راهبرد وحدت میادین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 95653
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۶:۵۱ |
قدرتی که دشمنان را زمین‌گیر ساخت

راهبرد وحدت میادین

 محور مقاومت در طول 80 روزی که از جنگ غزه می‌گذرد نشان داد که راهبرد وحدت میادین یک شعار نیست بلکه یک معادله در حال تبلور و توسعه است تا دفاع مشترک در برابر تهدیدات آمریکایی - صهیونیستی را پیش ببرد.
راهبرد وحدت میادین

 محور مقاومت در طول ۸۰ روزی که از جنگ غزه می‌گذرد نشان داد که راهبرد وحدت میادین یک شعار نیست بلکه یک معادله در حال تبلور و توسعه است تا دفاع مشترک در برابر تهدیدات آمریکایی – صهیونیستی را پیش ببرد. خلاف تصور برخی که معتقد بودند با تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، «شعار وحدت میادین» مقاومت، آن را به سمت راه‌اندازی جنگی بزرگ سوق می‌دهد، ماهیت مؤلفه‌های محور مقاومت و توانمندی‌هایش در مقابل ارتش‌های کلاسیک یعنی نیروهای آمریکایی و ارتش اسرائیل و سایر متحدان آن‌ها، آن را ملزم به رعایت کامل اصول جنگ نامتقارن کرد و این یعنی تمرکز بر نقاط ضعف دشمن و مقابله با آن در زمان و مکان مناسب.

 راهبرد هوشمندانه مقاومت
وبگاه الخنادق با انتشار یادداشتی در این خصوص نوشت که شرایط ویژه جنگ غزه، موجب شد تا محور مقاومت باهدف توقف این تجاوز مسیر مشارکت تدریجی را برگزیند. این امر از پشتیبانی اطلاعاتی در جریان رویارویی نظامی به هدف قرار دادن اهداف و پایگاه‌های نظامی آمریکا (تنها طرف مسئول ادامه جنگ) رسید و پس‌ازآن  توسعه یافت و باهدف قرار دادن کشتی‌های حامل کمک برای اسرائیل که می‌خواستند با عبور از تنگه باب‌المندب و دریای سرخ به سمت فلسطین اشغالی حرکت کنند و نیز هدف قرار دادن تأسیسات استخراج گاز در کاریش، مشمول اهداف اقتصادی و غیرنظامی نیز شد.هرچند که در هر مرحله از این نبرد، رهبران محور مقاومت، امکان گسترش این مشارکت با استفاده از گزینه‌های دیگر و آغاز جنگی گسترده و فراگیر را باز گذاشتند.  سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در دو سخنرانی اخیر خود در طول جنگ غزه، با تشریح اهداف و خطوط قرمز محور مقاومت تأکید کرد که همه گزینه‌ها بر روی میز است.

نقش یمن در تبلور معادله وحدت میادین
بی‌تردید یمن بیشترین نقش را در تبلور عملی این معادله داشت. زیرا توانست با تحمیل معادله محاصره در مقابل محاصره، پیامدهای تجاوزات اسرائیل و آمریکا به غزه را پس از منطقه‌ای شدن، جهانی کند و از عبور کشتی‌های باری عازم فلسطین اشغالی جلوگیری کند. امری که آمریکا را واداشت تا یک ائتلاف دریایی موسوم به «نگهبان رفاه» برای مقابله با این تهدید استراتژیک تشکیل دهد تا هزینه‌های مقابله با یمن را در این «مأموریت غیرممکن و پرخطر» به‌تنهایی پرداخت نکند. درحالی‌که صنعاء بارها تأکید کرده که این معادله تنها شامل کشتی‌هایی خواهد شد که مبدأ یا مقصد آن‌ها اراضی اشغالی می‌شود و به‌هیچ‌وجه تهدیدی برای تجارت جهانی نیست. امری که مکمل سایر گام‌های صنعاء در حمایت از قضیه فلسطین ازجمله حملات موشکی و پهپادی به شهر ایلات بود که به اذعان منابع اسرائیلی موجب توقف ۸۵ درصدی فعالیت‌های بندر آن شده است.رهبر جنبش انصارالله، عبدالملک الحوثی نیز در پاسخ به تشکیل ائتلاف آمریکایی «نگهبان رفاه»  بر ادامه این رویکرد تشدیدکننده بدون توجه به چالش‌ها و نتایج آن و آمادگی صنعاء برای پاسخ قاطع به این امر، تأکید کرد.

