در دیوان کار سیاسی نمی کنم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 26002
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲:۰۳ |
بذرپاش در مراسم معارفه رئیس و دادستان دیوان محاسبات:

در دیوان کار سیاسی نمی کنم

پس‌ازآنکه کمیسیون «برنامه و بودجه و‌ محاسبات» مجلس شورای اسلامی از بین گزینه‌های مختلف، مهرداد بذرپاش و لطف‌الله فروزنده را برای تصدی کرسی دیوان محاسبات - مهم‌ترین بازوی نظارتی قوه مقننه - به صحن علنی معرفی کرد و‌ وکلای ملت، گزینه اولی را برگزیدند، حملات رسانه‌ای به رئیس جدید شروع شد این در حالی است که اغلب همین رسانه‌ها، درباره انحراف بودجه‌ای دولت سکوت اختیار کردند؛ کأنَهُ صُمًّ بُکم.
در دیوان کار سیاسی نمی کنم

معصومه پورصادقی
پس‌ازآنکه کمیسیون «برنامه و بودجه و‌ محاسبات» مجلس شورای اسلامی از بین گزینه‌های مختلف، مهرداد بذرپاش و لطف‌الله فروزنده را برای تصدی کرسی دیوان محاسبات – مهم‌ترین بازوی نظارتی قوه مقننه – به صحن علنی معرفی کرد و‌ وکلای ملت، گزینه اولی را برگزیدند، حملات رسانه‌ای به رئیس جدید شروع شد این در حالی است که اغلب همین رسانه‌ها، درباره انحراف بودجه‌ای دولت سکوت اختیار کردند؛ کأنَهُ صُمًّ بُکم. 
بالاخره زیر حملات سنگین توپخانه‌ای جریان رقیب مجلس یازدهم که به‌واسطه ضعف مفرط  هفت ساله در اداره کشور، مورد غضب مردم واقع‌شده‌اند، مراسم تودیع و معارفه رئیس و دادستان جدید دیوان محاسبات کشور روز گذشته باحضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
   انتخاب براساس قانون
محمدباقر قالیباف در این مراسم گفت: عادت بنده در محیط کاری همواره این بوده است که فقط در دوران تودیع و معارفه مسئولان را نمی‌بینم و قطعا این جلسه، جلسه اول و آخرم نخواهد بود و حتما به‌صورت مرتب و متناوب به دیوان محاسبات خواهیم آمد و کنار مسئولان دیوان محاسبات خواهیم بود و حرف‌های آنان را می‌شنویم.
وی افزود: از زحمات عادل آذر که از مدیران کارآمد کشور است، تقدیر و تشکر می‌کنم و همچنین از زحمات فیاض شجاعی، دادستان سابق دیوان محاسبات هم تقدیر و تشکر می‌کنم و برای رئیس و دادستان جدید دیوان محاسبات کشور آرزوی توفیق دارم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس یازدهم درزمانی شکل‌ گرفته که کشور در شرایط خاص است و مردم ما سختی‌هایی را تحمل می‌کنند. شک نکنید که این تحمل از نجابت مردم است و چون آنان در سایه نظام اسلامی هستند، برای انقلاب اسلامی و کشورشان سختی‌ها را تحمل می‌کنند.
قالیباف افزود: در کنار این سختی‌ها مردم توقعاتی از ما دارند. اولین توقع آنان این است که ما مشکلات را به‌هم‌دیگر پاس ندهیم.
وی بیان کرد: مردم، مجموعه حاکمیت و مجموعه نظام جمهوری اسلامی را یکپارچه می‌بینند و از هیچ‌کدام از ما حتی اگر حرف منطقی و قانونی بزنیم و بگوییم که فلان‌کار وظیفه ما نیست، نمی‌پذیرند.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مردم از مجموعه کارگزاران نظام باید یک حرف بشنوند و باید مردم ببینند که مسئولان جمهوری اسلامی درتمام قوا یکپارچه هستند و برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کنند و مردم غیرازاین را از ما نمی‌پذیرند.
قالیباف متذکر شد: حضرت آقا فرمودند که مجلس یازدهم یک مجلس انقلابی است و مردم از این مجلس انقلابی انتظار و امید دارند و ما وظیفه داریم که در این شرایط از مردم گره‌گشایی کنیم.
وی گفت: نظارت بر خط اهمیت دارد و مشکلات تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی با هوشمندسازی حل‌وفصل می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اجرا، کار ما نیست اما اگر دستگاه‌های اجرایی قانون را اجرا نمی‌کنند، ما باید مطالبه کنیم که اجرا کنند و اگر هم درجایی خلأ قانونی وجود دارد وظیفه مجلس آن است که قانون به تصویب برساند تا مشکلی در اجرا وجود نداشته باشد.
قالیباف تصریح کرد: همه امروز می‌دانند که علل اصلی مشکلات اقتصادی ما در نحوه تصویب بودجه است و بر این اساس اصلاح ساختار بودجه اهمیت زیادی دارد و این مسئله مطالبه صریح مقام‌معظم‌رهبری است و باید عملیاتی شود.
وی گفت: بیش از ۲۰ ماه ازآن‌روز می‌گذرد و متأسفانه گامی درجهت اصلاح ساختار بودجه برداشته نشده است و تردیدی وجود ندارد که دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه‌وبودجه، اگر کنار هم قرار گیرند می‌توانند اصلاح ساختار بودجه را محقق کنند و باید دراین‌راستا گام بردارند.
قالیباف بابیان‌این‌که انتخاب رئیس دیوان محاسبات بر اساس قانون پیش رفت، گفت: ما آیین‌نامه داخلی داریم و کمیسیون برنامه‌وبودجه مسئولیت این کار را برعهده دارد و رقابت جدی و مؤمنانه‌ای اتفاق افتاد.
