خودزنی به سبک بایدن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 97258
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۶:۲۸ |
خطای راهبردی آمریکا در تجاوز به عراق و سوریه

خودزنی به سبک بایدن

 تجاوز آمریکا نه‌تنها در تحولات و عقب راندن محور مقاومت در منطقه تأثیری نگذاشته است، بلکه رفتار آمریکا باعث تشدید حملات علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه شده است.ناتوانی رژیم صهیونیستی  از به دست آوردن دستاورد در جنگ غزه  باعث شکست آمریکا در منطقه‌ای شده که زمانی آمریکا صحبت از خاورمیانه جدید بر مبنای مدیریت صهیونیستی بود.
خودزنی به سبک بایدن

 تجاوز آمریکا نه‌تنها در تحولات و عقب راندن محور مقاومت در منطقه تأثیری نگذاشته است، بلکه رفتار آمریکا باعث تشدید حملات علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه شده است.ناتوانی رژیم صهیونیستی  از به دست آوردن دستاورد در جنگ غزه باعث شکست آمریکا در منطقه‌ای شده که زمانی آمریکا صحبت از خاورمیانه جدید بر مبنای مدیریت صهیونیستی بود. بررسی‌های میدانی در جنگ غزه نشان می‌دهد که نوار غزه  از مدیریت محور عبری- غربی خارج شده است. به عبارتی آمریکا که تلاش می‌کرد بحران خاورمیانه را در قالب بحران‌های مدیریت‌شده در اختیار داشته باشد، این روزها ناکام از حتی رصد  رفتار محور مقاومت شده است. بنابراین  مدعی هژمون برتر در جهان  شاهد از بین رفتن آبرو و حیثیت خود در خاورمیانه شده و در نتیجه   بحران خاورمیانه تبدیل به پاشنه آشیل این کشور نه‌تنها در منطقه بلکه در جهان شده است.
 قدرت محور مقاومت 
رفتار محور مقاومت در هزینه‌بر کردن اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه و  آمریکا در منطقه باعث شده است که محور آمریکایی- اسرائیلی بزرگ‌ترین بازنده اتفاقات این روزهای تحولات  منطقه از دریای مدیترانه تا دریای سرخ باشد. تجاوز از پیش اعلام‌شده  آمریکا به خاک عراق و سوریه  که به گفته مقام‌های ارتش تروریستی آمریکا حدود ۳۰ دقیقه طول کشیده و ادعاشده طی آن ۸۵ موضع و پایگاه در چهار منطقه عراق و سه منطقه سوریه هدف قرارگرفته است، نشان‌دهنده قدرت توخالی آمریکا علی‌رغم تبلیغات رسانه‌های محور شیطانی عبری- غربی در طول یک هفته گذشته بوده است. در جریان تجاوز آمریکا به عراق و سوریه ، این کشور گفته است که این تجاوزات را در پاسخ به کشته شدن ۳ افسر گروهک تروریستی سنتکام به پایگاه برج ۲۲ در مرز اردن با سوریه انجام داده است، از آن شب تا امروز بارها جو بایدن و مقام‌های نظامی آمریکا از تصویب و قطعی شدن طرح حمله خود سخن گفته بودند هرچند جو بایدن تأکید کرده بود که به دنبال درگیری با ایران یا گسترش درگیری‌های نظامی در خاورمیانه نیست!
 نمایش کاخ سفید ! 
همین جمله به‌خوبی نشان می‌داد که آمریکایی‌ها تنها به دنبال نمایشی کوتاه در منطقه بوده و اهداف خاصی را نیز نشانه نخواهند رفت، جوبایدن که پیش‌ازاین به استقبال تابوت سربازان آمریکایی به یک فرودگاه نظامی در نزدیکی واشنگتن رفته بود تنها به این جمله بسنده کرده بود که به رقبای خود در منطقه پاسخ خواهد داد.