حضور بانک‌های خارجی موجب کاهش وابستگی به دلار می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91347
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۴۱ |
مسعود محمدخانی کارشناس مدیریت توسعه و مسائل بانکی :

حضور بانک‌های خارجی موجب کاهش وابستگی به دلار می‌شود

مسعود محمدخانی، کارشناس مدیریت توسعه و مسائل بانکی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح موافقت با حضور بانک‌های خارجی در کشور پرداخت و دراین‌باره اظهارکرد: حضور بانک‌های خارجی در نظام بانکی تابعی از یک اکوسیستم کلان است که علاوه بر تحلیل‌های  فنی و تخصصی به موضوعات سیاسی و فرهنگی نیز ارتباط دارد.
حضور بانک‌های خارجی موجب کاهش وابستگی به دلار می‌شود

مسعود محمدخانی، کارشناس مدیریت توسعه و مسائل بانکی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح موافقت با حضور بانک‌های خارجی در کشور پرداخت و دراین‌باره اظهارکرد: حضور بانک‌های خارجی در نظام بانکی تابعی از یک اکوسیستم کلان است که علاوه بر تحلیل‌های  فنی و تخصصی به موضوعات سیاسی و فرهنگی نیز ارتباط دارد. اجازه فعالیت و تدوین اهداف و اولویت‌های راهبردی در خصوص فعالیت بانک‌های خارجی در ایران باید هم‌راستا با سایر مؤلفه‌های تأثیرگذار در فضای سیاسی و اقتصادی باشد. بررسی فنی و تحلیل کلان اقتصادی ضرورت حضور بانک‌های خارجی در ایران موضوعی بسیار بااهمیت است و باید از جنبه‌های مختلف موردبررسی و توجه قرار گیرد. چراکه علاوه بر اصل موضوع (ضرورت حضور یا عدم حضور بانک‌های خارجی در ایران)، باید به سایر سؤالات و موضوعات مرتبط نیز توجه جدی داشت و دراین راستا به برخی از این سؤالات و موضوعات مرتبط  می‌پردازیم؛ با کدام بانک‌ها و در چه کشورهایی باید مذاکره کرد یا اجازه فعالیت داد؟ سطح حضور بانک‌ها در کشور ما و در مقابل حضور شعب کشور در آن کشور‌ها چگونه باشد؟ چه تعداد شعبه و در چه شهرهایی مجوز فعالیت داشته باشند؟ پاسخ کلیه سؤالات به اهداف بالادستی و استراتژ‌ی‌های کلان اقتصادی و سیاسی برمی‌گردد اما ازنظر تخصصی توجه به موضوعاتی همچون ضرورت اهمیت حضور بانک‌های خارجی در کشور در این خصوص می‌تواند کارگشا باشد.

وی در تشریح ضرورت و اهمیت حضور بانک‌های خارجی در ایران می‌افزاید: حضور و تعامل بانک‌های خارجی می‌تواند از چند زاویه بااهمیت باشد؛ نخست به سبب آن است که نقش و اهمیت بانک‌های خارجی در توسعه صادرات بسیار ارزشمند خواهد بود. افزون براین، این روند موجب تأمین مالی آسان‌تر برای شرکت‌های صادرکننده خواهد شد و مدیریت ریسک ارزی و مبادلات بین‌المللی را به سبب انتخاب درست بانک‌های بین‌المللی برای فعالیت در ایران محقق خواهد کرد.

محمدخانی با تأکید بر امنیت سرمایه‌گذاری و افزایش تمایل به سرمایه‌گذاری تصریح کرد: حضور و فعالیت بانک‌های خارجی و شعب آن‌ها می‌تواند اثر چشمگیری بر امنیت سرمایه‌گذاری و بالطبع تمایل سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف برای سرمایه‌گذاری در ایران داشته  باشد. انتخاب درست بانک‌های هدف برای حضور در ایران از منظر سهولت سرمایه‌گذاری و دسترسی آسان‌تر شرکای تجاری به یکدیگر نیز بسیار بااهمیت است و ازاین‌رو اولویت‌بندی بانک‌های خارجی متناسب با نیازها و گزینه‌های صادراتی کشور نیز می‌تواند امری قابل‌تأمل باشد. 