وی اظهار داشت: رقابتی بسیار جدی، اساسی و مؤمنانه‌ای را برای ریاست و دیوان محاسبات کشور شاهد بودیم که بنده به‌عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی از انتخاب رئیس و دیوان محاسبات کشور حمایت می‌کنم چراکه انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به بذرپاش، گفت: هرچه بود گذشت. از امروز عمل شماست که در پیشگاه خدا، نمایندگان و مردم قضاوت می‌شود، پس ثابت کنید که فرزند گام دوم انقلاب هستید.
قالیباف با تأکید بر این‌که نظارت، اولویت اصلی مجلس یازدهم است، تصریح کرد: ما دو وظیفه قانون‌گذاری و نظارت داریم که اولویت ما نظارت است.
وی اظهار داشت: وظیفه ذاتی ما نظارت بر اجرای قانون است و کشور ما بیش از هرزمانی به این امر نیاز دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که نظارت دیوان محاسبات اثرگذار، عملگرا، دقیق، منصفانه و بازدارنده است، گفت: دیوان محاسبات باید مجلس را در کنار خود ببیند و به رویکردهای شفاف‌سازی، هوشمندسازی و مردمی‌سازی توجه کند.
   کار سیاسی در دیوان نمی‌کنم
همچنین در ادامه مهرداد بذرپاش گفت: دیوان محاسبات اصلی‌ترین نهاد نظارت مالی کشور است و کسی حق ندارد خدشه‌ای به آن وارد کند.
وی بیان کرد: دیوان محاسبات ده‌ها سال قدمت دارد و با کمترین خطا و بیشترین کارایی فعالیت کرده است.
رئیس دیوان محاسبات کشور با تأکید بر این‌که دیوان محاسبات برخط برای حسابرسی عملکرد اهمیت زیادی دارد، گفت: حسابرسی عملکرد، اصلی‌ترین کاری است که باید دنبال کنیم اما متأسفانه طی سال‌های گذشته دولت بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را موردتوجه قرار نداده و در این شرایط توقعی نشدنی است که بخواهیم حسابرسی مبتنی بر عملکرد داشته باشیم اما حتما راه‌های میانبری برای عملیاتی‌کردن حسابرسی مبتنی بر عملکرد وجود دارد.
بذرپاش با اشاره به این‌که متأسفانه شاهد محافظه‌کاری عمده‌ای در میان مدیران کشور هستیم، گفت: معمولا مدیرانی که کار نمی‌کنند پاسخگو نیستند و معمولاسراغ مدیرانی می‌رویم که کار می‌کنند و به همین دلیل همیشه مدیران خوب کسانی هستند که کار نمی‌کنند.
وی افزود: پاسداری از بیت‌المال اصلی‌ترین کار دیوان محاسبات است و بنده در دیوان‌محاسبات کار سیاسی نخواهم کرد چون باید از بیت‌المال محافظت کنیم.
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: از زمان انتخاب بنده به‌عنوان رئیس دیوان‌محاسبات کشور کلکسیونی از حرف‌ها و صحبت‌ها پیش آمد که برخی دلسوز بودند؛ از همه این حرف‌ها گذشتم و باخدای خود عهد می‌بندم که ذره‌ای از حفظ بیت‌المال کوتاه نیایم.
وی با اشاره‌به‌این‌که دیوان‌محاسبات نهادی است که برای نظارت مردم بر وضعیت مالی کشور ایجاد شده است، اظهار داشت: ما باید پاسداری از بیت‌المال را سرلوحه کار خود قرار دهیم و نظارت مردمی را گسترده خواهیم کرد.
رئیس دیوان محاسبات کشور ادامه داد: بنده معتقدم دیوان محاسبات باید عملکرد مدیران و مسئولان را هم محاسبه کند یعنی باید کارنکردن‌ها هم موردتوجه قرار گیرد که این به معنای حسابرسی عملکرد است.
وی تأکید کرد: ما دیوان محاسبات را بر خط خواهیم کرد و این یکی از سیاست‌های اصلی ماست و به دنبال آن هستیم ساختار و تشکیل دیوان محاسبات را به‌روزرسانی کنیم.
رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به این‌که گزارش تفریغ بودجه باید تغییرات اساسی کند، گفت: بسیاری از پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود به‌دلیل‌تأخیر در ارائه گزارش تفریغ بودجه است.
    هوای تازه
بذرپاش در حالی سکانداری دیوان محاسبات را به دست گرفت، که هجمه‌ها علیه او زیاد است. مهم‌ترین شبهه‌ای که جریان رقیب با استناد به آن به بذرپاش حمله می‌کند، مدت سابقه کاری اوست. شهبازی رئیس كميته «ديوان محاسبات» كميسيون «برنامه وبودجه و‌ محاسبات» مجلس پیرو این مباحث طی بيانيه‌ای ضمن پاسخ به شبهات و ابهامات اعلام کرد: كميته ديوان محاسبات مجلس، رسما اعلام می‌دارد فرآيند انتخاب رئيس ديوان محاسبات با «رعايت تمام مفاد قانون آيين‌نامه داخلی و رعايت شرايط احراز قانونی و متكی به رأی نمايندگان ملت» بوده است.
 شايد برخی از افراد، متأثر از اخبار و شايعات يا براساس سلايق شخصی خود و حتی استناد به قوانين منسوخ‌شده، تمايل به يك گزينه خاص داشته باشند اما ملاك كميته ديوان محاسبات مجلس، صرفا «قانون» است.

نویسنده : معصومه پورصادقی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.