روز تلخ آمریکایی ها در بغداد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75044
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
السودانی رسما سکان قدرت را در دست گرفت

روز تلخ آمریکایی ها در بغداد

سرانجام نخست‌وزیر جدید عراق به صورت رسمی سمت نخست‌وزیری را از مصطفی الکاظمی تحویل گرفت. محمد شیاع السودانی که پنج شنبه شب به همراه اعضای کابینه‌اش رأی اعتماد نمایندگان پارلمان عراق را به دست آورد، دیروز  با حضور در کاخ نخست‌وزیری در بغداد به صورت رسمی این سمت را از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر سابق تحویل گرفت
روز تلخ آمریکایی ها در بغداد
گروه  بین الملل
سرانجام نخست‌وزیر جدید عراق به صورت رسمی سمت نخست‌وزیری را از مصطفی الکاظمی تحویل گرفت. محمد شیاع السودانی که پنج شنبه شب به همراه اعضای کابینه‌اش رأی اعتماد نمایندگان پارلمان عراق را به دست آورد، دیروز  با حضور در کاخ نخست‌وزیری در بغداد به صورت رسمی این سمت را از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر سابق تحویل گرفت.بدین ترتیب محمد شیاع السودانی کارش را به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق آغاز کرد.نمایندگان پارلمان عراق پنج‌شنبه شب در جلسه‌ای به دولت «محمد شیاع السودانی» رأی اعتماد دادند.بر اساس این گزارش، نمایندگان پارلمان عراق به «فواد محمد حسین» به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه رأی اعتماد دادند.بر این اساس «محمد علی تمیم» معاون نخست وزیر و وزیربرنامه ریزی و «حیان عبدالغنی عبدالزهره السواد»  معاون نخست وزیر و وزیر نفت عراق شده اند.

در جلسه پارلمان عراق عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق، محمد شیاع السودانی نخست وزیر، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضائی عراق، جنین هنیس پلاسخرت نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق، هادی العامری رئیس ائتلاف فتح، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون و فالح الفیاض رئیس حشد الشعبی نیز در پارلمان حضور داشتند.
 برنامه های دولت السودانی
به گزارش الفرات نیوز، در این جلسه همچنین محسن المندلاوی نايب رئیس اول پارلمان عراق و شاخوان عبدالله نايب رئیس دوم پارلمان عراق نیز حضور داشتند.محمد شیاع السودانی سوم مهرماه اولویت‌های دولت خود را اعلام کرد. به نوشته سایت المعلومه عراق، السودانی سوم مهرماه در حاشیه دیدار با تعدادی از کارشناسان، نویسندگان و روزنامه نگاران گفت: برنامه دولت آینده شامل ۲۳ محور است ولی محورهای مربوط به برق، بهداشت و درمان، خدمات شهری و مسیرها و مبارزه با فساد در اولویت قرار خواهد داشت.

