سکته ژرمن‌ها در جنگ اوکراین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82652
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۶:۲۳ |
برلین به اقدامات مخرب خود در یک‌سالگی جنگ اوکراین ادامه می‌دهد

سکته ژرمن‌ها در جنگ اوکراین

جنگ اوکراین تبدیل به یک گره کور در سیاست خارجی آلمان شده است.دولت ناتوان و چندتکه اولاف شولتس، صدراعظم این کشور ( متشکل از سه حزب سوسیال‌دموکرات، دموکرات‌های آزاد و حزب سبز) هنوز نتوانسته است تصمیم عقلانی واقناع کننده‌ ای را حتی برای افکار عمومی کشورش در قبال جنگ اوکراین اتخاذ کند.
سکته ژرمن‌ها در جنگ اوکراین

گروه بین‌الملل
  جنگ اوکراین تبدیل به یک گره کور در سیاست خارجی آلمان شده است.دولت ناتوان و چندتکه اولاف شولتس، صدراعظم این کشور ( متشکل از سه حزب سوسیال‌دموکرات، دموکرات‌های آزاد و حزب سبز) هنوز نتوانسته است تصمیم عقلانی واقناع کننده‌ ای را حتی برای افکار عمومی کشورش در قبال جنگ اوکراین اتخاذ کند. ژرمن‌ها با اتخاذ سیاست «هم جنگ هم صلح»در قبال جنگ اوکراین ، موجبات اعتراض اقشاری از شهروندان آلمانی را نیز در داخل این کشور فراهم ساخته‌اند.برگزاری تظاهرات ضد جنگ در یک‌سالگی جنگ اوکراین در ایالت‌های مختلف آلمان، بیانگر همین حقیقت است.ژرمن‌ها در این معادله از یک‌سو تلاش می‌کنند به بازیگری عاقل و میانه‌رو تبدیل شوند و از سوی دیگر، با ارسال تانک‌های لئونارد به اوکراین به جزئی از جنگ تبدیل‌شده‌اند! تاریخ‌مصرف این سیاست دوگانه ، پس از یک سال جنگ و نا بسامانی، به پایان خود رسیده است! 
 تعهد تازه شولتس 
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اخیرا متعهد شده است  که کشورش در زمینه تقویت صنایع نظامی و تولید بیشتر تسلیحات گام‌های جدی بردارد.به گفته شولتس، ظرفیت تولید مهمات و تجهیزات نظامی در آلمان باهدف مقابله با چالش‌های امنیتی ناشی از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین افزایش خواهد یافت.وی که در بوندستاگ، مجلس سفلی پارلمان آلمان سخن می‌گفت یادآور شد: دولت در حال گفت وگو با مسئولان صنایع دفاعی به‌منظور انجام «یک تغییر مسیر کلی» در جهت خرید فوری، برنامه‌ریزی‌شده و کارآمد تجهیزات نظامی برای بوندس‌ور و سایر ارتش‌های اروپایی است.»
اولاف شولتس افزود، هدف از این اقدام این است که در آلمان «یک پایگاه صنعتی» داشته باشیم تا بتواند سهم خود را در تضمین صلح و آزادی! در اروپا ایفا کند.ما به تولید مداوم تسلیحات، تجهیزات و مهمات ضروری نیاز داریم. این مستلزم قراردادها و اقساط طولانی‌مدت برای توسعه قابلیت‌های تولید است.»
سیاستی مبتنی بر بازدارندگی یا اقدام؟!
بدیهی است که سیاست تسلیحاتی جدید ژرمن‌ها،مبتنی بر بازدارندگی نبوده و همان‌گونه که از سخنان شولتس برمی‌آید، او قصد دارد بیش‌ازپیش نقش مخرب ژرمن‌ها در جنگ را تقویت کند. از سوی دیگر، حتی برخی هم‌حزبی‌های شولتس به وی هشدار داده‌اند که جنگ‌طلبی در اوکراین یا اتخاذ مواضع دوگانه در این معادله، وی را به دام بازی خاص دموکرات مسیحی‌ها ( رقبای سیاسی سوسیال‌دموکرات‌ها) خواهد انداخت. در جریان برگزاری انتخابات محلی اخیر در برلین، سوسیال‌دموکرات‌ها سخت‌ترین شکست دودهه اخیر خود را متحمل شدند و پیروزی آسانی را برای رقبای خود رقم زدند زیرا برخی از رأی‌دهندگانی که خواستار ایفای نقش میانجی‌گری دولت شولتس در قبال جنگ اوکراین بودند به هدف خود دست پیدا نکردند. اکنون اکثر شهروندان آلمانی از شولتس نه به‌عنوان نماد عقلانیت و صلح، بلکه به نماد سردرگمی و جنگ یاد می‌کنند.این واقعیت، با تصویرسازی کاذبی که سوسیال‌دموکرات‌ها در انتخابات سراسری سال گذشته از خود صورت داده بودند تفاوتی اساسی دارد! 
