خروشی به وسعت آرمان فلسطین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 64964
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۶:۱۴ |
جهان به حمایت از قدس بپاخاست

خروشی به وسعت آرمان فلسطین

 مردم سراسر جهان  پس از سالها  چشم‌انتظاری، با حضور گسترده در راهپیمایی روز جهانی قدس با سر دادن شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا»، حمایت خود از مردم فلسطین و نفرت و انزجارشان نسبت به رژیم صهیونیستی را نشان دادند.خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارشی به بازتاب راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس در تهران و سایر شهرهای ایران پرداخت.این خبرگزاری گزارش داد ایرانی‌‌ها در راهپیمایی‌های روز جمعه در پایتخت تهران به مناسبت روز قدس که ایران می‌گوید فرصتی برای ابراز حمایت از فلسطینیان است، شرکت کردند. آسوشیتد پرس افزود این اولین بار از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا بود که این راهپیمایی‌ها برگزار می‌شد.
خروشی به وسعت آرمان فلسطین

گروه بین الملل 
 مردم سراسر جهان  پس از سالها  چشم‌انتظاری، با حضور گسترده در راهپیمایی روز جهانی قدس با سر دادن شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا»، حمایت خود از مردم فلسطین و نفرت و انزجارشان نسبت به رژیم صهیونیستی را نشان دادند.خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارشی به بازتاب راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس در تهران و سایر شهرهای ایران پرداخت.این خبرگزاری گزارش داد ایرانی‌‌ها در راهپیمایی‌های روز جمعه در پایتخت تهران به مناسبت روز قدس که ایران می‌گوید فرصتی برای ابراز حمایت از فلسطینیان است، شرکت کردند. آسوشیتد پرس افزود این اولین بار از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا بود که این راهپیمایی‌ها برگزار می‌شد.
در ادامه بازتاب این خبرگزاری آمریکایی آمده است: ایران از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ خود به رهبری مرحوم آیت‌الله روح‌الله خمینی، این روز، آخرین جمعه ماه رمضان را گرامی می‌دارد. شرکت‌کنندگان شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا» سر دادند؛ شعارهایی که از زمان انقلاب ایران در راهپیمایی‌های گسترده هم در ایران به سنت تبدیل شده است. ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و از حماس و حزب‌الله، گروه‌های شبه‌نظامی مخالف آن حمایت می‌کند. اسرائیل ایران را دشمن اصلی خود در خاورمیانه می‌داند.
این گزارش می‌افزاید: راهپیمایی‌ها همگی به سمت دانشگاه تهران بود، جایی که مراسم در نماز ظهر جمعه به پایان رسید. راهپیمایی‌های مشابهی در سایر شهرها و شهرستان‌های ایران نیز برگزار شد. بسیاری از مقامات بلندپایه ایران از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و ژنرال(سردار)  محمد سلامی، فرمانده سپاه قدرتمند پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی تهران شرکت کردند.
 موشک های خیبر شکن علیه صهیونیستها  
خبرگزاری انگلیسی «رویترز» هم در گزارشی، به بازتاب این رویداد مهم پرداخت و در اشاره به سخنرانی سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم روز قدس نوشت: فرمانده سپاه پاسداران ایران روز جمعه در جریان راهپیمایی روز قدس که در آن موشک جدید «خیبرشکن» ساخت داخل به نمایش گذاشته شد، گفت اسرائیل در حال ایجاد شرایط نابودی خود است. 
در ادامه این گزارش به نقل از تلویزیون دولتی ایران آمده که میلیون‌ها ایرانی در راهپیمایی‌های روز قدس در سراسر کشور شرکت کردند. رویترز همچنین به آتش زدن پرچم اسرائیل و سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل» در سراسر ایران اشاره کرده است. این خبرگزاری ضمن گزارش حضور ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، فرماندهان نظامی و مقامات ارشد ایران در راهپیمایی‌ها، اشاره کرده که برای اولین بار از زمان شیوع همه‌گیری ویروس کرونا در دو سال پیش است که این مراسم برگزار شد. در ادامه این گزارش آمده است: جمهوری اسلامی در ماه فوریه از موشک خیبرشکن خود با برد ۱۴۵۰ کیلومتر رونمایی کرد. ایران که یکی از بزرگترین برنامه‌های موشکی در خاورمیانه را دارد، می‌گوید موشک‌های بالستیک این کشور بردی تا ۲۰۰۰ کیلومتر دارند و می‌توانند به دشمن اصلی آن، اسرائیل و همچنین پایگاه‌های ایالات متحده در منطقه برسند.
