حرکت صهیونیست‌ها به سوی پرتگاه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78820
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۶:۴۹ |
نتانیاهو جنجالی ترین کابینه رژیم صهیونیستی را تشکیل داد

حرکت صهیونیست‌ها به سوی پرتگاه

 سرانجام مذاکرات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با بلوک محافظه کار ( از جمله جریان  راست  افراطی) در اراضی اشغالی بر سر تشکیل کابینه ائتلافی به پایان رسید .استقرار نتانیاهو در راس معادلات اجرایی تل آویو، قطعا روند سقوط رژیم اشغالگر قدس را تسریع خواهد کرد. دلیل اصلی این مسئله، بروز بحران های مزمن و دامنه دار داخلی در اراضی اشغالی می باشد.
حرکت صهیونیست‌ها به سوی پرتگاه

گروه بین‌الملل 
 سرانجام مذاکرات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با بلوک محافظه کار ( از جمله جریان  راست  افراطی) در اراضی اشغالی بر سر تشکیل کابینه ائتلافی به پایان رسید .استقرار نتانیاهو در راس معادلات اجرایی تل آویو، قطعا روند سقوط رژیم اشغالگر قدس را تسریع خواهد کرد. دلیل اصلی این مسئله، بروز بحران های مزمن و دامنه دار داخلی در اراضی اشغالی می باشد. فراموش نکنیم که حتی برخی ساکنان اراضی اشغالی، با وجود رای اخیری که در انتخابات غیر قانونی این رژیم به حزب لیکود دادند، با ترکیب کابینه ائتلافی نتانیاهو شدیدا مخالف هستند. همین مسئله، شکل گیری اعتراضات گسترده علیه کابینه ائتلافی را در تل آویو و حیفا تضمین خواهد کرد. 
 کابینه ای که با بحران شکل گرفته است 
یک کابینه تازه که راستگراترین کابینه رژیم صهیونیستی قلمداد می‌شود مورد توافق قرار گرفته و بازگشت بنیامین نتانیاهو به قدرت را قطعی کرده است. نتانیاهو که در ماه نوامبر برنده انتخابات شد برای ششمین بار  نخست وزیر خواهد شد. ائتلاف او حاوی احزاب راستگرا از جمله حزبی است که رهبر آن قبلا به اتهام نژادپرستی علیه اعراب مجرم شناخته شده است.برخی تحلیلگران صهیونیستی  بیم دارند که کابینه تازه ، بحران های جدیدی را در حوزه منطقه ای و داخلی اراضی اشغالی به وجود آورد. نتانیاهو دقایقی قبل از نیمه شب  پنج شنبه به وقت محلی – یعنی ضرب الاجل  رئیس رژیم صهیونیستی  ایزاک هرزوگ برای تشکیل دولت – در توییتی نوشت: «من موفق (به تشکیل دولت) شده ام.»
شرکای ائتلافی نتانیاهو تشکیل فلسطین در کنار اسرائیل را رد می کنند، درحالی که این راه حل از حمایت دموکرات های آمریکا و برخی اعراب خودفروخته مانند عربستان سعودی، امارات و بحرین  برخوردار است. براساس این راه حل کشور مستقل فسلطینی در کرانه باختری در کنار اسرائیل تشکیل خواهد شد به طوری که بیت المقدس پایتخت مشترک آنها خواهد بود.اما به نظر می رسد با استقرار کابینه نتانیاهو، این معادلات جملگی به گونه ای دیگررقم بخورد!در این خصوص شاهد منازعه ای تمام عیار بین گروه های صهیونیستی با یکدیگر و کشیده شدن دامنه این منازعه میان آمریکا و اروپا
( به عنوان دوحامی سنتی رژیم اشغالگر قدس ) خواهیم بود. رهبر حزب موسوم به « صهیونیسم مذهبی»، که در اتحاد با دو حزب راست افراطی دیگر برنده بیشترین کرسی ها در پارلمان این کشور (کنِسِت) شد، خواهان انضمام کرانه باختری به اراضی اشغالی است. 
 پرونده رشوه خواری نتانیاهو در ابهام 
