سیلی سخت یمنی‌ها به امارات - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58790
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹ |
عملیات موفقیت آمیز مقاومت در خاک ابوظبی

سیلی سخت یمنی‌ها به امارات

منابع اماراتی دیروز  (دوشنبه، ۱۷ ژانویه) از انفجار در سه تانکر حامل نفت در منطقه المصفح در امارات و آتش‌سوزی پس از آن خبر دادند. المصفح، منطقه‌ای صنعتی واقع در جنوب غربی ابوظبی، در امارات است.سپس پلیس ابوظبی با تأیید این خبر ادعا کرد که در پی این انفجار، یک آتش‌سوزی جزئی در محوطه ساخت‌وسازهای جدید در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی روی داد و هنوز هیچ خسارتی از این حریق ثبت نشده است.
سیلی سخت یمنی‌ها به امارات

 گروه بین‌الملل
منابع اماراتی دیروز  (دوشنبه، ۱۷ ژانویه) از انفجار در سه تانکر حامل نفت در منطقه المصفح در امارات و آتش‌سوزی پس از آن خبر دادند. المصفح، منطقه‌ای صنعتی واقع در جنوب غربی ابوظبی، در امارات است.سپس پلیس ابوظبی با تأیید این خبر ادعا کرد که در پی این انفجار، یک آتش‌سوزی جزئی در محوطه ساخت‌وسازهای جدید در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی روی داد و هنوز هیچ خسارتی از این حریق ثبت نشده است. این در حالی بود که با انتشار تصاویر این آتش‌سوزی در شبکه‌های اجتماعی نشان داده شد که این امر فراتر از یک حادثه است. منابع رسانه‌ای اعلام کردند که یکی از انفجارها در فرودگاه ابوظبی صورت گرفته است و منابع پلیس این کشور تأیید کرد که چند فروند پهپاد با انداختن بمب بر روی مخزن‌های سوخت در این منطقه صنعتی ابوظبی و همچنین فرودگاه بین‌المللی این شهر آن را به آتش کشیده اند.

به نوشته خبرگزاری رسمی امارات، دو انفجار نخست در نزدیکی انبارهای «ادنوک»  و انفجار سوم در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی صورت گرفته است و تحقیقات اولیه حاکی از رصد اجسام پرنده‌ای که احتمالا پهپاد هستند، است که این دو منطقه را هدف قرار داده‌اند. پلیس ابوظبی نیز سپس تأیید کرد که در حمله نخست تانکرهای سوخت در منطقه المصفح  و در حمله بعد فرودگاه بین‌المللی ابوظبی هدف قرار گرفته شده است.پس از انتشار این خبر، برخی منابع رسانه‌ای از توقف پروازها در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی و آتش سوزی‌های گسترده در فرودگاه ابوظبی خبردادند.
 ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک بالستیک
لحظاتی پس از انتشار این خبر، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن با انتشار پستی در توییتر به طور تلویحی مسئولیت حمله به فرودگاه ابوظبی را برعهده گرفت و اعلام کرد که به زودی جزئیات این حمله را منتشر می‌کند.شبکه المیادین نیز به نقل از منابع رسانه‌ای نوشته ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک بالستیک، مناطق حساس و کلیدی را در امارات هدف قرار داده‌ است.چندی پیش «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله با هشدار به امارات متحده عربی گفته بود: «ما به امارات توصیه می‌کنیم به اقدامات تنش‌زای خود ادامه ندهد چون اگر این تنش ادامه پیدا کند، یمن مجبور به حمله به عمق خاک این کشور خواهد شد.»

به گفته او معامله‌ای میان ریاض و ابوظبی وجود دارد که طبق آن، عربستان استان‌های جنوبی یمن را به امارات تحویل می‌دهد و امارات هم تمام ظرفیت‌های نظامی خود را در یمن به کار خواهد گرفت.
  تقویت معادلات نبرد به سود مقاومت یمن
در پی پیشرفت‌های موشکی و پهپادی چشمگیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و در تیررس قرار گرفتن شهرهای ابوظبی و دبی و اثبات آن با حمله پهپادی سال ۲۰۱۷ به عمق خاک امارات، این کشور طی یک مانور سیاسی مدعی عقب‌نشینی تدریجی از صحنه جنگ یمن شد. اما اخیرا در پی تلاش‌های مزدوران وابسته به امارات برای پیشروی به سوی استان شبوه، بار دیگر صنعا  هشدارهای خود را از سر گرفت و به مقامات این کشور کوچک تأکید می‌کند که  نقشه تهیه شده از اهداف برای حمله در امارات، در تیررس موشک‌ها و پهپادهای یمن قرار خواهد گرفت.اما ابوظبی که بی‌توجه به این هشدارها به اقدامات متجاوزانه خود در یمن ادامه می‌داد، بار دیگر، تذکر عملی صنعا  را دریافت کرد. 

