حرکت چرخ تولید داخلی ثمره خدمت صادقانه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 101001
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۶:۱۶ |
در راستای تحولات چشم‌گیر عرصه دیپلماسی اقتصادی در دوران خدمت شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی مطرح شد:

حرکت چرخ تولید داخلی ثمره خدمت صادقانه

رویکردها و اولویت‌های شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی، ریل‌گذاری دوراندیشانه و تسهیل‌کننده شرایط تولید داخلی بود. به موجب نگاه وی در طول سه سال گذشته، راه پیشرفت و اعتلای جایگاه ایران همواره تر در ادوار گذشته شد و افزایش قدرت ملی و رشد تجارت خارجی و بی‌اثر کردن تحریم‌ها بیش از سایر دوره‌های زمانی ملموس شد.
حرکت چرخ تولید داخلی ثمره خدمت صادقانه

رویکردها و اولویت‌های شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی، ریل‌گذاری دوراندیشانه و تسهیل‌کننده شرایط تولید داخلی بود. به موجب نگاه وی در طول سه سال گذشته، راه پیشرفت و اعتلای جایگاه ایران همواره تر در ادوار گذشته شد و افزایش قدرت ملی و رشد تجارت خارجی و بی‌اثر کردن تحریم‌ها بیش از سایر دوره‌های زمانی ملموس شد. عضویت در سازمان‌ها و پیمان‌های بازار مشترک منطقه‌ای و توافقات تجارت آزاد،بهره‌برداری گسترده‌تری از موقعیت‌ ژئوپلیتیکی، ارتقای توانمندی‌های داخلی اقتصادی ایران، توسعه تجارت بین المللی،عضویت ایران در دو پیمان بزرگ اقتصادی شانگهای و بریکس با حضور قدرت‌های نوظهور غیرغربی و شکست کامل سیاست تحریمی غرب برای انفصال اقتصادی ایران از تجارت جهانی از مهم‌ترین خدمات اقتصادی شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در طول حیات صادقانه و مخلصانه او می‌باشد. اگرچه اقدامات حوزه دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم به موارد مذکور ختم نمی‌گردد و دامنه وسیعی دارد که به باور فعالان و کارشناسان هنوز ثمرات آن برای آحاد جامعه ملموس نشده است اما به زودی ثمرات آن تبیین خواهد شد. به بیان دیگر اقدامات شهید جمهور بزرگوار همچون کاشت درختی‌ است که روز به روز تنومندتر خواهد شد و مردم ثمره آن را با احوالی خوش خواهند چید. بهره‌ برداری‌های متنوع اقتصادی از جمله تقویت تجارت خارجی یا کاهش هزینه‌های تجاری و گمرکات، انتقال دانش و فناوری، تامین مواد اولیه، تعاملات و ارتباطات با بازارهای جهانی، جهش درآمدهای نفتی و گازی در میانه تحریم‌ها و توافقات انرژی با همسایگان، صادرات انرژی، فعال کردن ظرفیت‌های کریدوری ایران، اجرای پروژه عظیم بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی، توسعه بندر چابهار و تقویت کریدور 
شرق – غرب از دیگر اقدامات به ثمر نشسته شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی است که اثری همیشگی خواهد داشت و برای مردم جامعه به عنوان یادگار خدمت انقلابی وی به جا خواهند ماند. در راستای تحولات چشم‌گیر عرصه دیپلماسی اقتصادی در دوران خدمت شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی به گفت‌وگو با حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیا ، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی و فرشید ایلاتی، کارشناس اقتصادی و تحلیل‌گر بازار مسکن پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیا ، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس:
ثمره ریل‌گذاری‌های اقتصادی شهید آیت الله رئیسی تقویت اشتغال و تولید داخلی است 