رژیم اشغالگر و غیر قانونی صهیونیستی ، کرانه باختری، شرق بیت المقدس و نوار غزه را در جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرد.بیش از ۶۰۰ هزار یهودی در بیت المقدس شرقی و کرانه باختری سکونت دارند. شهرک های محل سکونت آنها براساس قوانین بین المللی غیرقانونی به حساب می آید هرچند تل آویو  این موضوع را قبول ندارد.رژیم صهیونیستی سربازان و شهرک های یهودی واقع در نوار غزه را در سال ۲۰۰۵ تخلیه کرد.سیاستمداران مخالف در اراضی اشغالی  و دادستان کل این کشور اخطار داده اند که رویکردها و برخی تصمیمات کابینه آتی رژیم صهیونیستی،  از جمله دادن حق ابطال تصمیم های دیوان عالی به نمایندگان مجلس – بحران داخلی را در تل آویو شعله ور خواهد ساخت. شرکای ائتلاف همچنین اصلاحاتی حقوقی پیشنهاد کرده اند که ممکن است به محاکمه جاری نتانیاهو به اتهام رشوه خواری، کلاهبرداری و نقض اعتماد عمومی پایان دهد. به این ترتیب، رسما نخست وزیری فاسد،بدون آنکه بابت جرایم خود مورد بازخواست و محاکمه قرارگیرد می تواند به حضور خود در مسند اجرایی تل آویو ادامه دهد! 
 بحران داخلی در اراضی اشغالی 
رژیم اشغالگر قدس امروز با بحران های منطقه ای گسترده رو به روست که مهم ترین آنها، کاهش ضریب بازدارندگی این رژیم جعلی در برابر قدرت مقاومت و متعاقبا، افزایش قدرت موشکی و نظامی حزب الله و حماس در مواجهه مستقیم با تل آویو می باشد. فراتر از آن، توطئه های تل آویو
 درخصوص بارتعریف داعش و تروریسم تکفیری نیز به واسطه رصد هوشمندانه و اقدامات قاطعانه جبهه مقاومت ناکام مانده است. در چنین شرایطی، شکاف داخلی در اراضی اشغالی میان طرفداران و مخالفان نتانیاهو، قطعا بحران های داخلی تاثیرگذار و تعیین کننده ای را در تل آویو خلق خواهد کرد .این خودزنی و جدال داخلی صهیونیستها، نقش به سزایی در تغییرمعادلات زیربنایی قدرت در تل آویو ایفا می کند. بدیهی است که شرایط حاکم بر اراضی اشغالی به گونه ای است که استقرار کابینه ائتلافی جدید در تل آویو، پیش درآمدی بر وقوع جنگ داخلی در این رژیم محسوب می شود. این جنگ داخلی، از اعتراضات خیابانی در تل آویو وحیفا( علیه نتانیاهو و کابینه ائتلافی) آغاز خواهد شد و گستره آن تا ترورهای داخلی و تظاهرات های خشمگین و مجادلات خیابانی بسط خواهد یافت. این بدترین وضعیتی است که رژیم اشغالگر قدس می تواند با آن رو به رو شود. بحران های منطقه ای علیه رژیم صهیونیستی در اینجا با ناتوانی و منازعات داخلی در تل آویو تجمیع می شودو  ترکیب سقوط صهیونیستها را تکمیل می کند. بسیاری از تحلیلگران مسائل امنیتی و سیاسی در اراضی اشغالی از قبل هشدار داده بودند که بازگشت نتانیاهو به قدرت ، آن هم در قالب کابینه ای ائتلافی و افراطی منجر به جا به جایی گسل های زیربنایی و ساختاری در این رژیم خواهد شد. 
 بحرانی که از الان آغاز شده است 
با اعلام خبر رسمی نتانیاهو در خصوص تشکیل کابینه ائتلافی ، بحران در تل آویو وارد فاز جدیدی شده است.به نظر می رسد فارغ از تشدید شکست های منطقه ای و بین المللی رژیم اشغالگر قدس، این رژیم در سال ۲۰۲۳ میلادی به کانون آشوب در بعد سیاست داخلی و امنیتی تبدیل شود. در این میان، دو قطبی شکل گرفته در میان ساکنان اراضی اشغالی منتج به بحران غیر قابل کنترلی در این رژیم خواهد شد که حتی جا به جایی قدرت میان احزاب دست راستی و لیبرال در تل آویو نیز قادر به حل و فصل آن نخواهد بود.حدود دو سال قبل نیز به واسطه حضور نتانیاهو در مسند قدرت، شاهد بروز اغتشاشات متعددی در شهرهای مختلف اراضی اشغالی بودیم و قطعا این بار با ورود وی ( آن هم در قالب کابینه ای جنجالی)به مسند قدرت این روند تشدید خواهد شد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.