در آن زمان خبرنگار فاکس نیوز نوشت که مردم آمریکا با این جمله رئیس‌جمهور آمریکا شوخی کرده و در فضای مجازی آمریکایی‌ها به شوخی می‌گویند بایدن حمله به نیروهای مقاومت در خاورمیانه را به تأخیر می‌اندازد تا آن‌ها بتوانند پایگاه‌هایشان را در عراق و سوریه تخلیه کنند، آمریکا به دنبال زدن پایگاه خالی است.پیگیری و امتداد اخبار از درون آمریکا نشان می‌داد که دموکرات‌ها برای حفظ آبروی خود در انتخابات آتی به دنبال راه انداختن یک عملیات کنترل‌شده هستند و از آن‌سو جمهوری خواهان این حملات را که کاخ سفید و دموکرات‌ها آن‌ها را گسترده و متناسب خوانده‌اند ناچیز و دیر توصیف می‌کردند. کیم داروچ، سفیر سابق انگلیس در آمریکا، در واکنش به اختلافات سیاسی در آمریکا در پس ضربه به پایگاه برج ۱۱ می‌گوید: حملات هوایی آمریکا با توجه به این‌که این کشور در سال انتخابات ریاست‌جمهوری قرار دارد اجتناب‌ناپذیر بوده چراکه دولت بایدن نمی‌خواهد از خود چهره ضعیف و نرم نشان دهد.
 استیصال مطلق آمریکا 
همین دست سخنان از جانب دیپلمات‌های مختلف و نیز اظهارات پریشان مقامات کاخ سفید و البته پنتاگون به‌خوبی نشان می‌دهد که سطح این عملیات برخلاف تبلیغات ناچیز بوده و درواقع طبلی توخالی برای حفظ آبروی سیاسی بایدن در آستانه انتخابات است.راجر ویکر، سناتور اهل می‌سی‌سی‌پی که بلندپایه‌ترین عضو حزب جمهوری‌خواه در کمیته نیروهای مسلح این مجلس است، گفته است که از این حملات هوایی استقبال می‌کند، اما برای این عملیات ناچیز، ضعیف و فاقد راهبرد بوده و آمریکا پس‌ازاین اقدام بازهم از جانب مقاومت ضربه خواهد خورد.آرین بانو تحلیل‌گر نشریه پولیتیکو که اغلب اخبار نیمه محرمانه نظامی را منتشر می‌کند نوشته است که واشنگتن می‌خواهد از رویارویی مستقیم با تهران اجتناب کند، زیرا آمریکا به دنبال جنگ کنترل نشده با ایران نبوده و تنها به دنبال آن است تا توازن ازدست‌رفته را دوباره بازیابی کند، بایدن در پیچیده‌ترین دوران منطقه قرار داشته و می‌داند که باید به‌گونه‌ای رفتار کند که دامنه آن فراتر آنچه پیش‌بینی کرده است نرود.
یکی از نشانه‌های نمایشی بودن این عملیات آن بود که حتی آمریکایی‌ها برای اعلام ساعت صفر عملیات نیز دچار اختلاف با یکدیگر بودند، درحالی‌که مقامٰ‌های سیاسی آمریکایی در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر می‌دادند که هنوز حملات آمریکا آغاز نشده‌اند، گروهک تروریستی سنتکام با دادن یک اطلاعیه پایان عملیات را اعلام کرد، این عدم توازن میان مقامات سیاسی و نظامی در آمریکا حکایت از پریشانی و اختلاف میان عناصر آمریکایی در آن ساعات بوده است.نکته‌ای که پس از تجاوزات آمریکا به کشور عراق و سوریه قابل تأکید است، توجه به این مسئله است که تجاوز آمریکا نه‌تنها در تحولات و عقب راندن محور مقاومت در منطقه تأثیری نگذاشته است، بلکه رفتار آمریکا باعث تشدید حملات علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه شده است.  درواقع آمریکا با خطای راهبردی که انجام داد، میزان ضربه‌پذیری خود را در منطقه افزایش داد و باید منتظر عملیات‌های بیشتری در جریان تجاوز خود به عراق و سوریه باشد.نباید این حقیقت مطلق را فراموش کرد که بحران‌سازی آمریکا در منطقه، نتیجه‌ای جز افزایش تصاعدی هزینه‌های شکست و تباهی این کشور و همراهانش را به همراه نخواهد داشت. بایدن و لوید آستین در این معادله، بازندگان بزرگی محسوب می‌شوند. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.