صدای پای گشایش می آید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 52753
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲:۴۵ |
رئیس جمهور در دومین گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم نسبت به آینده ابراز امیدواری کرد

صدای پای گشایش می آید

شامگاه روز دوشنبه بود که رئیس‌جمهور کشورمان در نشست تلویزیونی با مردم به گفت‌وگو پرداخت. بخش‌های مهم سخنان او به مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای و معیشت مردم مربوط بود.
صدای پای گشایش می آید

حانیه مسجودی 
شامگاه روز دوشنبه بود که رئیس‌جمهور کشورمان در نشست تلویزیونی با مردم به گفت‌وگو پرداخت. بخش‌های مهم سخنان او به مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای و معیشت مردم مربوط بود.
این روزها صحبت مسئولان دولتی با مردم و حضور بین آن‌ها و سر زدن مقامات ارشد کشورمان به استان‌های محروم مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان جنوبی و اخذ گزارش‌های مردمی مایه دلگرمی شده است. حال رئیس‌جمهور برای بار چندم در رسانه ملی حضور یافته و از نزدیک با مردم سخن می‌گوید. کاری که رئیس دول یازدهم و دوازدهم با آن بیگانه بود.
در ادامه سخنان رئیس‌جمهور به بحث‌های مهمی ازجمله مدیریت ویروس کرونا و معیشت مردم، حضور و نفوذ دلالان به بخش‌های مختلف اقتصادی، بانکداری و تورم، سیاست خارجه و ارتباط با کشورهای منطقه و دنیا ورود کرد.
 رئیسی: شرایط امروز نتیجه تصمیمات قبل است/ نشانه جدیت طرف مقابل برای مذاکره، لغو تحریم‌ها است
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور،‌ شامگاه دوشنبه (۲۶مهرماه) در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم اظهار داشت: امروز باگذشت مدت کوتاهی در دز اول بیش از ۷۰ درصد واکسن دریافت کردند و امیدواریم که قبل از فرارسیدن فصل سرما به همین میزان واکسن زده باشند تا از مردم صیانت شود.
وی افزود:‌ در ستاد کرونا بحث‌ها این بوده که در موضوع کرونا از انفعال خارج شویم و حالت فعال پیدا کنیم که هم در واکسیناسیون و هم در کادر درمانی و دانشگاه‌ها و بخش‌های مختلف اعم از بسیج و سازمان‌های مختلف  فعال شویم و باید پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌های لازم را داشته باشیم و باید کسانی که حتی دو دز زده‌اند اصول بهداشتی را رعایت کنند و رعایت اصول برای همگان ضرورت دارد.
 همه مردم را به تزریق واکسن دعوت می‌کنم
رئیسی با تأکید بر اینکه کسانی که واکسن نزده‌اند حتما واکسن بزنند، بیان داشت: بنای ما این است و به رسانه ملی و بخش‌های دارای نفوذ کشور گفته‌ایم که از جایگاه خودشان برای توجیه و اقناع مردم استفاده کنند و باید مردم را درزمینه واکسن اقناع کنیم.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد شاخص‌های اقتصاد کلان کشور و التهابات اقتصادی ناشی از تورم بسیار بالا و برنامه دولت برای مهار تورم تصریح کرد: معیشت و سفره مردم دغدغه روزانه و هر ساعت من است و روزانه ساعتی وضعیت قیمت‌ها را به‌ویژه قیمت مواد خوراکی را رصد می‌کنم و با وزرا و صاحب‌نظران اقتصادی صحبت می‌کنم تا تورم کنترل شود.رئیس‌جمهور افزود: همیشه احساس می‌کنم که در کنار سفره اقشار کم‌درآمد و محروم هستم و سختی‌شان را احساس می‌کنم ولی این شرایط امروز نتیجه تصمیمات قبل است که امروز در بازار و سفره مردم می‌بینیم و تصمیمات امروز ما در آینده در زندگی مردم جلوه خواهد داشت.
این بخش از صحبت‌های رئیس‌جمهور شاید برای مردمی که ۸ سال دولتشان با آن‌ها غریبه بود نامأنوس باشد اما رئیسی در پست‌های قبلی خود نیز ثابت کرده است که دغدغه‌اش رفع نگرانی‌های مردم و رسیدگی به مشکلات معیشتی آن‌هاست.
  استقراض از بانک مرکزی تورم‌زا است
رئیس‌جمهور با اشاره به استقراض از بانک مرکزی بیان داشت: استقراض از بانک مرکزی تورم‌زا است و پایه پولی را بالا می‌برد و ما در شهریور پیگیری و تلاش کردیم که بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت‌ها را انجام دهیم و به لطف خدا این کار در شهریورماه ممکن شد و در مهرماه هم این اتفاق خواهد افتاد.
