شهرها بزرگ می‌شوند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96124
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱ |
اجرای ابرپروژه نهضت ملی مسکن با الحاق اراضی به استان‌ها

شهرها بزرگ می‌شوند

به‌تازگی ارسلان مالکی،معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر خود به استان خراسان رضوی با حضور درآ يین کلنگ‌زنی پروژه آماده‌سازی صنعت‌شهر مسکونی خواف، گفت:دولت با اختصاص زمین رایگان ۹۹ ساله در اختیار صنایع، برای احداث مسکن کارکنان فاقد مسکن صنعت در تلاش است تا مسئله مسکن این قشر عزیز جامعه را حل کند
شهرها بزرگ می‌شوند

به‌تازگی ارسلان مالکی،معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر خود به استان خراسان رضوی با حضور درآ يین کلنگ‌زنی پروژه آماده‌سازی صنعت‌شهر مسکونی خواف، گفت:دولت با اختصاص زمین رایگان ۹۹ ساله در اختیار صنایع، برای احداث مسکن کارکنان فاقد مسکن صنعت در تلاش است تا مسئله مسکن این قشر عزیز جامعه را حل کند. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بحث مسکن یک نیاز اساسی است که همه آحاد جامعه به‌نوعی با این موضوع دست‌به‌گریبان هستند و بین ۳۰ تا ۶۰ درصد از درآمد خانوارها به بخش مسکن اختصاص پیدا می‌کند. مالکی بابیان اینکه دولت سیزدهم با علم به‌تمامی سختی‌های موجود در حوزه برنامه‌ریزی و ساخت مسکن، قدم در این راه نهاد تا با تمام قدرت این چالش بزرگ را در قالب ابرپروژه نهضت ملی مسکن رفع کند، اضافه کرد: رئیس‌جمهور هر ۲۰ روز یک‌بار در شورای عالی مسکن شرکت و موضوعات را حتی استان به استان پیگیری می‌کند.

 معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از تأمین ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین در استان خراسان رضوی  خبرداد و بابیان اینکه برای طرح نهضت ملی مسکن تا به امروز نزدیک به ۳۸ هزار هکتار زمین تأمین شده است،گفت:کل اراضی مکان‌یابی شده حدود ۸۴ هزار هکتار بود و پس از طی مطالعات ابتدایی و کارشناسی در کارگروه‌های فنی به ۳۸ هزار هکتار رسیده که این نشان‌دهنده این است که حتی یک متر از اراضی الحاقی بدون بررسی در کارگروه‌های کارشناسی تصویب نشده است. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خاطرنشان کرد: از ۱۱۸ هزار واحد تعریف شده تاکنون در استان خراسان رضوی بیش از ۵۰ هزار واحد آن در اراضی دولتی شروع  شده است. وی همچنین اضافه کرد که در بحث تسهیلات، تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن از ۳۵۰ میلیون به ۵۵۰ میلیون رسید و نرخ سود از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافته که این کمک بزرگی به طرح خواهد کرد.

