سانسور دو واقعیت در تل‌آویو - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82455
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۶:۴۹ |
اوج استیصال نتانیاهو در برابر ایران

سانسور دو واقعیت در تل‌آویو

 طی روزهای اخیر، بسیاری از ژنرال‌های ارتش رژیم صهیونیستی نیز به جریانات اعتراضی علیه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در تل‌آویو وحیفا پیوسته‌اند. اگرچه بهانه اصلی اعتراضات، اقدامات کابینه چندتکه رژیم صهیونیستی در کاهش قدرت دادستانی این رژیم در قالب«اصلاحات قضائی»می‌باشد اما ماجراجویی‌ها و رجزخوانی‌های نتانیاهو در قبال جبهه مقاومت و در رأس آن ایران، در شکل‌گیری این روند بی‌تأثیر نبوده است.
سانسور دو واقعیت در تل‌آویو

گروه بین‌الملل
 طی روزهای اخیر، بسیاری از ژنرال‌های ارتش رژیم صهیونیستی نیز به جریانات اعتراضی علیه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در تل‌آویو وحیفا پیوسته‌اند. اگرچه بهانه اصلی اعتراضات، اقدامات کابینه چندتکه رژیم صهیونیستی در کاهش قدرت دادستانی این رژیم در قالب«اصلاحات قضائی»می‌باشد اما ماجراجویی‌ها و رجزخوانی‌های نتانیاهو در قبال جبهه مقاومت و در رأس آن ایران، در شکل‌گیری این روند بی‌تأثیر نبوده است.در مواجهه با موج گسترده اعتراضات در اراضی اشغالی، نتانیاهو درصدد مخابره آدرس‌های وارونه‌ای به جامعه صهیونیستی است! وی درصدد است  ادعای قدرت مدیریت بحران‌های منطقه‌ای پیش روی تل‌آویو را به رخ ساکنان اراضی اشغالی کشیده و از آن به‌مثابه برگ برنده‌ای در مواجهه با اعتراضات عمومی استفاده کند. 
در چنین شرایطی بسیاری از رسانه‌های آمریکایی (مانند فاکس نیوز که ارتباطات خاصی با نتانیاهو دارند) و صهیونیستی، آدرس جنگ و نبرد با ایران را به افکار عمومی منطقه مخابره می‌کنند. فارغ از بحران‌های داخلی که ذهن نتانیاهو را به خود مشغول ساخته و به دنبال مفری برای تمرکززدایی معترضین از تقابل با خود وکابینه چندتکه‌اش می‌باشد، دونگرانی بزرگ  ذهن نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات ارشد این رژیم را شدیدا درگیر خود ساخته است.
نگرانی نخست، معطوف به رشد شاخصه‌های مهاجرت معکوس می‌باشد. افزایش سطح بحران‌های امنیتی و تنش‌های سیاسی مزمن در  اراضی اشغالی  سبب شده است تا شهرک‌نشینان و حتی ساکنان حیفا و تل‌آویو به فکر تضمین امنیت خود از طریق حضور در کشورهای دیگر اروپایی افتاده ودروغ‌پراکنی  در خصوص ایده موهوم تسلط از نیل تا فرات را بر عهده افرادی مانند نتانیاهو و بن گویر بسپارند! تغییر نسل در اراضی اشغالی در تسریع این روند بسیار مؤثر بوده است. مقامات ارشد رژیم صهیونیستی بر این باور هستند که پس از قدرت مقاومت ، مهاجرت معکوس دومین تهدید ماهوی آن‌ها محسوب می‌شود. «آیلیت شاکید» وزیر امور داخلی سابق رژیم اشغالگر قدس در ژانویه امسال پس از ماه‌ها  سانسور و پنهان‌سازی واقعیتی به نام «تمایل جوانان صهیونیست برای مهاجرت به خارج از اراضی اشغالی»نتوانست نگرانی خود را از این مسئله کتمان کند:«به این جوانان می‌گوییم در تصمیم خود برای مهاجرت عجله نکنند. البته ما ترس و وحشت اسرائیلی‌ها از عملکرد کابینه جدید را درک می‌کنیم.»
