سگ زرد علیه شغال - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94888
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۵۵ |
کودتای گانتز علیه نتانیاهو؟!

سگ زرد علیه شغال

 ازسرگیری جنگ غزه، مولد نگرانی‌های زیادی در میان اعضای کابینه نتانیاهو می‌باشد. نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در حالی مجددا وعده نابودی حماس در نوار غزه را داده است که طی 50 روز نبرد، هیچ‌یک از اهداف اعلامی وی در این منطقه محقق نشده و بالعکس، فرسایشی‌شدن جنگ غزه به پاشنه آشیل رژیم کودک کش صهیونیستی مبدل گردیده است.
سگ زرد علیه شغال

 ازسرگیری جنگ غزه، مولد نگرانی‌های زیادی در میان اعضای کابینه نتانیاهو می‌باشد. نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در حالی مجددا وعده نابودی حماس در نوار غزه را داده است که طی ۵۰ روز نبرد، هیچ‌یک از اهداف اعلامی وی در این منطقه محقق نشده و بالعکس، فرسایشی‌شدن جنگ غزه به پاشنه آشیل رژیم کودک کش صهیونیستی مبدل گردیده است. بحران داخلی، مؤلفه مهم دیگری تلقی می‌شود که باید آن را در تحلیل و تفسیر وقایع جاری در اراضی اشغالی مورد توجه قرار داد. در این خصوص، شاهد تلاش مخالفان سیاسی نتانیاهو جهت استفاده از فضای کنونی( فضای ناشی از جنگ غزه ) جهت تضعیف هر چه بیشتر و تسریع روند سقوط قطعی وی از قدرت هستیم. در مقابل، نتانیاهو قصد دارد با اصرار بر حفظ شرایط جنگی و خرید زمان، حضور تحمیلی خود در رأس معادلات اجرایی تل‌آویو را تمدید کند. نقطه قابل‌تأمل ماجرا ، آنجاست که منابع صهیونیستی از احتمال وقوع یک حادثه غیرقابل‌پیش‌بینی ( از جنس کودتای سیاسی ) علیه نتانیاهو خبر می‌دهند. در داخل اراضی اشغالی، تمرکز ساکنان این اراضی بر  زمانی است که ژنرال بازنشسته بنی گانتز قصد دارد اقدام عملیاتی  خود را علیه بنیامین نتانیاهو ،نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس صورت دهد. 

 تشدید منازعات نتانیاهو و گانتز
در بحبوحه جنگ غزه، منازعات نتانیاهو و گانتز، تحت تأثیر عوامل متعددی تشدید شده است. اخیرا بودجه اضافی تهیه شده برای هزینه‌های جنگی کابینه رژیم اشغالگر قدس  تصویب شده است.
گزارش شده که بنی گانتز به‌عنوان  یکی از اعضای کابینه جنگی که پس از ۷ اکتبر در تل‌آویو  تأسیس شد، با بودجه مخالفت کرده است.گفته شد که نیر برکات و اوفیر آکونیس، وزرای حزب لیکود به رهبری نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی  نیز از بودجه حمایت نکرده‌اند.علیرغم این مخالفت‌ها، بودجه اضافی ۳۰ میلیارد شیکل (۸ میلیارد دلار) برای تأمین هزینه‌های جنگی تصویب شد.در بودجه ۸ میلیارد دلاری اضافی که توسط کابینه رژیم صهیونیستی  تهیه شده است، بودجه اختصاص داده شده به جمعیت افراطی ارتدوکس و شهرک‌های غیرقانونی یهودیان باعث ایجاد شکاف در «کابینه جنگ» شد.
 قبل از وقوع عملیات غرورآفرین و موفقیت‌آمیز طوفان الاقصی ، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی  نسبت به جهت‌گیری خطرناک «افراطی» نتانیاهو و متحدانش ابراز نگرانی کرده بود زیرا او معتقد بود نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و افرادی مانند
 بن گویر و اسموتریچ، بسیار ساده‌انگارانه با قدرت واقعی جریان مقاومت فلسطین برخورد می‌کنند.پس از وقوع عملیات طوفان الاقصی، گانتز به کابینه اضطراری رژیم صهیونیستی پیوست و در کنار نتانیاهو قرار گرفت، اما اکنون ، با فروکش کردن نسبی تنش‌های جاری در عرصه جنگ، گانتز نمی‌تواند نیت واقعی خود یعنی حضور در مسند قدرت به‌جای نتانیاهو را لاپوشانی و کتمان کند. بسیاری از تحلیلگران مسائل رژیم صهیونیستی معتقدند گانتز و همراهانش درصدد طراحی نوعی کودتای سیاسی برای برکنار کردن نتانیاهو از قدرت هستند. حتی در این معادله، رایزنی‌هایی نیز میان گانتس و اعضای ناراضی حزب لیکود ( حزب متبوع نتانیاهو) صورت گرفته است. 