کارشناسان و آگاهان این عرصه نیز براین باورند که با الحاق اراضی به مناطق مسکونی هر استان می‌توان مشکل‌ مسکن اقشار مختلف را حل کرد و متقاضیان مسکن را صاحب خانه کرد. در این میان تنها ضرورت دارد تا به امکانات رفاهی و اولیه مناطق مسکونی همچون آب، برق، گاز، مراکز درمانی و خرید توجه داشت و شرایط رفت‌وآمد را برای مردم تسهیل کرد. مطابق با آخرین اطلاعات این امر تاکنون در مناطق مختلف همچون ارومیه، مازندران، استان فارس، اصفهان، البرز، بوشهر، نیشابور، گناوه، باراجین و هرمزگان دردستورکار قرار گرفته است. در حقیقت به دلیل اینکه اراضی در خارج از محدوده شهرها قابلیت احداث کاربری مسکونی را ندارد، اراضی حریم برای توسعه افقی شهر الحاق می‌شود؛ گفتنی است که این اراضی نیز طرح جامع خود را دارند و فرآیند قانونی الحاق  اراضی به زمین‌های محدوده شهری را طی می‌کنند. باور کارشناسان حوزه مسکن این است که با توسعه افقی شهرها می‌توان قیمت مسکن را کاهش داد و از تورم موجود در این بازار کاست. شایان ذکر است تا بگوییم که توسعه افقی شهرها یکی از اهدافی است که دولت در قالب احکام برنامه هفتم دنبال می‌‌‌کند و در نسخه مصوب لایحه برنامه هفتم در کمیسیون تلفیق نیز دستكم در مورد شهرهای کوچک و متوسط با اقبال نمایندگان مجلس مواجه شده است. در بررسی بیشتر این موضوع به گفت‌وگو با اقبال شاکری و رحمت‌الله فیروزی‌پور بادی، اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس:
توسعه افقی شهرها مشکل مسکن بسیاری از‌ مردم را ‌ حل خواهد کرد

اقبال شاکری، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح الحاق‌اراضی به مناطق شهری و مسکونی پرداخت و با اشاره به روند ساخت مسکن برای کارکنان صنایع اظهارکرد: رویکرد جدید وزارت راه و شهرسازی در توسعه افقی درست و قابل‌قبول می‌باشد. بنابراین ساخت‌وساز در اطراف شهرها و الحاق آن‌ها به شهر، امری صحیح و از سوی مجلس نیز پذیرفته شده می‌باشد. وی بابیان اینکه ساخت‌وساز در اطراف شهرها و الحاق‌شان به استان‌ها هزینه کمتری را رقم می‌زند، افزود: با الحاق زمین‌های حاشیه شهر به مناطق شهری می‌توان زمینه سکونت بسیاری را رقم زد. این مناطق به سبب آنکه به زیرساخت‌های موجود نزدیک می‌باشند، هزینه فراهم‌سازی زیرساخت ندارند و روند ساخت‌شان  تسریع می‌گردد. شاکری با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت اراضی اطراف شهرها تصریح کرد: با افت کردن محدوده شهرها افزایش قیمت مسکن رقم می‌خورد و توان خرید مردم کاهش می‌یابد. مادامی‌که از مناطق اطراف شهری بهره گرفته نشود، امکان خانه‌دار شدن افراد نیز فراهم نخواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وزارت راه و شهرسازی می‌بایست متولی الحاق اراضی به شهرها باشد و این مهم را با نظارت دقیق به سرانجام برساند، همچنین خاطرنشان کرد: در توسعه افقی باید متناسب با نیاز هر استان تصمیم‌گرفت و نیاز اقشار مختلف را واکاوی کرد. ضرورت دارد تا در هر استان و برای  هر قشر‌ به شکلی جداگانه تصمیم‌‌گیری‌کرد. نخستین موضوع این است که ساخت این واحدهای مسکونی برای چه قشری است؟ یا قشرموردنظر‌توانایی سکونت در این منطقه را دارد یا خیر؟گاه ممکن است با ساخت واحدهای مسکونی در یک منطقه افراد توانایی سکونت در آن را نداشته باشند و واحدها به دست دلالان مسکن بیفتد. بنابراین ضرورت دارد تا در فرآیند ساخت و الحاق مناطق به شهرها، نیاز اقشار را بسنجیم و مناطقی را انتخاب کنیم که مردم تمایل به سکونت در آن را داشته باشند. او بابیان اینکه خانه‌دار شدن افراد، حضور دلالان در بازار مسکن را کمرنگ خواهد کرد، متذکر شد: مادامی‌که مردم تمایل به یک منطقه داشته باشند، درآنجا سکونت پیدا خواهند کرد و بدین ترتیب دست دلالان نیز کوتاه خواهد شد. چنانچه در مناطق نزدیک به شهرها، شهرک‌ها، مناطق صنعتی، مناطق ویژه برای اقشاری که ثبت‌نام کرده و تقاضای مسکن داشته‌اند، زمین اختصاص دهیم  و ساخت مسکن اتفاق بیفتد، افراد صاحب‌خانه  خواهند شد و این امری قابل‌تقدیر است. مادامی‌که محل زندگی افراد به محل کارشان نزدیک باشد، رفت‌وآمد تسهیل خواهد شد و این امری مثبت تلقی‌می‌گردد. وی در پایان این گفت‌وگو یادآور شد: ضرورت دارد تا به خودمان یادآوری کنیم که سابقه خوبی در تعاونی سازی نداریم. وزارت راه و شهرسازی باید اطمینان کسب کند که این مسکن‌ها عادلانه باشند و هیچ واسطه‌ای نداشته باشند. این مسکن‌ها می‌بایست بدون دخالت دیگر سازمان‌ها انجام شود و به‌طور مستقیم به دست افرادی برسد که ثبت‌نام کرده و متقاضی دریافت مسکن شده‌اند.