وی همچنین افزود که دولتش برای تأمین خدمات، بهبود وضعیت معیشت و ایجاد فرصت شغلی تلاش خواهد کرد و تأکید کرد که باید بخش‌های اقتصادی مانند صنعت، کشاورزی و گردشگری فعال شود.السودانی همچنین با بیان اینکه برنامه‌های وی شامل طرح‌های کوتاه‌ مدت، میان ‌مدت و بلند مدت خواهد بود، گفت که مسیر دولت را تصحیح و در صورت فساد وزرا آنان را مجازات خواهد کرد.محمد شیاع السودانی چند روز قبل از آن نیز در سالن پارلمان عراق با جمعی از نمایندگان دیدار کرده و در این جلسه غیررسمی برنامه دولت خود را برای نمایندگان حاضر تشریح کرده بود. انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شد، اما گروه‌ها و احزاب سیاسی و فراکسیون‌های حاضر در پارلمان با وجود گذشت ۱۲ ماه از برگزاری این رویداد، به دلیل اختلاف‌های سیاسی نتوانسته‌ بودند دولت جدید را تشکیل دهند.
 استقبال سیاستمداران عراقی
نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در پیامی به محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق و اعضای کابینه وی گفت: من به شما به خاطر گرفتن رأی اعتماد از پارلمان که همان رأی اعتماد ملت عراق به شما است تبریک می‌گویم و امیدوارم تلاش شما بر تحقق خواسته‌های ملت عراق درباره بازسازی، فراهم کردن خدمات، رفع فقر و بحران مسکن و آب و بهبود معیشت متمرکز باشد.وی گفت: ما امیدواریم که شما به سرعت امنیت و ثبات را در سرتاسر کشور برقرار کرده و با کسانی که قانون را زیر پا می‌گذارند مقابله کنید و از امنیت شهروندان در برابر سلطه تروریسم و گروهک‌ها حمایت کنید. ما به همکاری با بقیه شرکا و گروه‌های ملی که در تشکیل دولت سهیم بودند برای بازگرداندن قدرت به دولت و برآورده کردن خواسته‌های ملت عراق ادامه می‌دهیم. «مسرور بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق نیز  با محمد شیاع السودانی نخست وزیر جدید این کشور تلفنی گفت‌وگو کرد.بارزانی در این تماس تلفنی ضمن تبریک به شیاع، برای دولت وی آرزوی موفقیت کرد.بنابر گزارش وبگاه «شفق نیوز»، بارزانی همچنین در حساب تويیتر خود نوشت: « امشب ( پنج شنبه شب) با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق تلفنی گفت‌وگو کرده و بر حمایت از حرکت به سمت آغاز فصل جدید بین اربیل و بغداد که در آن همکاری بر اختلافات و گفت‌وگو بر خصومت ترجیح داده شود، تأکید کردم».همچنین دبیرکل سازمان ملل ضمن تبریک به «محمد شیاع السودانی» بابت کسب رأی اعتماد از مجلس عراق، حضور ۳ زن در کابینه وی را تحسین کرد. دفتر دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای رسمی تأکید کرد که «آنتونیو گوترش» از تشکیل دولت جدید در عراق به ریاست محمد شیاع السودانی استقبال و انتخاب ۳ زن در مقام وزارت را تحسین می‌کند.او همچنین ابراز امیدواری کرد که دو وزیر باقی‌مانده دولت السودانی نیز هرچه سریع‌تر انتخاب شوند.گوترش از دولت جدید عراق خواست که به وعده‌های مربوط به اصلاحات و مبارزه با فساد که تحقق آنها برای ملت عراق طولانی شده سریع‌تر عمل کند و تأکید کرد که سازمان ملل همچنان به حمایت از دولت و ملت عراق پایبند است.دولت محمد شیاع السودانی دربردارنده سه وزیر زن در مقام وزارت دارایی، وزارت ارتباطات و وزارت امور مهاجران است.

 رمزسکوت آمریکا و عربستان
در این میان، قطعا آمریکا شاهد یکی از تلخ ترین روزهای بغداد ( به ضررمنافع خود) می باشد. علی رغم تبریک کشورهایی مانند آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دولت السودانی، نباید فراموش کرد که واشنگتن به همراه متحدان منطقه ای خود از هیچ گونه اقدامی در راستای تضعیف مناسبات داخلی و امنیتی عراق دریغ نخواهند کرد. توطئه افکنی های غرب و متحدانش در تقابل با مسیر تشکیل دولت در بغداد نیز طی ماه‌‌های گذشته و اخیر در همین راستا قابل بررسی است .در هر حال، بسی ساده انگارانه است که تصور کنیم «تز تجزیه عراق» که حتی در دوران حضور جمهوری‌خواهان در مسند قدرت نیز به نقشه راه آن‌ها در قبال این کشور تبدیل‌شده، از کاخ سفید رخت بسته باشد. بدون شک دولت بایدن به دنبال تحقق هر چه سریع‌تر این تز و نقشه شوم بوده و از همه ظرفیت‌های خود در این خصوص استفاده می‌کند.یکی از مجاری تحقق تز بایدن،«ناآرام‌سازی مزمن عراق» است. بی‌دلیل نبود که مقامات آمریکایی پس از درهم‌شکسته شدن خلافت داعش توسط رزمندگان غیور مقاومت، ناآرامی‌های داخلی در عراق و برکناری دولت عادل عبدالمهدی را کلید زدند. شهادت مظلومانه سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس نیز در چنین فضای آشفته و غبارآلودی صورت گرفت.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.