رئیسی بابیان اینکه بودجه سال ۱۴۰۱ را باید بدون کسری و واقعی ببندیم و اصلاح ساختار بودجه شود، گفت:‌ سال ۱۴۰۱ وقت مناسبی است که اصلاحات مهمی در بودجه اتفاق بیفتد و دوم اینکه افزایش‌ها به سمت افراد کم‌درآمد برود و افزایش‌ها پلکانی شود و هزینه دستگاه‌ها پایش شود. ویژگی‌های نظام بودجه‌ریزی در نشست‌های آینده به استحضار مردم و مسئولین بخش‌های مختلف خواهد رسید.
از طرف دیگر ارتباط رئیس‌جمهور با مردم و توضیح مسائلی که به بودجه کل کشور مربوط است موجب هم‌افزایی و اطلاع جامعه از اقدامات و برنامه‌های دولت می‌شود. اکنون عده کثیری سعی دارند دست مردم را از اقتصاد کوتاه و به بخش‌های خصوصی فشار بیاورند تا بخش‌های مختلف کشور به‌ویژه بخش‌های اقتصادی دست خودشان باشند و  گام نخست و مهم دولت می‌تواند مدیریت و ساماندهی این اوضاع باشد. رئیس‌جمهور در ادامه به این مسئله اشاره کرد.
در بحث ارز ۴۲۰۰ تومانی پولی که باید به جیب مردم برود دست چند دلال رفته است
رئیس‌جمهور با اشاره به ارز ۴۲۰۰ تومانی خاطرنشان کرد: تا امروز جلسات مختلفی در ستاد اقتصادی دولت داشتیم و در این مورد بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم و با اقتصاددانان خارج از دولت بحث شده است.
رئیسی تأکید کرد: در این حوزه پولی که باید به جیب مردم برود دست چند دلال در کشور رفته است و همه به این واقف‌اند و باید آن را اصلاح کنیم تا این پول به جیب مردم برود ولی این کار را با غافلگیری دنبال نمی‌کنیم و مردم را بی‌اطلاع نمی‌گذاریم و شوک به بازار و اقتصاد وارد نمی‌کنیم و کار همه‌جانبه انجام می‌شود و این اصلاح از برنامه‌های دولت است و دنبال می‌شود و در وقت مناسب مراتب را به اطلاع مردم خواهیم رساند چون مشارکت مردم شرط موفقیت دولت است.
 مقدمات ساخت مسکن توسط وزارت راه و بنیاد مسکن و استانداران چیده شده است
وی در پاسخ به زمان آغاز پروژه‌های مسکن توسط دولت اظهار داشت: جلسه شورای عالی مسکن را برگزار کردیم و مقدمات کار توسط وزارت راه و بنیاد مسکن و استانداران چیده شده و قرار  است که در استان‌ها زمین‌هایی که موردنیاز ما هست را شناسایی کنیم و امروز هم در مصاحبه وزیر راه بود که گفته شد اراضی در شهرستان‌های مختلف شناسایی‌شده تا هم در حوزه روستا توسط بنیاد مسکن و هم در شهرها مسکن‌سازی را دنبال کنیم چون هم وعده شده و هم قانون و هم نیاز کشور است.
  حضور در استان برکاتی دارد/ دولت نباید ارتباطش را با مردم قطع کند
رئیسی همچنین در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد میزان اثرگذاری سفرهای استانی خاطرنشان کرد: ۶روز کار را در سطح ملی انجام می‌دهیم و یک روزبه استان می‌رویم زیرا کاری که در میدان انجام می‌شود حتما در پشت میز انجام نمی‌شود و حضور در استان برکاتی دارد.
وی افزود: سفر استانی ما همراه پیشینه و پسینه است و هم قبل از سفر کار کارشناسی نسبت به نیازهای فوری استان انجام می‌شود و هم هیئت به استان اعزام می‌شود تا نیازهای فوری را مشخص کنند و در معاونت اجرایی اعتبار موردنیاز و زمان موردنیاز برای اجرای یک طرح بررسی می‌شود و بعد در جلسه‌ای با حضور معاون اول استان بررسی و صورت‌جلسه می‌شود و در استان موردبررسی وزرا و مدیران همراه ما قرار می‌گیرد و در جلسه شورای اداری نمایندگان مردم و مدیران صحبت می‌کنند و وزرا کارهایی که قرار است انجام شود را در جمع مدیران استان مطرح می‌کنند.