کارشناس مسائل بانکی بابیان اینکه حضور هدفمند بانک‌ها و شعب خارجی در ایران می‌تواند به توسعه خدمات و سرویس‌ بانک‌های محلی کمک نماید، همچنین خاطرنشان کرد: افزون بر توسعه خدمات و سرویس‌های کمک به معرفی و همچنین توسعه فناوری‌های جدید و افزایش رقابت در سیستم بانکداری محلی نیز یکی دیگر از نتایج مثبت حضور بانک‌های خارجی در ایران خواهد بود. 

وی متذکر شد: کاهش هزینه واسطه‌گری مالی و افزایش قدرت انتخاب مشتریان برای دریافت خدمات متناسب با نیازهای آنان می‌تواند یک جریان پویا و فعال را در نظام بانکی ایجاد نماید.
 اگر بخواهیم یک مقایسه محدود و مشهود داشته باشیم می‌توانیم حضور بانک‌های خارجی را با آغاز به کار فعالیت بانک‌های خصوصی در کشور مقایسه کنیم؛ حضور بانک‌های خصوصی در حوزه ارائه خدمات و سرویس‌های موردنیاز مشتریان تحولات بزرگی را ایجاد نمود. در یک مقیاس بزرگ‌تر حضور قانون‌مند و درست بانک‌های خارجی نیز می‌تواند از منظر توسعه خدمات و پوشش نیازهای مشتریان تحولات زیادی را رقم بزند.

او بابیان اینکه حضور بانک‌های خارجی در کشور موجب کاهش وابستگی به دلار و تشویق به دلار زدایی در مبادلات تجاری می‌گردد، همچنین یادآور شد: حضور بانک‌ها و شعب آن‌ها در کشور می‌تواند مکانیسم مؤثر در خصوص دلار زدایی در مبادلات تجاری باشد. فعالیت بانک‌های خارجی در ایران می‌تواند به‌صورت مشترک با بانک‌های داخلی همچون بانک ایران و عراق، بانک تجاری ایران و اروپا یا به‌صورت مستقل باشد. حضور بانک‌های مستقل در کنار بانک‌های مشترک نیز بسیار بااهمیت است به‌گونه‌ای  در برخی از موارد نیاز به فعالیت بانک‌های مستقل بیشتر احساس می‌گردد. چراکه  فرآیندها و رویه‌های بانکداری را مطابق با الگوهای بین‌المللی و طراحی می‌نمایند. 

محمدخانی درباره تعداد و انتخاب کشورها و بانک‌های هدف عنوان کرد: به نظر می‌رسد که پراکندگی انتخاب کشورها و بانک‌های برگزیده به فرض عدم محدودیت‌های تحریمی، تابعی از میزان تعاملات صادراتی و بازرگانی با سایر کشورها باشد. تا بتواند فرآیندهای مالی و اقتصادی را به بهترین شکل ممکن پشتیبانی کند.

او در تشریح الزامات  پیش روی بانک‌های خارجی گفت: الزام به رعایت مقررات و قوانین داخلی یکی از مهم‌ترین موارد است؛ اگرچه رعایت قوانین و مقررات داخلی لازم است اما باید در مواجه با بانک‌های خارجی قوانین و مقررات سخت‌گیرانه نداشته باشیم و امکان حضور بانک‌ها را با ایجاد قوانین دست‌وپا گیر محدود نسازیم. یکی دیگر ازچالش‌های مربوط به حضور بانک‌های خارجی موضوع تفاوت فرهنگی است. 
وی در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: به سبب تفاوت‌های فرهنگی و رویه‌های تجاری، ممکن است انتظارات متفاوتی برای مشتریان رقم بخورد. این تفاوت‌ها تا حدی که منجر به ایجاد تغییرات مثبت در نظام بانکی باشد محبوب خواهد بود. افزون بر مؤلفه تفاوت فرهنگی توجه هم‌زمان به فعالیت بانکداری اسلامی و بانکداری بین‌المللی نیز یکی از موارد قابل‌توجه می‌باشد؛ توجه هم‌زمان به موضوع بانکداری اسلامی و  فعالیت بانک‌های بین‌المللی می‌تواند اثرات مثبت‌تری برای اهداف اقتصادی کشور به دنبال داشته باشد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.