رضایت ضمنی ستادکل از تغییرات مجلس در قانون نظام وظیفه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96991
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۶:۱۲ |
محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه مجلس عنوان کرد:

رضایت ضمنی ستادکل از تغییرات مجلس در قانون نظام وظیفه

محسن پیرهادی، با اشاره به پیگیری،مطالبه مردمی «اصلاح قانون نظام وظیفه »در قالب بحث حرفه‌ای شدن سربازی ،از هفته‌های ابتدایی استقرار مجلس یازدهم ادامه داد: اصلاح قانون نظام وظیفه پس از ۴ دهه با جدیت از سوی مجلس یازدهم دنبال شد.
رضایت ضمنی ستادکل از تغییرات مجلس در قانون نظام وظیفه

محسن پیرهادی، با اشاره به پیگیری،مطالبه مردمی «اصلاح قانون نظام وظیفه »در قالب بحث حرفه‌ای شدن سربازی ،از هفته‌های ابتدایی استقرار مجلس یازدهم ادامه داد: اصلاح قانون نظام وظیفه پس از ۴ دهه با جدیت از سوی مجلس یازدهم دنبال شد و در کنار محقق شدن وعده افزایش حقوق سربازان ؛وعده حرفه ای شدن سربازی ،کاهش زمان خدمت نظام وظیفه و بازنگری در قانون معافیت و گسترش دامنه مشمول آن از دیگر مباحثی بود که در این مدت با جدیت توسط جمعی از نمایندگان پیگیری شد و در نهایت در قالب برنامه هفتم توسعه به تصویب مجلس رسید.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه برخی مصوبات مجلس در بحث اصلاح قانون نظام وظیفه از سوی شورای نگهبان محل ایراد قانونی قرار گرفت، افزود: به رغم این ایرادات و بروز برخی موانع و مخالفت‌ها مجلس از پیگیری حق سربازان دلسرد نشد ،با ارجاع ایرادات شورای نگهبان از لایحه برنامه هفتم به مجلس ،بحث رفع مغایرت‌های موضوع اصلاح قانون سربازی پیگیری شد و به دنبال رایزنی‌های مستمر رئیس مجلس با سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تفاهمات خوبی به ثمر رسید .
پیرهادی با بیان اینکه در همین راستا هم مجلس مصوبات خوبی در این زمینه داشت،گفت :بر این اساس میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه کاهش می‌یابد و این به معنی کاهش دست‌کم ۱۸۰ روز از زمان خدمت سربازی همه مشمولان است. او با اشاره به جمعیت قابل توجه مشمولان غایب نظام وظیفه و تلاش مجلس برای ساماندهی این موضوع افزود:مجلس برای رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه قبلی معافیت سربازی متاهلین ، مصوب کرد ؛ در دفاع و هم راستا با سیاست‌های کلی جمعیت و تکریم خانواده،مشمولان بالای ۳۵ سال سن و دارای ۲ فرزند و بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معاف شوند.

به گفته پیرهادی ، مصوبه مهم دیگر مجلس که در این باره امید آفرین است و زمینه را برای مهاجرت معکوس جوانان فراهم می‌کند، برخورداری دانشجویان خارج از کشور از امکان معافیت تحصیلی است. او در ادامه خاطرنشان کرد که گام بر داشتن به سمت سربازی حرفه ای هم از سوی مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح مورد توجه قرار گرفته و بر همین اساس در جریان اجرای برنامه هفتم توسعه تلاش بر افزایش ظرفیت استفاده از سربازان در جایگاه‌های تخصصی است. نماینده مردم تهران در مجلس همچنین با اشاره به اینکه به دلیل اهمیت موضوع ‌ابعاد آن تامین نظر ستاد کل نیروهای مسلح درباره این تغییرات محل توجه مجلس است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در پی رایزنی های رئیس مجلس با رئیس ستادکل نیروهای مسلح ، با تایید این مصوبات ازسوی شورای نگهبان بزودی با اصلاح قانون نظام وظیفه کام مشمولان نظام وظیفه شیرین شود.او درپایان گفت: احقاق این مطالبه مردمی در مجلس با تلاش بی وقفه جمعی از اعضای کمیسیون‌های امور داخلی و شوراها ، امنیت ملی و سیاست خارجی و پیگیری های رئیس مجلس شورای اسلامی وهمکاری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ممکن شده که در جای خود قابل تشکر و قدردانی است.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.