 نتانیاهو در یک‌قدمی سقوط نهایی
استمرار جنگ یا وقوع آتش‌بس موقت یا دائمی، هیچ‌یک تأثیری در جلوگیری از روند سقوط نتانیاهو از قدرت ندارد. نتایج یک نظرسنجی جدید در سرزمین‌های اشغالی نشان می‌دهد که بیش از ۷۰ درصد صهیونیست‌ها، مخالف ادامه کار کابینه حاکم بر رژیم صهیونیستی به ریاست «بنیامین نتانیاهو» هستند. روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» اعلام کرده است: براساس این نظرسنجی جدید، نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و متحدان دست راستی وی در بدترین وضعیت ازنظر محبوبیت میان «اسرائیلی‌ها» هستند.این بدترین وضعیتی است که نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. نکته قابل‌تأمل اینکه رویگردانی از نتانیاهو، شامل دیگر سران احزاب دست راستی کابینه نیز می‌شود. براساس این نظرسنجی، ۷۱ درصد صهیونیست‌ها از عملکرد «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی و ۷۶ درصد نیز از عملکرد «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی راضی نیستند.وضعیت «یاریو لوین» وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی نیز بهتر از دیگر همراهان  نتانیاهو نیست و ۷۵ درصد صهیونیست‌ها از عملکرد وی ناراضی هستند.در چنین موقعیتی، ائتلاف نتانیاهو در یک‌قدمی فروپاشی نهایی قرار گرفته است. 

۷۳ درصد از افراد نظرسنجی شده نیز از شخص نتانیاهو اعلام نارضایتی کردند. این نظرسنجی توسط دانشگاه «رایشمن» و در طول جنگ علیه غزه انجام شده است. ۸۰۳ نفر در فاصله زمانی ۱۳ تا ۱۶ نوامبر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. عملیات طوفان الاقصی که در تاریخ مبارزات مردم فلسطین علیه اشغالگران بی‌نظیر است، موجب افزایش شکاف بین سران رژیم صهیونیستی و تشدید تنش بین آن‌ها شده است به‌طوری‌که حتی هم‌حزبی‌های نتانیاهو نیز دیگر وی را قبول ندارند و خواهان برکناری وی هستند.نتایج یک نظرسنجی دیگر که به‌تازگی در سرزمین‌های اشغالی صورت گرفته نشان می‌دهد در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام، ائتلاف حاکم بر رژیم صهیونیستی به ریاست نتانیاهو سقوط خواهد کرد.ازاین‌رو برگزاری انتخابات زودهنگام خط قرمز نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس و همراهان  محسوب می‌شود. در مقابل، گانتز قطعا قصد ندارد فرصت به وجود آمده در برابر نتانیاهو را از دست بدهد! ازاین‌رو ممکن است در آینده‌ای نزدیک ، شاهد وقوع رخدادهایی فوری در عرصه داخلی اراضی اشغالی باشیم.خروجی این اتفاقات، برکناری نتانیاهو از قدرت خواهد بود. در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین‌های اشغالی، حزب «اتحاد» رژیم صهیونیستی به رهبری «بنی گانتس» با  ۲۹ کرسی، جایگاهش را تقویت خواهد کرد و به ۴۳ کرسی در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی دست خواهد یافت.این نظرسنجی نشان می‌دهد که حزب لیکود حاکم در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام، حدود نیمی از ۳۰ کرسی‌اش را از دست خواهد داد و ۱۸ کرسی را به دست خواهد آورد.ازاین‌رو برگزاری انتخابات دوباره در اراضی اشغالی، تبدیل به خط قرمز و کابوس حزب لیکود ونتانیاهو شده است. در چنین شرایطی برخی اعضای حزب لیکود می‌گویند بهترین راه، برکنار کردن نتانیاهو از قدرت در قالب یک تصمیم حزبی و جایگزینی فردی دیگر از لیکود در مسند قدرت در تل‌آویو می‌باشد. بااین‌حال عملیاتی سازی چنین ایده‌ای منجر به اضمحلال حزب لیکود و بروز مناقشاتی سخت و دائمی در آن خواهد شد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.