حجت الاسلام سید جواد حسینی‌کیا ، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: شهید بزرگوار، آیت الله سید ابراهیم رئیسی اقدامات متعددی را در طول حیات خود به ثمر رساندند که بخشی از آن‌ها موردتاکید و از اهمیت بیش‌تری برخوردار می‌باشد؛ به طورمثال به موجب نگاه وی، واحدهای تولید نیمه راکد و راکد کشور احیا شد و به عرصه تولید بازگشت. رویکرد شهید آیت الله ابراهیم رئیسی رفع موانع تولیدی و راه اندازی واحدهای تولیدی به منظور توسعه صنایع کشور بود. خوشبختانه به موجب این گام ثمرات خوبی رقم خورد و ارتباط با همسایگان بیش از پیش تقویت شد. وی افزود: شهید آیت الله ابراهیم رئیسی ظرفیت همسایگان را به خوبی 
می شناخت و دیپلماسی منطقه‌ را به خوبی آغاز کرد. با درایت وی و شهید حسین امیرعبداللهیان دیپلماسی منطقه توسعه یافت و منجر به تقویت ارتباطات و تعاملات اقتصادی شد. حجت الاسلام حسینی‌کیا تصریح کرد: تراز تجاری کشور به موجب تقویت ارتباط با همسایگان افزایش یافت. توامان با این روند شهید آیت الله ابراهیم رئیسی رویکرد خنثی سازی تحریم‌ها را در دستورکار داشت و هیچ‌گاه مسائل اقتصادی را به تحریم‌ها گره نزد. آیت الله رئیسی توانست با به حداقل رساندن اثرات تحریمی و عبور از آن‌ها کشور را به خوبی اداره کند و به کسانی که خود را اربابان دنیا می‌دانستند، کمترین میزان توجه را داشته باشد و اعتنایی نکند. در دولت گذشته و وقوع ایام کرونا، روزانه شمار بسیاری از هموطنان جان می‌باختند و همواره عنوان می‌شد که امکان واکسیناسیون وجود ندارد. با آغاز دولت سیزدهم اما واکسن لازم بدون درخواست و تکیه به کشورهای غربی تامین شد و سلامت مردم در نخستین اولویت‌ها قرار گرفت. نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: اکنون تراز تجاری کشور در مقایسه با تراز تجاری دولت گذشته بسیار چشم‌گیر تر می‌باشد. خوشبختانه ریل‌گذاری مناسبی برای کشور شکل گرفته است. ممکن است برخی اثرات ریل‌گذاری‌های اقتصادی را بر سفره‌های مردم احساس نکنند و عنوان بدارند که تورم و گرانی همچنان موجود است. در پاسخ به چنین نگاهی باید اظهارداشت که چرخ اقتصاد چرخیده است و پروژه‌های عمرانی بر ریل تولید قرار گرفته است. همچنین فعالیت‌های صنعتی رونق پیدا کرده و تولیدات صنایع کشور به دنیا ارسال می‌گردد که بی‌شک یکایک این عوامل نتایج خود را بر سفره‌های مردم نیز تبیین خواهند کرد. 
 کاهش نرخ بیکاری، نتیجه خدمت شبانه روزی شهید  آیت الله رئیسی 
او متذکر شد: به موجب رویکرد حمایت از دانش ‌بنیان‌ها، اکنون فعالیت دانش‌ بنیان‌ها تقویت شده است. بی‌شک این مهم یکی از مولفه‌های اثرگذار برای کشور می‌باشد و همواره نتایج خود را مبرهن خواهد ساخت چراکه به موجب تقویت دانش‌ بنیان‌ها، تولیدات توسعه و رونق پیدا خواهند کرد. وی یادآور شد: شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در حوزه اقتصادی ریل گذاری بسیار درستی داشتند که بسیاری‌شان اکنون به سرانجام کامل نرسیده و تبیین نتیجه نهایی‌شان نیازمند زمان است. بی‌شک مردم در آینده نزدیک مشاهده خواهند کرد که ثمرات ریل‌گذاری‌های اقتصادی دولت سیزدهم چگونه است. حجت الاسلام حسینی کیا در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: حاصل ریل‌گذاری‌های اقتصادی شهید
 آیت الله ابراهیم رئیسی در آینده نزدیک توسعه اشتغال و تقویت تولید خواهد بود. خوشبختانه اکنون کاهش آمار بیکاری کشور منتشر شده است و مادامی که حکایت از کاهش نرخ بیکاری می‌گردد، یعنی صنعت در حال پویایی و رونق است. اکنون چرخ تولید کشور بر یک ریل مناسب قرار گرفته و بی‌شک کلیه این موضوعات مرهون تدابیر شهید جمهور، آیت الله سید ابراهیم رئیسی است. وی به خوبی توانست دیپلماسی سیاسی و منطقه را فراهم سازد و توان داخلی کشور را با اهتمام نسبت به صنعت‌گران توسعه دهد. بی‌شک اگر طول خدمت شهید آیت الله رئیسی این چنین کوتاه نمی‌شد و برای دوره دوم نیز حضور پیدا می کرد، نرخ بیکاری در کشور به صفر می‌‌رسید و اقتصاد رونق هرچه تمام تر را به دست می‌آورد اما خدمت و حیات طیبه ایشان کوتاه بود و مردم نیز به خوبی قدر این خدمات را با حضور میلیونی خود دانستند. پیام حضور میلیونی مردم این بود که مردم پای خدمتگزار صادق خود هستند علی‌رغم تمامی هجمه‌هایی که شاید از ابتدا وجود داشت. مردم شریف جمهوری اسلامی ایران بار دیگر به دنیا فهماندند که پای آرمان‌های انقلاب اسلامی و هرآن کس که در این مسیر خدمت صادقانه دارد، با تمام قدرت ایستاده‌اند. 

