دموکرات‌های جمهوریخواه! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 98328
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۰۵ |

دموکرات‌های جمهوریخواه!

پدیده ای که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی منجر به شکست ترامپ و پیروزی بایدن در ایالات حساس و کلیدی شد، اتحاد میان جمهوریخواهان سنتی و دموکراتها بود. به عبارت بهتر، بخشی از هم حزبی های ترامپ که با سیاست های وی شدیدا مخالف بودند در سال 2020 میلادی آرای خود را به سود بایدن و حزب دموکرات به گردش در آوردند و همین مسئله منجر به شکست نهایی ترامپ شد.
دموکرات‌های جمهوریخواه!

پدیده ای که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی منجر به شکست ترامپ و پیروزی بایدن در ایالات حساس و کلیدی شد، اتحاد میان جمهوریخواهان سنتی و دموکراتها بود. به عبارت بهتر، بخشی از هم حزبی های ترامپ که با سیاست های وی شدیدا مخالف بودند در سال ۲۰۲۰ میلادی آرای خود را به سود بایدن و حزب دموکرات به گردش در آوردند و همین مسئله منجر به شکست نهایی ترامپ شد. اکنون معادله با گذشته تفاوت پیدا کرده است! به نظر می رسد این بار پدیده ای در حال رخ دادن است که در تعارض مطلق با سال ۲۰۲۰ قرار دارد وآن ظهور «دموکرات های جمهوریخواه»است .
دموکرات های جمهوریخواه کسانی هستند که با حضور مجدد بایدن درکاخ سفید مخالف بوده و از این رو آرای خود را به سود رئیس جمهور سابق کشورشان ( ترامپ) به گردش در می آورند. هم اکنون ۷۰  درصد از دموکرات‌ها قویا  می‌گویند که عملکرد ریاست‌جمهوری ترامپ را تایید نمی‌کنند اما حدو ۳۰ درصد از آنها چنین نگاه نفرت انگیز مطلقی را نسبت به رئیس جمهور جنجالی سابق این کشور ندارند .به عبارت بهتر، رویکرد دموکراتها نسبت به حضور ترامپ در کاخ سفید نسبت به سال ۲۰۲۰ تغییری اساسی کرده است. در سال ۲۰۲۰ میلادی و در آخرین نظرسنجی مشترک هریس-هاروارد، حدود ۱۴ درصد از دموکراتها عملکرد ترامپ در عرصه اقتصادی را تایید می کردند اما اکنون ۳۰ درصد از دموکراتها رویکرد اقتصادی دولت ترامپ را نسبت به بایدن بهتر ارزیابی می کنند. با توجه به نقش و جایگاهی که اقتصاد در الگوی رای دادن شهروندان آمریکایی دارد، این مسئله می تواند به پاشنه آشیل بایدن و دموکراتها تبدیل شود. متخصصین حوزه سیاسی در آمریکا می گویند نظرسنجی اخیر هاروارد -هریس و تعارض آن با نظرسنجی مشابهی که ۴ سال قبل صورت گرفته، جدیدترین علامت هشدار برای رئیس جمهور آمریکاست. این نظرسنجی نشان می دهد که احتمال گردش آرای بخشی از دموکراتها به سود ترامپ در انتخابات آتی وجود دارد.این قاعده قطعا در خصوص رای دهندگان مستقل نیز صادق است. تورم بالا، مرزهای باز ، هرج و مرج اجتماعی و ….. از جمله مولفه هایی هستند که در نظرسنجی ها به عنوان نقاط ضعف بایدن از آنها یاد می شود. از سوی دیگر، نشانه ای دال بر جبران این ضعف از سوی رئیس جمهور آمریکا وجود ندارد و وی کماکان بر سیاست هایش ( که از ابتدای حضور در کاخ سفید نسبت به اجرای آنها اهتمام ورزیده است)، اصرار دارد. فراتر از دغدغه های اقتصادی، سیاست های بایدن در جنگ غزه و جنگ اوکراین نیز از سوی بسیاری از رای دهندگان دموکرات مورد انتقاد قرار گرفته و همین مسئله ریسک ناشی از انتخاب مجدد بایدن از سوی آنها را افزایش داده است. پرسش هایی جدی نیز در خصوص سن و سال و توانایی جسمی رئیس جمهور آمریکا مطرح است که روز به روز جدی تر می شود .البته تنها نکته امیدوار کننده در نظرسنجی اخیر این است که برخی از رای دهندگان جمهوریخواه نیز نسبت به ترامپ رویکرد مثبتی ندارند و اثبات جرم وی در حمله ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ ، به طور طبیعی منجر به ریزش بخشی از آرای وی در میان هم حزبی ها و افراد مستقل خواهد شد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.