناطق محروم حل شود.

عین اللهی با تاکید بر اینکه اقدامات مختلفی در حوزه سلامت برای محرومیت زدایی انجام شده است، گفت: بیمه سلامت این امکان را به وزارت بهداشت داد که با ۶ همت اعتباری که مجلس در سال قبل برای این موضوع در نظر گرفت بتوانیم ۶ میلیون نفر را بیمه کنیم و امسال این کار را ادامه خواهیم داد.

وی اظهار داشت: برای رسیدگی به بیماران خاص و صعب العلاج ۵ همت مجلس در نظر گرفت و صندوق بیماران خاص و صعب العلاج در شور ایجاد شده است ذکر این نکته حائز اهمیت است که ما در وزارت بهداشت طرح عدالت و تعالی نظام سلامت را تدوین کردیم و این برنامه را تا انتها ادامه خواهیم داد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.