 قول رهبران اروپایی به زلنسکی 
سخنان اخیر صدراعظم آلمان،بی‌ارتباط با سفر اخیر زلنسکی به کشورهای اروپایی و سخنرانی وی در بروکسل و سپس کنفرانس امنیتی مونیخ نیست! این سخنان در حالی ایراد می‌شود که رهبران اروپایی به ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین قول داده‌اند که به روند ارسال تسلیحات و مهمات سرعت ببخشند.بر اساس گزارش یورونیوز، ینس استولنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به‌تازگی ضمن طرح این هشدار که میزان مهمات مصرفی نیروهای اوکراینی بسیار بالاتر از تولیدات کشورهای عضو ناتو است از اعضا خواسته بود که به شکل فوری و ضروری ظرفیت‌های خود را افزایش دهند.آلمان پس از جنگ دوم جهانی و تا پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین همواره بر راهبرد خود مبنی بر امتناع از مداخلات نظامی و تحویل تسلیحات به کشورهای در حال جنگ متعهد و پایبند بود.اولاف شولتس سه روز پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی، با اختصاص بودجه‌ای به مبلغ ۱۰۰ میلیاردیورو برای نوسازی ارتش آلمان تابو‌شکنی در این راستا را آغاز کرد.اما این تابوشکنی اکنون وارد مرز خطرناک‌تری شده است! برلین همچنین در طول یک سال گذشته تسلیحات و تجهیزات متنوع نظامی از موشک‌انداز و خودروهای زرهی لئوپارد ساخت آلمان گرفته تا تانک‌های جنگی را برای کی‌یف ارسال کرده است.
 می‌دانیم که کارمان غیرعادی است! 
اما نقطه اوج سخنان صدراعظم آلمان، جایی است که وی به غیرعادی بودن اقدام برلین در تسلیح کی‌یف درصحنه جنگ اذعان می‌کند! شولتس درحالی‌که جنگ اوکراین وارد دومین سال خود شده است، اذعان کرد: «می‌دانم که این نوع حمایت و تحویل تسلیحات به اوکراین برای کشور ما غیرعادی است؛ به همین دلیل شهروندانی را که حامی چنین سیاستی نیستند کاملا درک می‌کنم.»
صدراعظم آلمان با تأکید بر اینکه دولت تحت رهبری وی  هرگز تصمیم در خصوص ارسال سلاح را ساده و کم‌اهمیت تلقی نمی‌کند، توضیح داد که حمایت از اوکراین «برای دفاع از نظم صلح اروپایی» با اطمینان از اینکه «ناتو به یک‌طرف مخاصمه تبدیل نمی‌شود»، ضروری است.اما این اظهارات شولتس قطعا خیال طرفداران صلح در آلمان را راحت نمی‌سازد! ژرمن‌ها به‌مانند فرانسوی‌ها بازی دوگانه‌ای را درجنگ اوکراین در پیش‌گرفته‌اند که هدایت آن، چندان از عهده این سیاستمداران اروپایی برنمی‌آید! حرکت میان مؤلفه‌های صلح و جنگ، ظرافت و درایتی می‌خواهد که حداقل مقامات ناتو از آن بی‌بهره هستند.چندی پیش ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک سخنرانی طوفانی که اتفاقا موردتوجه بسیاری از رسانه‌های غربی نیز قرار گرفت، حمایت تسلیحاتی ژرمن‌ها از کی‌یف با ارسال تانک‌های لئوپارد را مصداق ورود آلمان به صحنه جنگ دانسته بود. همچنین پوتین تصریح کرد که در واکنش به این اقدام، روسیه دست‌وپابسته نخواهد ماند! درعین‌حال مقامات روسی سطح واکنش خود را نسبت به اقدامات مخرب دولت آلمان در قبال جنگ اوکراین اعلام نکرده است.همین موضوع آینده پیش روی شولتس و دولت وی را مبهم‌تر می‌سازد! واکنش روسیه نسبت به این موضوع هر چه باشد، به سود حزب سوسیال‌دموکرات و دوحزب ائتلافی دولت آلمان ( دموکرات‌های آزاد و سبزها) نیست. موضوعی که اکثر تحلیلگران آلمانی نسبت به آن واقف هستند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.