وی بابیان اینکه سفرهای استانی فقط برای کلنگ زنی
نیست و پیگیری بسیاری از طرح‌های نیمه‌کاره است،‌ اظهار داشت: دولت ما دولت مردمی است و در هر شرایطی با مردم ارتباط خواهیم داشت. دولت نباید ارتباطش را با مردم قطع کند و باخبر شدن از درد دل مردم بسیار مهم است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه برخی پروژه‌ها درگذشته در یکجا شروع و بعد رهاشده والان دچار فرسودگی شده است، گفت: در معاونت اجرایی ریاست جمهوری بخشی برای پیگیری مصوبات سفرها ایجاد کرده‌ایم و من گفته‌ام که پروژه‌ها زمان‌بندی شود.
  نسبت به مذاکرات نتیجه محور حتما جدی هستیم
رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات و برنامه جمهوری اسلامی ایران و همچنین برنامه برای رفع تحریم‌ها بیان داشت: ما کار اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم و سفره و بازار و نان مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم ولی ایران هیچ‌گاه میز مذاکرات را ترک نکرده و ما نسبت به مذاکرات نتیجه محور حتما جدی هستیم. مذاکره باید برای جمهوری اسلامی نتیجه داشته باشد و نشان جدیت طرف مقابل، لغو تحریم‌ها خواهد بود.
وی تأکید کرد: ما به آنچه گفتیم پایبند و جدی هستیم و طرف مقابل باید جدی باشد و در همین مذاکرات چند روز پیش در تهران با نماینده اتحادیه اروپا گفته شد که جمهوری اسلامی در این قضیه جدی است و این جدیت را باید در طرف مقابل هم ببینیم.
 ارتباط با کشورهای همسایه و منطقه اولویت ماست
رئیسی در پاسخ به سؤالی در مورد حضور ایران در پیمان‌های منطقه‌ای و بهره‌گیری از فرصت آن برای منافع و امنیت ملی اظهار داشت: ما با عضویت دائم در شانگهای ارتباط با زیربناهای اقتصادی منطقه آسیایی را برقرار کردیم و فعالان اقتصادی باید از این زمینه استفاده کنند ولی مسئولیت اصلی آن با وزارت خارجه است چون اسنادی باید به امضا برسد و زمان‌بر است ولی بخش‌های مختلف اقتصادی باید با کشورهای عضو شانگهای ارتباطاتی را برقرار کنند و بتوانند در جهت رونق اقتصادی و به‌ویژه صادرات اقداماتی کنند.
وی تأکید کرد: میزان صادرات ما در منطقه می‌تواند دو برابر شود، نقش ما در تجارت منطقه‌ای مناسب نیست و باید حتما وضعیت را متفاوت کنیم و ارتباط با کشورهای همسایه  و منطقه اولویت ماست.
  بازار خوبی در منطقه وجود دارد
رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی در مورد اعزام رایزن‌‌های اقتصادی به سفارتخانه‌ها و برنامه اقتصادی آن‌ها برای افزایش تجارت با کشورها گفت: در دیدارهایی که با کشورهای عضو شانگهای در اجلاس شانگهای و  همچنین در تهران داشتم بدون استثنا همگی اعلام آمادگی می‌کردند که با ایران روابط تجاری داشته باشند و می‌گفتند اولویت ما ارتباط  با ایران است و از تولید ایرانی استقبال می‌کردند.رئیسی افزود: ‌تولیدکننده و صادرکننده ما بداند که بازار خوبی در منطقه وجود دارد و  آمادگی خوبی هست که ان‌شاالله دنبال کنند. ما به‌زودی نشستی با سفرای خودمان در کشورهای منطقه خواهیم داشت که کار در بحث اقتصادی از محورهای این نشست است.
  محور ما برای انتصاب افراد، کارآمدی و دلدادگی به‌نظام و انقلاب و باور داشتن مردم است
رئیس‌جمهور با اشاره به روند انتصابات در دولت و برخی بحث‌ها در مورد کندی روند انتصابات، اظهار داشت: محور ما برای انتصاب افراد و گزینش همکاران کارآمدی و دلدادگی به‌نظام و انقلاب و باور داشتن مردم است.وی گفت: در اعضای کابینه کسانی را انتخاب کردیم که اگر بررسی کنید می‌بینید که به من رأی نداده‌اند و من یقین داشتم که به من رأی نداده‌اند و من برای عضویت در کابینه انتخابشان کردم و قبول داشتن من از شرایط کار با دولت نیست.
وی افزود: به دوستان در دولت گفته‌ام که ملاک ما در دولت کارآمدی است و کسانی را که کارآمدند تثبیت کنید تا کارشان را ادامه دهند ولی اگر افرادی خودشان نمی‌توانند همکاری کنند یا مدیری حس می‌کند که باید جابه‌جایی صورت بگیرد یا خواست مردم است جای خود را دارد.
