سیاسی‌کاری دولت به‌جای کار کارشناسی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33536
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۳۴ |
ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها در مجلس مطرح کرد:

سیاسی‌کاری دولت به‌جای کار کارشناسی

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره رد شدن طرح «الزام دولت به پرداخت یارانه کالای اساسی» از طرف شورای نگهبان به «رسالت» گفت: در حال حاضر مشکلات اقتصادی گریبان‌گیر قشر مستضعف شده و نیاز است که از قشرهای ضعیف حمایت کنیم.، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره رد شدن طرح «الزام دولت به پرداخت یارانه کالای اساسی» از طرف شورای نگهبان به «رسالت» گفت: در حال حاضر مشکلات اقتصادی گریبان‌گیر قشر مستضعف شده و نیاز است که از قشرهای ضعیف حمایت کنیم.
سیاسی‌کاری دولت به‌جای کار کارشناسی

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره رد شدن طرح «الزام دولت به پرداخت یارانه کالای اساسی» از طرف شورای نگهبان به «رسالت» گفت: در حال حاضر مشکلات اقتصادی گریبان‌گیر قشر مستضعف شده و نیاز است که از قشرهای ضعیف حمایت کنیم. در زمان جنگ این تجربه را داشتیم و ارائه کوپن اقدام خوبی بود. این اقدام باعث شد که به‌کل مردم ایران حداقل‌های خوراکی را برسانیم و درعین‌حال عدالت را نیز رعایت کنیم. حتی آن‌کسی که در روستا و شهرهای کوچک بود یا کسانی که در پایتخت و شهرهای بزرگ بودند نیز همگی از حق‌وحقوق برابر با حداقل‌های تغذیه‌ای و نیاز مایحتاجی بهره‌مند می‌شدند.وی افزود: ما در سال‌های اخیر مدام به دولت توصیه کردیم که باید کوپن را احیا کنیم. اما متأسفانه دولت اراده‌ای نداشت و به‌جای آن، منابع کشور اعم از دلار و ارز را هدر داد و این منابع را به یک عده افراد رانت‌خوار بخشید. آن زمان قرار بود کالاهای اساسی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کنند تا ارزان‌تر باشد. اما نه‌تنها اجناس در داخل کشور ارزان نشد بلکه این منابع تنها به یک عده خاص اختصاص یافت که نشان از بی‌تدبیری و عدم مدیریت دولت است.
ابوترابی تأکید کرد: این منابع باید به‌صورت کوپن به قشرهای مستضعف اختصاص داده می‌شد اما این اتفاق رخ نداد. اکنون نیز دولت با اقدام ابتکاری مجلس که انتظار داشتیم خودشان آن را طراحی و اجرا کنند، مخالفت و سنگ‌اندازی می‌کند!
 علت عمده مخالفت و رفتارهای دولت، سیاسی است نه کارشناسی
نماینده مردم نجف‌آباد و تیران در مجلس افزود: از طرفی شورای نگهبان ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی را برای این طرح عنوان کرد. یعنی منابع تأمین مالی طرح، درخور نیست و نمی‌تواند بودجه را تأمین کند. جالب است که ما دریکی از منابع پیشنهادی برای این طرح، هزینه جابه‌جایی مبالغ سنگین بین‌بانکی را افزایش داده و پیشنهاد دادیم که یک مبلغی را بر مبادلات بین‌بانکی بکشیم. اما دولت بلافاصله با آن مخالفت کرد و درعین‌حال چند روز بعد خودش این کار را اجرایی کرد لذا مشخص است که قسمت عمده‌ای از این اقدامات سیاسی است.عضو کمیسیون امور داخلی ضمن ابراز امیدواری برای رفع ایرادات این طرح در مجلس گفت: امیدواریم با پیشنهاد‌هایی که مرکز پژوهش‌های مجلس برای تأمین مالی طرح ارائه داده، ایراد شورای نگهبان نیز برطرف شود و با این کار می‌توانیم به قشرهای مستضعف کمک کنیم. این کمک نیز به‌صورت نقدی نیست و به شکل کالا و کالابرگ الکترونیک است و کالاهای اساسی به مردم اختصاص داده می‌شود. بنابراین اگر عده‌ای ترس دارند که شکل نقدی این یارانه باعث تورم می‌شود، نگران نباشند. زیرا این اتفاق نمی‌افتد.
 به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد از عمد مردم را عصبانی کند
ابوترابی در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد دولت در برهه‌های حساس، تأکید کرد: بنده اعتقاد دارم دولت هر آنچه باعث عصبانیت مردم می‌شود را به‌عمد یا غیر عمد انجام می‌دهد. متأسفانه آن‌ها با سوء مدیریت، از کرونا بحران ساخته‌اند. ازیک‌طرف انفعال و کم‌تحرکی در مورد مسائل همسایگان، روابط خارجی با آن‌ها یا حتی در مورد تولید و نظارت بر بازار، توزیع کالا و خالی کردن خزانه از طلا و یورو و دلار مشهود است و تمام این کارها عمدی یا غیرعمدی مردم را عصبانی می‌کند. آدم به این رفتارها شک می‌کند و به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد از عمد مردم را عصبانی کند.
وی عنوان کرد: اکنون در روزهای فتنه بنزینی به سر می‌بریم که ناشی از بی‌تدبیری دولت که ۶ سال کارت سوخت را حذف کردند و دوباره به بدترین شکل آن را  احیا کردند. با این کار حداقل ۱۵۰ هزارمیلیاردتومان ضرر مادی به کشور وارد شد و حتی قاچاق گازوئیل و مصرف افزایش یافت. بماند که چه هزینه‌های سنگینی برای مملکت و نظام به بار آوردند!

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.