سرمایه و فناوری خارجی بهبودبخش بازار مسکن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 98682
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۲۰ |
لزوم افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال ۱۴۰۳ بررسی شد:

سرمایه و فناوری خارجی بهبودبخش بازار مسکن

به تازگی مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه افتتاح پروژه‌های مسکن مهر شهر جدید پردیس بیان داشت که سال آینده برنامه افزایش سقف تسهیلات پیگیری می‌شود. وی درباره حضور چینی‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی برای تولید و رونق ساخت مسکن در ایران نیز اظهارکرد: از حضور چینی‌ها در بخش ساخت‌وساز مسکن کشور استقبال می‌کنیم.
سرمایه و فناوری خارجی بهبودبخش بازار مسکن

به تازگی مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه افتتاح پروژه‌های مسکن مهر شهر جدید پردیس بیان داشت که سال آینده برنامه افزایش سقف تسهیلات پیگیری می‌شود. وی درباره حضور چینی‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی برای تولید و رونق ساخت مسکن در ایران نیز اظهارکرد: از حضور چینی‌ها در بخش ساخت‌وساز مسکن کشور استقبال می‌کنیم. مدل‌های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی همکاری به صورت سرمایه‌گذاری و ورود فناوری سریع ساخت مسکن است. وی همچنین افزود: سازندگان ایرانی توانایی بالایی دارند و می‌توان از ظرفیت بالقوه آن‌ها با بهره‌گیری از فناوری‌های خاص حداکثر استفاده را کرد.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مولفه‌های تاثیرگذار در کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن، گفت: چنانچه اصرار بر عرضه مصالح از طریق بورس است، بایستی این مصالح با قیمت پایه در اختیار پروژه‌های نهضت ملی مسکن قرار گیرد. به گفته وی، این  اقدام باعث کاهش قیمت تمام شده ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن می‌شود. مطابق با توضیحات اخیر بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی کشور مذاکرات با سرمایه‌گذاران خارجی درباره تامین مالی پروژه‌های مسکن است و از ظرفیت سرمایه گذاران چینی برای تامین مالی پروژه‌ها استفاده خواهد شد چراکه بحث استفاده از تکنولوژی‌های جدید کشور چین در بخش ساختمان از جمله موضوعات مطرح است و کوشش این است که از تکنولوژی‌های جدید دنیا برای افزایش سرعت ساخت و ساز و ارتقای کیفیت ساختمان‌ها استفاده کنیم. آمارهای رسمی وزارت و شهرسازی نشان می دهد که حال حاضر تنها در پروژه نهضت ملی مسکن ٢ میلیون و ۴٠٠ هزار واحد در مراحل مختلف ساخت از جمله تامین زمین تا سایر مراحل ساخت قرار دارد. به باور کارشناسان با افزایش سقف تسهیلات مسکن و ورود سرمایه‌گذاران خارجی این روند تسریع خواهد شد و شتاب بیش‌تری پیدا خواهد کرد. فعالان این حوزه همچنین براین باورند که در شرایط ۱۴۰۳ با ابلاغ و اجرای قانون ساماندهی بازار اجاره مسکن می‌توان تورم مسکن را‌ بیش از پیش مهار کرد و با تعیین سقف سنواتی اجاره متناسب با تورم از افزایش سرسام‌آور قیمت‌های اجاره جلوگیری کرد. به موجب مجموع اقدامات مذکور نیز می‌توان به هدف گذاری ساخت مسکن طی یک سال دست یافت و مسکن موردنیاز متقاضیان را تامین کرد. در بررسی بیش‌تر این موضوع و لزوم افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال ۱۴۰۳ به گفت‌وگو با‌ غلامرضا شریعتی، نماینده مردم بهشهر و عضو کمیسیون عمران مجلس و رحمت الله فیروزی پوربادی، نماینده مردم نطنز و دیگر عضو کمیسیون عمران  مجلس پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

رحمت الله فیروزی پوربادی، عضو کمیسیون عمران:
باید از تمامی ابزارهای موجود برای  تقویت و رونق ساخت مسکن کمک بگیریم

رحمت الله فیروزی پوربادی، نماینده مردم نطنز و عضو کمیسیون عمران  مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح اثرات افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن برای سال پرداخت و با تاکید بر لزوم افزایش ساخت مسکن اظهارکرد: متقاضیان امروز مسکن افراد فاقد مسکن و به طورکل قشر متوسط و قشر رو به پایین جامعه می‌باشند. درمیان افراد تعداد افراد جوان، کارمندان و کارگران نیز قابل توجه‌است. 
وی افزود: اقشار متوسط و پایین جامعه قدرت خرید کافی برای تهیه مسکن را ندارند و ناچارند از تسهیلات مور‌دنیاز برای تامین مسکن موردنیاز خود کمک بگیرند. چنانچه تسهیلات موردنیاز تامین نگردد، درآمدهای افراد متقاضی پاسخگو نخواهد بود و بدین ترتیب قادر به تهیه و تامین مسکن موردنیاز‌خود نیز نخواهند شد. 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم ارائه تسهیلات در شرایطی‌که دستمزد پایین و تورم قابل توجه‌ است، تامین مسکن مو‌ردنیاز را با خلل مواجه خواهد کرد. دولت می‌بایست چاره جویی کند و با کمک بانک‌ها سقف پرداخت تسهیلات را افزایش دهد تا اقشار متقاضی بتوانند صاحب خانه شوند. 
نماینده مردم نطنز در مجلس یازدهم با اشاره به معایب 
خلف وعده بانک و عدم پرداخت تسهیلات مسکن همچنین خاطرنشان کرد: عدم ارائه تسهیلات، پروژه تامین مسکن نیازمندان را با شکست مواجه خواهد کرد. دولت، بانک‌های دولتی و بانک‌های خصوصی باید وارد میدان شوند و با اقدامات عملی بخشی از خلاء‌های موجود و نیازهای فعلی را برطرف سازند. 
وی با اشاره به ورود سرمایه‌گذاران خارجی برای تامین مالی روند ساخت مسکن همچنین ادامه داد: چنانچه ورود سرمایه‌گذاران خارجی موجب تحقق شعارهای مرتبط با ساخت مسکن شود، گامی نیک خواهد بود. دراین میان می‌بایست توان داخلی بخش‌های تولیدی و انبوه‌سازان را فراهم کنیم. 
وی در‌پایان این گفت‌وگو با بیان اینکه‌ باید از تمامی ابزارهای موجود برای تقویت و رونق ساخت مسکن کمک بگیریم، اظهار کرد: اگر اقبالی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی برای رونق تولید مسکن وجود دارد، می‌بایست بهره بگیریم تا مشکل‌ مسکن جوانان کشور برطرف گردد. 