رئیسی ادامه داد: با برخی از اعضای کابینه تاکنون یک ساعت هم زیر یک سقف در جلسه‌ای نبوده‌ام و یا توسط دوستان و گروه‌هایی معرفی شدند یا در سایت معرفی افراد معرفی شدند و با برخی از اعضای کابینه رفاقت نداشتم و یکی از اشکالاتی که به من می‌گیرند این است که فلانی گروه ندارد و من به دنبال شایسته‌سالاری بوده و هستم و این‌گونه نیست که حتما باید از دولت قبل کسی در دولت نباشد.
وی تأکید کرد: به همکارانمان در دولت گفته‌ایم که تعهد نداریم که تا پایان ۴سال در خدمت این مدیران باشم و سالی یک‌بار ارزیابی کلان نسبت به عملکرد مدیران خواهیم داشت و اگر حس کردیم موفقیتی نداشتند طبیعتا تصمیم دیگری خواهم گرفت.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: مسئله ما مسئله مردم است و من به دنبال جمع‌کردن مرید و محبوب‌القلوب شدن نیستم و میثاق ما با همکاران ما خدمتگزاری به مردم است.
 دولت در شرایط خوبی تحویل ما نشد
رئیسی با تأکید بر اینکه دولت در شرایط خوبی تحویل ما نشد، تصریح کرد: برخی از دولت‌ها اعلام کردند خزانه خالی است و اگر بگویم وضع خزانه چه بود ممکن است برخی بگویند شما هم به دنبال این هستید که باگله گذاری کار را آغاز کنید؛ لذا من گفتم برای اینکه بدانید دولت در چه شرایطی تحویل ما شد، به سفره‌ها و وضعیت پول ملی و میزان بدهکاری دولت و کسری بودجه نگاه کنید.
وی با اشاره به اینکه در ۵ تا۶ ماه آخر، دولت قبل تعهدات زیادی را ایجاد کرد که این تعهدات بر کسری‌ها و مشکلات مزید شد، گفت: ما به لطف خداوند و مشارکت مردم دنبال این خواهیم بود که‌ آثار آنچه ایجاد شد و امروز دولت با آن مواجه است کمتر در زندگی مردم ظاهر شود جز شرایط تورمی که مربوط به تصمیماتی بود که قبلا گرفته‌شده است.
 آینده را بسیار روشن می‌بینم
وی افزود: در هرماه غیر از حقوق و دستمزد و هزینه‌های دولت، حتما باید ۱۰هزار میلیارد از هزینه‌های انجام‌شده دولت قبل را پرداخت کنیم و اینکه تلاش کردیم در ماه اول استقراض از بانک مرکزی اتفاق نیفتد، معنی‌اش را اقتصاددانان می‌دانند.
رئیسی درعین‌حال تأکید کرد: هر چه‌کار پیش می‌رود امیدها و گشایش‌های بیشتری برای کشور می‌بینم و آینده را بسیار روشن می‌بینم.
وی بابیان اینکه سعی می‌کنیم تصمیماتی که می‌گیریم یا اثر تورمی نداشته باشد یا کمترین اثر تورمی را داشته باشد، بیان داشت:‌ اگر هم درجایی می‌خواهیم تصمیم اقتصادی بگیریم، با مردم و بازار و نخبگان درمیان خواهیم گذاشت و غافلگیری نخواهیم داشت و با برنامه حرکت می‌کنیم و مردم را در جریان برنامه‌هایمان قرار خواهیم داشت و علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها، آینده را بسیار روشن می‌بینم.
رئیسی در پایان با تشکر از مجلس به خاطر تصویب قوانینی در راستای تسهیل فضای کسب‌وکار گفت: به دنبال اجرایی کردن این قوانین هستیم و این هم گام خوبی برای دولت برای رونق فضای کسب‌وکار است. 
سال نخست، فرصت طلایی دولت سیزدهم
بررسی بخش‌های مختلف سخنان رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که او توجه و اشراف کاملی بر مسائل و دغدغه‌های امروز جامعه دارد. او در ابتدا به لزوم تداوم واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا و در ادامه به معیشت مردم، فساد و حضور دلالان و درنهایت به سیاست‌های دولتش برای روابط خارجی اشاره کرد. هرچند هر بخش کوتاه و مختصر بود اما به‌خوبی سیاست‌های دولت سیزدهم را نشان داد. 
اکنون زمان طلایی برای دولت سیزدهم است تا بتواند برنامه‌های خود را به‌تدریج عملیاتی کند و در کنار آن، مدیریت بازارهای مختلف را سریعا به دست گیرد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که راهکارهای کوتاه‌مدتی برای رفع مشکلات اقتصادی که سالیان سال است روی‌هم انباشته‌شده، وجود ندارد اما دولت جدید باید سنگ بنای اقدامات اقتصادی خود را از همین ماه‌های نخست جامع و کامل بچیند تا خلأهای بسیاری که دولت قبلی ایجاد کرده به‌مرور پر شود.

نویسنده : حانیه مسجودی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.