رسانه ملی و الزامات انتخاباتی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 96762
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۹ |

رسانه ملی و الزامات انتخاباتی

کمتر از چهل روز تا دو همه‌پرسی سرنوشت‌ساز باقی‌مانده و تنور انتخابات به‌اندازه کافی گرم نیست. این روزها بسیاری از صاحب‌منصبان و مسئولین در پی بالا بردن نرخ مشارکت هستند و ان‌شاءالله نرخ مشارکت هم بالاتر خواهد رفت.
رسانه ملی و الزامات انتخاباتی

کمتر از چهل روز تا دو همه‌پرسی سرنوشت‌ساز باقی‌مانده و تنور انتخابات به‌اندازه کافی گرم نیست. این روزها بسیاری از صاحب‌منصبان و مسئولین در پی بالا بردن نرخ مشارکت هستند و ان‌شاءالله نرخ مشارکت هم بالاتر خواهد رفت، اما ذکر چند نکته ضروری است:
یک. سازمان صداوسیما از چهره‌های بسیاری دعوت کرده و حتی به برخی چهره‌ها که به تعبیر دوستان رسانه ملی از مدار هم خارج‌شده‌اند، تریبون داده است. این اقدام بسیار مثبت است و حتی معتقدم علاوه بر صدای منتقد، صدای مخالف هم باید بتواند در محیطی منصفانه و متکثر، در تلویزیون نماینده پیدا کند. هنوز هم خیلی‌ها بهترین برنامه‌های مناظره تلویزیون را گفت‌وگوی میان نمایندگان عقاید و اندیشه‌های مختلف در ماه‌های صدر انقلاب می‌دانند که از شهید بهشتی تا رهبران حزب توده در آن شرکت می‌کردند. تنها صدایی نباید در تلویزیون شنیده شود که علیه مسلمات نظام اسلامی و قانون اساسی اقدامی کرده باشد که این هم طبیعی است.
دو. یک آفت اساسی فضای رسانه‌ای ما، آن است که همچون فضای حزبی کشور به‌شدت محدود در ایام انتخابات است. یعنی همان‌طور که تشکیلات حزبی شب انتخاباتی داریم، تعداد بالایی برنامه سیاسی و گفت‌وگومحور داریم که فقط در ایام منتهی به انتخابات فعال می‌شوند. بدانیم که مخاطب امروز، همچون مخاطب دو دهه قبل نیست و به‌شدت هوشمند است. مخاطب امروز، دیگر با چند برنامه به هیجان نمی‌آید و این فضا را دشوارتر می‌کند. مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ را باید از همین حالا هدف گرفت و این یعنی برنامه‌های انتخاباتی تلویزیون با نگاه تکثرگرا باید مستمر و مداوم باشد.
سه. نکته دیگر بحث رعایت عدالت مطلق در 
ضریب دهی به نامزدهاست. می‌دانم که صداوسیما هم استدلال‌هایی دارد اما به این نکته باید دقت کرد که نامزد سرمایه‌دار و ثروتمند، در تمام عرصه‌های تبلیغات و رقابت از رقبای خود پیش است و نامزد کمتر برخوردار، از تبلیغات شهری گرفته تا پوستر و بنر و پیامک و برگزاری گردهمایی‌های انتخاباتی در هیچ‌کدام در رقابت برابری شرکت نمی‌کند. میزان اختصاص وقت در رسانه ملی، تنها زمین‌بازی برابر برای نامزدهاست و لازم است که در این‌یک فقره، کاملا برابر بماند‌ و هیچ‌گونه سیاست‌های قیمتی اعمال نشود.

نویسنده : سیدمحمد بحرینیان |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.