 خسارات شدید  صهیونیست‌ها
نویسنده در ادامه در خصوص اهمیت خسارات وارده به رژیم صهیونیستی از سوی یمن نوشت:-  بندر ایلات تنها بندری است که رژیم اسرائیل را به منطقه شرق آسیا متصل می‌کند و به تل‌آویو اجازه می‌دهد کانال سوئز را دور بزند. واردات از شرق به اسرائیل سالانه حدود ۹۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. – بستن باب المندب به روی کشتی‌ها به مقصد اسرائیل، زمان سفر کشتی‌های باری که از شرق از طریق مسیرهای اطراف قاره آفریقا به اسرائیل می‌روند را حدود ۴ تا ۵ هفته افزایش می‌دهد. این امر قیمت محصولات وارداتی به اسرائیل را حدود ۳ درصد یعنی حدود ۳ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.- حجم واردات اشغالگران از طریق دریا ۹۹ درصد است که ۳۰ درصد آن از طریق دریای سرخ است.در همین راستا، سایت اسرائیلی «گلوبز» به نقل از یک افسر اطلاعاتی این رژیم نوشت که پهپادهای ارتش یمن برای اسرائیل به‌منزله یک سلاح کشتارجمعی و تهدیدی راهبردی در سطوح نظامی است.وی افزود که یمن علاوه بر برخورداری از مزیت جغرافیایی راهبردی خود در سواحل دریای سرخ، دارای زرادخانه‌ای از موشک و پهپاد و حداقل ۱۰۰ هزار جنگجو است که آن را به «خطری آشکار و ملموس تبدیل کرده است».  نیروهای مسلح یمن به بهترین موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز، پهپادها و حتی خودروهای ناوبری بدون سرنشین مجهزند که صنعا از حدود دو ماه پیش برخی از آن‌ها را علیه اسرائیل استفاده کرده است. یمنی‌ها یک محاصره واقعی دریای سرخ را رهبری کردند و می‌توانند آسیب‌های جدی وارد کنند و این موضوع بسیار مهمی است.

 نقش  مقاومت عراق
از همان هفته‌های نخست نبرد طوفان‌الاقصی، مقاومت عراق برای حمایت از فلسطین وارد عمل شد و پایگاه‌های آمریکایی را در عراق و سوریه، با موشک و پهپاد هدف قرار داد به‌طوری‌که شمار این حملات به بیش از ۱۰۰ عملیات فراتر رفت. مقاومت اسلامی عراق عملیات خود را به‌تدریج تشدید کرد تا اینکه اهداف اسرائیل در ایلات مشرف بر دریای سرخ و  تأسیسات گازی کاریش در منطقه مدیترانه را با موشک‌هایی با برد ۴۰۰ کیلومتر و پهپادهای دوربرد هدف قرارداد و نشان داد که توانایی مادی و انسانی برای ضربه زدن به هر هدفی در فلسطین اشغالی را دارد.

 نقش مقاومت لبنان
از ۸ اکتبر ۲۰۲۳، مقاومت اسلامی لبنان – حزب‌الله درنبرد طوفان الاقصی در کنار مقاومت فلسطین قرار گرفت و یک جبهه واقعی فرسایشی برای رژیم صهیونیستی، در سطوح نظامی و شهرک‌سازی، گشود و از طریق این جبهه توانست ارتش اشغالگر را از ترس احتمال ورود مستقیم و گسترده خود به نبرد، مجبور کند که تقریباً یک‌سوم نیروی خود را شامل خودروهای زرهی متعدد، هواپیماهای جنگی، بالگردها و سامانه‌های پدافند هوایی در جبهه شمالی به کار گیرد. از سوی دیگر موجب جابه جایی حدود ۱۰۰ هزار شهرک‌نشین در منطقه شمالی شد که برای تل‌آویو خسارات اقتصادی عمده‌ای به همراه داشت. حزب‌الله همچنین هرروز عملیات‌های تهاجمی متعددی را علیه اهداف ارتش اشغالگر انجام داد تا جایی که شمار این عملیات‌ها در برخی روزها به ۲۲ عدد نیز رسید.
 رزمندگان مقاومت با سلاح‌های ضدتانک و توپ و موشک و جنگ‌افزارهای مختلف وارد عمل شدند و بستگی به هدف از سلاح‌های مناسب آن با تمرکز بر سیستم‌های جاسوسی و اطلاعاتی استفاده کردند. درعین‌حال قواعد بازدارندگی و درگیری متناسب را به ارتش اشغالگر تحمیل کردند و به آن‌ها نشان دادند که در صورت هدف قرار گرفتن غیرنظامیان لبنانی، شهرک‌نشینان هدف قرار خواهند گرفت.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.