پایگاه خبری «العربی الجدید» مستقر در لندن نیز  در گزارش خود نوشت: در حالی که پلیس اسرائیل در دور جدید یورش‌ها در کرانه باختری اشغالی ده‌ها تن را زخمی کرد، ایرانی‌ها روز جمعه برای پیوستن به راهپیمایی‌های سالانه در حمایت از فلسطین به خیابان‌ها آمدند.این رسانه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما گزارش داد، در سراسر ایران، شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز قدس پرچم تکان دادند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند. طبق این گزارش، آن‌ها همچنین بنرهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود «قدس مال ماست» و «روز قدس روز اسلام است».
  هشدار گروه‌های مقاومت به رژیم اشغالگر قدس 
در روز قدس، مقامات حزب الله، حماس، جهاد اسلامی، انصارالله، حشد الشعبی و سایر گروه های مقاومت در منطقه بر لزوم استمرار مبارزه با دشمن صهیونیستی تا پایان اشغال فلسطین و آزادسازی قدس شریف از چنگال رژیم اشغالگر قدس تاکید کردند. در یکی از این موارد،  «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله رژیم صهیونیستی را تهدید کرد که دست از اقدام علیه قدس بردارد.
او به شبکه المیادین گفت که اگر بیت‌المقدس با تهدید موجودیتی مواجه شود، یک جنگ منطقه فراگیر در پیش خواهد بود و در آن صورت رژیم صهیونیستی و کشورهای سازشگر بی تردید زیان خواهند دید و بازنده هستند.البخیتی افزود: «موشک‌ها و پهپادها توانسته‌اند موازنه قوا و برنامه‌های نظامی را تغییر داده و معادله جدیدی را رقم بزنند.»
این عضو ارشد جنبش انصارالله، با بیان اینکه مسئله قدس، معیار و مقیاس کرامت امت اسلامی است، تأکید کرد: «موضوع قدس، مسئله اول مردم یمن به شمار می‌رود و ما از این‌جا در صنعاء به مردم فلسطین می‌گوییم که هرگز شما را تنها نگذاشته و مسئله آزادی فلسطین، مسئله اصلی ماست.»
سید عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله نیز در سخنانی دشمن صهیونیستی را یک رژیم فاسد دانست و گفت: «رژیم صهیونیستی، یک رژیم عادی نیست که بتوان با آن همزیستی کرد. وجود این رژیم در منطقه  فسادآمیز و تخریبی است».
دیروز همزمان با روز جهانی قدس، شهرهای مختلف یمن نیز صحنه راهپیمایی‌های کم‌نظیر بود و دهها هزار نفر در صنعاء و دیگر استان‌ها به خیابان‌ها آمدند. در دیگر کشورهای دنیا نیز راهپیمایی ها و اعتراضات  گسترده ای در حمایت از ملت مظلوم فلسطین برگزار شد.
  در مسجد الاقصی چه گذشت؟
دیروز دهها هزار فلسطینی باحضور در صحن مسجد الاقصی، تجمع بی سابقه ای را در حمایت از آرمان آزادی قدس و در مقابل دیدگان 
حیرت زده صهیونیستها به نمایش گذاشتند. این در حالی بود که نظامیان رژیم صهیونیستی صبح دیروز  با یورش به مسجد الاقصی در صحن‌های مختلف این مسجد با فلسطینیان درگیر شدند.طبق گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم» و به نقل از رادیوی «صوت الاقصی» ارتش رژیم صهیونیستی به نمازگراران فلسطینی در مسجدالاقصی حمله برده و اقدام به پرتاب بمب‌های صوتی و گلوله‌های گاز اشک‌آور کرده‌اند.رسانه‌های محلی فلسطین اعلام کردند که نظامیان رژیم موقت صهیونیستی به منطقه «باب المغاربه» حمله کرده و به سمت نگهبانان ورودی به قدس شریف، گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرده‌اند.
باب المغاربه یکی از درب‌های ورودی قدس شریف است و از آن جهت که مردم کشورهای مغرب اسلامی برای زیارت مسجد الاقصی از این در می‌آمدند منحصراً این درب ورود به صحن مسجد الاقصی به نام آن‌ها معروف شده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.