زلزله سیاسی در آمریکا و اروپای ۲۰۲۴ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94977
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۱۷ |

زلزله سیاسی در آمریکا و اروپای ۲۰۲۴

وقایع سال 2024 میلادی، اهمیت زیادی برای تحلیلگران حوزه روابط بین‌الملل دارد. در سال جدید میلادی قرار است چند  انتخابات مهم و تعیین‌کننده برگزار شود که نتایج آن، می‌تواند مناسبات داخلی و بین‌المللی بازیگران غربی را تحت تأثیر خود قرار دهد.
زلزله سیاسی در آمریکا و اروپای ۲۰۲۴

وقایع سال ۲۰۲۴ میلادی، اهمیت زیادی برای تحلیلگران حوزه روابط بین‌الملل دارد. در سال جدید میلادی قرار است چند  انتخابات مهم و تعیین‌کننده برگزار شود که نتایج آن، می‌تواند مناسبات داخلی و بین‌المللی بازیگران غربی را تحت تأثیر خود قرار دهد. در ۵  نوامبر، ده‌ها میلیون آمریکایی شصتمین رئیس‌جمهوری آمریکا را انتخاب خواهند کرد، در رقابتی که می‌تواند جو بایدن را تا سن  ۸۶ سالگی بر کرسی ریاست‌جمهوری نگه دارد.نظرسنجی‌های متعدد نشان می‌دهد که اکثر رأی‌دهندگان معتقدند این رئیس‌جمهوری دموکرات برای فرماندهی کل قوا خیلی پیر  است، هرچند رقیب احتمالی او، دونالد ترامپ، نیز ۷۷ ساله است.

به‌رغم حواشی بسیار، ترامپ نامزد محبوب جبهه جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ است.هرچند حضور ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تحت تأثیر پرونده شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما رئیس‌جمهور سابق آمریکا در تلاش است به هر نحو ممکن در رقابت نهایی با بایدن حضور پیدا کند. پیروزی ترامپ می‌تواند مناسبات آمریکا و اتحادیه اروپا ، خصوصا روابط واشنگتن با اعضای اروپایی ناتو را تحت تأثیر سلبی قرار دهد. انتخابات دیگر، در روسیه برگزار می‌شود. ولادیمیر پوتین در ۲۳ سال گذشته رهبر روسیه بوده است. در سال ۲۰۲۰، او قانون اساسی را اصلاح کرد که به او امکان بدهد تا سال ۲۰۳۶ در قدرت باقی بماند و به‌این‌ترتیب، دوره حکمرانی او طولانی‌تر از استالین می‌شود.
با توجه به جنگ اوکراین و سکوت مخالفان، بعید است در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه مارس، کسی مقابل او قد علم کند.ضمن آنکه نظرسنجی‌ها در روسیه نیز نشان‌دهنده حمایت حداکثری شهروندان از وی و حزب روسیه واحد می‌باشد. 
اما در این معادله، نمی‌توان از آزمون اروپا برای پوپولیست‌ها و گروه‌های عوام‌گرا به‌سادگی گذشت.بزرگ‌ترین انتخابات فراملی جهان در ژوئن ۲۰۲۴ برگزار می‌شود و بیش از ۴۰۰ میلیون رأی‌دهنده از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا ۷۲۰ عضو پارلمان اروپا را انتخاب خواهند کرد.پس از به قدرت رسیدن راست‌گراها در هلند و ایتالیا، این انتخابات آزمونی خواهد بود که مشخص می‌کند آیا افکار عمومی اروپا حامی پوپولیست‌ها خواهند بود یا  خیر!

د ر هر حال، به نظر می‌رسد نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخابات پارلمانی اروپا می‌تواند در هم‌پوشانی با یکدیگر تعریف شود. در اروپا، گروه‌های پوپولیست و عوام‌گرا، طرفدار ترامپ هستند.به‌عنوان‌مثال در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه تنها سیاستمدار این کشور بود که رسما از پیروزی ترامپ بر بایدن حمایت کرد.بااین‌حال احزاب میانه‌رو ( سوسیال‌دموکرات و راست میانه) در اروپا طرفدار تمدید چهارساله دوران ریاست جمهوری جوبایدن و حزب دموکرات هستند؛ زیرا رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در مناسبات درون آتلانتیکی ( مناسباتی که میان اعضای ناتو تعریف می‌شود)، از انعطاف بیشتری نسبت به ترامپ برخوردار است. ضمن آنکه تأکید ترامپ بر یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در نظام بین‌الملل، منجر به بروز بحران‌های مزمنی میان واشنگتن و اتحادیه اروپا خواهد شد. نمونه این منازعات را در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، یعنی دوران ریاست جمهوری ترامپ شاهد بودیم….

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.