شکست خط مقاومت ترامپ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78958
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۶:۳۷ |

شکست خط مقاومت ترامپ

بر اساس نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک  که روز چهارشنبه هفته گذشته  منتشر شد، محبوبیت  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نزد رأی‌دهندگان به پایین‌ترین حد خود در بیش از هفت سال گذشته رسیده است.این بدترین خبر ممکن برای ترامپ محسوب می‌شود سیاستمداری که اکنون با چندین پرونده جنجالی نیز به‌صورت همزمان دست‌وپنجه نرم می‌کند.
شکست خط مقاومت ترامپ

محمد مهرعلی
بر اساس نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک  که روز چهارشنبه هفته گذشته  منتشر شد، محبوبیت  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نزد رأی‌دهندگان به پایین‌ترین حد خود در بیش از هفت سال گذشته رسیده است.این بدترین خبر ممکن برای ترامپ محسوب می‌شود سیاستمداری که اکنون با چندین پرونده جنجالی نیز به‌صورت همزمان دست‌وپنجه نرم می‌کند. این نظرسنجی نشان داد که تنها ۳۱ درصد از رأی‌دهندگان ثبت‌نام‌شده نظرسنجی مثبت نسبت به ترامپ دارند در مقابل ۵۹ درصدی که نظر نامطلوبی نسبت به او دارند. به گزارش کوئینیپیاک ، این کمترین امتیازی است که ترامپ از ژوئیه ۲۰۱۵ دریافت کرده است. ترامپ همواره در نظرسنجی‌ها از حمایت ثابت ۳۶ درصدی در میان رأی‌دهندگان برخوردار بوده است. به عبارت بهتر،ترامپ در طول سال‌های گذشته و اخیر، طرفداران پروپاقرص و ثابتی نداشته است. حتی پس از وقوع شورش در ششم ژانویه ۲۰۲۱ که منجر به تسخیرکنگره و کشته شدن پنج نفر از جمهوری‌خواهان افراطی شد، این میزان « درصد طرفداران ترامپ»در نظرسنجی‌ها ثابت ماند.این روند تا برگزاری انتخابات میاندوره‌ای کنگره ادامه پیدا کرد. بااین‌حال نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور سابق آمریکا اکنون با دردسر بزرگی به نام از دست رفتن تعدادی از آرای طرفداران پروپاقرص خود روبه‌رو شده است.همین مسئله شانس پیروزی ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ به صورتی جدی کاهش می‌دهد. 
این نظرسنجی نشان داد که ضریب کاهشی آرای  ترامپ در میان رأی‌دهندگان مستقل نیز فاجعه‌بار است. فقط ۲۵ درصد  از رأی‌دهندگان مستقل نظر مساعدی نسبت به او دارند، در مقابل ۶۲ درصد که نظر نامطلوبی دارند  پایین‌ترین رتبه ترامپ در میان آن گروه از زمانی که کوئینیپیاک  برای اولین بار این سؤال را در می ۲۰۱۵ مطرح کرد. فراموش نکنیم که در سال ۲۰۱۶ میلادی، ترامپ با تکیه بر آرای ۶۰ درصد از رأی‌دهندگان مستقل توانست در ایالات کلیدی و مطرح به پیروزی دست یابد و درنهایت، کلید کاخ سفید را در سال ۲۰۱۶ به دست بیاورد. 
در میان جمهوری‌خواهان نیز ترامپ بخش زیادی از محبوبیت خود را از دست داده است. درحالی‌که ۷۰ درصد از رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه هنوز دیدگاه مثبتی نسبت به ترامپ دارند، ۲۰ درصد گفتند که او را فردی نامطلوب برای حضور در مسند ریاست جمهوری می‌بینند. این  پایین‌ترین میزان رضایت رأی‌دهندگان حزب جمهوری‌خواه نسبت به ترامپ  از مارس ۲۰۱۶ محسوب می‌شود؛ اما سؤال اصلی اینجاست که واکنش ترامپ در قبال نظرسنجی کوئینیپیاک چه خواهد بود! واقعیت امر این است که رئیس‌جمهور سابق آمریکا فعلا قصد ندارد از تصمیم خود مبنی بر شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ عقب‌نشینی کند.حتی سران حزب جمهوری‌خواه ترامپ را از این معادله کنار گذاشته یا وی در رقابت‌های درون‌حزبی در برابر رقبای خود شکست بخورد قطعا در قالب نامزد مستقل در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ حاضر خواهد شد.این مسئله، قطعا منجر به تقسیم آرای جمهوری‌خواهان به سود دموکرات‌ها خواهد شد. ازاین‌رو،دموکرات‌ها در عین مخالفت شدید با ترامپ ، نسبت به ادامه حضور وی در معادلات انتخاباتی 
سال ۲۰۲۴ بی میل به نظر نمی‌رسند. برخی تحلیلگران می‌گویند ترامپ پس از انتخابات میاندوره‌ای کنگره، به عامل برهم زننده انسجام جمهوری‌خواهان و درحقیقت، برگ برنده دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ تبدیل شده است. نکته مهم دیگر، به رقابت‌های درون‌حزبی جمهوری‌خواهان بازمی‌گردد.در این میان ، اصلی‌ترین نامزد رقیب ترامپ ، دی سانتیس فرماندار ایالات فلوریداست که در جریان رقابت‌های انتخابات میاندوره‌ای اخیر در این ایالت مهم نیز حضور خود در مسند قدرت را تثبیت کرد.

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.