غلامرضا شریعتی، عضو کمیسیون عمران مجلس:
عدم افزایش سقف تسهیلات مسکن حضور دلالان را پررنگ می‌سازد

غلامرضا شریعتی، نماینده مردم بهشهر و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح لزوم و اثرات افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن برای سال پرداخت و دراین باره خاطرنشان کرد: افزایش سقف تسهیلات خرید یک ضرورت است و امری غیرقابل انکار می‌باشد چراکه نهاده‌های مرتبط با حوزه ساختمان و هزینه‌های تولید مسکن دچار افزایش قیمت سرسام آور شده و اینک راهی جز افزایش تولید وجود ندارد. وی درخصوص قدرت خرید متقاضیان مسکن افزود: بیشتر متقاضیان خرید مسکن در شرایط حال حاضر طبقات متوسط و رو به پایین جامعه می‌باشند؛ افرادی که به سبب دستمزد پایین و تورم بالا قادر به خرید مسکن نشده و اینک درصدد تهیه مسکن موردنیاز خود می‌باشند. شریعتی با اشاره به لزوم افزایش سقف تسهیلات مسکن و پرداخت به موقع‌شان تصریح کرد: دولت باید سقف خرید تسهیلات را برای سال ۱۴۰۳ افزایش دهد تا گروه‌های متوسط جامعه قادر به تهیه مسکن موردنیاز خود شوند. چنانچه فضای افزایش سقف تسهیلات در دستورکار قرار نگیرد، سیاست‌های به کارگرفته شده در حوزه مسکن شکست خواهد خورد.     
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید مانع از حضور سوداگران در بازار مسکن شویم، همچنین خاطرنشان کرد: عدم افزایش سقف تسهیلات موجب کاهش قدرت خرید اقشار متقاضی مسکن خواهد شد و فضای حضور دلالان و سوداگران را پررنگ خواهد کرد. نماینده مردم بهشهر در مجلس یازدهم درخصوص اثرات حضور دلالان در تورم بازار مسکن متذکر شد: حضور دلالان و سوداگران یک چرخه باطل در بازار مسکن محسوب می‌گردد و موجب نابه‌سامانی بیش از پیش این بازار خواهد شد. وی ضمن بیان اینکه بازار مسکن می‌بایست متناسب با تورم قیمت واقعی پیدا کند، یادآور شد: دولت توجه داشته باشد که نرخ تسهیلات مسکن می‌بایست به گونه‌ای باشد که اقشار متوسط و رو به پایین قادر به بازپرداخت آن باشند و دچار مشکل نشوند. 
او با تاکید بر اولویت بندی برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی در فرآیند تولید و افزایش ساخت مسکن گفت: ورود سرمایه‌گذاران خارجی به  منظور تامین مالی در روند ساخت مسکن امری نادرست نیست اما مطلوب این است که دولت به سرمایه‌گذاران داخلی توجه داشته باشد و زمینه حضور این افراد با اعتماد بیش‌تر فراهم سازد. 
شریعتی با اشاره به لزوم درنظرگیری امتیاز و مشوق‌های لازم به
 تامین کنندگان مالی ساخت مسکن اظهار کرد: بی‌شک سرمایه‌گذاران داخلی قادر به رفع نیاز مسکن در داخل کشور می‌باشند. مطلوب این است که دولت برای سرمایه‌گذاران داخلی امتیاز قائل شود و فضای حضور سازندگان داخلی کشور را بیش از پیش فراهم سازد.
وی همچنین ادامه داد: ارائه مشوق‌های لازم به سرمایه‌گذاران و سازندگان داخلی می‌تواند زمینه رونق تولید مسکن در سال ۱۴۰۳ را فراهم سازد. امروز کشور از منظر سرمایه‌گذاری با مشکلی رو به رو نیست و به سهولت سازندگان و سرمایه‌گذاران داخلی می‌توانند با مشارکت خود بازار مسکن را پوشش دهند. 
او با اشاره به مازاد تولید در بخش نهاده‌های ساختمانی اظهارکرد: تولید نهاده‌های ساختمانی از سوی بخش‌های داخلی کشور ممکن خواهد بود. اینک در بخش تولید فولاد، تولید مصالح، شیرآلات و سیمان دچار وابستگی نیستیم و با مازاد تولید نیز رو به رو می‌باشیم. وی در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: خوشبختانه بستر لازم برای تولید مسکن در کشور وجود دارد و تنها نیاز است تا دولت حمایت‌های لازم را به عمل آورد و مشوق‌های موردنیاز را ارائه کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.