روند مالیات ستانی باید راستی آزمایی شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 94932
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۵۳ |
اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

روند مالیات ستانی باید راستی آزمایی شود

اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح تمرکز دولت و مجلس بر کاهش بار مالیاتی کارکنان و کارگران پرداخت و با تأکید بر لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مالیات گریزان گفت: موضوع مالیات در تمامی نقاط دنیا یکی از مؤلفه‌های اصلی درآمدزایی به شمار می‌رود و براین اساس بودجه خود را بر مؤلفه مهم مالیات می‌بندند.
روند مالیات ستانی باید راستی آزمایی شود
اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح تمرکز دولت و مجلس بر کاهش بار مالیاتی کارکنان و کارگران پرداخت و با تأکید بر لزوم جلوگیری از فرار مالیاتی و شناسایی مالیات گریزان گفت: موضوع مالیات در تمامی نقاط دنیا یکی از مؤلفه‌های اصلی درآمدزایی به شمار می‌رود و براین اساس بودجه خود را بر مؤلفه مهم مالیات می‌بندند و از این مسیر منابع پیش‌بینی‌شده خود را تحقق می‌بخشند. در این راستا ضرورت دارد تا این مهم را در دستورکار قرار دهیم و منابع شفاف و پایدار را برای لایحه بودجه ۱۴۰۳ در نظر بگیریم.
وی افزود: منظور از شفافیت مالیاتی این است که مردم بدانند چه میزان مشمول پرداخت مالیات هستند و چه گر‌وه‌هایی از پرداخت مالیات فرار می‌کنند. شرایط نباید به‌گونه‌ای رقم بخورد که افراد با بیشترین میزان دریافت خدمات از دولت اما از پرداخت مالیات امتناع کنند و فرار مالیاتی رقم بزنند. نماینده مردم سمیرم تصریح کرد: اگر دولت مسیر اخذ مالیات به‌صورت شفاف را بیش‌ازپیش رقم بزند، شاهد کاهش فرار مالیاتی خواهیم بود و تمامی افراد به میزانی که از منابع کشور و خدمات دولت بهره می‌گیرند، مالیات خود را پرداخت خواهند کرد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: در شرایط حال حاضر شناسایی کامل مؤدیان مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی یک ضرورت است. نیاز است تا با اخذ مالیات از طبقات پردرآمد و جلوگیری از فرارهای مالیاتی منابع را به سمت دیگر گروه‌های موردنیاز جامعه هدایت کنیم و زیرساخت‌های موردنیاز کشور را توسعه ببخشیم. او با اشاره به بودجه ۱۴۰۳ متذکر شد: به‌طورکل در پیش‌بینی منابع بودجه دو محل نفت و مالیات را دارا هستیم.
موضوع نفت به سبب اتفاقات سیاسی، تحریم‌های ظالمانه و دیگر موضوعات شرایط ثابتی ندارد و به‌نوعی قابل‌اتکا نیست. در این راستا نیاز است تا در لایحه بودجه سال آینده به مؤلفه مالیات تکیه کنیم هرچند که آن‌طور که بایدوشاید مؤدیان مالیاتی را شناسایی نکرده‌ایم. متأسفانه همواره برخی از افراد که مشمول پرداخت مالیات قابل‌توجه می‌باشند، فرار مالیاتی دارند. وی بابیان اینکه ضرورت دارد تا دولت مؤدیان مالیاتی را شناسایی کند، یادآور شد: تمرکز دولت و مجلس بر شفافیت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی است. در این راستا نیاز است تا نظارت بیش‌ازپیش گردد. راستی آزمایی مالیات ستانی و پرداخت مالیات یک مؤلفه اساسی است و می‌بایست به جد در دستور کار قرار بگیرد. متأسفانه برخی از مطب‌ها، فروشگاه‌‌ها و … از دستگاه‌های کارتخوان استفاده نمی‌کنند و درخواست انتقال وجه به‌صورت کارت به کارت و پول نقد را دارند. بی‌شک چنین روندی خود عامل رقم خوردن فرار مالیاتی و نیازمند جلوگیری و نظارت هرچه‌تمام‌تر است. فضا باید به‌گونه‌ای باشد که درآمد افراد و میزان مالیات پرداختی‌شان راستی آزمایی شود. 
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.