رحمت‌الله فیروزی پوربادی،عضو کمیسیون عمران مجلس:
در فرآیند الحاق زمین به مناطق مسکونی فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم اولویت است

رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده مردم نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح سیاست‌های اثربخش در بازار مسکن پرداخت و با اشاره به الحاق زمین‌های اطراف شهرها به مناطق مسکونی شهری گفت: به‌منظور تأمین مسکن نیازمند درنظرگیری و انتخاب زمین مناسب می‌باشیم. در این راستا ضرورت دارد تا تدابیر لازم اندیشیده شود و زیرساخت‌های لازم این مهم فراهم گردد. وی افزود: اگر درصدد الحاق زمین به مناطق مسکونی و شهری می‌باشیم، نیاز است تا زیرساخت‌های  موردنیاز همچون آب، برق، گاز و … را فراهم سازیم. این زمین‌ها باید از امکانات رفاهی موردنیاز مردم نیز برخوردار باشند. فیروزی پوربادی با تأکید بر‌ لزوم فراهم‌سازی امکانات موردنیاز مناطق‌ مسکونی تصریح کرد: اگر زمین‌ها به مناطق شهری و مسکونی الحاق شوند اما‌ امکانات اولیه و رفاهی موردنیاز را نداشته باشند،  مشکل‌مسکن حل‌نخواهد شد چراکه لازمه سکونت دارا بودن امکانات موردنیاز می‌باشد.
نماینده مردم نطنز همچنین خاطرنشان کرد: مجلس با الحاق زمین‌ها به مناطق مسکونی و شهری مخالفتی ندارد و از این مهم به‌عنوان پاسخ و حل مشکل نیاز‌ مردم به مسکن یاد خواهد کرد. 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم همکاری دولت و دستگاه‌های اجرایی یادآور شد: دولت و بخش‌های اجرایی می‌بایست همکاری لازم را به عمل‌آورند تا فرآیند الحاق زمین به استان‌ها با موفقیت انجام شود و روند ساخت مسکن در این مناطق تسریع گردد. 
وی متذکر شد: واگذاری زمین تنها یک قسمت از ساخت مسکن می‌باشد. ضرورت دارد تا در این فرآیند به آورده‌های مالی و تسهیلات نیز توجه داشت. افزون براین باید اطمینان کسب کرد که با اختصاص زمین، فرآیند ساخت انجام می‌گردد. اگر زمین واگذار شود اما مسکن ساخته نشود، چه فایده‌ای‌‌ دارد؟ 
وی در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر‌اختصاص‌ واحدهای ارزان‌قیمت به متقاضیان مسکن همچنین ادامه داد: یکی از راهکارهای تنظیم بازار مسکن و خانه‌دار شدن افراد، ارائه واحدهای ارزان‌قیمت با تسهیلات مناسب می‌باشد. براین اساس می‌توانیم واحدهای موردنیاز را بسازیم و با اقساط منطقی به متقاضیان تحویل‌دهیم.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.