رمزگشایی از جنون نتانیاهو - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 97541
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۰ |

رمزگشایی از جنون نتانیاهو

اعلام گسترش دامنه جنگ غزه با حمله به رفح، نقطه آشکارساز تلاش نتانیاهو برای تصاعد بحران محسوب می‌شود. 
رمزگشایی از جنون نتانیاهو

حنیف غفاری
اعلام گسترش دامنه جنگ غزه با حمله به رفح، نقطه آشکارساز تلاش نتانیاهو برای تصاعد بحران محسوب می‌شود. 

هم‌زمان با ادامه مذاکرات آتش‌بس با حماس و درحالی‌که قرار بود مذاکرات جدیدی در قاهره آغاز شود، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ، به سربازان آن کشور دستور داده است برای ورود به شهر رفح در جنوب غزه آماده شوند.کار به‌جایی رسیده که حتی برخی مقامات کاخ سفید نسبت به عملیات زمینی صهیونیست‌ها در رفح هشدار داده‌اند. به‌راستی چه اتفاقی در اردوی صهیونیست‌ها رخ‌داده است؟در تحلیل رفتار نتانیاهو، دو نکته اساسی وجود دارد که لازم است موردتوجه و تحلیل قرار گیرد:
نخست اینکه نتانیاهو اساسا موجودیت سیاسی خود را در فرامتن «جنگ»تعریف می‌کند. در نظرسنجی‌های صورت گرفته در اراضی اشغالی، اکثر صهیونیست‌ها خواستار استعفا یا برکناری وی از قدرت شده‌اند. حتی نیمی از اعضای حزب متبوع نتانیاهو ( لیکود) ادامه رهبری وی در حزب را برنمی‌تابند. در چنین شرایطی اگر معادلات جنگ به‌سوی آتش‌بس دائمی سوق داده شود، فضای لازم برای برکناری نتانیاهو از قدرت فراهم خواهد شد.این خط قرمز نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس محسوب می‌شود. هراندازه سایه جنگ غزه کمرنگ‌تر شود، به همان میزان احتمال سقوط کابینه رژیم صهیونیستی بیشتر خواهد شد. 
دوم اینکه نتانیاهو به هیچ‌یک از سه هدف اعلامی خود در جنگ غزه دست پیدا نکرده است : « نابودی حماس»،« اشغال نوار غزه»و« آزادی اسرای صهیونیست»هیچ‌یک محقق نشده و چشم‌اندازی نیز برای تحقق آن‌ها وجود ندارد.در چنین وضعیتی نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس قصد دارد به هر نحو ممکن این معادله را تغییر دهد.بااین‌حال نتانیاهو فراموش کرده است که اقدامات قبلی وی برای تغییر موازنه نبرد به ضرر تل‌آویو تمام‌شده است! ضمن آنکه فرسایشی شدن جنگ و گذشت زمان به پاشنه آشیل کابینه رژیم صهیونیستی مبدل گردیده و قدرت مانور نتانیاهو و گالانت را در مواجهه با شرایط پیچیده موجود محدود ساخته است.
خروجی این روند، تشدید منازعات علنی در کابینه جنگ و حتی بروز بحران‌های داخلی در حزب لیکود می‌باشد. اختلافات جدید نتانیاهو با بن گویر و اسموتریچ نیز بر هیچ‌کس پوشیده نیست. 
با در نظر گرفتن این دو ملاحظه، اقدام نتانیاهو در آغاز عملیات زمینی در رفح، مصداق عینی  جنون ناشی از شکست محسوب می‌شود. نکته مهم‌تر اینکه طی روزهای اخیر، مقامات ارشد نظامی رژیم صهیونیستی نسبت به این موضوع
 ( تشدید دامنه حملات در رفح) به نتانیاهو هشدار داده‌اند. همین مسئله نشان می‌دهد که موساد و ارتش رژیم صهیونیستی نیز نسبت به ماجراجویی جدید نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در جنگ ، با دیده تردید نگاه می‌کنند.قدر متیقن تحولات اخیر در فلسطین مشخص است: نتانیاهو در واکنش به عدم تحقق اهداف سه‌گانه اعلامی خود در جنگ غزه، درصدد تشدید دامنه نبرد و ایجاد جبهه‌ای جدید در رفح( پس از خان یونس) می‌باشد.بااین‌حال تجربه نشان داده است که نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس قدرت پیش‌بینی  و ترسیم مختصات « صحنه جدید نبرد »را ندارد.

نویسنده : حنیف غفاری |
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.