چند روز پیش بود که وبگاه «الخبر الیمنی» با انتشار یادداشتی در خصوص این امر که گویا ابوظبی بار دیگر نیاز به تذکر جدی دولت نجات ملی و نیروهای مسلح یمن دارد، ماجرای عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به عمق خاک امارات در سال ۲۰۱۷ را یادآوری کرد و نوشت که چهارم دسامبر ۲۰۱۷، امارات هدف یک موشک بالستیک بالدار قرار گرفت که به رآکتور هسته‌ای براکه اصابت کرد و در سال ۲۰۱۸، به گفته روزنامه بریتانیایی میدل ایست آی، دو میدان نفتی اعلام نشده، مورد هدف قرار گرفت سپس علاوه بر هدف قرار گرفتن مواضع سعودی‌ها در مرز امارات، هدف قرار گرفتن فرودگاه ابوظبی علنی، اعلام شد.
 نتیجه خیانت امارات
این عملیات ها دارای پیام‌هایی بود که ابوظبی به خطر آن پی برد؛ به ویژه پس از آن که نیروهای صنعا    ویدئوی لحظه هدف قرار گرفتن فرودگاه ابوظبی را که دولت امارات آن را تکذیب می‌کرد، منتشر و سپس اعلام کردند که ده‌ها هدف در این فرودگاه در تیررس آن‌ها است و تنها یک حمله هزینه‌ سنگینی را به ابوظبی تحمیل خواهد کرد.

از آنجایی که امارات کشوری متکی به سرمایه‌گذاری و گردشگری است، این پیام ها تهدیدی برای سرنوشت و آینده این کشور نوظهور بود و به همین دلیل به اعلام خبرگزاری آناتولی، تصمیم گرفته شد تا  در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ نشستی فوری با حضور شاهزاده محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی  و محمد بن راشد آل مکتوم شاهزاده دبی و نخست وزیر امارات برگزار شود.به اعلام این خبرگزاری، آل مکتوم به حاضران گفت که امارات متحده عربی در صورت سقوط یک موشک به خاک این کشور، از سرمایه‌گذاران خارجی خالی خواهد شد و نمی‌تواند کارگران آسیایی را نگه دارد. لذا نتیجه این نشست، اعلام خروج از یمن شد؛ هرچند صنعا  در صداقت نیات امارات تردید کرد و «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله طی سخنانی خطاب به امارات به مقامات این کشور توصیه کرد که به این تصمیم خود عمل کنند و در حفظ منافع اقتصادی خود جدی باشند. زیرا تداوم این شرایط، برای آن‌ها خطرناک خواهد بود.
 هزینه های سخت اشغالگری در یمن
الخبر الیمنی بر اساس اطلاعاتی که به دست آمده نوشت که امارات پس از آن به صنعا  اطلاع داد که از یمن عقب‌نشینی می‌کند، اما پس از آن تعلل کرد و نیروهای نظامی خود را از یمن خارج کرد و مشارکت نسبی در عملیات هوایی و حفظ نیروهای مورد حمایت خود را در زمین ادامه داد. نیویورک تایمز در آن زمان نوشت: «جنگ یمن پس از عقب نشینی اماراتی‌ها از مناطقی در یمن، به باتلاقی برای محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تبدیل شده است».

اخیرا امارات بار دیگر به میدان آمده و گویی پیام‌های خطاب به خود را فراموش کرده است و نیروهای وفادار به خود را به سمت شبوه گسیل داشته و پس از عقب‌نشینی از الحدیده سعی در پیشروی به سمت شهر البرح را دارد. صنعا نیز زیاد منتظر نماند و تهدید مستقیم را برای ضربه زدن به اهداف در عمق امارات طرح کرد، سپس این تهدید را به صورت عملی نشان داد، همان‌طور که سرتیپ‌یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در کنفرانس مطبوعاتی اخیر خود، جزئیات توقیف‌یک کشتی اماراتی حامل تجهیزات نظامی در آب‌های یمن را ارائه کرد و گفت: ما گزینه‌های مناسب را در اختیار داریم و نیروهای ما با ترکیب‌های مختلف از قدرت و اراده‌ای برخوردارند که آن‌ها را آماده پاسخگویی به هرگونه تشدید حملات تهاجمی می‌کند.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.