اگرچه هریک از جریان‌های  محافظه‌کار و لیبرال در اراضی اشغالی تلاش می‌کنند بحران‌های داخلی و عمیق در تل‌آویو را معطوف به منازعات سیاسی با یکدیگر تفسیر کنند اما مسلم است که جنس بحران‌های جاری در اسرائیل، فراتر از بحران‌های حزبی می‌باشد و بنیان‌های این رژیم را به‌صورت مستقیم به چالش کشیده است. درچنین شرایطی نتانیاهو تلاش می‌کند تا با ارسال سیگنال‌های «اقتدارگرایی» خیال ساکنان اراضی اشغالی را بابت «قدرت امنیتی رژیم صهیونیستی» راحت سازد! شانتاژهای اخیر کابینه نتانیاهو در خصوص ایران و تکرار زمزمه‌های جنگ از سوی رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی وابسته یا حامی حزب لیکود و جریانات صهیونیسم مذهبی(به رهبری اسموتریچ و بن گویر)، ریشه در همین واقعیت دارد. نتانیاهو و همراهانش قصد دارند با مانور بر روی قدرت امنیتی و نظامی خود، مانع از استمرار روند مهاجرت معکوس، خصوصا از سوی جوانان صهیونیست به خارج از کشور شوند. انتشار گزارش‌هایی محرمانه از سوی دستگاه‌های امنیتی کشورهای عضو اتحادیه اروپا مبنی برافزایش درخواست ساکنان اراضی اشغالی مبنی بر اقامت دائم در این کشورها، وحشت نتانیاهو را در این خصوص دوچندان ساخته است. 
نگرانی دوم صهیونیست‌ها معطوف به مناسبات آمریکا-اروپا با تل‌آویو می‌باشد. رژیم اشغالگر قدس دریافته است که قدرت ریسک‌پذیری غرب در طول سال‌های اخیر درحمایت مطلق از سیاست‌های تل‌آویو کاهش‌یافته و حتی اخیرا شاهد صدور بیانیه ۵ دولت غربی( ایتالیا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان) در قبال مسئله شهرک‌سازی‌های غیرقانونی بوده است. در چنین وضعیتی برخی نزدیکان نتانیاهو به وی پیشنهاد داده‌اند که با خلق برخی تکانه‌ها و مقولات شوک‌آور، ساختار متکثر حامیان رژیم صهیونیستی را بار دیگر منسجم سازد! البته نباید فراموش کرد که پس از شکست صهیونیست‌ها در چندین جنگ علیه گروه‌های مقاومت و اثبات جنایات این رژیم علیه کودکان وزنان بی‌گناه در نوار غزه و کرانه باختری، بسیاری از دولت‌های اروپایی علی‌رغم وابستگی‌های پشت پرده خود به لابی‌های صهیونیستی سوسیال‌دموکرات و محافظه‌کار، ناچار شده‌اند سطح حمایت‌های خود از تل‌آویو را کاهش دهند. نتانیاهو و تل‌آویو نسبت به اینکه تبدیل به کانون تمرکز غرب در منطقه نشوند وحشت‌زده اند ، ازاین‌رو درصدد هستند حتی با خلق تهدیدات کاذب، مانع از تمرکززدایی ناخواسته بازیگران غربی نسبت به تل‌آویو شوند. 
جمع این دو مؤلفه، اوج استیصال نتانیاهو در تقابل با ایران را به نمایش می‌گذارد! پس از شکست صهیونیست‌ها در جنگ ۳۳ روزه تابستان سال ۲۰۰۶ در برابر غیورمردان حزب‌الله لبنان و تکرار این شکست در چندین نبرد صهیونیست‌ها و حماس، تل‌آویو قدرت سابق خود در روایتگری معکوس از ماهیت خود و واقعیات منطقه را ازدست‌داده است.در چنین شرایطی قطعا «شانتاژ» و « تبلیغات کاذب»تبدیل به دو جزء لاینفک  و اساسی درمعادلات امنیتی و سیاست خارجی رژیم اشغالگر قدس شده‌اند. این رویکرد محدود به نتانیاهو و کابینه وی نیست و حتی در دوران نخست‌وزیری افرادی مانند اولمرت ، نفتالی بنت و یائیر لاپید نیز این روند مسبوق به سابقه بوده است.بااین‌حال در دوران کنونی( دوران نخست‌وزیری نتانیاهو) به‌واسطه تشدید بحران‌های بی‌سابقه داخلی در اراضی اشغالی و افزایش ضرب آسیب‌پذیری امنیتی صهیونیست‌ها ( در سه حوزه داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی) شاهد تقویت این جریان و روند هستیم. فرجام این بازی هر چه باشد، نه منجر به بقای نتانیاهو در قدرت خواهد شد و نه منجر به جلوگیری از انهدام زیرساخت‌های قدرت در تل‌آویو! حقیقتی که مقامات رژیم اشغالگر قدس و حامیان این رژیم جعلی دیر یا زود نسبت به آن آگاه خواهند شد….

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.