فرشید ایلاتی، کارشناس اقتصادی:
شهید آیت الله رئیسی با نگاه تقویت تولید داخل بازارمسکن را به چرخه تولید بازگرداند

فرشید ایلاتی، کارشناس اقتصادی و تحلیل‌گر بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح  نقش شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در جهت تحقق اهداف اقتصادی و ایجاد تحول چشم‌گیر در دیپلماسی اقتصادی پرداخت و در این باره اظهارکرد: پیش از سال ۱۴۰۰، به مدت ۸ سال در یک دوره‌ای قرار گرفته‌بودیم که تنها محوریت گفتمان با اهداف خاصی را به همراه داشت. در حوزه بین الملل و اقتصاد دولت گذشته، کلیه امور در گرو برجام گذشت و تمامی ارتباط با دنیا محدود به چندین کشور اروپایی و دولت آمریکا بود. براین اساس تبادلات و تعاملات بسیاری وجود نداشت و نگاه جامعه جهانی محدود به کشورهای خاص اروپا و آمریکا بود. همچنین تولید داخل و توانمندی داخلی به فراموشی سپرده شده بود و رویکردی وجود داشت که بدون برجام نمی‌توان تولید را تقویت کرد. به موجب چنین رویکردی ابتدایی ترین لوازم تولیدی داخلی به برجام و دیپلماسی خارجی گره خورده بود و دیگر در داخل کشور تولید نمی‌شد. با آغاز دولت سیزدهم و رویکرد شهید آیت الله ابراهیم رئیسی، رویکردهای گذشته شکسته شد و دیگر نگاه‌ها ختم به کشورهای اروپایی و آمریکایی نبود.
وی با بیان اینکه نگاه شهید آیت الله ابراهیم رئیسی، تقویت تولید داخل و ارتقاء توانمندی‌های داخلی بود، افزود: با شروع فعالیت دولت سیزدهم نگاه مردم نیز تغییر یافت و آگاه شدند که مسیر دولت گذشته تمام ماجرا نیست و می‌توان از آن عبور کرد. شهید آیت الله ابراهیم رئیسی نشان دادند که می‌توان بدون نگاه به غرب و کشورهای غربی در حوزه بین الملل تعامل داشت و نسبت به توانمندی‌های داخلی بیش‌از پیش توجه داشت. کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به رویکرد جوانگرایی و استفاده از نیروهای جوان و متخصص در کابینه دولت سیزدهم همچنین تصریح کرد: رویکرد شهید آیت الله ابراهیم رئیسی، توجه به توانمندی‌های داخلی و جوانگرایی بود. براین اساس وی در حوزه انتخاب اعضای کابینه نیز موفق عمل کرد و امور را به دست افراد جوان سپرد. 
 دولت سیزدهم بازار عرضه و تقاضا مسکن را به تناسب رساند
تحلیلگر بازار مسکن ضمن تاکید بر بهبود اوضاع مسکن در مقایسه با ادوار گذشته خاطرنشان کرد: در دولت دوازدهم، حوزه مسکن با بی تحرکی رو به رو بود و متاسفانه براین اساس به آمار تولیدی کمتر ۳۰۰ هزار واحد در سال سقوط کردیم. این روند درحالی شکل‌گرفت که در شروع دولت دوازدهم موتور مسکن روشن شده بود و تولید به ۹۰۰ هزار واحد در سال می‌رسید. در دولت گذشته تولید مسکن سقوط کرد و سایر بخش‌های تولیدی نیز به انتظار و نتایج مذاکرات گره خورد. بر اساس چنین رویکردی تولید کشور نیمه تعطیل شد و اوضاع نا به سامانی داشت. 
او با اشاره به افزایش تولید و به تناسب رساندن عرضه و تقاضا در بازار مسکن متذکر شد: رویکرد شهید آیت الله ابراهیم رئیسی، تقویت تولید مسکن بود و براین اساس تولید مسکن در کشور قوت گرفت.
او در پایان این گفت‌وگو ضمن بیان اینکه یکی از شعارهای اصلی دولت سیزدهم تامین مسکن بود و این مهم با موفقیت انجام شده است، یادآور شد: دولت سیزدهم در حوزه واگذاری زمین، قانون جهش تولید و  اجرای تکالیف‌ بانک‌ها در حوزه مسکن موفق عمل کرد. متاسفانه شهادت آیت الله ابراهیم رئیسی مانع از تبیین نتایج اقدامات عملی برای وی شد و اینک حضور ندارند که ثمره تلاش‌ها را مشاهده کنند اما‌به طورحتم در سال جاری و به ویژه اواخر سال ثمره این تلاش‌ها را شاهد خواهیم بود. بهبود شرایط مسکن یکی از اقدامات مثبت و عملیاتی دولت سیزدهم و شخص شهید آیت الله ابراهیم رئیسی است که طی سه سال گذشته رقم خورد. براساس تلاش‌های دولت سیزدهم رونق به بازار مسکن بازگشت و دغدغه جدی مردم، تا حدود بسیاری برطرف شد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.